Již je to rok a čtvrt, co jsem měl v rukou Xiaomi Mi4 na recenzi, kde byl samozřejmě nahraný systém Xiaomi blízký – MIUI. Dnes, po 15 měsících, se mi Xiaomi Mi4 dostává opět do rukou a s jiným novým operačním systémem, a to rovnou z Redmontu a dílen Microsoftu. Je jím nový Windows 10 Mobile.
Jak dopadne nový operační systém v telefonu jiném, než jsou Lumie? To prozradí dnešní recenze Xiaomi Mi4W!

Předmluva

Nejdříve bych chtěl podotknout, že Windows 10 Mobile jsou pro mě zcela nová zkušenost, celý ekosystém operačního systému Windows mi sice trochu známý je, ale nejnovější počin Windows 10 Mobile jsou novum. Tudíž, pokud recenzi budou číst ti z vás, kdo mají zkušenosti delší než jsou dva týdny intenzivního testování, nechť prominou nesrovnalosti.
A za další, hardwarové specifikace, balení a další náležitosti spíše jen prolétnu, nemá příliš smysl se jimi zabývat, zájemci mohou zamířit do originální recenze Xiaomi Mi4. Dnes nás bude zajímat hlavně operační systém, který se poměrně dost liší od toho, co naprostá většina z nás, čtenářstva i redakce, používá.

Balení, design a hardware

Klasická „stará“ Xiaomi krabička z recyklovaného papíru obsahuje MicroUSB kabel, nabíječku o síle 1A, trn pro vyndávání šuplíku SIMkarty a nějaké ty příručky. Ty jsou vlastně celkem vtipné, protože jde o brožurky určené pro MIUI V6. Ale třeba bude mít prodejní verze i brožuru pro Windows 10 Mobile.

 

Stále se jedná o velmi atraktivní telefon, vyrobený podle přísných standardů a kvalita zpracování je opravdu skvělá. Všechny přechody mezi materiály jsou téměř neznatelné, kovový rámeček je skvěle opracován. Že se nejedná o lacině vyrobené zařízení je znát hned na první dotek, i po delší době od svého uvedení, je Mi4 stále fešák.

Zopakovat si hardware nikdy není na škodu, proto rychlý přehled o tom, co se skrývá uvnitř Xiaomi Mi4W. Jedná se o stejný hardware, jaký měla původní Mi4, dokonce jde i o ty samé telefony. Ten, co jsem dostal k recenzi má totiž na zadním krytu vytištěné i datum: 2014719
V roli procesoru je skvělý čtyř jádrový Qualcomm Snapdragon 801 o síle 2,5 GHz, grafický čip Adreno 330 s taktem 587 MHz, 3 GB operační paměti RAM, 16 GB interního úložiště bez paměťových karet. Tedy nejedná se zdaleka o nějaký nový hardware, nicméně mějme na paměti, že Windows 10 Mobile je uzavřená platforma, která spadá do režie pouze Microsoftu a není zdaleka tak „rozežraná“, jako je v současné době Android se všemi svými nadstavbami, MIUI nevyjímaje.

Operační systém Windows 10 Mobile

Je poměrně náročné změnit své nároky a zvyky po pěti letech u Androidu a vzít do ruky úplně cizí, úplně nový operační systém a snažit se s ním sžít za 14 dní. No, zkusil jsem se oprostit od předsudků a zlých jazyků, které tvrdily, jaká je to katastrofa nebo naopak jak je to nejlepší mobilní OS.

Na Xiaomi Mi4W mi do této chvíle dorazily tři updaty, tím posledním, který budu nejspíše popisovat, je verze 10.0.10586.164, poslední dostupná v době psaní tohoto článku.

wp_ss_20160314_0002

 

Filosofie Microsoftu v podobě Windows 10 Mobile je celkem podobná tomu, co má ve svých zařízeních Apple. Uzavřená platforma, kterou spravuje pouze jedna jediná firma, bez zbytečných průtahů a odlišností od původního konceptu. Tudíž za funkčnost a funkcionalitu ručí pouze Microsoft a jeho softwaroví inženýři.

Launcher – Live Tiles v akci

Začnu popisem části, kterou bude používat opravdu každý a tou je úvodní obrazovka, nebo chcete-li, launcher. Ten se skládá nikoliv z widgetů jako Android, nebo ikon jako iOS, ale z tzv. Live Tiles. Tedy živých dlaždic, které ukazují obsah aplikace a změny v podobě například notifikací. Dlaždice se dají jistým způsobem upravovat, měnit jim velikost ve třech stupních, nastavit jim průhlednost, barvu nebo zvolit obrázek na pozadí. Nastavení je to proti Androidu opravdu skromné, ale pokud se nastaví kompletní průhlednost a zároveň nějaký obrázek na pozadí, výsledkem je kompletně jiná domácí obrazovka viz. screenshoty.
Také se dají vytvářet složky, do kterých se umístí jednotlivé dlaždice, dokonce ve všech podporovaných velikostech.

Jak jsem již psal, dlaždice dokáží zobrazovat notifikace, například počasí, zmeškané zprávy rovnou s náhledem zprávy, ukazovat fotky z galerie, Facebooku, kontaktů a tak dále.

Ovšem potenciál je poměrně nevyužitý. Například dlaždice přehrávače, ač je široký 3/4 obrazovky, není aktivní widget s možností přehazování skladeb v přehrávači, ale zobrazuje pouze obrázek alba. Dlaždice Messengeru je také největší a přesto zobrazuje pouze jeden řádek textu, dlaždice Storu nezobrazují dostupné aktualizace aplikací a takhle se dá pokračovat dále. Koncepčně proti LiveTiles nic nemám, kulhá provedení. Snad se Microsoft rozhodne dodat ještě trochu té kreativity a slušný nápad dotáhne o něco dále.

Jednotlivé dlaždice se „připnou“ na domácí obrazovku, když se v menu dlouze podrží na dané aplikaci, stačí zvolit „Pin to Start“ a pak již upravit dlaždici na ploše.
Menu, to je další součástí Launcheru, vyvolává se tahem z pravé strany nebo pokud se na hlavní obrazovce sjede až dolů a klikne na „All apps“. Menu je rolovací jako seznam, rozdělené do bloků podle abecedy. Příjemná je možnost hledání přes lupu a při výběru písmene i přes abecedu. Více možností menu neskýtá.

Lock Screen – uzamčená obrazovka

Ta je velmi jednoduchá, nenabízí totiž žádné zástupce, pouze zobrazuje notifikace z aplikací, které se dají v nastavení zvolit. Nastavit se ještě dá obrázek na pozadí a doba, kdy se zámek obrazovky zapne a displej tudíž vypne. Další a poslední možností je rozdělení notifikací na dvě skupiny. Tou první je tak zvaný „detailní náhled notifikace“ ze zvolené aplikace a ta druhá jsou „rychlé náhledy“, kde si můžeme zvolit aplikace, které budou zobrazovat pouze notifikace v podobě ikony, aplikací se dá zvolit pět.
Rád bych viděl nějakou interakci, nastavení rychlého spuštění aplikací nebo možnost přejít ze zamykací obrazovky rovnou do aplikace, která ukazuje onu notifikaci.

Klávesnice

Zde je, bohužel, situace trochu nemilá, jelikož Microsoft nedovoluje nainstalovat klávesnice z obchodu, tudíž si musíme vystačit s integrovaným řešením. To ale nemohu příliš chválit, chybí jí nastavení layoutu, velikosti i vzhledu. V české mutaci, kterou jsem si stáhl jako jazykový balíček, je například písmeno „Ů“ vpravo na klávesnici a nad a pod ním interpunkční znaménka háček a čárka, což mi tedy vůbec nevyhovuje a často jsem musel přepisovat celá slova. Nelze zapnout ani řádek s čísly nebo nastavit vibrování při psaní, pouze zvuk je možno zapnout nebo vypnout.
Pokud ale máte rádi psaní swipováním, tedy psaním tahy přes písmena, klávesnice není tak špatná, umí dobře odhadnout slova a takto se na klávesnici píše dobře.
Jako celek ale nemohu klávesnici pochválit, chybí jí opravdu značná dávka komfortu a nastavení, na které jsem zvyklý již dlouhé roky na konkurenční platformě.
Což se ovšem může velmi rychle změnit k lepšímu, updaty jsou poměrně časté. Takže „stay tuned“!

 

Lidé, neboli kontakty

Původně jsem neměl v plánu psát i o tak jednoduché aplikaci, jako jsou kontakty, ale našel jsem několik zajímavostí, o které bych se rád podělil.
Kontakty jsou poměrně standardně seřazeny podle jména nebo příjmení, dají se zobrazovat různé účty, kde kontakty jsou, importovat ze SIMkarty. Jednotlivé kontakty lze vyhledat přes okno s lupou, což je celkem běžné. Ovšem, když jsem hledal kontakt, o kterém jsem nevěděl, jak jsem si ho nazval, chtěl jsem „vzít“ lištu a stáhnout ji až dolů k písmenu Z. Což ale nejde, dolů se musí otravně sjet manuálně nebo nepříliš pohodlně klepnout na nějaké písmeno a stejně jako v menu, vybrat požadované. No s přimhouřením oka ještě použitelné, ale proti tomu, co má Android, těžkopádné a pomalé.

Za další je to záložka „What´s new“, která funguje jako newsfeed z několika účtů, typicky Facebook a Twitter. Tedy zeď, kde se zobrazují příspěvky z nastavených sociálních sítí. Proč je ale takováhle funkce ukryta v aplikaci „People“, česky „Lidé“, je mi trochu záhadou. Proč to není jako samostatná aplikace? Chápu, že se Lidé pojí s tím, co se děje na vaší Zdi/Zdích, přece jen by bylo logičtější a smysluplnější, kdyby fungovala samostatně, protože funkce je to jistě praktická.

wp_ss_20160313_0006

Store a aplikace – středobod moderního smartphonu

Právě Store je jedna z nejčastěji vytýkaných součástí platformy Windows, respektive nabídka aplikací a jejich kvalita. Některé aplikace, na které jsem zvyklý na Androidu, jsem nenašel a musel jsem hledat náhradu pod jiným jménem nebo s jinou funkčností. Mnozí by to označili za nepřípustné, ovšem musíme brát v potaz, že Windows nejsou Android ani iOS a vice versa. Na druhou stranu je vidět, že aplikací je opravdu mnohem méně, což je samozřejmě dáno také procentuálním zastoupením mobilních Windows na celosvětovém trhu.
Celková „kvalita“ aplikace Store jako takové je podobná Google Play. Podobné možnosti nastavení, správy aplikací, komentářů, náhledů screenshotů, správy aktualizací, rozdělení podle placených a neplacených aplikací a další.

wp_ss_20160307_0008

Co je ale pravdou, tak že aplikace jsou velmi často nedotažené, nedodělané, s rozházeným a nekonzistentním UI. Například Facebook Messenger, to je kapitola sama pro sebe. Messenger se neustále odpojuje pokaždé když se do něj vrátím, ač by měl být zapnutý na pozadí. Někdy nechce naběhnout, někdy se nezobrazí editační okno, takže se nedá psát. A ovládací prvky jsou dole v liště, odesílání zpráv je dokonce vlevo dole v liště pod klávesnicí, více neergonomické místo abych pohledal. Opravdu spousty drobných a otravných chyb.
Další aplikací, která sice fungovala, ale vypadala jako by byla 5 let stará, byla Prague PT. Ta supluje aplikace, jako vynikající Pubtran nebo IDOS, pro pohyb v MHD. Dokáže zobrazit pouze nezbytné minimum informací, které se nedají ani nijak rozšířit, například o trasu onoho dopravního prostředku nebo jiné detaily. A ještě ke všemu je to trial verze.
Facebook neumí přehrávat gify, načítá komentáře jako samostatnou stránku, ne jen jako překryvné okno.
Často jsem při zkoušení aplikace našel něco, co by se rozhodně dalo vylepšit. Ať už jde o vzhled, logiku ovládání nebo funkčnost a funkce.

Aplikace třetích stran jsou opravdu slabinou, jak kvalitativně, tak množstvím. Někdo může namítat, že aplikace jsou, ano jsou, ale jejich kvalita často není zrovna valná.

Fotoaparát

Aplikace fotoaparátu je na první pohled jednoduchá, ale po rozkliknutí horní lišty se přece jen objeví několik pokročilých možností. Jsou jimi například změna ISO, manuální ostření, vyvážení bílé, expozice, rychlost závěrky a blesk. Bohužel, Xiaomi nezobrazuje živý náhled po změně kterékoliv veličiny, takže vůbec není vidět, jak bude výsledná fotka vypadat.
Trochu mě zarazilo, že nejde fotit při nahrávání videa, i když ne každý takovou funkci využije.

U fotek se dá nastavit pouze poměr stran 4:3 a 16:9, mřížka (pravidlo třetin, zlatý řez, čtvrtiny, čtverec) a nastavit přisvětlovací LED, aby při zaostřování nesvítila, svítila nebo podle nastavení blesku.
Ani s MIUI nefotila Mi4 úplně zázračně a komprimační algoritmus ve Windows je možná ještě horší. Většina fotek za nepříznivého počasí nevypadá příliš pěkně, jsou nezaostřené a s rozpitými detaily, někdy sklouzává zabarvení do modré. Nicméně za dne je situace daleko lepší a za dobrého světla se dají pořídit opravdu pěkné snímky.
Větším problémem je však chování automatického zaostřování, někdy se mi ani za dostatku světla nepodařilo správně zaostřit i kdybych se na hlavu stavěl.

Co se týče videa, je to to samé, co předvedla Mi4 před rokem a půl. Velmi podprůměrné video, obzvláště zvuk je nekvalitní. Obraz ještě celkem jde, nahrávat jde v mnoha rozlišeních, kdy nejvyšší je 1080P@30FPS. Ovšem vážně nevím, proč by někdo měl natáčet například 1080p video v 15 nebo 24 FPS, to samé platí pro ostatní dostupná rozlišení a hodnoty snímkování.
Jak vidno na videu, kamera se snažila neustále přeostřovat, trochu to kazí záběry.

Groove music – hudba na prvním místě

Přehrávač, který poskytuje Windows 10 Mobile, je mnohem přívětivější než ten, použitý ve Windows Phone 8 a díky za něj. Aplikace jako taková sice nemá téměř žádná nastavení, pouze „Získat media info“ a použití světlého nebo tmavého skinu, ale většina uživatelů nepotřebuje příliš komplexní nastavení (což zrovna není můj případ, Poweramp, případně BlackPlayer EX, u mne vládne pevnou rukou již 5 let). UI jako takové je intuitivní, hudba se rozděluje podle alb, umělců, samostatných skladeb, playlistů a nedávno přehrávaných.
Hlavní obrazovka „právě hraje“ ukazuje obrázek, který se ovšem nedá ani změnit ani vymazat ani editovat, a malé ovládací prvky vespodu s ovládací lištou. Tahem odspoda nahoru se objeví playlist, ve kterém jde listovat a rovnou vybrat skladba, která se dá ovládat, protože ona spodní část s ovládáním, se posunula pouze nahoru. Velmi příjemná funkce pro ty, kdo často hledají určitou písničku. Tahem dolů se opět zobrazí „právě hraje“.
Velkou škodou je to, že jsem nenašel ekvalizér ani v přehrávači ani v nastavení zvuků, jako to měly Windows Phone 8.

Edge – internet na hraně

Microsoft se vždy snažil prosazovat vlastní prohlížeč, ale kvalitní „web browser“ se mu nikdy nepodařilo vytvořit. Vždy byl děravý jako ementál v myším hnízdě a rychlý jako slimák. Proto při uvedení nových Windows pro PC, když už byl Microsoft u revoluce s Windows 10, vytvořil úplně nový prohlížeč. Místo starého a nedobrého Internet Exploreru, nový a rychlý Edge. No, moc velké úspěchy s ním nemá, jeho podíl stále od uvedení klesá a nic nenasvědčuje tomu, že by se to v dohledné době změnilo.
A ten samý prohlížeč integroval Microsoft i do mobilní mutace svého operačního systému. Edge je vcelku standardní prohlížeč, který ničím moc nevybočuje z řady dnešních moderních prohlížečů. Nabízí správu záložek, správu stahování, rozlišení mezi mobilním a desktopovým zobrazením, synchronizaci záložek a historie, tagy spuštěných oken a celkem příjemný „čtecí“ mód. Ten vykreslí pouze bílý text na černém pozadí, kvůli šetření očí a případně pár fotek.
Edge je rychlý a velmi fluidní prohlížeč, opravdu žádné záseky, veškerý pohyb po webové stránce je jistý a plynulý. Ovšem některé weby, například www.sauto.cz dělaly problémy při vykreslování a pokud jsem si zvětšil fotku, již jsem ji neměl jak zmenšit, nešlo totiž zmenšit stránku tak, aby se zobrazily ovládací prvky v galerii. A několik dalších menších problémů, jako problikávání obrázků, ale celkově jsem byl s fungováním spokojený.
Jako alternativu jsem zkoušel UC Browser a Maxthon, oba fungovaly obdobně, někde hůře, někde lépe. Ale například Chrome nebo Doplhin je na Androidu lepší podle mě.

Zprávy

Zde není moc o čem psát, standardní aplikace zpráv, která umožňuje posílat/přijímat MMS a SMS, má volitelné doručenky jako novou zprávu. Zajímavostí je synchornizace zpráv na dalších Windows zařízeních, což bych velmi uvítal u Androidu. Jedna z mála opravdu praktických funkcí.
Dále se dá do aplikace zpráv přidat i Skype účet a odesílat zprávy rovnou z aplikace primárně pro SMS a MMS.

Baterie – parádní výdrž

Xiaomi Mi4 mělo s MIUI výdrž poměrně slušnou a po dalších updatech od doby první recenze se prý ještě zlepšila. 5 hodin zapnutého displeje je velmi příjemná hodnota, blížící se etalonům ve výdrži, jako je například LG G2. Ovšem namísto „rozežraného“ MIUI má Mi4W operační systém lehký a uzavřený, rovnou z Redmondu, kde sídlí Microsoft. První zvěsti říkaly, že výdrž je prostě skvělá, lepší, než s MIUI. Skepse velmi rychle ustoupila, když jsem zjistil, že i když jsem Xiaomi týral testováním, nikdy jsem se večer nedostal pod 30%. Zkoušel jsem GPS, poměrně dost internetu, jak data tak WiFi, volání, stahoval různé aplikace a zkoušel je a tak dále, no prostě testování v plném proudu od 6 ráno až do večerních hodin.
Je škoda, že jsem nenašel aplikaci, která by ukazovala přesný čas zapnutého displeje, protože systém samotný ukazuje vytížení pouze v procentech. Hrubým odhadem jsem se dostal na 6 hodin OST, což věru není špatné s přihlédnutím k tomu, jak je ROMka jako taková odladěná.

wp_ss_20160311_0016

 

Tak, to by bylo z hlavních aplikací snad vše, doufám, že jsem nezapomněl na nic důležitého.

Praktické používání – Windows 10 Mobile

Teď bych se rád zaměřil na drobnosti při používání, co nefungovalo a naopak fungovalo. Totiž těch drobností jsem našel poměrně dost, které mi neseděly, ale možná jsem jen zvyklý dělat věci jinak, než to po mě chce Microsoft.
Filosofie, nebo chcete-li přístup, operačního systému Windows 10 Mobile, mi nevadí, má jiné určení než Android. Mělo by jít o uzavřenou platformu s rychlými aktualizacemi, vysokou stabilitou a odladěným prostředím. Záměrně ale píšu „mělo by“, protože realita zdaleka není tak růžová, jak bych si představoval. Alespoň v podání Xiaomi ne.
Tak například mi nevyhovuje až přílišná jednoduchost, bez nastavení, bez možností a většího uživatelského komfortu ve většině aplikací. Což je ale osobní preference, ne každý se tím chce zabývat, ale případné možnosti navíc jsou vždy k dobru.
Jmenovitě tedy: prakticky žádná interakce na zamykací obrazovce, nevyužité možnosti Live Tiles v launcheru. Občas zmatené UI, někdy je nastavení aplikace v „hamburge menu“, který známe z Androidu, ovšem Windows jaksi neumí „vytáhnout“ lištu tahem ze strany, musí se na něj přímo kliknout a když je v levém horním rohu, je to poměrně nepohodlné. Někdy je nastavení přes tři tečky ve spodní liště a někdy je v aplikaci Nastavení.
Zobrazování notifikací, i když jsou již dávno přečtené v příslušné aplikaci (Messenger, email, Facebook…). Notifikace se neslučují, takže je v liště klidně 20 odpovědí z Messengeru a k tomu několik notifikací z ostatních programů, takže z toho vzniká nepřehledný guláš.
Windows 10 Mobile také neumí „ongoing notifications“, což je veskrze praktická záležitost. Když například něco stahuji z internetu, nikde se mi to nezobrazí, ani v liště, ani v menu, ani v dlaždici na ploše. Pouze v příslušné aplikaci, kterou musím najít, zapnout jí, v menu aplikace najít příslušné podmenu „stahování“ a teprve tam vidím, jak stahování pokračuje a zda vůbec. Na Androidu je vidět jak ikona stahování v notifikační liště, tak indikátor průběhu s rychlostí a i dalšími informacemi. A to vše je přístupno odkudkoliv ze systému nebo jakékoliv aplikace.
Režim pro používání jednoruč je mi opravdu záhadou. Po podržení tlačítka Home se obrazovka rozdělí na dvě horizontální poloviny a pouze ve spodní se zobrazuje obsah. Horní polovina je černá a nedá se tam přidat žádná aplikace, když se klikne do prázdného místa, obrazovka se opět roztáhne na celou plochu displeje. A roztáhne se i po chvilce nepoužívání, asi kolem 4 sekund. Kdyby se alespoň displej rozdělil tak, aby se palec nemusel natahovat až k samotnému kraji displeje, stejně jako v případě, kdy displej rozdělený není…rozdělování obsahu na menší části je v telefonech již docela dlouho na to, aby to Microsoft alespoň okoukal po stránce funkčnosti.
Multitasking by potřeboval trochu vylepšit, neposkytuje žádné informace nebo možnosti. Například uzamčení aplikace v paměti nebo možnost ukončit všechny běžící aplikace.

Ale dost už bylo hnidopišství, i když některé části systému mi opravdu radost nedělaly, ještě pár slov k dost podstatným problémům, které mi práci opravdu ztěžovaly. Tím prvním problémem jsou samovolné restarty. Denně jsem jich zažil i několik, telefon leží na stole, vypnutý displej a najednou logo Mi a restart. Fotím foťákem a opět logo Mi a opět ta samá situace. Klidně 3x za den se telefon sám restartoval. To je opravdu závažná chyba, kterou nemůžu tolerovat ani u testovacích beta romek (a že mi jich prošly telefonem stovky), natož téměř stable uzavřený systém, o který se stará tak obrovská a zkušená společnost, jako je Microsoft.

Další chyby byl například Launcher, který někdy nechtěl naběhnout, fotoaparát se občas spouštěl dlouho, klávesnici trvalo pár sekund, než naběhla, některé programy i zamrzly kompletně s celým systémem. Občas se při prohlížení fotek v galerii začaly objevovat, v angličtině se tomu říká „graphical glitch“, tedy různě barevné pruhy a tvary, běhající po obrazovce. Někdy se tyto vady objevily i v launcheru nebo zprávách.
Další chyba, která mě vytáčela, bylo samovolné zapínání WiFi. Něco takového jsem zažil prvně v životě. To, že se WiFi někdy odpojí nebo vypne, to se stává, ale sama se zapnout? Několikrát nás to doma probudilo, protože se samozřejmě začaly synchronizovat maily, FB, Instagram a další služby a telefon bzučel po stole a pípal.

Prostě spousty a spousty dalších chyb, které mě poměrně otravovaly a ukazují, že momentální stav Windows 10 Mobile není stabilní a je jen velmi málo konkurenceschopný.

No a když jsem zmínil chyby, musím zmínit i věci, které se mi líbily. Například nápad s dlaždicemi není věru špatný, ač tedy trestuhodně nevyužitý. Líbila se mi rychlost a odezva systému (ony drobné záseky se snad vyřeší), která sice není taková, jako to umí dobře odladěný Android nebo iOS, ale je pravděpodobné, že rychlost UI po vybalení z krabice bude ještě za rok používání velmi podobná.
Na jednu stranu se mi nelíbila jednoduchost, na druhou stranu je to pro některé uživatele plus, že vlastně nemají co „rozbít“ a přístup systému je k uživateli docela střídmý.
Nemohu opominout poměrně velkou míru zabezpečení, na které si Microsoft zakládá. Ta je ale také částečně způsobena tím, že Windows 10 Mobile, potažmo Windows Phone 8, nejsou nijak rozšířené platformy a proto se na něj nezaměřují různé kriminální živly.
Nová správa práv aplikací je příjemná záležitost, i když z počátku je trochu otravné povolovat systému přistupovat do zpráv a fotoaparátu k interní paměti atd.
Také výdrž baterie mi dělala radost, opravdu prvotřídní výsledek na kombinaci 5″ FullHD displeje a 3000 mAh baterie. A konečně aplikace Nastavení, která již není dlouhatánský seznam agend a podmenu, ale jednotlivé sekce jsou rozděleny do samostatných kapitol tak, jako je tomu u Androidu, což rozhodně kvituji s povděkem.

 

Za zapůjčení Xiaomi Mi4W za účelem recenze děkujeme www.xm.cz, kde si můžete telefon zakoupit.

 

Závěrečná galerie screenshotů, za duplicitu se předem omlouvám: