Myslím, že většina fanoušků již netrpělivě očekává vydání dlouho avizovaného deseti jádrového procesoru Mediatek Helio X20. V současné době se kolem tohoto čipu vyrojila spousta informací, a to ať už těch zasvěcených, tak i několik „drbů“. A právě jeden možný drb včera spustil nebývale velkou diskusi nad tím, jestli se daný procesor stane adekvátním hráčem na poli high-endových procesorů. Z tohoto nepotvrzeného zdroje se totiž začala šířit zpráva o možném technologickém problému zapříčiňujícím přehřívání tohoto deseti-jádra. Navíc ze stejného zdroje přišla další zpráva, informující o tom, že někteří významní producenti mobilních telefonů upouští od použití tohoto procesoru ve svých přístrojích. Zmínka byla především o HTC, Lenovo nebo také Xiaomi.

Na reakci samotného Mediateku se nemuselo čekat dlouho. Hned následující den totiž Mediatek skrze Weibo účet vydal prohlášení, dementující tuto kauzu. Svým způsobem Mediatek popírá, že by Helio X20 měl jakýkoli problém s přehříváním. Společnost se opírá o fakt, že jejich procesor funguje na principu 8 jader, kdy se při překročení stanovené meze zahřátí vypnou obě výkonná jádra ARM Cortex A72, hm?!? S čipu se tak stane právoplatné osmi-jádro, kdy ponechá funkčních všech osm jader ARM Cortex-A53 ve dvou clusterech. Společnost také dodala, že jádra ARM Cortex-A72 jsou poměrně energeticky úsporná díky své výrobní technologii. – „No tak uvidíme, jak se to projeví v praxi.“ (pozn. redaktora).

Mediatek helio X20 originál

Za zmínku také stojí fakt, že sériová výroba těchto procesorů se již rozběhla. To znamená, že bychom se jich měli dočkat v některém z přístrojů v nadcházejících týdnech. První vlaštovky jíž máme ohlášeny na blížící se konferenci MWC v Barceloně, kam míří představit své novinky mimo jiné Zopo a Doogee. Mediatek Helio X20 tak míří mezi high-endové procesory Snapdragon 820, Kirin 950 nebo Exynos 8890. Ačkoli výkonnostně na ně asi nedosáhne, mohlo by se jednat o alternativu pro ekonomičtější a cenově dostupnější přístroje s ambicemi na vyšší střední třídu. Tedy podobně, jako v případě minulého roku a velmi úspěšného procesoru Helio X10.