Vyžilý herní dinosaurus, jako je například moje maličkost, dokáže ocenit jaký pokrok učinilo mobilní hraní za těch pár jepičích let své existence a dnešní hráči, jejichž telefony mají mnohonásobek výkonů stolních počítačů doby nedávno minulé si to často ani neuvědomí. Tento překotný vývoj si osobně uvědomím vždy, když se některá z klasických PC her objeví portovaná na malou obrazovku telefonu či tabletu a já jen zamáčknu slzu při vzpomínkách na dlouhé hodiny strávené zíráním do obrovského blikajícího CRT monitoru. Jednou z takových nezapomenutelných klasik je  právě originální adventura Fahrenheit (případně Indigo Prophecy jak zněl název americké verze) a protože před pár dny konečně dorazila do Google Play, tak by byla škoda na ni neupozornit.

S Fahrenheitem jsme se poprvé setkali v roce 2005 na PC a konzolích oné generace (čili PS2 a XBOX) a firma Quantic Dream nám naservírovala do té doby nevídaně rozvětvený příběh s myriádou možných rozdílných průběhů děje a konců. Hra naplnila do posledního detailu poslaní opravdu interaktivního filmu a hráč se tak opravdu cítil součástí děje. Mysteriózní příběh plný zvratů je vyprávěn z pohledu několika postav a vše se velmi elasticky ubírá cestou vytyčenou vašimi volbami v průběhu hraní. Došlo například na vychytávky jako je ukazatel mentálního zdraví postav po jehož vyčerpání následuje nemilosrdný konec nebo později velmi populární „Quick Time Events“ spočívající ve správné reakci na obrazovce naznačenou činnost. Hra se dočkala velmi pozitivního přijetí a její tvůrce David Cage pak zkušenosti zúročil i v dalších legendárních kusech pro PS3 v podobě Heavy Rain nebo Beyond Two Souls.

Fahrenheit se na mobilní obrazovky dostal poprvé na iOS v roce 2015 a na Android se dostalo až teď v březnu o rok později, ale čekání se vyplatilo. Hra je k dispozici v remasterované verzi, plně namluvená s orchestrálním soundtrackem Angela Badalamentiho, graficky vylepšená s nativní podporou širokoúhlého zobrazení a plnou podporou všech forem ovládání, od dotekového až po gamepad. Navíc je díky skvělému větvení příběhu hratelná zcela rozdílnými cestami klidně i několikrát a tak se obvyklá herní doba zhruba 8 hodin velmi natáhne. Fahrenheit je jednou z her, kterou by si neměli rozhodně nechat ujít milovníci kvalitních příběhů a nenechte se odradit ani vskutku nemobilní velikostí downloadu, protože 3.5 GB jsou i v dnešní nenažrané době na mobilní kus docela dost 🙂 Za svých 9.99 euro, tedy něco pod tři stovky dostanete parádní plnohodnotnou herní perlu dob minulých a rozhodně nebudete litovat.

Fahrenheit: Indigo Prophecy
Fahrenheit: Indigo Prophecy
Developer: Aspyr Media, Inc.
Price: 10,67 €
Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.