Ačkoli Xiaomi představilo svou vlajkovou loď Xiaomi Mi5 již před více než měsícem, tak k jeho rozšíření i do našich končin brání několik faktorů. Na vině může být politika společnosti Xiaomi, která se rozhodla u svých nově uváděných přístrojů uzamknout bootloader. Bez tohoto oprávnění si totiž do telefonu jen tak něco nenahrajete/naflashujete. Tím spíše, že originální verze MIUI nedisponuje mutacemi našich rodných jazyků.

O možnostech odemčení bootloaderu jsme se zde již zmiňovali a musíme konstatovat, že i do dnešního dne registrujeme rozporuplné ohlasy fanoušků, jak se k tomuto privilegiu dostat. Jedni se zmiňují o poměrně hladkém procesu s krátkou čekací lhůtou, avšak najde se i dost postů, kdy bychom tento proces mohli označit za určité martyrium. Stačí zabrouzdat na fóra MIUI, případně XDA.

U novinkového Xiaomi Mi5 tomu není jinak a tak jste se doposud museli obejít bez většiny světových jazyků. Přístroj z výroby podporuje různé mutace čínštiny a ze světových jazyků snad jen angličtinu. Nyní však svítá naděje a na fóru XDA se objevil postup, jak nainstalovat do přístroje multijazykovou ROM, zahrnující mimo jiné i naše jazykové mutace, tedy počeštěné a slovenské menu.

Pokud jste tedy vlastníky Xiaomi Mi5  a máte odvahu a um se pustit do tohoto procesu, tak směle do toho. Před tím však podotýkáme, že je nutný odemčený bootloader a také pokročilejší znalost problematiky nahrávání systémového software do přístrojů Android. V tomto případě platí obzvlášť „dvakrát měř, jednou řež“ a je jen na vašem rozhodnutí, jestli toto riziko podstoupíte. Celý postup naleznete v originálu zde. Co se týče odemčení bootloaderu, tak postup, jak toho dosáhnout je popsán zde, samozřejmě v originále.