Hodnocení recenzenta

8.5
Celkové hodnocení

Česká značka EVOLVEO se neobjevuje na našich stránkách poprvé. Není to tak dlouho, co jsme měli na recenzi odolný telefon StrongPhone Q8 LTE. Nyní nám tato společnost exkluzivně zapůjčila další novinku. Takže je zde nový outdoorový přístroj StrongPhone Q7 LTE a jeho recenze.  Jde o nový vodotěsný odolný Android LTE smartphone, který je připraven splnit jakýkoli náročný úkol v drsných podmínkách divočiny, hor nebo extrémního pracovního prostředí. Jak si tento nováček z rodiny zařízení EVOLVEO StrongPhone Q vedl, se samozřejmě dočtete níže.

BALENÍ

Balení je standardní, na krabičce najdeme označení telefonu, vypíchnuté některé funkce a fotografii tohoto modelu. Po otevření krabičky se můžeme těšit na samotný chytrý telefon StrongPhone Q7 LTE, pod kterým se ukrývají nabíječka, USB kabel, sluchátka (pecky), záruční list a v neposlední řadě manuál v několika jazykových mutací včetně češtiny. Co vás ovšem překvapí, jsou dvě náhradní „stříbrné“ boční výztuhy, které můžete vyměnit za ty, které jsou z výroby na přístroji již namontovány a které mají metalizovanou červenou barvu. Abste mohli výztuhy vyměnit, je součástí balení rovněž šroubováček s hvězdicovitým ukončením pro speciální šroubky. Za tento nápad dávám palec nahoru, protože takováto výbava nebývá často k vidění.

evolveo_7

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

StrongPhone Q7 LTE působí již na první pohled elegantně a není svým designem klasickým zástupcem mohutných outdoorových odolných telefonů s hrbatým pogumovaným tělem. Ovšem i zde se, na rozdíl od běžných smartphonů, objevují prvky, které činí tento model odolným. Za prvé jsou to kovové boční výztuhy, chránící telefon proti poškození při pádu v jeho nejdelších bočních hranách. Dále je to opravdu velmi pevný plast zadního krytu, který pevně sedí v rámu telefonu a opravdu je těžší jej vyjmout. Každopádně hlavním ochranným prvkem tohoto odolného telefonu je jeho konstrukce. Je zde využito vyztužení pevným vnitřním rámem „SolidStone“, vyrobeným z hořčíku, díky němuž je přístroj vysoce odolný vůči nárazům a vibracím. Pokud toto vše vezmeme v úvahu, jakož i rozměry 144 x 74 x 13 mm, pak celková váha přístroje, včetně baterie 190 g, je opravdu milým překvapením. Tato novinka splňuje certifikaci IP68 a rovněž prošla americkou armádní certifikací (United States Department of defense) MIL-STD-810G:2008. A co nám tyto dvě specifikace vlastně u odolného telefonu zaručují:

 • vodotěsnost v hloubce 1,2 metru po dobu 40 minut
 • odolnost při nízkém tlaku (nadmořská výška)
 • odolnost proti vlhkosti
 • odolnost proti slunečnímu záření
 • odolnost proti kyselému prostředí

Jak tedy vypadá nový odolný telefon StrongPhone Q7 LTE? Pohled na přední stranu nám odhalí 4,7 palcový dotykový displejtrojici fyzických tlačítek. Tlačítka jsou v pořadí „Přijmout hovor“, uprostřed „Zapnutí/vypnutí/vyvolání další nabídky“ a „Ukončit hovor“. Toto je velmi praktické využití fyzických tlačítek, a to hlavně při manipulaci s telefonem v prostředí, kde máte nasazené rukavice. Po spuštění telefonu prostředním tlačítkem uvidíte na displeji také tři kapacitní tlačítka, na která jsme všichni zvyklí u běžných chytrých telefonů. Ta nám zastupují funkce zpět, domůsprávce úloh. Dále zde najdeme přední selfie kameru, sluchátko a senzory, doplněné notifikační diodou. Na spodní hraně najdeme běžně umístěný mikrofon. Zádní strana telefonu odhalí hlavní fotoaparát s přisvětlovací LED diodou a krytem, pod kterým se nachází místo pro zasunutí dvou SIM karet a paměťové microSD karty. K baterii se nijak nedostanete a je nevyjímatelná. Kromě tří výše popsaných fyzických tlačítek na přední straně telefonu, najdete další dvě na jeho hranách. Na pravé hraně jde o ovladače hlasitosti a na levé najdete zajímavé tlačítko, které je programovatelné a více si jej rozebereme v části recenze s názvem Hardware. Horní hrana je místem pro sluchátkový jack a micro USB konektor pro napájecí a synchronizační kabel. Dolní hrana obsahuje reproduktorový výstup.

DISPLEJ

Dnes recenzovaná novinka disponuje 4,7 palcovým HD IPS s rozlišením 1280 × 720 pixelů a s ochranou Gorilla Glass 4. Můžete se opravdu těšit na výborné pozorovací úhly, ale také překvapivě věrné barvy a solidní regulaci jasu při automatickém režimu oproti předcházejícímu modelu Q8. Maximální jas lze nastavit vysoko aniž by docházelo k nějakým zkreslením. Můžete rovněž využít probouzení tohoto smartphonu dvojitým poklepáním na displej nebo otvírání aplikací nakreslením gesta na displej, pokud si tyto vychytávky samozřejmě nastavíte. Stejně jako u minulého modelu StrongPhone Q8 LTE i zde je zachována podpora ovládání displeje v rukavicích po nastavení této funkce.

HW, OS A VÝKON

Výkon a práci pro StrongPhone Q7 LTE zajišťuje čtyř jádrový procesor Qualcomm Snapdragon 210 MSM8909 (32 bit) s taktem 1,1 GHz, doplněný grafickým čipem Adreno 304. To vše je dále doplněno 1 GB RAM a 8 GB ROM, rozšířitelné pomocí microSDHC/SDXC karty o velikosti až 64 GB. V oblasti odolných telefonů je tato kombinace poměrně běžná, nicméně je osvědčená a nelze jí nic vytknout. Až na velikost paměti ROM, najdete například stejnou kombinaci u telefonu Caterpillar CAT S40. Ten ovšem disponuje horším displejem. Telefon je dále vybaven 8 megapixelovým hlavním zadním fotoaparátem, který využívá obrazový snímač SAMSUNG ISOCELL a 2 megapixelovou přední selfie kamerou. Celé této sestavě dodává energii Li-Po baterie s kapacitou 3000 mAh. Náš outdoorový odolný telefon běží na operačním systému Android 5.1 Lollipop v téměř čisté podobě. Během testování byl telefon velice stabilní a ani během běžného užívání nebo během benchmarkových testů neočekávaně nepadal, nesekal se a neprojevoval nějaké zádrhele. Shrňme si tedy specifikace tohoto přístroje do jednoho výčtu:

 • procesor: Qualcomm Snapdragon 210 MSM8909 (32 bit) s taktem 1,1 GHz
 • grafický čip: Adreno 304
 • RAM: 1 GB
 • ROM: 8 GB s možností rozšíření microSDHC/SDXC kartou (až do velikosti 64 GB)
 • displej: 4,7 palcový dotykový HD IPS displej s rozlišením 1280 x 720 bodů a ochranou Gorilla Glass 4
 • hlavní zadní fotoaparát: 8 megapixelový se snímačem SAMSUNG ISOCELL
 • přední selfie kamera: 2.0 megapixelová
 • video: záznam v HD kvalitě
 • podpora dualSIM: ano
 • sítě: GSM: 850/900/1800/1900 MHz (GPRS/EDGE), 3G: 850/900/1900/2100 MHz (3G), 4G/LTE: 800/850/1800/2100/2600 MHz
 • GPS: GPS, AGPS, Glonass
 • konektivita: WiFi/FM rádio, podpora pro Tethering a přenosný WiFi HotSpot, Bluetooth 4.0 (BLE/Smart)
 • režimy: „Práce v rukavicích“, programovatelné tlačítko s možností SOS nouzového volání
 • senzory a kompas: E-kompas, senzor světla, přiblížení, G-senzor
 • baterie: 3000 mAh
 • rozměry: 144 x 74 x 13 mm
 • hmotnost: 190 g (s baterií)

Jak jsem psal výše, rád bych se na chvíli zastavil u tzv. programovatelného tlačítka, které naleznete na levé hraně telefonu. Toto tlačítko lze využít pro dva samostatné módy nebo jako kombinaci obou. Takže za prvé. Tlačítko lze nastavit pro SOS nouzové volání po krátkém stisku. Kdy si v nastavení zvolíte číslo, na které bude SOS vyzvánění volat nebo kam se odešle SOS krátká SMS. Za druhé, můžete pro dlouhý stisk navolit na toto tlačítko jednu z mnoha aplikací, kterou vám nastavení nabízí (viz. obrázky níže). Samozřejmě můžete mít zapnuté oba módy společně, ovšem musíte si být vědomi rozdílu mezi krátkým a dlouhým stiskem. Toto nastavení programovatelného tlačítka vám v mnohém urychlí užívání přístroje jak pro rychlé přivolání pomoci nebo třeba velmi rychlé zapnutí fotoaparátu nebo GPS či jiných aplikací.

Samozřejmá podpora dualSIM je bez diskuzí, ale chtěl bych budoucí uživatele tohoto modelu upozornit na jednu drobnost. Výklopné „krytky“ pro jednotlivé SIM karty a microSD kartu mají v tomto případě trochu jiné zpracování, než na jaké jsme běžně zvyklí. Normálně krytku vyklopíme a vložíme pod ní SIM kartu. Krytku zaklopíme a zajistíme pohybem k sobě. Zde byste s tímto postupem narazili. Musíte nejdříve krytku odklopit a přímo do krytky, která má jakési malé kolejničky, kartu vsunout a teprve poté krytku zaklapnout a zajistit ji pohybem k sobě. Zkuste si to prosím zapamatovat a ušetříte si tím minuty neplodné manipulace s kartou.

StrongPhone Q7 LTE jsem testoval za pomoci nejoblíbenějších benchmark aplikací a výsledky jsou následující:

BATERIE A VÝDRŽ

Model StrongPhone Q7 LTE má sice baterii s kapacitou 3000 mAh, to se ovšem neprojevilo nijak negativně na jeho fungování. Popravdě při každodenním použití, čímž mám na mysli několik hlasových hovorů denně, procházení webu za použití datového tarifu nebo WiFi, focení, e-mailovou synchronizaci, stejně jako synchronizaci aplikací na pozadí nebo využití GPS, polohy a aplikace EndoMondo, mi vydržel tři dny na jedno nabití včetně spuštění několika základních benchmarkových testů. Režim vyhrazený pro správu napájení, který pomáhá šetřit energii, najdete bez problémů v menu „Nastavení“. Více modelů odolných telefonů má stejně jako tento nevyměnitelnou baterii. Je to však otázka něco za něco. Nevyměnitelná baterie v tomto přístroji je díky tomu více chráněna. Trochu zamrzí absence „Quick Charge“ rychlého nabíjení. Musíte počítat s dobou kolem 3 – 4 hodin, než telefon nabijete z nějakých 2% na 100%. Jinak si nemohu stěžovat a při zapnutých datech, 4G síti, WiFi, GPS a běžících testech (samozřejmě ne celou dobu), jsem se dostal ze 100% na nějakých 5% po více než třech dnech. Pokud však chcete vidět momentální kapacitu vaší baterie v procentech, musíte si toto nastavení zapnout. Nenajdete jej však pod položkou Baterie, ale trochu překvapivě pod položkou Notifikační lišta.

KONEKTIVITA A GPS

Konektivita u tohoto modelu splňuje očekávání jak v kategorii odolných telefonů, tak v kategorii cenové. Najdeme zde Wi-Fi, Bluetooth 4.0, NFC, USB a také FM rádio. Co se sítí týká, myslím, že zde mohou být uživatelé naprosto spokojeni. Dostupné jsou 2G a 3G sítě, ale také také 4G, a to konkrétně v pásmech 800, 850, 1800, 2100 a 2600 MHz. Chybí jen pásmo užívané spol. Vodafone, a to ještě zřídka, o frekvenci 900 MHz. Sám jsem zkoušel hovory v 3G síti a to k mé plné spokojenosti. LTE jsem chytal doma, v práci i v podhůří Jeseníků v rámci pokrytí operátora T-Mobile, jehož simku vlastním. Hlasové hovory proběhly bez problémů a žádný z účastníků hovoru nezaregistroval špatnou kvalitu zvuku. Klasické zobrazení sítě, kterou zrovna používáte 2G/3G/4G nenajdete ovšem v notifikační liště. Toto označení najdete na výchozím displeji po probuzení telefonu. Uvidíte jej v horní části displeje, kde vám tzv. kraulují informace pro vaše SIM karty. Jedině zde uvidíte, zda jste na území s pokrytím 2G, 3G nebo 4G daného operátora.

Jak si stojí GPS? Zde jsem byl opravdu mile překvapen. Kromě standardního GPS s velmi rychlou fixací, zvládá telefon také navigační systém GLONASS. Příjemným překvapením bylo zjištění, že telefon registruje i čínské satelity systému Beidou, jak je vidno z přiložených screenshotů. Fixace byla opravdu nezvykle rychlá a přesnost je velmi dobrá. Je to díky možnosti zachytávání více satelitů ze všech systémů. Provedl jsem jeden test jako procházku za vesnicí v polích a druhý ve městě. Mohu jen potvrdit, že trasa byla zaměřena přesně, měření rychlosti bylo adekvátní mé chůzi a elektronický kompas fungoval bez problémů. GPS modul v tomto přístroji vážně uspokojí i ty náročné uživatele.

FOTOAPARÁT

Hlavní zadní fotoaparát nabízí rozlišení 8 megapixelů, je vybaven snímačem SAMSUNG ISOCELL a je doplněn LED bleskem. Snímky občas (nevím proč) ulétnou do červeného zabarvení. Všechny fotografie byly pořízeny v plně automatickém režimu bez jakýchkoli foto aplikací. V rámci nastavení samozřejmě najdete – vyvážení bílé, různé expozice, rozlišení, režim scény, ISO (Auto, 100, 200, 400, 800, 1600) a třeba také nastavení pro panorama. Pomocí hlavní (zadní) kamery lze také nahrávat video v rozlišení HD. Přední kamera je 2 megapixelová a na běžná selfie naprosto dostačuje.

ZVUK A MULTIMÉDIA

Jestliže se bavíme o odolném telefonu, nebudeme u něj asi předpokládat nějakou špičkovou HiFi kvalitu. Takže z tohoto úhlu pohledu je kvalita reproduktoru odsunuta na druhou kolej a důraz byl kladen na vysokou hlasitost, která se v extrémních podmínkách, do kterých telefon patří, může hodit. Samozřejmě si můžete nastavit standardní hlasitost a nebo zvýšenou, kterou můžete v určitých extrémních situacích potřebovat a zaručuji vám, že příchozí hovor nebo zprávu nepřeslechnete.

Sluchátka ve tvaru „pecek“ zní bezproblémově. Jsou sice krapet přebasovaná, ale to není nic odsouzeníhodného. Pokud chcete lepší zvuk, zainvestujte si do dražších sluchátek. Ta, která jsou u našeho modelu StrongPhone Q7 LTE se nijak neliší od 80% těch, která jsou běžně dodávána i s jinými modely chytrých telefonů. Audio formáty/kodeky, které běžně přehrajete jsou: AAC, AMR, eAAC+, MIDI, MP3, MPEG-2, WMA, WAV, … Co se týká videa, jde o: 3GPP, AVI, H.263, MKV, MP4, WMV, …

ZÁVĚR

Popravdě byl telefon StrongPhone Q7 LTE již druhým od společnosti EVOLVEO, který jsem měl možnost vyzkoušet. Tento odolný přístroj je opravdu v rámci své kategorie lehký a velice příjemný do ruky. Jeho velikost i tvar jej mírně odlišují od běžných outdoorových zařízení. Má slušnou hardwarovou výbavu, podporu LTE, velmi kvalitní GPS a konstrukci zaměřenou na odolnost. Koncová cena pro tento produkt byla stanovena na 6990,- Kč s DPH, což mi přijde jako velice příznivá hodnota v poměru cena/výkon. Vezmeme-li například hardwarově a výbavou podobný odolný telefon Caterpillar CAT S40, zaplatíte za něj přibližně dvojnásobek. Viděl jsem dokonce i ceny dvojnásobek převyšující. Další výhodou je česká záruka a síť servisních středisek značky Evolveo v ČR. Slabším místem je jako u minulého modelu fotoaparát. Což je pro mě spíše kosmetická vada. Pokud by měl tento odolný telefon uživatelskou paměť 16 GB, určitě bych se nezlobil. Ale to je opravdu vše, co bych mohl momentálně vytknout. Na závěr chci tedy ještě jednou poděkovat společnosti Evolveo za zapůjčení novinky StrongPhone Q7 LTE na otestování k nám do redakce a budoucím uživatelům přeji příjemné zážitky s tímto telefonem.