Náš pravidelný čtenář Jan Pinkas nám zaslal svou uživatelskou recenzi Vernee Thor. Pojďme se tedy společně mrknout na to, jak severský bůh hromu funguje a jak je s ním Jan spokojen.

Vernee, rozvíjející se nová čínská značka, už od začátku slibuje špičkové telefony za skvělou cenu, jenže v současné záplavě dalších a dalších modelů dnes i renomovaných výrobců a značek má šanci uspět?
Když jsem se nimral v HomTomu HT3 Pro naznačoval jsem, že se blíží doba, kdy bude možné koupit osmijádra s 3 GB RAM a min. 16 GB ROM pod 100USD. Kromě Elephone P6000 Pro (a asi už i nějakých jiných) je to i o kousek lépe vybavený model výše zmíněné značky Vernee, a to Thor.
Preview, teasery, unpacky, pre-testy, crash-testy a kdovíco ještě se o tomto nejchudším bratříčkovi modelů Apollo a Apollo Lite vyjadřovaly pouze v superlativech. Není divu, že když byla příležitost, řekl jsem si, že ho proklepnu taky. Trvalo sice nějaký čas než doputoval až ke mě, o to více jsem se mohl těšit.

Obsah a balení

IMG_20160513_095110

Přes Francii a Německo se ke mě na stůl dostala celkem pěkná, až bych řekl luxusně vyhlížející krabička. Uvnitř v pytlíku samotný přístroj v černém provedení, 2A nabíječka s EU vidlicí, microUSB kablík, něco jako návod k použití v několika světových jazycích (!), štítek s promo kódem služby UBER. Sluchátka nebo zadní kryt chybí. Na displeji však byla nalepena krycí folie. A tady by už začalo jedno ale. Ale folie byla aplikována velmi amatérsky s velkým množstvím bublin. A i když jsem opatrně sloupnul svrchní krycí vrstvu (označenou visačkou s číslem 2), měla tendenci se odchlipovat a vůbec, vypadalo to hodně nehezky, takže šla dolů. U telefonu, který by měl být krytý Corning Gorilla Glass3, by jej stejně jen hyzdila. A to už se dostáváme ke vzhledu.

Vzhled a vlastnosti

Propagační obrázky líčily evoluci Thoru jako od oblázku ke komfortnímu tvaru s poměrem 80% displeje k tělu, navíc ještě se zahnutým displejem a „babyskin“ zády.
Reálně je displej zahnutý v rozích tak, jak jsme zvyklí u ostatních výrobců do tzv. 2.5D tvaru. Nečekejte žádné zásadní prohnutí, jak to nabízí u svého modelu jeden známý korejský výrobce nebo ZTE. Zadní strana je na omak poměrně „hebká“, ale otisky prstů se na ní drží jako na většině obyčejných plastových, skleněných nebo i kovových površích. Telefon se i přes svou poměrně malou tloušťku a možná právě díky pogumovaným zádům, drží v ruce poměrně jistě a pevně. Velikostně to taky není žádná plácačka. Jeden z marketingových materiálů jej velikostí srovnává s iPhone 6S, kdy Thor je se svým 5″ displejem stejně velký. Na horní straně pak (stále ještě – bohudík) 3,5″ jack zdířka, dole klasické microUSB, na boku kolíbka dvojtlačítka a pod ní on/off tlačítko. Zcela chybí notifikační dioda nebo alespoň možnost notifikace podsvícením tlačítky. Ta jsou totiž nepodsvětlená.

Zadní strana je zajímavá čočkou fotoaparátu s přisvětlovací LED vytlačenou k hornímu okraji a pod ní snímač otisků prstů.
Zepředu je téměř po celé přední straně 5″ HD LTPS „Onecell“ displej, pod ním naznačená senzorová tlačítka. Telefon není „bez rámečkový“, ale displej je téměř až do bočních krajů a neplýtvá příliš plastem ani dole a nahoře.
Obecně bych řekl, že je to po Huawei P7 nejkompaktnější pětipalec, co jsem zatím měl v ruce. Papírově věřím, že budou existovat i jiné modely se stejně velkým displejem, které se budou blížit těmto rozměrům, nicméně pokud bych měl hodnotit, tak za mě fakt fajn.
Dodaná nabíječka byla bílá stejně jako kablík a příliš neladila k jinak celočernému telefonu, ale snad by měla být kvalitně provedena.

Hledal jsem šuplíček na vložení SIM a byl jsem překvapen, že zadní kryt je sundavací a sockety pro SIM i microSD kartu jsou pod ním. Je ale velmi tenký a u vycvakávání jsem měl mírné obavy o jeho zlomení. Veliké pozitivum je však to, že můžete současně používat jak 2 microSIM karty, tak microSD kartu. Vše se vejde. Pod krytem je uživatelsky nevyměnitelná baterie s kapacitou 2800 mAh, což u telefonu s těmito rozměry opět beru jako plus.

Pokud bych měl tedy shrnout vzhled – design bych si nedovolil hodnotit – každému se líbí trochu něco jiného, možná se najde i početná skupina uživatelů, kteří na vzhled nedají a spíše upřednostňují výkon – vytknul bych nepodsvětlená spodní tlačítka, případně absenci notifikační LED. Materiál zadní strany náchylný k otiskům prstů, a přestože výrobce avizoval „film“ na displeji proti ulpívání, zůstávají otisky taky na něm. Sice ne tak výrazně, ale přesto. Pochválil bych kompaktní tvar a provedení a také poměrně nízkou hmotnost. Fajn je i celkem ergonomie umístění čtečky otisků prstů.

Čtečka otisků prstů

Jejímu umístění není co vytknout. Odpustil bych, že se nejedná o tlačítko/čtečku, tak jak to má třeba zmiňovaný ZTE Blade A1. Snímač je však relativně „hluboko“ zapuštěný a oproti ZTE i menší. U ZTE (a i např. Honor 7) stačí prst na čtečku opravdu jen lehce položit, u Thoru jsem si musel zvyknout prst jakoby trošičku přitlačit. Není to vyloženě nepohodlné, ale je to jiné. Ze začátku se mi u Thoru stávalo, že jsem vyčerpal počet pokusů na odemčení telefonu prstem a přístroj po mě vyžadoval zadání jiné (dopředu nastavené) autentifikace. V nastavení přístroje jsem pak nastavil stejný prst dvakrát, pokaždé sejmutí v trošku jiném úhlu, abych zvýšil pravděpodobnost správného sejmutí.

Spuštění a software

První spuštění mi přišlo poměrně zdlouhavé, přestože se nenabídl žádný instalační průvodce, akorát systém Android 6.0, který má telefon už z výroby, detekoval mou microSD kartu a ptal se, zdali ji nechci použít namísto interního úložiště, což jsem mu dovolil.
Kartu tedy naformátoval a telefon se ještě jednou restartoval a tento start už mi tak zdlouhavý nepřišel (hodnoceno subjektivně).
Na první pohled je displej velmi výrazný a skvěle čitelný. Systém byl velmi svižný a záhy po startu ihned nabídl OTA aktualizaci, kterou jsem mu tedy dovolil stáhnout a nainstalovat. Nedovedu tedy posoudit, nakolik byl původní systém jiný než aktualizovaný, oba však byli Android M, tedy 6.0.
Systém je china-crap-prostý, jednou z mála aplikací navíc byl Uber. Krátké zastavení u něj. Telefon by měl mít „certifikaci“ Uber – promokód v krabičce platí pro USA.

Co mě zarazilo, že se mi nezobrazovaly 4G sítě, specifikace hlásají plnou podporu LTE sítí v naší republice s výjimkou Vodafonní 900. Pomohlo vynucení EURO módu v inženýrském menu.
Nevím, jestli jsem zmlsaný nebo opravdu platí, že hardware už dneska lepí kde kdo, byť je předinstalovaný systém svižný, dost věcí je třeba poladit k obrazu svému. Něco mi ale i chybí. Např. senzorová tlačítka jsou vlevo a vpravo označena jen jako tečky, pokud nezkusíte, nevíte kde hledat „vracečku“. V systému jsem nastavení nenašel.

Systém

Na jednu stranu kvituji, že systém je vlastně čistým Androidem 6, leč mám dojem, že dneska kdokoliv vezme Mediatek procesor, k tomu přilepí nějaký displej a baterku, přidá pár antén a zabalí to plastového oválku a ejhle nový telefon. Připadá mi, že se hodnotí taky vyladěnost a podpora instalovaného systému a tady bych řekl, že má Vernee ještě docela dost co dohánět. Nemusí jít nutně o Miui-like eyecandy, ale obávám se, že nabídnout jen slušný hardware za skvělou cenu už nestačí nebo minimálně jde o, podle mého názoru, krátkodobý náskok. Ovocnáři i ti s tím králíkovým maskotem mají podle mě úspěšnost podpořenou právě vyladěným a vytuněným systémem. A samozřejmě aktualizacemi.

Proto mi připadá, že u Thoru není co na systému hodnotit. Prostě Android 6. Možná snad jen funkce Turbo stahování, kterou teď oznámil Ulefone u Vídně a Budoucnosti, tu už Thor podporuje. Ke stahování souborů se používá jak WiFi tak 4G/3G najednou. Jinak „jedna paní povídala“, že snad už o vlastním systému Vernee uvažuje, jestli se bude týkat i modelu Thor, to se neví. Každopádně na svém fóru vývojáře hledá.

Shrnutí a co se nevešlo

Jak to tedy shrnout a jedna nepěkná kaňka na závěr. Telefon je to pěkný. Hardware za cenu pod 100 USD je skvělý. Provedení není zlé, i když přece jenom nějakou kaňku má. Uživatelé si stěžují na nefunkčnost rychlého nabíjení, výrobce chybu přiznává a odškodňuje všechny majitele Thoru zakoupenými před 15. květnem/májem 2016, zároveň jedním dechem dodává, že vyměnil dodavatele, neb nebyl spokojen s kvalitou původního.

Fotky z Thoru nejsou zlé, ale taky nejsou nějaké excelentní, opět subjektivně ZTE Blade A1 fotí podstatně lépe, ale Thor fotí lépe než HomTom HT3 Pro – pokud to výrobce neopraví softwarově.
Vernee Thor je použitelný svižný, dobře technicky vybavený, kompaktní stroj, doufejme, že výrobce poladí ROM a že ji bude udržovat aktuální.