Společnost IDC, která se zabývá mimo jiné analýzami globálního prodej elektroniky, oznámila ve své poslední zprávě, že Lenovo a Xiaomi ztratily své pozice mezi pěti největšími producenty chytrých telefonů ve světě. Na jejich pozice postoupily značky OPPO a Vivo.

Údaje se týkají prodejů v prvním čtvrtletí letošního roku. Stálicí na prvním místě je opět Samsung s 81,9 milionu prodaných smartphonů a v rámci tržeb inkasuje celých 24,5% na trhu. Na druhém místě je Apple, jehož prodeje iPhonů dosáhly 51,2 milionu kusů. Nicméně je to pro Apple výrazný pokles ve srovnání s loňským rokem. V rámci tržeb společnost drží 15,3% podíl na trhu.

tabulka

Další tři místa patří čínským společnostem, které zaznamenaly relativně velký nárůst ve srovnání s loňským rokem. Společnost Huawei prodala za první kvartál roku 2016 27,5 milionu mobilních telefonů, což představuje nárůst o 58,4% oproti roku 2015. Ovšem ještě větší agresivitou se může pyšnit značka OPPO. Neprodává sice astronomický počet zařízení, ale jejich 18,5 milionu prodaných kusů představuje nárůst o 153,2%. A poslední z první pětice, společnost Vivo, zaznamenala podobný prodejní skok jako Oppo. Počet jejich prodaných telefonů je 14,3 milionu kusů, takže ve srovnání s loňským rokem se jedná o nárůst o 123,8%.

tabulka_1

Celkově se v prvním čtvrtletí letošního roku prodalo po celém světě 334,9 milionu chytrých telefonů. Ve stejném období v roce 2015 se prodalo o půl milionu chytrých zařízení méně.