Brouzdáte-li internetem, můžete narazit na spoustu zajímavých věcí. Dozvíte se například, že první selfie tyč vymysleli už v roce 1969 českoslovenští filmaři. Dokonce to nebyla tyč ledajaká, byla teleskopická s malinkou kamerkou na konci.

Přiznám se, že když jsem se toto dočetla na poměrně renomovaném webu The Verge, tak jsem málem smíchy spadla pod stůl. Ano, v posledních dnech koloval Facebookem GIF obrázek z československého filmu (1969) „Zabil jsem Einsteina, pánové„, na němž Iva Janžurová vyfotí pomocí jakéhosi klacku sebe a Lubomíra Lipského. Coby pamětník tohoto filmu jsem obrázku ovšem nepřikládala pražádnou důležitost.

Když však díky tomu, že se o takovéto prkotině zmíní i zahraniční web, začnete pátrat dál a narazíte na diskusi, ve které se naprosto vážně touhle selfie tyčí čtenáři zaobírají a jdou dokonce i dál a řeší, co se kdy ve které filmu objevilo a jaký to mělo vliv na vývoj technologií, začne vám v hlavě blikat červená kontrolka. Je to prostě bomba! 🙂

Video filmu „Zabil jsem Einsteina, pánové“. Zaměřte se na úsek od cca 9:20, kde uvidíte první selfie tyč v praxi.

Dokonce ani kolegové z redakce nelenili a dodali mi pár žhavých tipů na podobné zajímavosti. Martin Svozil mě odkázal na film z roku 1959, který se jmenuje „Zpívající pudřenka“ a tam se prý objevil první mobil s displejem. Přiznám se, že jsem našla pár fotek z tohoto filmu a na jednom snímku při troše dobré vůle můžeme vidět něco jako telefon s displejem. Kolega Marek naopak nepátral v minulosti a našel aktuální fotku unikátní čínské selfie tyče a ta opravdu stojí za to.

Foto z filmu „Zpívající pudřenka“. Povšimněte si klečícího chlapce vlevo, který drží v rukou telefon s displejem a fotí.

zpivajici_pudrenka

Čínská selfie tyč, vhodná i pro Macbook. Chce to jen trochu tréningu a silné svaly.

selfie_tyc_macbook

Pokud bych se v závěru vrátila na začátek tohoto článku, tak mi nezbývá než konstatovat, že my Češi jsme opravdu velcí myslitelé a po několika světových objevech českého génia Járy Cimrmana se od roku 1969 můžeme pyšnit i vynálezem selfie tyče 🙂 Akorát asi na ten patentový úřad přijdeme opět pozdě, jak se to několikráte v minulosti stalo panu Cimrmanovi.