O vrcholné čipové sadě Helio X20 z produkce Mediateku se již spekuluje minimálně půl roku. Ale jak už to bývá zvykem u tohoto taiwanského výrobce, tak před reálným spuštěním výroby se toho většinou více natlachá, než abychom se jej dočkali. A ani v tomto případě tomu není jinak. Snad teď se naskýtá šance, že bychom se konečně v nejbližším období mohli dočkat. Ne, nechci psát o dnech, ale mluvme spíše o několika týdnech.

Očekávání od tohoto deseti jádrového počinu (mimochodem prvního na světě) jsou velká. Dokonce se spekuluje, že by Mediatek mohl opět zamíchat kartami mezi top procesory v sekci high-end chytrých telefonů. „Měl“ by se tak zařadit po boku nynějších velmi skloňovaných procesorů, jakými jsou Snapdragon 820, Kirin 950 nebo Exynos 8890. Ty uvozovky jsou na místě, jak dále zjistíme.

Ano, od Helia X20 se očekává možná více, než sám může splnit. Tomu nasvědčují i poslední uniklé informace, v tomto případě z populárního benchmarku AnTuTu. Jako zajímavost můžeme také uvést na jakém přístroji test proběhl. Jedná se totiž o zařízení, pocházející od další taiwanské společnosti, což s největší pravděpodobností může být HTC. Toto zatím neznámé zařízení má ve výbavě mimo jiné 3 GB operační paměť, 32 GB interní úložiště, 21 MPx hlavní fotoaparát, 13 MPx přední kameru a 2K přední zobrazovací panel. Celý systém běží na nejnovější verzi Android, tedy 6.0 Marshmallow.

Helio X20 antutu

Od výsledku se očekávalo, že by se mohl poměřovat s vrcholným procesorem HiSilicon Kirin 950, k němuž se také ze všech novinek přiblížil nejvíce. Přesto ztrácel zhruba 10 tisíc bodů. Výsledek 85630 bodů tedy odpovídá spíše současným vrcholným procesorům, ovládajícím především rok 2015, tedy Snapdragon 810 a Exynos 7420.

Přesto bych tento procesor nezatracoval a jedním z důvodů může být i již nějakou dobu známý výsledek z jiného populárního benchmarku GeekBench, kde právě Helio X20 dosáhlo mnohem lepších výsledků než například Kirin 950.

Helio X20 by se měl dostat na trh v prvních zařízeních už v tomto čtvrtletí roku 2016. To znamená, že se bude poměřovat s právě zmíněným Snapdragonem 820. Na první pohled se to zdá jako předem rozhodnutá bitva, na druhou stranu si počkejme na realitu. V rozhodovacím procesu koncového uživatele může Helio X20 v konečném důsledku vyznít lépe z cenového hlediska. A to bude určitě přívětivější u Mediateku než v případě Qualcommu.