Není to tak dávno, co jsme psali o zajímavém čínském outdoorovém/odolném telefonu Conquest S8 Pro. Tento model, který je nástupcem Conquest S6 Pro, je zajímavý hlavně díky certifikaci IP68 a splnění armádního standardu MIL-STD-810G, ale také díky technologii Walkie Talkie. Co to znamená? Znamená to, že tento telefon můžete použít také jako „vysílačku“ neboli přenosnou radiostanici v místech, která nejsou pokryta telefonním signálem. Otázka zní, zda se může náš odolný telefon Conquest S8 Pro spojit s běžnou vysílačkou, například značky Motorola? Tak, přesně tuto otázku nám do redakce zaslal náš čtenář Martin B. a my jsme mu slíbili, že se pokusíme zjistit, jak to vlastně je.

Pojďme si nejprve ve zkratce připomenout specifikace outdoorového telefonu Conquest S8 Pro:

 • procesor: čtyř jádrový MTK6735 (64 bit), taktovaný na 1,3 GHz
 • grafický čip: Mali-T720
 • RAM: 2 GB
 • ROM: 16 GB (rozšířitelná pomocí microSD karty o dalších 32 GB)
 • operační systém: Android 5.1 Lollipop
 • displej: 5 palcový IPS HD s rozlišením 1280 x 720 a ochranou Gorilla Glass 4
 • hlavní přední kamera: 13 megapixelová
 • přední selfie kamera: 5 megapixelová
 • podpora dualSIM: ano – 1x Micro SIM (4G/WCDMA/ GSM), 1x Micro SIM (WCDMA/ GSM)
 • sítě: 2G: GSM 850/900/1800/1900/MHz, 3G: WCDMA 850/900/1900/2100MHz,TDSCDMA: B34/B39, 4G: FDD B1/B3/B7/B20, TDD B38/B39/B40/B41
 • GPS: GPS, AGPS, BDS, GLONASS
 • funkce: NFC, OTG, SOS, Walkie Talkie (UHF 400-470 MHz s dosahem 5 km, 8 kanálů) a další
 • sensory: Proximity, Orientation, Magnetic field, Accelerometer, Gravity, Gyroscope, Light, Linear acceleration, Pressure, Temperature
 • baterie: 6000 mAh
 • rozěry: 84 x 159 x 17 mm
 • hmotnost: 307 g

Pro nás je momentálně nejdůležitějším parametrem funkce Walkie Talkie (UHF 400-470 MHz s dosahem 5 km, 8 kanálů). Než se však dostaneme k zodpovězení výše položené otázky, musíme si udělat krátký úvod do světa rádiového přenosu. Jak to tedy funguje?

Máme chytré telefony, které zvládají dvě základní technologie, umožňující komunikaci podobnou té, kterou známe z radiostanic. První technologie bývá označována zkratkou PTT – Push to talk (stlač a mluv nebo zmáčkni a mluv) a je již v podstatě mrtvá nebo chcete-li, téměř nevyužívaná. Tou druhou je technologie s názvem Walkie Talkie, která již supluje přenosné radiostanice, jak v oblasti PMR, tak v oblasti UHF.

PMR:

Na zájmových webech, které se touto problematikou zabývají píšou, cituji: „PMR (Personal Mobile Radio) jsou přenosné radiostanice, určené pro provoz ve veřejném pásmu 446 MHz. Jedná se i o stanice walkie-talkie, prostě většinu běžně prodávaných stanic třeba v supermarketech – patří k nejlacinějším, ale také nejméně výkonným. Mezi jejich kvality patří čistý zvuk bez šumu a pokročilé funkce jako selektivní volba (vytváří dojem, že jste na kanálu sami), hlasová aktivace (VOX) a příjem hovoru. Pro komunikaci je vyhrazeno 8 kanálů. Oproti CB radiostanicím, pracujícím v pásmu 27 MHz (to jsou ty, co najdete třeba v kamionech), nabízí PMR vysílačky v pásmu 446 MHz sice nižší dosah, ale zato komfortnější spojení a díky menším rozměrům a nárokům na napájení jsou vhodné do terénu (jako náhrada mobilního telefonu). Používání PMR vysílaček je povoleno všem, generální licencí ČTÚ a evropskou licencí obecně v celé EU.

Předností PMR je, že vysílačky jsou vhodné pro lidi, kteří se vysílačkami nechtějí nijak hlouběji zabývat! Je to nejsnazší cesta jak vysílačky používat! Jsou malé, skladné, levné a potřebují malé napájení. Na moře se hodí jako laciné spojení s jednotlivými námořníky, jež se rozprchli po městě nebo s výsadkem na gumáku. Na turistické, horské výpravě nebo na kole je také užijete. Hlavní výhodou PMR stanic je jejich vlnová délka okolo 70 cm, což prakticky znemožňuje možnost atmosférického rušení a i s poměrně malým výkonem stanic je možné navázat spojení na velkou dálku při podmínce přímé „viditelnosti“. Problémem je malá ohebnost vln (ze základní školy víme, že vlna obchází překážky srovnatelné s její vlnovou délkou), takže každý panelák či kopec v cestě je okamžitě znát na kvalitě spojení. Ovšem tyto vlny mají také úžasnou schopnost se všelijak odrážet, takže například v údolí se spojíte téměř kdykoliv a kamkoliv, ale na úkor kvality přenosu.

Generální licence povoluje provoz pouze na osmi kanálech. Každý kanál má svojí frekvenci, které jsou následující:

1. kanál – 446,00625MHz
2. kanál – 446,01875MHz
3. kanál – 446,03125MHz
4. kanál – 446,04375MHz
5. kanál – 446,05625MHz
6. kanál – 446,06875MHz
7. kanál – 446,08125MHz
8. kanál – 446,09375MHz“
.

motorola

UHF:

Dále výše zmíněné zájmové stránky říkají, cituji: „UHF (Ultra High Frequency, UKV) –  400-470 MHz. Užití těchto pásem je vyhrazeno radioamatérům (členům Českého radioklubu) a některým veřejným organizacím a soukromým firmám, jako jsou např. policie, hasiči, záchranná služba, taxikáři, bezpečnostní agentury. Pracují zde i další radiokomunikační služby (mob.telefony, Wi-Fi). Nicméně i v pásmu UHF najdete několik sdílených frekvencí, určených k volnému použití! Součástí pásma UHF je i PMR (viz výše).

Předností je, že UHF variantu volíte v případě, když máte v plánu využívat radiostanice v hustě zastavěných oblastech (městech), v budovách a na staveništích, kde se nachází větší počet různých překážek. Signály UHF mají lepší tendenci pronikat dřevem, ocelí, betonem a mají tak lepší dosah v městském prostředí. Navíc varianta UHF poskytuje uživateli možnost využití provozu v hromadné radiokomunikační síti (provoz přes radiové převaděče), pro které byly Českým Telekomunikačním Úřadem – ČTÚ tyto frekvence vyčleněny. Pokud si nejste jisti použitím a chcete jednu universální frekvenci, zejména pro použití uvnitř budov v ČR, zvolte UHF. Vysílají výkonem 1W- 4W. UHF frekvence se sice dobře odráží od překážek, ale zase se hůře „ohýbá“ ve volném prostoru! To znamená, že jsou striktně omezeny krajinnými překážkami typu kopec, horizont.“.

Co nám tedy z toho všeho vyplývá? Snad jen to, že s chytrým outdoorovým telefonem Conquest S8 Pro, který je schopen komunikovat v rozsahu UHF na frekvencích 400-470 MHz na osmi kanálech, bychom se měli umět spojit s vysílačkou Motorola CP040 UHF, na kterou se konkrétně ptal náš čtenář Martin B.. Stejně tak bychom se měli umět spojit s vysílačkami Motorola PMR typu, které najdete například zde.

conquest

Pokud vás zajímají další modely odolných telefonů, zvládajících technologii PTT nebo Walkie-Talkie, máte je mít. PTT disponují například modely Land Rover GT (X8), Conquest S8 nebo Conquest S6. A Walkie-Talkie technologii najdete například u modelů Conquest S8 Pro, Snopow M9, iMAN i5800, Runbo X6, Snopow M8, Ranger Fone S19 nebo Runbo X1.

Poslední otázkou našeho čtenáře byl dotaz, kde lze tento/tyto telefony zakoupit. Asi nejvíce zaměřenými e-shopy pro outdoorové/odolné telefony jsou Chinavasion a v neposlední řadě také například Ebay.

Na závěr bych chtěl jen upozornit, že konkrétní odolný telefon Conquest S8 Pro se prozatím naší redakci nepodařilo zajistit na recenzi a tudíž jsme ho nemohli osobně vyzkoušet. Z toho také plyne, že výše popsané je v úrovni teorie, která by však neměla popírat fyzikální zákony. Buďte proto, prosím, shovívaví ve svých komentářích 🙂