i-Mobile i-Style 8.6 je další v řadě modelů, se kterými chce tato thajská firma prorazit. Jedná se o zástupce nižší třídy, která je poměrně žádaná u zákazníků. Jak si vede v pořadí již čtvrtý telefon i-Mobile, který máme na test? To se dozvíte v dnešní recenzi i-Mobile i-Style 8.6!
Děkujeme zastoupení i-Mobile pro český trh za zapůjčení telefonu za účelem recenze.

Balení

V první řadě zaujme barva, červená se příliš na balení nepoužívá a musím konstatovat, že je to celkem škoda. Vysunovací krabička totiž vypadá pěkně. Najdeme na ní popisky, u kterých předpokládám, že jsou v thajštině. Naštěstí na zadní straně, kde je výpis specifikací, je většina alespoň v angličtině. Očekával bych, že samolepka „Produkt určen pro Českou a Slovenskou republiku“ bude naznačovat nejen možnost volby řeči v telefonu, ale také popisky na krabičce, no když už ne česky, tak alespoň anglicky.

Po vysunutí na nás vykoukne samotný telefon, uložený v pěnové vaničce. Po jejím vyndání najdeme v krabičce spousty igelitových sáčků s příslušenstvím. Jsou jimi sada HandsFree, MicroUSB kabel, nabíječka o síle 1A, nalepovací stojánek, manuály a ochranná folie na displej.

 

Konstrukce a design

Do rukou se mi dostala modrá verze i-Style 8.6, barva je to neotřelá a i když nemám moc v lásce barevné telefony, kovová modř telefonu sluší a dělá jej vizuálně zajímavějším. Ani i-Style 8.6 se nechystá do soutěže o nejoriginálnější design, nicméně plochá záda s foťákem v levém rohu a kulaté rohy neurazí. Telefon má celoplastovou konstrukci s odnímatelným zadním krytem, pod kterým najdeme dva sloty na SIM karty, paměťovou kartu a baterii o kapacitě 1800 mAh.

20160226_115037
Zadní kryt, který je velmi tenký, má v levém horním rohu fotoaparát a přisvětlovací diodu a vedle nich ještě dírku pro druhý mikrofon. Levá hrana je, stejně jako hlava poručíka Kojaka, zcela holá. Na pravé se nachází obě hardwarová tlačítka, vrchní kolébka hlasitosti a menší spodní on/off. Ta mají výbornou odezvu, jsou přesně umístěna a odlišena od zbytku povrchu.

20160226_115123
Spodní hrana nabízí místo dvěma mřížkám, z toho pouze jedna slouží jako hlasitý reproduktor a ve druhé je (pravděpodobně) mikrofon.

20160226_115058
Na horní hraně je trochu netradičně MicroUSB konektor a 3,5 mm jack pro sluchátka. Ještě zmíním integrovanou vysunovací anténu pro příjem televizního vysílání, která se vysunuje z levého rohu.

20160226_115109
A konečně přední strana, která je okupována 4,7″ qHD displejem, je v dnešní době „plácaček“ docela příjemná změna, tedy až na to rozlišení, to by mohlo být HD. Na spodní straně jsou tři bíle podsvícená tlačítka, nahoře jsou senzory přiblížení, okolního světla, notifikační LED, sekundární kamerka s automatickým zaostřováním a dokonce přisvětlovací dioda. Selfíčkaři si pošmáknou!

20160226_115212
Konstrukce, ač je celoplastová, tak nevrže a je pevná a telefon se drží velmi příjemně v rukou. Rozměry činí 137 x 68 x 8,15 mm a váha 140 gramů.

Hardware

Teď přijde trochu nepříjemné zjištění, jelikož v i-Style 8.6 je již vysloužilý hardware, který nečekáme v telefonu, který se prodává v roce 2016. Čipset je totiž již značně vousatý MTK MT6582, který není příliš úsporný a navíc má i další problémy. Jeho čtyři jádra Cortex-A7 jsou nataktována na standardních 1,3 GHz. K dispozici je i 1 GB operační paměti RAM a 16 GB interní paměti s možností rozšíření o paměťovou kartu. Potěší funkcionalita DualSIM, oba sloty jsou pro velké SIMkarty. A když jsme u těch sítí, bylo by dobře zmínit, že MT6582 nepodporuje LTE, tudíž jsme odkázání pouze na HSPDA+ a nižší protokoly přenosů dat.

Displej je typu IPS s rozměrem 4,7″ a rozlišením qHD, tedy 960 x 540, o kterém napíši víc za chvíli. i-Mobile 8.6 má dva fotoaparáty a oba jsou papírově shodné, jedná se o 5 MPx čipy s automatickým zaostřováním a přisvětlovací LED, zvláště pro přední fotoaparát je to nezvyklá kombinace, i když ne ojedinělá. Ovšem lákadlem dnes recenzovaného telefonu je jistě možnost příjmu digitální televize DVB-T. Baterie, jejíž výkony rozeberu v dané kategorii, má kapacitu 1800 mAh, což není mnoho i za použití relativně malého displeje. Bohužel, použití starého čipsetu zapříčinilo i to, že USB-OTG nefunguje, jelikož MT6582 jej nativně neumí ovládat.

Displej

Již zmiňovaný panel o velikosti 4,7″ a rozlišením qHD 960 x 540 je docela příjemnou vzpomínkou na ne až tak dávné doby, kdy byl 4,7″ displej považován za obří. Panel je vyroben technologií IPS, tedy pozorovací úhly i barevné podání jsou slušné, a to i díky technologii OGS, kdy je displej nalepený rovnou na krycím sklu. U něj jsem bohužel nezjistil, jestli je tvrzené, nebo se jedná o obyčejné krycí sklo bez nějakých technologií.

20160227_164910
Displeji by ale slušelo alespoň HD rozlišení. U qHD jsou vidět jednotlivé pixely a některé menší znaky, například u textu, nejsou příliš vidět nebo jsou neostré.
Minimální a ani maximální jas nejsou zrovna ukázkové, ale už jsem viděl i horší. Maximální jas při slunečném počasí většinou slunce nepřesvítí, je potřeba si trochu stínit na displej a nejnižší jas je v noci přece jen trochu vyšší, než je příjemné. Nicméně označil bych rozsah jasu za úměrný ceně.

20160226_115227
Digitizér funguje dobře, neměl jsem problémy ani při psaní ani při hraní her. Jen gesto pinch-to-zoom by mohlo reagovat lépe, například v galerii při přibližování ve fotce.

Systém – Android 4.4.2.

A jen chvilku po menším retru v oblasti hardwaru, tady máme retro v systému. Ne, že by nasazení Androidu 4.4.2. vzhledem k funkčnosti ji výrazně omezovalo, ale spíše představa, že si kupuji nový telefon s dva a půl roku starým systémem, a klidně bych řekl bez výhledu updatu na novější, prostě není dobrá situace. Ne že bych očekával nasazení Androidu 6.0, ale alespoň Android 5.1 by se hodil, aktuální systém nikdy neškodí už z pohledu nových funkcí nebo bezpečnosti.

Kromě této skutečnosti ale funguje i-Style 8.6 poměrně dobře, odladění ROM není špatné, nezaznamenal jsem nějaké pády aplikací nebo větší sekání UI. A stejně, jako ostatní modely značky, používá i-Style 8.6 téměř čistou podobu Androidu. Aplikací, které jsou pozměněné, je poskrovnu a když,  tak jde o lehké vizuální odlišení. Adicionální funkce zastupují tentokráte pouze gesta. A ne ledajaká. Gesta, která se dají provádět pouze na ploše, pouze u předinstalovaného launcheru a ještě k tomu pouze dvěma prsty najednou…tahem nahoru spustíme aplikaci SMS a MMS, tahem dolů Telefon a tahem směrem vlevo nebo vpravo Upravit hlasitost.

Opět je nainstalováno několik bloatwarových aplikací v podobě demo her, které se ale dají odinstalovat.

Digitální TV DVB-T

Tak, jako již dříve testované telefony i-Mobile (IQ Big a IQ X Lucus), má i dnešní i-Mobile 8.6 zabudovaný přijímač DVB-T, tedy digitálního televizního vysílání. A stejně, jako v minulých telefonech, je použita ta samá aplikace. Pro připomenutí skýtá něco málo nastavení, možnost nahrávání, výběr kanálů, možnost scanovat stanice, zapnout sekundární zvukovou stopu nebo vybrat vysílané titulky. Aplikace jako taková funguje dobře, neměl jsem s ní žádné problémy.

Ale příjem TV, to je oč tu běží. A právě příjem mi dělal občas trochu potíže, jakmile totiž nemá digitální vysílání opravdu dobrý signál, stojí za starou bačkoru (kde jsou ty doby analogového vysílání). Člověk se nesmí hýbat, takže ani v autobusu nebo v autě se na to, co dávají v „bedně“, nekoukne. Ale pokud telefon chytne dobrý signál, dají se pořady sledovat bez větších výpadků a sekání obrazu i zvuku. Městská zástavba dělá trochu neplechu, přece jen ruchů je ve městě opravdu hodně, ale mimo město bylo sledování TV lepší.

No, musím říct, že kdybych vlastnil televizní přijímač doma a někdy na něj koukal, asi bych ocenil přítomnost příjmu digitálních vln více. Ale pro toho, kdo se na televizi dívá, jde rozhodně o dobrou kratochvíli. TV v kapse a zadarmo, no proč ne.

Jen tedy pozor na baterii, sledování TV totiž dokáže spořádat tolik, co tygr po měsíci na tofu…

Výkon

Dnes tu nemáme zástupce příjemné střední třídy, co se hardwaru týče, ale krásně retrospektivní podívanou. Na druhou stranu to při qHD rozlišení ani tolik nevadí. Ještě jednou tedy zopakuji ony vnitřnosti, které se nacházejí pod plastovou konstrukcí. Jsou jimi již starší procesor MTK MT6582, 1 GB operační paměti, grafický čip Mali-400 a 16 GB integrované paměti. Nástřel je tedy jasný, většina her a programů fungovala normálně, jak se od nich očekávalo. Spouštění probíhalo většinou rychle, bez zbytečných prostojů.

Z her jsem zkoušel povětšinou starší tituly, je jasné, že nové hry, založené třeba na Unity, jsou pro MT6582 vzdáleny. Ale překvapivě DeusEx: The Fall běžel naprosto bez problémů, stejně jako GTA 3, které jsem nastavil na nejvyšší možné grafické nastavení. Relic Run, v hlavní roli s Larou Croft, se lehce sekal v menu, ale při hře samotné jsem nepozoroval žádné propady výkonu. Výkon vlastně zachraňuje právě rozlišení displeje, qHD 960 x 540, kdy není potřeba tolik výkonu, jako u HD rozlišení.

Galerie screenshotů níže:

Baterie a výdrž

Jedním z dalších „kamenů úrazu“ je bohužel baterie a její výdrž. Jen pro připomenutí, co se skrývá pod zadním krytem. Jde o baterii o kapacitě 1800 mAh a i když má i-Style 8.6 pouze qHD rozlišení a menší 4,7″ displej, většinou nestačil přežít ani den.

V 6 ráno budík a odchod do práce, hodinu poslechu hudby v MHD, FB a Messenger, případně Instagram přes data a v práci WiFi, 20 minut hovorů, několik SMS a později odpoledne už jsem nabíjel. Většinu času jsem se dostal lehce pod 2 hodiny SoT, což je na dnešní poměry opravdu málo.

Konektivita, GPS a volání

Dnes bude výčet konektivity poměrně krátký, díky limitaci hardwarem a i cenou. Kromě obligátního LTE, chybí i NFC, ale bohužel i OTG. Tudíž nejvyšším standardem pro přenos dat je HSPDA+, což zajisté nepotěší mnoho potenciálních kupců.

U funkcionality GPS se setkáváme opět s limitací starého hardwaru, který velmi trpí na nepřesnost a necitlivost příjmu signálu, který se projevoval hlavně při vypnutých datech. Bez dat jsem totiž signál téměř nechytil, a když, tak s nevalnou přesností. S daty byla přesnost docela slušná, ale fixování polohy probíhalo poměrně dlouho, někdy i několik minut.

Hovory probíhaly v pořádku, jak volaná, tak volající strana si nestěžovala na srozumitelnost, mikrofon tedy snímá dobře. Sluchátko by možná mohlo být výkonnější, ale ve většině plně postačovalo. Bohužel i volání se potýkalo s menším neduhem v podobě příjmu signálu, který není příliš dobrý a v práci, kde máme opravdu mizerný signál, ale přece jen občas nějaký, neměl i-Style 8.6 vůbec žádný celý den.

Fotoaparát

Fotoaparáty, které telefon nabízí, jsou vlastně docela zajímavé. Jsou totiž, alespoň papírově, shodné. Oba mají rozlišení 5 Mpx, oba mají automatické zaostřování a také přisvětlovací diodu. Nepodařilo se mi zjistit, o které čipy se jedná, vím jen rozlišení, tedy 5 MPx a světelnost je u obou objektivů shodně f/2.4.

Raději jsem nečekal zázraky, je to levný telefon a takový přístup se vyplatil. Kvalita fotek odpovídá opravdu nejnižší třídě, chybí velmi mnoho detailů, zbytek se slévá dohromady, všudypřítomné zrnění také nepřidá. Ovšem barvy nejsou nejhorší, většinou i za šera vyšly snímky dobře barevné a kontrastní.

i-Style 8.6 mi trochu připomíná levné čínské telefony minulých let, jako UMI X1, který jsem kdysi dávno vlastnil, jako svého prvního „číňana“. Každopádně by telefon mohl fotit o trochu lépe, přece jen se za podobnou cenu dá sehnat například Xiaomi Redmi 2, který fotí mnohem lépe.

Video, které se nahrává dokonce ve FullHD rozlišení, má stabilních 30 FPS, ale stále je patrné rozmazání obrazu a řádkování, není úplně plynulé. A co se zvuku týče, kvalita je přiměřená ceně. Není to hitparáda, ale dá se to přežít.

Zvuk

Další kapitola a další nepříliš příjemné překvapení. Reproduktor, který je umístěný pouze pod pravou mřížkou, není vyloženě tragický, ale má k tomu nakročeno. Hraje totiž téměř výhradně ostré výšky a středy. No, na vyzvánění nebo koukání na nějaký pořad přes integrovanou TV to asi stačí, ale spousta telefonů i v této cenové relaci by to zvládla lépe.

Co ale tragické je, je výstup do sluchátek. Za svůj „mobilní život“ jsem slyšel opravdu mnoho desítek telefonů ze všech cenových kategorií, ale i-Style 8.6, to je ethanol. Nebo etalon? Ne, ne určitě to první slovo. Málokdy se mi naskytne příležitost, poslechnout si hudbu tak, jako by někdo u sestavy 2+1 odpojil subwoofer. Telefon vážně nemá ani náznaky spodních pásem, žádné basy, žádný kopák nebo baskytara. A k tomu výšky, které umí protrhnout bubínek einz zwei. Prapodivně naladěný zvuk, opravdu prapodivně.

Závěr

Jelikož jsem měl na recenze i levné telefony, například Xiaomi Redmi 1S, a to je již nějaký pátek, očekával jsem, že se bude i i-Mobile schopen alespoň některým kvalitám přiblížit. Je třeba říct, že za cenu 4300 Kč si odneseme telefon se starším hardwarem i softwarem, slabší výdrží, ale potěší integrovanou anténou pro příjem DVB-T (což je také hlavní tahák tohoto telefonu), možnost dvou SIMkaret, celkem pěkný vzhled a barva a pro příznivce „selfí“ přisvětlovací dioda u předního foťáku.

Za zapůjčení děkuji českému zastoupení společnosti i-Mobile pro český trh.