Náš čtenář Honza Pinkas nám zaslal své dojmy a také svou recenzi zajímavého kousku ZTE Blade A1. Tak pojďme na to:

Už delší dobu jsem si chtěl otestovat telefon se čtečkou otisků prstů. Dlouho jsem nemohl natrefit na něco zajímavého v mé oblíbené kategorii do 100USD, až pak koncem roku 2015, jsem četl titulky jako: LEVNÝ ZTE BLADE A1 S ČTEČKOU OTISKŮ PRSTŮ PŘEDSTAVEN (http://gizchina.cz/2015/12/04/levny-zte-blade-a1-s-cteckou-otisku-prstu-predstaven/) a další a bylo rozhodnuto.

ZTE považuju za poměrně známého výrobce i v našich končinách, a to nejen díky brandovaným telefonům pro operátory, v šuplíku bych našel i Blade V, který svého času nabízel kromě 4 jádra taky IPS displej nebo 1 GB RAM za skvělou cenu.

Výrobci velmi levných telefonů si nyní oblíbili takový nešvar. Dávat do telefonu procesor MT6580. Beru to jako krok zpět a přestože se přístroje tváří poměrně exkluzivně a jedná se nové modely, radím spíše ruce pryč. Pro dokonalejší zmatení je možné daný model pořídit ve dvojím provedení (jediným rozdílem bývá procesor a samozřejmě drobná změna v označení). Jen namátkou z aktuální nabídky to jsou Doogee X6 vs. X6 Pro, Bluboo XFire2, HomTom HT7 vs. HT7 Pro, Cubot P11, Umi Rome X, BLACKVIEW BV2000S atp.).

Na vyhlídnutý přístroj jsem ale musel počkat, než jej nabídnou obchodníci, dodávající i do Evropy. Telefon se v jejich nabídce samozřejmě po čase objevil, byť s cenou mírně přes 100USD. Cenu lze ale snížit, máte-li třeba kupónek, nebo rychlou ruku ve výprodejových akcích. Většinou se pak pod 100USD vejdete bez problémů.
Byl to i můj případ, kdy sice prodejce na svém webu avizoval, že přístroj je pre-sale/out-of-stock, přesto jsem moc dlouho nemusel čekat, za pár dní mi odeslal email s informací, že telefon je na cestě ke mě.

Vybalení a první dojmy

V krabičce nenajdete nic extra navíc. Kromě samotného přístroje, nabíječky s čínskou vidlicí, USB kabelem ještě manuál v čínštině, pokus o něco jako popis v angličtině a šprtátko na simkokartošuplík.

Velmi dobrý dojem na mě udělal fakt, že telefon vypadá stejně jako na fotkách. I když je celý z lesklých plastů a je na něm vidět každý otisk, díky dvoubarevné kombinaci působí poměrně dospěle a myslím, že se jej nebude stydět vytáhnout i muž středního věku.

Na horní straně displej téměř neviditelně splývá s poměrně tenkým bočním a pěkně vyvedeným horním a dolním rámečkem. Spodní část pod displejem má naznačené středové kolečko, které je navíc podsvícené a podsvícení funguje v některých režimech i jako vizuální notifikace. Vedle středového kolečka jsou pak ukryta ještě dvě tlačítka, které se objeví ale až poté, co se rozsvítí. Ano, po delší době tu mám telefon s nevídanou věcí a to: podsvětlenými tlačítky.

Na horní straně je pak podle mě velmi pěkně a symetricky umístěná kulatá mřížka reproduktoru a kousek stranou od ní ještě čočka předního fotoaparátu. Na bocích jsou pak kolébkové tlačítko na jedné a zapínací tlačítko na druhé straně, nad ním je taky vysouvací šuplík na dvě nano SIM nebo jednu nano SIM a TF (microSD) kartu. S horní strany pak klasický 3,5 sluchátko jack, zespodu mikrofon a micro-USB port.

Na zadní straně pak čočka zadního fotoaparátu, krytá poměrně velkým sklíčkem, přisvětlovací dioda pod ním a nakonec (tramtadáá) snímač otisků prstů s integrovaným tlačítkem. A jo a dole na zadní straně ještě pár dírek výdechu reproduktoru.

Telefon v ruce poměrně dobře sedí, i když lesklý povrch (zvláště zadní strany) nedává příliš jistý úchop. Boční tlačítka sednou přesně do ruky. Při případném pádu bych čekal, že se nějaká ta prasklina nebo odřenina natrvalo zapíše do plastového těla.

Displej

Displej nezklamal. Musím říct, že ani tentokráte fotky nelhaly. Zobrazení je jasné a čitelné a dostatečně barevné. Zobrazovací úhly jsou skvělé, stejně tak homogenita podsvícení.
Pořád si říkám, že 5″ by více slušel FullHD, ale v dané cenové kategorii je HD rozlišení asi takový etalon. Zase si nedopustím poznámku, že telefonům v téhle úhlopříčce s nižším rozlišením se spíš vyhýbám. Naopak s FullHD jsem někde kolem 100USD doposavad zaznamenal snad jen UMI eMax Mini, a to samozřejmě jen v nějaké akci.

Hardware, výkon a konektivita

O pohon se stará vlastně ne úplně výkonné čtyřjádro MediaTek MT6735 s taktem do 1,3 GHz. K němu už tak nějak patří grafické jádro Mali-T720. 2 GB operační paměti je dostatek a interní 16 GB úložiště nabízí uživateli ještě nějakých 11 GB volného místa. Rozšíření úložiště je pak možné jen na úkor druhé SIM karty, kterou nelze v případě obsazení externí paměťovkou použít.

Na tomto místě bych ale zmínil jednu poměrně důležitou informaci, spojenou s Blade A1. Jak jsem zjistil, tak není Blade A1 jako Blade A1. To, co aktuálně nyní nabízejí čínské eshopy pod obchodním názvem ZTE Blade A1 je zpravidla model ZTE C880U. Tento model nepodporuje WCDMA (naše 3G), ale jen klasické GSM a pak TD-SCDMA a TD-LTE. Ano, je to ten, který vidíte v galerii a asi ve většině případů je to onen model kolem 100USD. Pod označením ZTE Blade A1 se dá ale najít i model C880 (nebo C880A). Ten se sice na první pohled netváří jako „EU mobile friendly“, ale jde jej s pomocí např. MobilUncle přinutit přepnout do režimu, kdy dostanete jak UMTS, tak (alespoň) horní pásma našeho LTE. Podle popisu nabízí jen 8 GB interní úložiště, ale nedovedl jsem žádný z nich 100% identifikovat v nějakém rozumném shopu. A aby zmatení bylo dokonalé (čínské), dá se ještě koupit ZTE C880S. Ten nebývává označený jako Blade A1, ale věřte, jde o v podstatě stejný model. V obchodech jej kromě čísla najdete možná pod označením Xiaoxian 3. Identifikovat jej kromě podpory 3G a ořezaného LTE můžete podle inzerovaného kovového těla a ceny atakující 200USD. I tato variace uvádí jen 8 GB interního úložiště.

V dokumentaci k uvedeným modelům se někdy objevuje informace, že varianty C880 a C880S by měly mít zadní fotoaparát jen 8 MPix. Spekuluje se, že by ZTE mělo (asi jednu z variant) nabídnout také jako evropskou verzi. Popravdě by to asi měla být pouze softwareová záležitost, samotný procesor je pak worldwide. Vyzkoušel jsem na zakoupenou variantu C880U i ostatní pro C880S i C880A a fungovaly. V bezdrátové konektivitě se žádné překvapení nekoná, klasická 2,4 GHz WiFi b/g/n a Bluetooth. GPS zvládá bezproblémově také GLONASS a snad by měl fungovat i Beidou. V Antutu v 6.0.4 dává (dle očekávání) necelých 31000 bodů.

Čtečka otisků

Výše zmíněná čtečka otisků prstů je opravdu velmi rychlá, v telefonu si máte možnost uložit až pět otisků. Čtečka je spojena s multifuknčním tlačítkem. ZTE mu říká v nastavení „superkey“ a je možné mu přiřadit na různé stisky-počty stisků předvolené události např. pořízení fotografie, rozsvícení diody jako svítilny nebo pořízení screenshotu. Umístění tlačítka není úplně špatné, možná na mou ruku by mohlo být o chloupek níže. Celkové zpracování hodnotím velmi kladně a celkově to považuju jako velmi dobře vyřešeno. Pokud bych ještě zmínil ona podsvícená tlačítka pod displejem, libí se mi možnost softwareově ovládaného přehození „vracečky“ a kontextového tlačítka.

Baterie

Baterie by měla mít kapacitu 2800 mAh, což mi přijde dostačující, ale žádný vytrvalec, i s tímto procesorem, to nebude.

Fotoaparát

Zadní fotoaparát má u tohoto konkrétního modelu 13 Mpix (4:3). Nějak jsem si zvykl u mobilu na fotky v poměru 16:9 a ty pak jsou pořizovány v maximálním rozlišení 10 Mpix.
Video je možné pořizovat v rozlišení až 1080p, ale jeho výsledek mi přijde spíš podprůměrný.

Závěrečné pozastavení

Celkově musím říct, že na mě působí jako milý telefon. Mám trochu slabost pro design středového kolečka ZTE, zaznamenal jsem je jak u Nubií, tak třeba u dříve vlastněného ZTE Open C. Velice pozitivně hodnotím i snahu výrobce nabídnout levný a přitom neodfláklý model.

DSC_0616_1255

V žádné z testovaných ROM jsem nenašel jiný než čínský a anglický jazyk. Částečné počeštění prostředí jsem provedl pomocí aplikace Locale&Language. S rootem a MobilUncle a nabídnutým ToolHero pak odebral přehršel čínských aplikací, kterými je přístroj prošpikován. Doinstalaci Google Play jsem pak celkem bezproblémově zvládl přes TWRP Recovery. Jeden obchodník s čínskými telefony u nás říká: držte v sobě earlyadoptera. Řekl bych, že tohle platí i o tomhle modelu. Pokud vznikne odladěná panevropská ROM a pokud dodavatelé na místní trhy dodrží rozumnou cenu, věřím, že se může Blade A1 slušně prodávat i tady.

Pro pořádek ještě specifikace ZTE Blade A1:

  • displej: 5 palců, HD
  • procesor: MediaTek MT6735, 4 jádra, 1,3 GHz
  • RAM 2 GB
  • úložiště 16 GB + microSD
  • baterie 2800 mAh
  • zadní foťák: 13 MPx
  • přední foťák: 8 MPx
  • Android 5.1 Lollipop + MiFavor 3.2
  • rozměry: 142 x 70,2 x 8,9 mm