Hodnocení recenzenta

Telefon se stává nesporně vítězem v oblasti výdrže. S největší pravděpodobností po nabití z neděle na pondělí vydržíte až do pátku večera. Skoro jsem nabyl pocitu, že nabíječka je zbytečný luxus, vrátilo mě to do doby největší slávy Nokie 3310. Nespornou devízou přístroje může být také podpora většiny 4G/LTE pásem na našem území. Na druhou stranu potenciálního zájemce by mohla odradit velikost a s ní související váha přístroje. Ani vzhled nepatří zrovna k těm konvenčním.

6.5
10

Úvod

V několika posledních dnech jsem dostal příležitost pohrát si s tímto s nadsázkou „malým mazlíkem“. Díky patří našemu novému partnerovi Aukro.cz, díky němuž mohla vzniknout tato recenze Oukitel K10000. „Mazlík“, jak jsem si přístroj interně překřtil, je jednou z odpovědí, jak se vypořádat s dnešním nedostatkem energie, respektive s nízkou výdrží bateriových článku v přístrojích.

Inženýři výrobců chytrých telefonů si již nějaký ten čas lámou hlavu, jak tento gordický uzel, s přídomkem výdrže baterie, rozvázat. Na rovinu si řekněme, že doposud žádný z nich nepřišel s nějakým esteticky-efektivním výsledkem. Současné akumulátorové články za dnešním využití chytrých telefonů jednoduše pokulhávají. Ty nejlepší vám vydrží tak dva dny provozu. Někteří výrobci se tento neduh snaží vyřešit například bateriemi s technologií rychlého nabíjení (Quick Charge). Náš prezentovaný přístroj Oukitel K10000 na to šel, oproti konkurenci, tak trochu od lesa. Přichází s přístrojem, který se chlubí obrovitou kapacitou své zabudované baterie, ta jak už název přístroje prozrazuje, dosahuje úctyhodných 10000 mAh. Jedná se tedy o rekordmana mezi chytrými telefony, co do kapacity zabudované baterie. Pravda je, že díky tomuto velkému článku tak trochu zabíjí tu estetickou stránku.

Balení

Oukitel K10000 dorazil v černě strukturované a matné krabici o velikosti, no na rovinu řeknu, větší než jsem čekal. Snad s ještě větším balením jsem se setkal už jen u předpotopních kufříkových mobilů a nebo prvních Motorol, někdy z druhé půle devadesátých let minulého století.

Krabice se otevírá tahem za pomoci pásky, podobně jako když otevíráte šuplík. Obsah překrývá částečně transparentní fólie pod níž již najdete vše nezbytné, tedy telefon s většinou doplňků. Přístroj hned zaujme svým neotřelým designem.

Telefon a vše okolo něj je uloženo do lůžka, imitující černý semiš. Pod telefonem pak najdeme ještě pár doplňků v podobě náhradní ochranné fólie na sklo a obálku s manuálem (in English), či certifikátem záruky. Samotný přístroj navíc výrobce uložil do plastového ochranného krytu, a to potěší. Nezapomeňme zmínit i zbytek příslušenství, kde OTG kabel představuje jakýsi lehký nadstandard. Ostatní prvky již můžeme směle prohlásit za standard, trn na vyjmutí slotu SIM karet, kabel USB (ten v mém balení jakýmsi nedopatřením chyběl, což se v důsledku projevilo jako fatální) a samozřejmě nabíječka. Ta zaujme svou velikostí. No holt na velkou baterii je třeba i velké nabíječky!

PICT_20160318_121651

Vzhled a konstrukce

PICT_20160402_105156

Tak a pojďme na telefon. Po vyjmutí z krabice tak před sebou máme phablet olbřímích rozměrů činících 157,7 x 76,5 x 13,8 mm. Přístroj je opravdu robustní, chtělo by se říci až óbrr robustní, za čímž hledejme uvnitř skrytou baterii o kapacitě 10000 mAh. Navíc umístíme-li na přístroj ještě přiložené ochranné pouzdro, tak tloušťka dozajista naroste o další milimetr. Škoda jen, že po ruce nemám příruční váhu, protože deklarovaná hmotnost výrobce 317 gramů mi přijde ještě přívětivá, pocitově bych totiž vsázel na mnohem vyšší hmotnost. Hned tedy musím poznamenat, že tento mazlík pravděpodobně nezaujme žádné „slečinky“. Je to snad také první případ, kdy jsem byl nucen při delších hovorech střídat ruce z důvodu únavy.

Jak už bylo zmíněno, přístroj zaujme svým členitým vzhledem, připomínající spíše nějakou vesmírnou loď ze ságy StarWars. Jedná se totiž o konstrukci inspirovanou šestnáctihranem. Masivní rámeček se pochlubí nefalšovaným slitkem kovu. Záda pokrývá částečně lehce měkčený plast a kryt z kovového plíšku, na kterém se nachází vygravírovaný obrazec, znázorňující hlavu býka. Na první dojem se zdá, že tato plechová část zad je demontovatelná pomocí imbusových šroubků, jde však jen o imitaci, což platí i o ostatních šroubcích, umístěných na kovovém rámečku přístroje.

Telefon tak na první dojem evokuje, že jde o jakýsi outdoorový přístroj, ale pozor, tento Oukitel bohužel žádným IP certifikátem nedisponuje. To jen pro jistotu, kdyby vás snad nenapadlo nic lepšího, než jej vyzkoušet vykoupat v nějaké té tekutině.

Velikost přístroje se sama o sobě projevila i v ergonomii úchopu. Ačkoli zadní část telefonu má zkosené hrany, tak úchop není jednoduchý, obzvlášť máte-li kratší prsty. Osobně jsem se nevyhnul ovládání obouruč.

Pro někoho může být zpočátku problém i umístění fyzických ovládacích tlačítek, kdy power tlačítko naleznete nad kolébkou ovládající hlasitost. Na vše se dá však zvyknout a po několika hodinách používání mi to přišlo jako normální.

Konstrukce přístroje patří do kategorie unibody, což znamená nemožnost odejmutí zadního krytu přístroje a tím případného nakouknutí pod pokličku na vnitřní uspořádání přístroje. Znamená to taktéž, že baterii nelze vyjmout. Ale to asi v tomto případě nebude nutné, že ano.

Pevnost konstrukce patří k příkladným, skoro bych se nebál telefonem přibíjet hřebíky, jak na mne působí. Kovové šasi budí dojem, jakoby se jednalo o litinový výlisek, realita bude spíše na straně tradičnějšího kovového CNC obrábění. Pevnost šasi dokumentuje pravděpodobný pád někoho, kdo již měl tu možnost tento přístroj otestovat přede mnou a s největší pravděpodobností mu upadl na zem. Jedna hrana je totiž mírně otlučená.

PICT_20160402_104731

Přístroj nevykazuje žádné nepřesnosti, vše je slícováno přesně, nikde nedochází k žádným prohybům a konstrukčně je přístroj pevný jako palice.

Displej

Přední panel telefonu se chlubí 5,5 palcovým IPS displejem s rozlišením HD (720p), chráněným Gorillou třetí generace. Podprůměrná hustota pixelů 224 na palec se překvapivě jeví jako dostačující, ač jsme v případě této velikosti zvyklí spíše na FullHD nebo dokonce QHD. Samozřejmě při detailnějším prozkoumání z blízka zajisté rastr postřehnete, ale ruku na srdce, kdo tímto způsobem na displej „vejrá“?

Pod displejem se nachází senzorová tlačítka. Ta bohužel nedisponují takovým komfortem, jakým je podsvícení. Za šera tak stěžují orientaci a ani jejich odezva nepatří zrovna k příkladným. Nejednou se mi povedlo z důvodu nulové odezvy tlačítko namáčknout ještě jednou, čímž jsem v důsledku celou akci odvolal.

PICT_20160403_112315

Co se týče barevného podání, můžu jen pochválit. Celkový nádech sklouzává do modrého odstínu, ale oproti mému Letv S1 Pro působí mnohem přirozeněji a vyváženěji. Barvy se tak představují ve výrazném a nasyceném obrazu, bez zásadnějšího dominantnějšího nádechu.

Výrobce se chlubí 86% pokrytím displeje předního panelu, ale to mi přijde přitažené za vlasy, vezmeme-li v potaz i přečnívající kovový rámeček telefonu. Realita spíše odpovídá číslu 69,35 %, které jsem dohledal na internetu.

Intenzita displeje dosahuje solidních hodnot, především horní hranice vám umožní slušnou čitelnost i za slunečného dne (pozn. na fotkách to tak nevypadá, ale je tomu tak). Naopak spodní úroveň by zasloužila ještě o nějaký kus snížit. Používáte-li telefon v noci bez umělého světla, hrozí vám nepříjemné oslnění. I v tomto případě však vše dokáže vyřešit instalace některé z aplikací třetích stran, které vám pomůžou snížit intenzitu o další krok.

Celková citlivost patří k průměru. Za zmínku stojí především občasná neposlušnost dotykové vrstvy za chladnějších teplot. To by se dalo oželet, ale jedna věc mě opravdu prudila. V součinnosti těchto tří činitelů – zapnutí gest, světelného senzoru a dotykové vrstvy – se z vašeho přístroje stal často neposedný floutek. Bohužel, jak už bývá zvykem u přístrojů s Mediatekem, tak ani v tomto případě spolu s producentem přístroje nedokázali tuto funkci odladit ku spokojenosti uživatelů. Nebylo tak nic neobvyklého, když se vám telefon sám odemkl v kapse a bez vašeho vědomí někomu zavolal, nebo pořizoval snímky vaší ctěné kapsy.

Hardware

Uvnitř přístroje se skrývá 64-bitový čtyř jádrový procesor, dodaný Mediatekem, MT6735P poskládaný ze 4x ARM Cortex-A53 jader, taktovaných na 1 GHz a dvou jádrové grafické karty  GPU ARM Mali-T720 MP2 s taktem 400 MHz. O plynulost se stará operační paměť RAM LPDDR3 s 2 GB kapacity a propustností 533 MHz. Na první dojem se výše popsaná konfigurace nemusí papírově jevit jako kdovíjak působivá, přesto v praxi vykazuje mnohem lepší výsledky než byste od ní očekávali.

Interní úložiště pak poskytuje 16 GB kapacity, která jde rozšířit pomocí podpory microSD karet (microSD, microSDHC, microSDXC) v hybridním slotu. V reálu to znamená, že si telefon můžete užívat buď v režimu dual-SIM, tedy s možností dvou telefonních čísel, nebo jedné SIM karty a navýšení kapacity interního úložiště o dalších až 32 GB prostoru díky kartě microSD. Takto můžete získat papírově až 48 GB prostoru, ve skutečnosti to dělá něco málo přes 44 GB. Zbytek si ukousne systém přístroje.

Ve velkém těle přístroje se skrývá již několikrát zmíněná baterie s kapacitou 10000 mAh. Na zadní straně pak najdete fotoaparát s rozlišením 13 MPx (interpolovaný z 8 MPx) se dvěma přisvětlovacími diodami. Na přední straně pak naleznete selfie kamerku s 5 MPx (taktéž interpolovanou, a v tomto případě z 2 MPx).

Přístroj překvapivě nemá notifikační diodu.

Operační systém

Po vybalení najdete v přístroji nainstalovaný Android 5.1 Lollipop v částečné úpravě dle obrazu výrobce. V praxi to znamená , že až na malé změny se ztotožňuje s klasickým „lízátkem“ a také v některých případech ještě se zastaralým KitKatem.

První změny si nejde nepovšimnout hned v launcheru. Zde se veškeré nainstalované aplikace řadí na plochu. Jedinou možností, jak tedy skrýt přebytečné ikony, je volba umístit je do vytvořené složky přímo na ploše. Tento „applovský“ systém se pomalu, ale jistě rozšiřuje i na různé androidní nadstavby a dokonce se spekuluje, že bychom se jej měli standardně dočkat i na nejnovější verzi Androidu N.

Další patrnou změnu naleznete v hlavním menu nastavení. Ten tak trochu připomíná Android Marshmallow. Potěší grafické zpracování, blížící se minimalistickému Material Designu. Zklamou však některé položky, nepřeložené do češtiny. Drobné odlišností naleznete také v  použitých ikonách, to však v nerušeném rámci rychlé orientace a navigace v menu nastavení.

Oukitel přepracoval i notifikační menu a nabídku rychlých voleb, ke kterým se dostanete tahem z horní hrany displeje, tradičně jedním prstem notifikace a dvěma menu rychlých voleb.

Z uzamčené obrazovky můžete, díky rychlé nabídce, vstoupit přímo do aplikací fotoaparátu nebo telefonu.

Ačkoli se zdá, že Oukitel se s nenásilným přepracováním UI popasoval docela dobře, tak přesto se nevyhnul některým neduhům. Například kombinace nového se starým. Jakoby částečně přístroj zůstal vzhledově na KitKatu (přehrávač Hudba a integrovaná aplikace Camera) a částečně již využíval nejnovějšího Marshmallow/na.

Bohužel, ani Oukitel se nezdráhal do svého systému napasovat i některé zbytečnosti třetích stran v podobě optimalizačního softwaru s antivirem Clean Master a také spořiče energie Power Saver. Není to však tak strašné, často býváme svědky mnohem hustějších instalací bloatware na telefonech z čínské provenience.

Clean Master nemá cenu asi nijak rozebírat, patří k těm, co jste již zajisté několikrát nainstalovali a vyzkoušeli. To Power Saver již za zmínku stojí, a to jak v tom kladném, tak i záporném. Kladné na něm je, že se spustí při určitém levelu vybíjející se baterie (např. 10%). Po té omezí největší žrouty energie v telefonu, jako Bluetooth, Wi-Fi a pod. Z chytrého telefonu se rázem stává telefon „hloupý“, a to na nezbytně nutnou dobu. Potud by bylo vše v pořádku. Jenže po opětovném nabití přístroje zmíněný Power Saver nedokázal automaticky obnovit všechny povypínané funkce do původního stavu. Nezbylo nic jiného než zapnout Wi-Fi a Bluetooth manuálně.

A ještě jedna věc, nějakým záhadným způsobem se mi povedlo PowerSaver spustit při nabíjecím cyklu baterie, což po každém zapojení k nabíječce znamenalo spuštění této aplikace a přes celou obrazovku se objevila volba, která nešla klasicky uzavřít, bylo třeba použít swipe, podobný tomu, který známe například z TWRP při potvrzování povelu, nebo z odemykací obrazovky. Musím říci, že mne tato záležitost dosti prudila. Dobrá zpráva je, že jde eliminovat, ale zaboha již nevím, jak se mi to povedlo vypnout.

Power Saver

otravná aplikace

Systém nabízí ještě jednu zajímavou vychytávku. Jedná se o plovoucí tlačítko „Float gesture“. Osobně tato udělátka na ploše moc nemusím, takže se omezím na zběžný popis. Po kliknutí na tlačítko se vám rozevře paletka s nabídkou k vyvolání plovoucího okna buď video nebo audio přehrávačem, dále můžete přepnout telefon do čtecího, případně herního módu. Samozřejmě nechybí opět nabídka vyčištění RAM telefonu. Najdete zde i další funkce. Pokud těmto „vylepšovátkám“ však nehovíte, není nic jednoduššího, než je deaktivovat v nabídce nastavení.

Gesta

Oukitel K10000 může některé uživatele nadchnout podporou sady gest. Ta vám umožní rychlý přístup k jednotlivým funkcím přímo z uspaného telefonu. Po vykreslení gesta na temnou obrazovku se otevře příslušná funkce, přiřazená k danému gestu.

GestoOdezva
double tap to wakedvojklik pro probuzení
tah z dolní hrany displejeodemkne obrazovku
tah z horní hrany displejefotoaparát
písmeno „M“spustí přehrávač hudby
písmeno „C“telefon
písmeno „e“prohlížeč
písmeno „O“otevře YouTube
písmeno „W“spustí Nastavení
písmeno "Z“spustí Hodiny
písmeno „V“spustí Galerii
písmeno „S“spustí aplikaci Zpráv

S tímto se pojí i jedna malá nepříjemnost již popsaná výše v kapitole displej. S největší pravděpodobností se vám při aktivovaných gestech telefon spustí sám od sebe v kapse.

Somatosenzorické ovládání

Další z možností, jak uhranout své okolí, je ovládání přístroje pomocí vzdušných gest. Častěji se setkáváme s pojmem „air gest“. Po aktivaci je možné v příslušných případech telefon ovládat bez dotyku, tedy pomocí „vzdušných gest“, ale více vám prozradí níže uvedená videa.

Těmito gesty tak lze listovat například v launcheru, posouvat snímky v galerii či skladby v hudební knihovně. Lze také pořizovat snímky bez jediného dotyku ovládacích prvků nebo displeje, anebo vytočit příslušné číslo ze seznamu jen tím, že přiložíte telefon k uchu. Možností je však ještě více.

Rozhraní některých systémových aplikací:

Výkon

Oukitel K10000, jak už nás bývá zvykem, byl samozřejmě podroben i všemožným testům známých i méně známých benchmarků. V dané a výše popsané konfiguraci však nečekejte žádného trhače asfaltu, to se asi ani u tohoto přístroje nepředpokládá. Jeho přednosti se nacházejí přece jenom někde jinde.

Naštěstí se ukázalo, že svým způsobem dnes již podprůměrné výsledky ve výše uvedených honičích ega, nijak zásadně neovlivnily celkový běh přístroje. Launcher běží plynule, bez nějakých lagů nebo zádrhelů. Telefon zvládá více úkolů naráz a přestože máte spuštěno vícero aplikací, ukrajujících pomalu, ale jistě z kapacity RAM, tak ani v jednom případě se mi nepovedlo přístroj zaseknout/zamrznout, až na jedno…

… Oukitel K10000 si jednoduše neporadil s některými náročnějšími tituly her. Například Asphalt 8: Airbone se stal víceméně neovladatelný a nepomohlo ani snížení faktorů, ovlivňujících celkový dojem z hraní. Mortal Kombat X se pro jistotu nepovedlo ani spustit a tak mi nezbylo než nainstalovat Dead Triger 2, které kupodivu běželo bez větších problémů. Poslední titul, který jsem vyzkoušel, byl další ze simulátorů závodních vozů, Real Racing 3, to po určitých kompromisech běželo bez větších problémů.

Baterie a výdrž

PICT_20160318_122120

Upozornění: tato kategorie byla částečně ovlivněna nedodaným originálním USB kabelem a její objektivnost tak může být zavádějící.

S nabíjením baterie se zpočátku zdál být problém. Po zapojení ke zdroji energie skrze originální nabíječku, kterou svým objemem můžeme zařadit mezi ty větší ne-li velké, se po hodině povedlo baterii s kapacitou 10000 mAh nabít na cca 6% její kapacity. Po třech hodinách jsem byl na 15% a k celkovému nabití bylo zapotřebí něco přes 19 hodin.

To, že jde o nějakou chybu se ukázalo hned při dalším nabíjecím cyklu, kdy se baterie nabila v průběhu deklarovaných tří hodin, a to při této kapacitě patří ke skvělým výsledkům. Problém jsem zprvu přisuzoval poškozenému konektoru vně přístroje. Nakonec, po zapátrání na internetu, jsem se dozvěděl překvapivou věc. Konektor MicroUSB v případě Oukitel K10000 je konstrukčně více zapuštěn do šasi než bývá standardně zvykem. To, bohužel, limituje použití jakéhokoli jiného kabelu než originálního.  

Telefon podporuje i reverzní nabíjení, tedy možnost nabití vašeho dalšího zařízení z tohoto přístroje. V tomto případě se telefon chová jako powerbanka. Vyzkoušeno a funguje to!

Výdrž telefonu je monstrózní v dobrém slova smyslu. Zatím jsem neměl co do činění s takto dimenzovanou baterií v chytrém telefonu. Trochu mne to vrátilo do doby Nokie 3310 apod., kdy nebylo třeba vytahovat nabíječku skoro týden. Pravda, v dané době byly telefony využívány především na volání a posílání SMS zpráv. Při dnešním vytížení aplikacemi se na tyto hodnoty nedostanete ani s tímto přístrojem, přesto výdrž bez nabíječky 4 až 5 dnů patří zkrátka a jednoduše k úžasným výsledkům.

Po čtyři dny bez nabíječky vydržíte při výraznějším používání, bez nějakého většího šetření. Osobně využívám telefon denně poměrně naplno, takže se nedá mluvit o šetrnosti. V tomto čtyřdenním cyklu byl telefon využíván často i jako on-line navigace při mých cestách, v jednom případě dokonce po dobu více než šesti hodin v kuse, a to bez připojení k nabíjecímu zdroji. Přesto před zapojením do nabíječky stále zbývalo 15% energie, což by vám při šetrnějším zacházení vystačilo bohatě ještě na celý den.

Při menší zátěži nebyl tak problém se popasovat s pěti až šesti denní výdrží. Producent dokonce deklaruje 15 denní výdrž v pohotovostním režimu. Bohužel, z časových důvodů nebylo v mých silách to vyzkoušet.

Konektivita a GPS

PICT_20160318_124426

Bluetooth Bluetooth 4.0
WiFi 802.11 b / g / n
Podporované typy sítě GSM + WCDMA + FDD-LTE
2G GSM 850/900/1800/1900MHz
3G WCDMA 1900/2100MHz
4G FDD-LTE 800/900*/1800/2100/2600MHz

* nepotvrzené, některé zdroje uvádí i toto pseudo LTE pásmo, osobně jsem neměl šanci vyzkoušet, poněvadž nevlastním SIM provozovatele této 4G sítě.

GSM / LTE

Velké plus přístroje spatřuji v podpoře většiny našich 4G/LTE pásem (900 MHz nepotvrzeno). Se signálem celkově nebyl problém. Pokud se nablízku nacházel signál LTE, tak jej přístroj okamžitě detekoval a připojil se k vysílači. O něco horší odezva byla v případě 3G, což však pro našince je bezpředmětné z důvodu, že většinou kde je pokrytí 3G, tak se nachází také 4G signál.

Díky podporovaným pásmům LTE jsem měl přístup k internetu skoro všude, často i uprostřed lesů. Problém s 4G signálem nastal většinou jen v případě, že se vysílač nacházel nad vaší hlavou na střeše objektu. Jak se říká, pod svícnem bývá největší tma.

Co se týče hovorů, nikdo si za dobu používání tohoto přístroje nestěžoval, že by mne neslyšel nebo nastal nějaký jiný problém. To samé by se dalo říci i o přijímaných hovorech, snad jen s tím, že bych uvítal možnost ještě většího zvýšení hlasitosti sluchátka. V normálním prostředí nebude asi problém, ale pokud se pohybujete v rušnějším prostředí, můžete mít problém s poslechem.

Za zmínku stojí i to, že oba sloty podporují plně všechny generace sítí, tedy i 4G. Pokud tedy využíváte jednu katru pouze ke GSM službám a druhou pro rychlý internet 4G, je jedno do jakého slotu kterou SIM kartu vložíte. V obou případech se jedná o kartu velikosti microSIM. Jeden ze slotů, jak už bylo zmíněno, je hybridní. Do něho můžete vložit namísto SIM karty microSD kartu.

Wi-Fi a Bluetooth

Wi-Fi modul podporuje základní protokoly Wi-Fi 802.11 b/g/n, což svým způsobem dostačuje. Navíc v sobě ukrývá i možnosti Wi-Fi Direct a Hotspot. Z praktického hlediska můžu konstatovat, že spojení fungovalo tak jak má.

Bluetooth přichází se starší technologií 4.0, což však většina uživatelů ani nepostřehne. K párování většinou docházelo bez problémů, horší to již bylo s přenosy mezi přístroji, či udržení si spojení mezi nimi. Často se mi tak stávalo, že po spárování s audio sestavou v mém voze nebylo možné nějakou chvíli volat prostřednictvím hands-free. To, že se opět vyskytl problém se spárováním mého MiFit náramku od Xiaomi, beru již jako zvyk. Zde však zazlívám spíše Xiaomi, není náhodou, že se tento problém vyskytuje zatím u všech mnou testovaných telefonů.

Navigace

Navigace podporuje formáty GPS a A-GPS. K fixaci přístroje dochází svým způsobem bleskurychle, stačí být pod širým nebem a telefon okamžitě nalezne svou polohu, řádově můžeme hovořit o několika vteřinách. Zpravidla mu nedělá problém se najít ani za oknem obýváku, sice na výběr má poměrně méně satelitů, přesto do dvaceti vteřin zná svou polohu.

Přesnost patří k průměru, ta se zhoršuje se zvyšující se rychlostí. V případě chůze, běhu či jízdě na kole se jedná většinou o nějaký ten metr. Při jízdě automobilem již přesnost občas ulítne. Není to však častý problém a mě se to stalo asi dvakrát za intenzivního používání v průběhu čtrnácti dnů. Jednou mne navigace poslala za železniční násep u České Třebové na souběžně vedoucí komunikaci a tam to již dělalo takových padesát metrů.

Celkově však GPS hodnotím velmi kladně a jak již bylo zmíněno v kombinaci s baterií se mi stal vděčným společníkem na mých cestách.

USB

PICT_20160403_112045

Přístroj dostal do výbavy klasický microUSB konektor. Již po prvním průzkumu a ohledání přístroje se mi něco nezdálo v pořádku. Konektor na desce nelícoval s otvorem v šasi a tudíž jeho zasunutí nebylo tak hladké. Navíc je konektor zapuštěn více než je běžné, což mne limitovalo díky chybějícímu originálnímu kabelu (vše již popsáno v kapitole Baterie). Problém s neoriginálním kabelem se tak naplno projevil i po připojení k PC. Počítač nebyl ve většině případů schopen identifikovat zařízení.

problém s konektivitou Oukitel PC

Telefon podporuje také OTG.

HotKnot

V přístroji ještě najdete bezkontaktní přenos dat HotKnot. Bohužel, tento protokol přenosu, využívající elektrostatického pole displeje naleznete jen v hrstce telefonů, rozšířených v našich končinách. Svým způsobem jde o jakousi alternativu Mediateku k NFC. Osobně jsem si tuto funkci oblíbil a pokud je možnost ji využít k přenosu dat, tak ji rád využívám. Mám však pocit, že tento způsob komunikace mezi přístroji již pomalu mizí. To potvrzují i zařízení s nejnovějšími procesory Mediatek, jakým je Helio X10. Ten již touto technologií nedisponuje.

Fotoaparát

PICT_20160403_111509

Fotoaparát v přístroji využívá digitální interpolace. Senzor OmniVision OV8858, umístěný uvnitř modulu, totiž dosahuje rozlišení necelých 8 Mpx, výsledné snímky však vykazují 13 Mpx. Vcelku však tuto zprávu považuji za bezpředmětnou. Více spíše zaujmou výsledné snímky, které tento senzor s technologií PureCel vykazuje. A musím uznat, že mne v některých případech překvapil.

Asi největší dojem na mne zanechal v oblasti makro, inu, posuďte sami:

V samotné aplikaci, která se podobá nabídce z klasického Androidu, najdeme pestrou paletu nastavení, kterými výsledný obraz můžete, ale také nemusíte vylepšit.

Hlavní režimy naleznete na horní hraně, zde můžete navolit klasický fotoaparát, režim panorama, živá fotografie, Filmový pás a MAV.

V obecném menu nastavení máte k dispozici například volby, jako je barevný efekt, scénické režimy, vyvážení bílé, expozice, GPS poloha nebo vlastnosti obrazu.

V menu nastavení fotoaparátu si můžete zvolit rozlišení senzoru, detekce tváře a úsměvu, elektronickou stabilizaci, samospoušť, sériové snímání, ISO, krása tváře a další.

Pro video pak máte možnosti jako je elektronická stabilizace obrazu, časo-sběr nebo kvalita videa.

Celkový výraz fotoaparátu v této cenové třídě poměrně překvapil. Nečekejte však, že dosáhnete nějakých profi výsledků, přece jenom se bavíme o přístroji za cca 5,5 tisíce, kde fotoaparát je jakousi přidanou hodnotou. Občas se však i s tímto přístrojem povedou vykouzlit opravdu pěkné záběry, se kterými se budete moci pochlubit třeba na sociálních sítích, a to se vztyčenou hlavou.

Překvapením pro mne byla dosažená hloubka ostrosti.

Naopak zklamáním může být dynamický rozsah fotografie.

V tomto případě vám moc nepomůže ani funkce HDR, která často ze snímku vytvořila jakousi omalovánku. Navíc při zhoršených světelných podmínkách svým software algoritmem spíše zvýraznila světelný šum.

Občas se však poměrně zadařilo:

Obecně opět platí, že kvalita snímků uvadá se snižující se intenzitou světla, kdy na scénu nastupuje nežádoucí světelný šum.

Režim Panorama se sice snaží, ale výsledky bývají nevalné, viditelné navazování fotografií, kácející se budovy nebo mizející objekty.

Co se týče přední kamerky, tak její využití doporučuji opravdu jen pro selfie a případné umístění výsledných snímků na sociálních sítích. Na nějaké větší formáty to opravdu nebude. Dynamický rozsah v tomto případě je ještě o poznání horší než v případě hlavního fotoaparátu.

Za zmínku ještě stojí funkce zkrášlení obličeje. V tomto případě nemáte možnost žádné volby stupně úpravy, takže „zkrášlovač ksichtů“ vám dokáže z přirozeného obličeje vyžehlit občas pěkného klauna.

Fota v plném rozlišení naleznete případně na tomto odkaze.

Záznam videí probíhá v rozlišení HD (1280 x 720p) při framerate 30 snímků  za vteřinu. Pořízené spoty se zaznamenávají do poměrně nepopulárního formátu 3GP, se kterými si hůře pracuje, díky časté nekompatibilitě s ostatním softwarem.

Díky maximálnímu rozlišení HD lze říci, že jde spíše o doplňkovou funkci. Využití vidím v záznamu nějakých těch momentek, jako rodina, kamarádi, dovolená apod. Překvapil mne rozdíl mezi volbami „vysoké“ a „jemné“ v položce Kvalita videa. Jeden by očekával, že když jemné figuruje jako poslední volba, budou takto pořizovaná videa nejkvalitnější, opak byl pravdou.

Screenshot_2016-04-03-12-54-08

Opět platí, že pro sociálně sítě záznam spotů touto kamerou plně dostačí.

S fotoaparátem také souvisí integrovaná aplikace.

Galerie

Ta ještě využívá klasického enginu z KitKatu, navíc s nevalnými náhledy se zoufalým rozlišením na hlavní stránce této integrované aplikace. Vypadá to nehezky, kostrbatě a nakonec raději nainstalujete jiný prohlížeč snímků, abyste se nemuseli stydět vůbec tuto aplikaci otevřít před ostatními.

Audio sekce

Upozornění: tato kategorie byla částečně ovlivněna pravděpodobně poškozeným konektorem microUSB dodaného kusu, její objektivnost tak může být zavádějící.

Zdá se, že s fyzickými konektory má tento přístroj obecně problém. Jak už bylo zmíněno, příčinou může být fakt, že se jedná o putovní testovací vzorek, takže konektory mohly dostat zabrat. Po víceméně nefunkčním microUSB vstupu, nefunguje ani audiojack. Pokud jste tedy netrpělivě očekávali, jak si telefon povede v sekci audio, mám pro vás špatnou zprávu, nemám možnost jej objektivně posoudit.

PICT_20160403_112155

Konektor přenáší zvuk pouze do pravé mušle sluchátek, levá je komplet mrtvá, postupně vyzkoušeno na třech typech sluchátek. Po několikerém otáčení jacku v konektoru jsem zjistil, že v některých oblastech konektor nevykazuje žádnou činnost a v jednom jediném bodě se při určité poloze rozehraje i druhé sluchátko. Konektor však musíte přidržovat a stejně vám to nezaručí delší poslech, stačí nepatrný pohyb a je po zvuku. Z toho, co jsem tedy slyšel ve chvílích, kdy mi hrála obě sluchátka, můžu říci, že přednesem skrze sluchátka mne telefon poměrně překvapil, ale berte to s rezervou. Do větší analýzy se však pouštět, díky výše uváděnému problému pouštět nemíním.

PICT_20160318_123236

V případě reproduktorů musím konstatovat, že se jedná opět o klasický Mediatek přístroj bez nějakého audio přikrášlení (rozumějte, bez zásadního audio čipu na výstupu). Zvukový výstup tak patří k těm poměrně slabým, co se kvality týče. Ačkoli na spodní hraně naleznete dvě mřížky, jsem přesvědčen, že uvnitř se nachází pouze jeden reproduktor. Přednes je plochý a znějící plechově, skoro bych řekl neposlouchatelný, alespoň pro ty, co to rádi v kvalitě. Pro srovnání s mým Letv S1 Pro jde o propastný rozdíl.

Nakonec snad jen rychlé seznámení s integrovanou aplikací Hudba. Ta opětovně vychází vzhledově ze staršího Androidu KitKat, žádnou invenci tedy neočekávejte. Pro mne, jakožto vyznavače čistých linií a Material Designu, patří k již zastaralému a přežitému. Plusem tak snad zůstává integrovaný Equalizer, který vám v případě fungujícího audio výstupu dopomůže alespoň trochu poupravit výsledný zážitek z poslechu.

Příjemným překvapením může být i zakomponování FM rádia v přístroji, to funguje za použití sluchátek, které slouží v daném případě i jako anténa pro příjem VKV signálu. Z výše uvedených problémů s 3,5 mm jackem však nemohu posloužit.

Závěrem

Telefon se stává nesporně vítězem v oblasti výdrže. S největší pravděpodobností po nabití z neděle na pondělí vydržíte až do pátku večera. Skoro jsem nabyl pocitu, že nabíječka je zbytečný luxus. Dokonce jsem se nemohl zbavit již tak zautomatizovaného zvyku, jdu spát – šup na nabíječku. V případě Outikel K10000 nebylo třeba. Na druhou stranu řešení s obrovskou baterií nese několik vlastností, které nemusí některými uživateli být akceptovatelné. Jedna z nich je určitě velikost přístroje a vzhled. Velikost je zkrátka monstrózní a tloušťka především těm, co nemají delší prsty nejednou přidělá pár vrásek na čele. S velikostí se nese i váha přístroje. To, že při delších hovorech jsem se nachytal, jak si musím přístroj prohazovat z ruky do ruky již bylo zmíněno. Teď ještě dodám, že nošení v kalhotách nebylo bez odezvy, stále popotahuji džíny nahoru – gravitaci jednoduše neoblbneš.

Ani vzhled přístroje nemusí každému padnout do oka. Za mě? Dá se zvyknout, jakmile jej však položíte někde ve společnosti, okamžitě vzbudí pozornost a ne jen tu obdivnou. Neznalým věci tak můžete připadat za podivína či řemeslníka, nebo dobrodruha. Jednoduše žádné manažerské stylové ořezávátko to není.

Na druhou stranu za vydané peníze získáte poměrně dobře vybavený telefon, který překonává papírové předpoklady. Přístroj má skoro výborně odladěný systém, který si neporadí snad jen s některými tituly her. Navíc patří mezi ty „číňany“, kteří umí naše frekvence 4G/LTE, což bych řekl, že je jeho druhou nejvýznamnější devízou.

Takže pokud patříte mezi ty podivíny, dobrodruhy nebo se jednoduše chcete odlišit, tak určitě jeho koupí vystoupíte z davu. Za cenu něco málo přes 5 tisíc se to jeví jako adekvátní investice.

Specifikace v kostce

Oukitel K10000 specifikace
SÍŤ Technologie GSM / HSPA / LTE
2G pásma GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2
3G pásma W-CDMA – 900, 2100MHz
4G pásma FDD-LTE band 1(2100) 3(1800), 8 (900), 7(2600), 20 (800)
Speed UMTS (384 kbit/s ), EDGE, GPRS, HSPA+, LTE Cat 4 (51.0 Mbit/s , 150.8 Mbit/s )
GPRS Ano
EDGE Ano
TĚLO Rozměry 76.5 x 157.7 x 13.8 mm
Váha 317 g
Materiál Stainless steel, Plast
SIM Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by)
DISPLEJ Typ IPS LCD , 24 bit, 16M barev, capacitive, 500 cd/m²
Velikost 5,5 palců (~69.35 % předního panelu)
Rozlišení HD 720 x 1280 pixels, 267 ppi
Multitouch Ano
Ochrana Corning® Gorilla® Glass 3
PLATFORMA OS Android 5.1 Lollipop, UI vlastní úprava
Procesor MediaTek MT6735P, 28nm technologie
CPU ARM Cortex-A53, 1000 MHz, Cores: 4
GPU ARM Mali-T720 MP2, 400 MHz, Cores: 2
PAMĚŤ Slot na karty Ano, hybridní
Interní paměť 16GB
Operační paměť 2GB, 533MHz LPDDR3
FOTOAPARÁT Hlavní 13 MP OmniVision OV8858, PureCel 3264 x 2448 pixels (8MP – interpolace), f/2.0, Dual LED blesk
Funkce Autofokus, Kontinuální snímání, Digitalní zoom, Digitální stabilizace obrazu, Určení polohy, Panorama, HDR, Touch fokus, Detekce tváře, White balance, ISO, nastavení Expozice, Scénické režimy
Video 1280 x 720 / 30fps
Přední GalaxyCore GC2355, f/2.8, rozlišení snímků: 2560 x 1920 (4,92 MP), videa: 1280 x 720 (0.92 MP) / 21 fps
ZVUK Typ výstrah Vibrace; MP3, WAV vyzvánění
Reproduktor Ano
3.5mm jack Ano
KONEKTIVITA WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi hotspot, WiFi direct
Bluetooth v4.0 A2DP
GPS GPS, A-GPS
Radio Ano FM
USB microUSB 2.0, Nabíjení, reverse-charge, MTP, PTP
DALŠÍ Senzory Proximity, Light, Accelerometer
Konektivita Computer sync, OTA sync, Tethering, HotKnot
Browser HTML, HTML5, CCS3
Video formáty 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) DivX (.avi, .divx, .mkv) MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) WMV (Windows Media Video, .wmv) Xvid
Audio formáty AAC (Advanced Audio Coding) AAC+ / aacPlus / HE-AAC v1 AMR / AMR-NB / GSM-AMR (Adaptive Multi-Rate, .amr, .3ga) eAAC+ / aacPlus v2 / HE-AAC v2 FLAC (Free Lossless Audio Codec, .ㄮ〠ac) MIDI MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) OGG (.ogg, .ogv, .oga, .ogx, .spx, .opus) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave)
InfraRed Ne
BATERIE Typ Nevyjímatelná 10000 mAh, Li-Polymer, Fast charging

nabíjecí výstup power – 5V/2A; 7V/2A; 9V/2A

Stand-by  15 dnů
Talk time
OSTATNÍ Barva stříbrná, černá