Hodnocení recenzenta

I přes svůj exotický název, jsou Zeblaze Cosmo vlastně normální chytré hodinky, které trpí výdrží baterie a otravným systémem notifikací. Což se dá naštěstí vyřešit, i když zdlouhavě. Nabídnou ale celkem povedený design, kvalitní zpracování, příjemné rozměry a dobré materiály. Také nošení je velmi pohodlné.

5
Hodnocení: x/10

Další ze zástupu chytrých hodinek nám dorazily do redakce, tentokráte s názvem vesmírným – Zeblaze Cosmo. Čínští inženýři se snaží přinést za málo peněz hodně muziky, což je přesně případ dnes recenzovaných hodinek.

Balení

Konečně jsem se dočkal hodinek, které nemají krabičku velkou jako televize (viz.1 a viz.2), ale tak akorát. Malá černá krychle s nápisem Zeblaze na víku a štítkem specifikací na dně, nabídne po otevření sporé balení. Poměrně podrobný návod v angličtině a němčině, USB kabel s magnetickou nabíječkou a samozřejmě samotné hodinky. Toť opravdu vše, ani náhradní pásek, adaptér do sítě nebo dock, za cenu 70$ bych alespoň něco očekával.

 

 

Design a zpracování

Kdo by očekával od Zeblaze Cosmo nějaké z názvu připomínající výstřelky, byl by zklamán. Design je celkem usedlý, relativně decentní, lehce připomíná hodinky 90. let. Jejich protáhlý tvar obdélníku je předurčuje pro ruce větší, což mi obtíže nedělá, mám zápěstí poměrně velké a při své nízké tloušťce vypadají na ruce k světu.

20160503_190210
Kromě obdélníkového tvaru těla mají i obdélníkový displej, který by klidně mohl být větší v poměru k tělu. Má rozměr 1,61″ a rozlišení 256 x 320 pixelů a jedná se o LCD IPS panel.
Tělo má rozměry 54 x 36 x 10,9 mm, korunku klasicky na pravé straně a je vyrobeno pravděpodobně z oceli (prospekty hovoří i o hliníku).

20160503_190032

Pásek má být sice kožený podle prospektu, ale kožená bude pouze jeho vrchní vrstva. Spodní strana totiž nemá ani punc a spíše připomíná syntetiku. Nicméně zpracování je solidní, nemám výhrad. V pásku jsou umístěny dvě integrované stěžejky, odepnutí pásku je tedy dílem sekund.

20160503_190051
Při nošení jsem je díky váze a nízké tloušťce téměř nevnímal, jsou opravdu pohodlné. Ovšem nositel by neměl mít útlé zápěstí, jinak budou hodinky přesahovat a budou se zatrhávat o oblečení.
Sklo, které je použito pro krytí displeje, je „módní“ 2.5D a má na sobě hydrofobní vrstvu, prsty příkladně po sklu kloužou a zanechávají jen minimum otisků.
Na spodní straně, dýnku, je umístěný senzor tepové frekvence a piny nabíječky. Dýnko se nedá sundat bez porušení pečeti, která protrhnutím indikuje ztrátu záruky. Baterie tedy není uživatelsky výměnná.

20160503_190103

Hardware

Zeblaze Cosmo nepohání prána ani další vesmírné energie, ale normální hardware. Předně je jím procesor MTK2502C, kterému sekundují paměti 128 MB RAM a 64 MB ROM. Konektivita je zastoupena pouze Bluetooth 4.0, ale senzorů je v hodinkách mnohem více. Snímač tepové frekvence, monitor spánku a krokoměr. Krabička zmiňuje ještě barometr, výškoměr, senzor gravitačního zrychlení a teploměr. Ale nikde jsem nenašel v hodinkách ani aplikaci nic, co by identifikovalo přítomnost teploměru, barometru nebo výškoměru.
Rozměry hodinek Zeblade Cosmo jsou: délka těla: 4,6 cm; šířka těla bez korunky: 3,6 cm; tloušťka: 12,5 cm; šířka pásku: 2,2 cm; délka hodinek a pásku: 28 cm.
Hodinky by měly splňovat certifikaci IP65.

Aplikace a notifikace

Připojení tedy probíhá skrze aplikaci „Fundo Wear„, kterou najdete i na Google Play. Není tedy nutné ji nějak sideloadovat z neznámých zdrojů, což je jistě plus.
Hodinky se spárují přes Bluetooth s čímkoliv, co nemá 3 roky starý operační systém Android nebo iOS.
Po zapnutí aplikace zadáme výšku/váhu/pohlaví, poté se aplikace bude chtít spárovat s hodinkami.
Interface aplikace je poměrně příjemný, vyvedený ve Material stylu, vysunovací lišta nalevo skýtá prostor pro rozdělení agend na Home, Health, Synchronizaci dat a několik dalších.

Screenshot_2016-05-03-19-46-02
Hlavní obrazovka ukáže, kolik jsme toho za den ušli a kolik naspali.

Screenshot_2016-05-03-19-47-17
Otravné je manuální zapínání a vypínání jak krokoměru, tak „spánkoměru“. Pokud se měřič spánku přes den nevypne, docela vybíjí v kombinaci s krokoměrem baterii.

Potěší také funkce oznámení odpojení hodinek od telefonu nebo jejich přílišného vzdálení se. Oznámení probíhá velmi intenzivním zvukem a vibrací hodinek i telefonu. Funkce se dá (naštěstí) vypnout.

Screenshot_2016-05-03-19-46-31

Ale již to hlavní, notifikace. Jejich systém je na jednu stranu skvělý, na stranu druhou neskutečně otravný. Hodinky totiž ukazují cokoliv, co se ukáže v liště v telefonu. Takže dokáží zobrazit Messenger, Zprávy, Email, Viber ale také stav baterie hodinek, průběh stahování souborů, právě nastavenou hudbu a tak dále. Takže zobrazuje notifikace tehdy, když se přehodí hudba v přehrávači. Když se cokoliv stahuje z internetu, tak hodinky vibrují po celou dobu stahování, pokud by někdo používal ukazatel rychlosti internetu, tak opět hodinky vibrují celou dobu, co se čísla ukazují v liště. Než jsem našel a vypnul všechny notifikace od aplikací, od kterých jsem notifikace nechtěl, zabralo mi to opravdu dlouhý čas, protože nejen, že uživatelské aplikace zobrazují upozornění, ale také systémové aplikace je dokáží zobrazit. Daleko lepší by bylo, kdyby si uživatel mohl zvolit přesně aplikace sám a několik jich bylo přednastavených (FB, Messenger, Viber, WhatsApp, volání, SMS…), ne že budou všechny defaultně zapnuté.
Po dlouhé úpravě seznamu notifikací byly již hodinky použitelné, ale jednalo se o krajně otravnou „zábavu“. A dvojnásob, pokud má uživatel mnoho desítek aplikací, jako mám já.

Screenshot_2016-05-03-19-46-47

Další možností je například nalezení spřízněných duší  a přátel v okolí, kteří také používají aplikaci Fundo Wear, nebo synchronizace dat do cloudu.

Pod položkou My Applications se schovává několik málo ciferníků, které jsou bohužel pro jiné tvary displejů, než je obdélníkový v Zeblaze Cosmo. Musíme si tedy vystačit s pěti integrovanými ciferníky.

Naměřené hodnoty se také dají sdílet, ovšem pouze na Facebook, Twitter, QQ, Wechat a Wechat Moments.

Funkce

Když jsem v menu uviděl položku s názvem „BT music“, zajásal jsem. Před mnoha a mnoha lety jsem na prvních Sony Smartwatch měl funkci, kterou jsem ovládal hudbu v telefonu. Něco takového bych celkem uvítal, protože toho naposlouchám opravdu velmi mnoho. Jenže…
Čínští inženýři patrně ještě v rozespalosti navrhli pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga zcela přepracovanou a inovativní funkci BT Music. Totiž to ovládání, které se nabízí v aplikaci, streamuje veškeré zvuky z telefonu do hodinek. A to i tehdy, když jsou připojená sluchátka, ať už bezdrátově nebo hardwarově. Ano, veškerá hudba a zvuky prostě hrají z pidi repráčku v hodinkách a pokud náhodou zakážete přenášení zvuků přes Bluetooth, přestane funkce fungovat. Slovy klasika: to prostě nechápeš.

A hned další mínus, které si zaslouží „vypíchnout“, je volání. To, že hodinky upozorňují na volání a hovor se dá jak zvednout tak položit, je skvělé. Ovšem, když se hovor zvedne z telefonu, musí se mluvit do hodinek. Poprvé mě to dost zaskočilo, stejně tak volajícího. Naštěstí je na obrazovce volání v telefonu ikona BT a po jejím zmáčknutí se dá normálně mluvit do telefonu a hodinky ukazují čas hovoru a ikonu červeného telefonku. Tento úkon se musí provést bohužel pokaždé, když budete volat.
Problém přichází tehdy, když voláte například přes Viber, tam už totiž ikona není a buďto váš čeká Jamesbondovské mluvení do hodinek, nebo prostě musíte hodinky odpojit vypnutím Bluetooth.

Krokoměr a jeho manuální vypínání a zapínání jsem již zmiňoval. Výsledky, které krokoměr měří, bych označil za průměrné. Někdy naměřil až překvapivě málo, ale většina měření byla pocitově v pořádku.

Remote capture dokáže na dálku vyfotit fotku skrze telefon i s živým náhledem přímo na hodinkách. Pro tento účel se spouští vlastní aplikace, která postrádá jakékoliv nastavení ze strany jak hodinek, tak telefonu a nefunguje v ní ani zaostřování. Navíc se vždy spustí pouze zadní kamera, využitelnost je tedy mizivá.

Sleep monitor má na starost měřit kvalitu spánku, ovšem opět manuální spouštění a vypínání bez nastavení parametrů. Navíc naměřené výsledky jsou často úplně mimo a z naměřených dat se člověk nedozví téměř nic.

Měření tepu je také jednoduché, stačí zmáčknout tlačítko Start a tep se začne měřit, výsledek se uloží do historie. Ale snímač není příliš přesný, často snímal úplné nesmysly, i když jsem měl hodinky utáhnuté a na ruce pevně seděly.

Potěší stopky, kalkulačka, budík a kalendář.

Nastavení dovolí nastavit různé parametry displeje, hodin, zvuků a jejich hlasitostí a gest. Gesta jsou tu, například otočením zápěstí se aktivuje displej, ztiší příchozí hovor nebo budík, odpovědět na hovor.

Find my device najde odložený telefon vibracemi a zvukem.

Remote notifier má na starosti správu notifikací, kde lze jednotlivá upozornění prohlédnout, smazat nebo danou aplikaci zablokovat.

Ukázka UI v galerii:

Uživatelské prostředí hodinek a OS

Zeblaze Cosmo, bohužel, nabízí pouze uzavřený operační systém bez podpory aplikací z Google Play, což uživatele značně ochuzuje o nabídku aplikací, ciferníků a dalších vychytávek a musí si vystačit s tím, co mu Zeblaze naservíruje.
Něco málo je v aplikaci Fundo Wear, ovšem ciferníky v ní obsažené, jsou pro jiný tvar displeje a na obdélníkový moc nepasují.
UI jako takové je poměrně dobře zvládnuté, tlačítka jsou velká a dobře popsaná, gesta jsou funkční a celkově je pohyb v UI intuitivní. Aplikace jsou v menu rozděleny na matici 2 x 3 ikony. Překvapilo mě, tak je celé menu s ikonami zasekané a neresponsní a pohyb v podmenu a samostatných agendách má naopak příjemnou zpětnou vazbu a sekání se nekoná. Normálně bych asi napsal, že to případný update vyřeší, jak se ale Zeblaze budou updatovat, to opravdu nevím a nespoléhal bych na to.

Displej

1,61″ velký IPS zobrazovač s rozlišením 256 x 320 je vcelku překvapivě kvalitní. Má slušné barvy, výbornou jemnost; dokáže zobrazovat i jemné drážky na cifernících. Čitelnost na slunci by mohla být lepší, barvy při silném osvícení inverzují, ale na displeji je stále něco vidět. Což je vlastně výsledek nad očekávání.

20160503_112953

Pozorovací úhly jsou také celkem dobré, při naklonění hodinek dochází z jedné strany ke ztmavení a z druhé k zesvětlení, ale nejedná se o výrazné vady.
Krycí sklo, které má 2.5D profil a dobře se ovládá, digitizér je dostatečně citlivý, je pokryto hydrofobní vrstvou a prsty po něm kloužou přímo ukázkově a mastnota a nečistoty se na něj nijak nelepí.

Baterie a závěr

Li-Pol baterie o kapacitě 250 mAh není zrovna dvakrát velká a podle toho také vypadá výdrž Zeblaze Cosmo. Pokud jsem si měřil spánek a hodinky tak nebyly na nabíječce přes den, dobíjel jsem je dvakrát denně a na večer se již dožadovaly další dávky energie. Pokud jsem je ráno sundal z nabíječky, nabíjel jsem „pouze“ dvakrát denně. Ale mám mnoho notifikací denně, takže ti, kteří nepoužívají několik sociálních sítí a další druhy notifikací, vydrží s hodinkami pravděpodobně celý den až do večera.
Výrazně jsem ušetřil energii vypnutím krokoměru, některých notifikací a také vypnutím pohybových gest. Ovšem jaká je využitelnost takových hodinek, nechám na vás.

Pokud jste se dostali až sem, na konec recenze Zeblaze Cosmo, jistě jste si všimli jistých nedodělků. Některé jsou krajně otravné, některé se dají vyřešit a některé jsou zcela hloupé a zbytečné. Potěší svým vzhledem, tloušťkou, displejem, zpracováním, ale OS by potřeboval trochu odladit a výdrž baterie bych také rád viděl lepší.
Díky patří obchodu www.coolicool.com, kde můžete hodinky Zeblade Cosmo zakoupit!

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.