Zhruba po půl roce od uvedení ještě donedávna vlajkové lodi společnosti Meizu, Meizu Pro 5, se na celosvětový trh dostává tento přístroj s avizovanou verzí Ubuntu Edition. Meizu Pro 5 je standardně dodáván s operačním systémem, založeném na Android 5.1 Lollipop, Flyme OS 5.0. Verze s operačním systémem Ubuntu se již prezentovala v tomto roce na přehlídce v Barceloně MWC 2016 a tak otázkou bylo, kdy se jí dočkáme také v reálu.

Operační systém Ubuntu ve verzi pro mobilní rozhraní vystupuje pod názvem Ubuntu Touch a jedná se o klasický open source operační systém, vyvinutý společností Canonical Ltd. OS je ve vývoji již několik let, avšak k jeho většímu rozšíření zatím nedošlo. V současné době jej lze najít nainstalovaný na hrstce androidních zařízení. Jedním z propagátorů tohoto operačního systému již nějakou dobu je právě Meizu. Ubuntu můžeme také nově najít na OnePlus One a dalších u nás již méně rozšířených značkách.

Meizu Pro 5 Ubuntu Edition se oproti klasické verzi liší snad jen v použitém operačním systému. A ačkoli na trhu je již nástupce tohoto, ve své době nejvýkonnějšího chytrého telefonu, Meizu Pro 6, tak i v dnešní době má co nabídnout. Jen pro opáčko uvedeme několik specifik: procesor Exynos7420, 5,7 palce AMOLED displej s FullHD rozlišením je chráněný Gorillou třetí generace, 3 GB RAM, 32 GB ROM v základu s možností rozšíření o dalších 128 GB pomocí microSD, hlavní fotoaparát s rozlišením 21 Mpx a f/2.2, USB Type-C a baterie 3050 mAh. Samozřejmě i další specifikace stojí za zmínku, ale o těch podrobněji píšeme zde.

Co se týče cenové politiky, tak Meizu Pro 5 Ubuntu Edition na trh vstupuje s cenovkou 369,99 dolarů. Telefon bude k dostání pouze v jednom odstínu, a to zlatém.

Na konec se sluší poznamenat, že Ubuntu nepatří v současné době zatím mezi rozšířený operační systém, což nese i několik nevýhod, ať už v podpoře operačního systému samotného, tak i aplikací. Přesto platformě držíme palce a věříme, že do budoucna se s ní budeme setkávat čím dál častěji.