Hodnocení recenzenta

Hybridní koncept klasických a chytrých hodinek je poměrně novinka, která je příjemným osvěžením. Ovšem záleží, kdo se tohoto konceptu ujme. Pěkný vzhled, materiály, zpracování, to jsou plusové body. Ale nepřítomnost chytrých funkcí jako je notifikace SMS a dalších aplikací, jsou cenné body dolů a hodinky to snižuje na úroveň krokoměru s ukazatelem času. Snad se v budoucnu aplikace dočká nové verze, kde budou některé funkce přidány.

5
Hodnocení: x/10

Relativně nedávno jsme měli na recenzi na polo-chytré hodinky Lembird Free, dnes je tu další zástupce této podmnožiny chytrých hodinek, které mají klasický quartzový strojek a ručičky. Recenze Elephone W2 prozradí, jestli má tento hybridní koncept smysl.

Balení

Stejně, jako u Lembird Free, mají Elephone W2 naprosto obří krabici, do které by se vešly dva telefony i s příslušenstvím. V balení najdeme papírovou brožurku s popisem hodinek, kde je QR kód pro stažení aplikace, malý šroubovák na odšroubování dýnka, dvě knoflíkové baterie CR2032, kožený pásek a samozřejmě hodinky samotné.
Ptáte se, kde je nabíječka a proč jsou v balení dvě baterie? Inu proto, že Elephone W2 nabíječku nepotřebují, pro svůj chod využívají právě knoflíkové baterie, které známe z klasických hodinek. Výrobce deklaruje výdrž až 3 měsíce při využívání chytrých funkcí. Při používání bez chytrých funkcí se životnost baterie prodlužuje až na 3 roky.
To je z balení všechno, škoda, že výrobce nepřidává například druhý pásek nebo kovový tah, jako v případě Lembird Free.

 

Design a zpracování

Elephone W2 jsou podobné, jako již několikrát zmiňované Lembird Free. Jsou decentní, jednoduché, zasazené do těla z kovu a s koženým páskem.
Začnu hlavní částí hodinek, tou je samozřejmě ciferník a hodinky jako takové.
Ciferník je, jak vidno, bílý bez čísel, rozdělený klasicky na 12 hodin a 60 minut. Bílá barva na ručičkách je fosforová, svítí tudíž i v noci, ale velmi rychle ztrácí schopnost světlo produkovat, takže většinou není stejně nic vidět. A stejně jako u Lembird Free, jsou ručičky pouze dvě, minutová a hodinová, vteřinová chybí.

20160314_175928
Na ciferníku je řada dalších prvků. V prvé řadě 10 malých modrých diod ve spodní části, které ukazují naplnění požadovaného „cvičebního“ plánu, tj. například 8000 kroků. Což se mi ale v praxi nepovedlo uvést do provozu, diody nesvítily nikdy. Pouze při zapínání a vypínání hodinek. LED úplně vlevo v řadě ukazuje na zmeškané volání, ta úplně vpravo upozorňuje na příliš dlouhé sezení, což se dá nastavit v aplikaci.
Samotná dioda, která je mezi logem Elephone a 12 hodinou, by měla ukazovat modře spací režim, zeleně cvičební režim a červeně vybitou baterii.
Tělo je z nerezové oceli opracované kartáčováním, má zkosené hrany a je precizně zpracováno. Dýnko, tedy zadní kryt hodinek, je také z kartáčované nerezové oceli je na něm laserem gravírováno několik piktogramů s funkcemi hodinek, název a heslo společnosti – Styled Minimalism. Discover Smart Life.

20160314_180009
Dále na dýnku najdeme 4 ploché šroubky, které nás po vyšroubování a odkrytování zavedou do nitra hodinek, kde si pak můžeme vyměnit baterii, pokud jí dochází energie.

20160314_180244
Na pravé straně jsou dvě tlačítka pro ovládání chytrých funkcí a korunka, která nastavuje ručičky, tedy čas. Obě tlačítka jsou precizně zpracována, bez jakékoli vůle sedí v připravených otvorech, to samé se dá říci i o korunce, která má tuhý a přesný chod.

20160314_175947
Pásek se připevňuje trochu neobvykle do těla, takže to vypadá, jako by byl pásek pod celými hodinkami, ale jde pouze o iluzi. Naspodu je připravena klasická zdířka pro upevnění řemínku o šířce 20 mm. V dodávaném řemínku jsou stejně, jako u Lembird Free, integrované stěžejky s mechanismem a trnem, takže pro jejich výměnu není potřeba žádných nástrojů.

Rozměry hodinek jsou: tělo – 41 mm, ciferník – 38 mm, tloušťka 10,30 mm, délka pásku 87 + 121 mm, šířka pásku 20 mm a jeho tloušťka jsou 3 mm. Elephone W2 by také měly být certifikovány voděodolností IP53, což je asi 30 metrů vodního sloupce.

Hardware

To hlavní, co hodinky ukrývají uvnitř, je samozřejmě použitý strojek. Opět se nevyhnu porovnání s Lembird Free, protože Elephone W2 používají velmi podobný strojek, švýcarský Ronda 762. Jde o jeden z nejlevnějších strojků, nicméně stále se jedná o švýcarský strojek, což je samo o sobě zárukou kvality. Bohužel právě proto, že se jedná o levný strojek, nemá vteřinovou ručičku.
Dalším bodem hardwarové výbavy je konektivita a senzory. Což zastupuje Bluetooth v4.0 a senzor gravitačního zrychlení, který funguje jako krokoměr.
K výbavě se dá počítat i baterie, která je nezvykle klasická knoflíková, jak ji známe z quartzových hodinek, typ CR2032, která dokáže napájet hodiny až 3 měsíce při každodenním používání. Pokud by se hodinky používaly pouze jako hodinky bez chytrých funkcí, jejich chod se zastaví až po 3 letech.
Krycí sklo je podle výrobce vyrobeno ze safíru, k čemu bych byl tedy krajně skeptický, protože cena takového skla by dost možná převyšovala cenu celých hodinek. Za 14 dní nošení se mi na skle neobjevil žádný škrábanec, ale je pravdou, že si hodinky chráním a snažím se s nimi zacházet opatrně.
Pásek je označený cejchem „Genuine Leather“, mělo by se tudíž jednat o kůži. Pásek je lepený z několika vrstev, které jsou na sebe vrstvené. Celkově je pásek poměrně dobře zpracovaný, je příjemný, dobře sedí, neškrábe a je poddajný.

Software

Pro to, aby chytré hodinky fungovaly, potřebují samozřejmě nějakou aplikaci, která bude zpracovávat data. Tou je aplikace s názvem Elephone W2, ta je dostupná jak na Google Play, tak přes přiložený QR kód v balení.
Aplikace je zabalená do pozlátka pohledného designu s pěknými animacemi přechodů mezi agendami a celkově uceleným vzhledem. Ovšem podstatnější než vzhled je funkčnost a funkcionalita.

Hlavní obrazovka ukazuje počet kroků za den, ušlou vzdálenost a spálené kalorie. Druhá obrazovka na domovské stránce ukazuje dobu spánku a jeho průběh. Ovšem nejde nikde nastavit, kdy spánek začíná a kdy končí, to zjišťují hodinky samy a zjišťují to opravdu nesmyslně. Často mi ukazovaly, že jsem šel spát třeba v osm večer a spal jsem krásných 15 hodin.
Gestem stažením dolů se aplikace sama připojí k hodinkám a aktualizuje údaje.

Druhá záložka s názvem Detail ukazuje týdenní, měsíční nebo dokonce roční grafy s údaji za dané období. To jsou ušlé kroky, vzdálenost, spálené kalorie a jejich průměry za dané období.

Třetí záložka má na starosti detaily a nastavení hodinek. Zde se dá zjistit, kdy naposledy byla provedena synchronizace, verze firmwaru a nabití baterie. Dále se tu dá zapnout nebo vypnout několik funkcí, očekávaně notifikace volání a…ne, notifikace SMS nebo sociálních sítí zde nenajdeme. V programu se opravdu nedají nastavit žádné individuální programy, na které by hodinky reagovaly. Kardinální a zcela nepochopitelné pochybení.
Celkem nová a „trendy“ funkce je notifikace, pokud se příliš dlouho nehýbete z místa (smrt počítaje). Budík je celkem samozřejmostí, ovšem dají se nastavit pouze tři.
No a pak je tu možnost fotit přes spodní tlačítko na hodinkách. V aplikaci se zapne položka „Camera“ a zvolí, zda zadní nebo přední, a pak stačí jen zmáčknout tlačítko a fotka se s jistým zpožděním vyfotí.

Poslední záložka, Uživatel, je místem, kde se nastaví nacionále uživatele, cíle počtu kroků a délky spánku a metrických nebo britských jednotek, tedy mil nebo kilometrů. Poslední možnost „reboot device“ restartuje hodinky.

Závěr

Hodinky hodně hrají na vzhled, jak samy o sobě, tak i v aplikaci, což je ale jejich nejsilnější zbraň, funkcionalita je mizerná. Například hovor se oznámí pouze krátkými vibracemi dvakrát po sobě a pak jen bliká miniaturní dioda na ciferníku. A SMS a další IM klienti se nedají nastavit vůbec. Jediné, co je tedy praktické, je kromě budíku krokoměr, který měří celkem slušně a naměřené vzdálenosti by podle měření přes mapu souhlasily. Což je tedy na chytré hodinky poněkud málo, opravdu by se hodilo aplikaci obohatit o nějaké ty funkce, protože jich je poskrovnu.

Rozhodně jsem ocenil vzhled, minimalistický design je mi velmi blízký, kvalitu materiálů a provedení jak hodinek, tak i pásku. Zajímavým řešením je použití knoflíkové baterie, které značně prodlužuje životnost.

Pokud byste zatoužili tyto pěkné hodinky vlastnit, můžete tak učinit zde. Tímto také děkuji společnosti Elephone za zapůjčení hodinek za účelem recenze.

Na závěr menší srovnání Elephone W2 a Lembird Free: