Hodnocení recenzenta

No.1 D5 jsou elegantní chytré hodinky s chytrými funkcemi, které zůstaly tak trochu nenaplněny. Občasné odpojování od bezdrátových sítí, špatné zobrazování notifikací, sporadicky použitelné aplikace z Google Play a výdrž pouze jeden den. Na druhou stranu, zobrazování notifikací se dá přežít, hodinky jsou velmi pěkným doplňkem, mají výborný displej, odladěné prostředí, výkonný HW, krokoměr a snímač tepu a do budoucna se dá počítat s tím, že SW problémy, kterými trpí, se opraví a pak budou No.1 D5 ještě příjemnějším společníkem.

5
Honocení: x/10

Po nedávno recenzovaných „skorochytrých“ hodinkách Lembird Free, se mi do rukou dostaly konečně opravdové chytré hodinky, opravdové SmartWatch, které dnes hýbou s nabídkami elektroniky. Jsou jimi No.1 D5, které se podrobily mému kritickému oku v dnešní recenzi. Za zapůjčení děkujeme výrobci, prohlédnout si je můžete například zde.

Balení

Balením je bílá krabička, která má na sobě pouze nápis „Smart Wear“, ani značka výrobce, označení modelu nebo výpis parametrů na krabičce nejsou. Po odklopení horního víka uvidíme malou krabičku s příslušenstvím a ve druhé polovině pak samotné hodinky. V krabičce se nachází malý nabíjecí dock, MicroUSB kabel a 4 miniaturní šroubky a stejně miniaturní šroubováček.
Hned z kraje musím zkritizovat dock, protože je nízký a hodinky se na něj nedají vůbec položit. Nabíjení hodinek tedy probíhalo stylem, že jsem hodinky otočil displejem dolů a dock posléze nasadil na zadní stranu. Dock také slouží pro přenos dat z/do hodinek, slouží k tomu dohromady 4 piny.
No a to je z balení vše. V krabici není ani návod ani záruční list nebo výčet specifikací. Pravděpodobně se ale jedná pouze o mé balení, které jsem dostal na recenzi a je téměř jisté, že v dalších baleních budou návody a další náležitosti.

20160117_102006

 

Unboxing video a rychlý pohled na No.1 D5:

Design a konstrukce

Na recenzi jsem dostal celočernou verzi hodinek, která vypadá elegantně a decentně. Designový směr je možná lehce okoukaný a pro někoho nudný, ale mě se No.1 D5 opravdu líbí a považuji je za velmi zdařilý doplněk.

20160112_214651
Tělo hodinek je vyhotoveno z kovu s černou povrchovou úpravou, která má hrubší povrch, zadní krycí víčko je z kartáčované nerezové oceli a poskytuje prostor pro snímač srdečního tepu spolu se zelenou osvětlovací diodou, čtyři piny sloužící pro přenos dat a nabíjení v docku a hlasitý reproduktor. Pod zadním krytem, který se dá odšroubovat, se pak nachází slot pro NanoSIM. O tom ale až v samostatné kapitole. Zpracování kovového těla je na velmi dobré úrovni, žádné otřepy, špatně zbroušené hrany nebo další nedodělky. To samé platí pro zadní kryt, až na šroubky, které jej drží na místě. Ty bych zapustil více do těla, jejich hlavičky trochu vykukují. Naštěstí ne tak, aby je člověk cítil na ruce nebo aby se o ně něco zachytilo.

20160117_102059
Vrchní strana je kryta tvrzeným sklem s povrchem, který odpuzuje jak vodu, tak mastnotu prstů. A musím uznat, že skutečně funguje skvěle, sklíčko není vůbec potřeba nějak otírat nebo se o něj starat, vždy je čisté. Pod sklem je 1,3″ IPS displej s rozlišením vysokých 360 x 360 bodů. Jen dodám, že displej je samozřejmě dotykový. Obraz je velmi ostrý a jemný a nedělají mu problémy ani velmi malé znaky. A po vzoru dražších hodinek má No.1 D5 opravdu kulatý displej, který není narušený nějakou ploškou, jak to známe u levnějších a starších hodinek. Vypadá to velmi efektně a za to má No.1 rozhodně plusové body.

20160117_102242
Na pravé straně je tlačítko ve stejné pozici, jako bývá klasická korunka u normálních hodinek. Na druhé straně se nachází dírka mikrofonu.

20160117_102325
Řemínek je, bohužel, plastový ač imituje kůži. Vnější černá vrstva není špatně vyrobena, což se nedá říci o té vnitřní, které není na omak moc příjemná. Tah jsem zkoušel oddělat a vyměnit za nějaký jiný, narazil jsem ale při tom na několik drátků, které do řemínku vedly. Podle koncovky, která byla v těle hodinek u drátku, tipl bych si na výstup k anténám. 20160117_213658

Hardware

Kdo by čekal výčet hardwarových parametrů dlouhý jako nákupní seznam teenagera (pivo, cola, pivo, chipsy, pivo) bude jistě zklamaný. Totiž do tak malého těla, jaké má No.1 D5, se vešlo až neuvěřitelné množství senzorů a funkcí.
V prvé řadě procesor, MT6572AW, který má aktivní dvě jádra architektury Cortex A-7 o taktu 1,3 GHz. V roli grafického čipu je zde „stará známá“ Mali-400MP. Operační paměť o velikosti 512 MB doplňuje vnitřní paměť o velikosti 4 GB, ze které je dostupných asi 2 GB. Dále tu máme snímač tepové frekvence, gravitační čidlo neboli krokoměr, Bluetooth 2.0+BLE4.0, WiFi, GPS, podporu Nano-SIM a s tím spojené 2G a 3G sítě.
Baterie, o které bude řeč zanedlouho, má kapacitu pěkných 450 mAh.

Displej

Dnešní chytré nositelnosti se již neobejdou bez dotykového displeje, kterým samozřejmě No.1 D5 disponují. Kromě toho je displej kulatý, bez jakýchkoliv ploch, které by onu dokonalou kružnici narušovaly a má rozlišení 360 x 360 bodů. Jedná se o IPS panel, jeho barvy jsou tudíž celkem přesné, kontrastní a i na slunci je vidět zobrazovaný obsah.
Jas je nastavitelný buďto ve třech přednastavených krocích přes vypínací menu nebo plynule posuvníkem v Nastavení. Minimální jas rozhodně oči nevypálí, na druhé straně maximální jas, který jsou hodinky schopny zobrazit, bude postačovat i na slunný den. No, jelikož není ani slunce ani léto, nemohu s přesností říct, že tomu tak skutečně je.
Dotyková plocha by mohla být trochu lépe zkalibrovaná, ale i přesto se dá psát na malinkaté klávesnici, kterou No.1 D5 má. Tedy ne, že by to bylo něco, co bych musel dělat víc, než dvakrát do měsíce.

20160115_173746

Operační systém – Android 4.4.2.

Uvnitř No.1 D5 nejdeme lehce upravenou ROM s Androidem 4.4.2. KitKat, která podporuje i plnohodnotný Obchod Play. Nicméně při jeho používání jsem narazil na několik závažných nedostatků, kterými je například to, že se aplikace nepřizpůsobuje kulatému displeji. A tak ač se dají aplikace instalovat, nedá se například vyhledávat, což se dá naštěstí vyřešit například přes počítač. Horší ale je, že se nepřizpůsobují ani aplikace stažené, takže většina z nich nejde vůbec ovládat, což tedy značně snižuje celkovou použitelnost.

Integrované aplikace jsou, samozřejmě, navrženy v souladu s ovládáním a kulatým displejem a jejich ovládací prvky jsou vždy umístěny tak, aby se snadno ovládaly.
K mání je také předinstalovaný obchod AppStore od výrobce, kde jsou v současné době pouze tři aplikace, a to na převody jednotek a aplikace Watch Helper, která je stejně již nainstalovaná v základu.
Posledně jmenovaná aplikace Watch Helper je také nutná pro propojení mezi hodinkami a telefonem, jinak se telefon nedá spárovat a na hodinkách se neukazují notifikace atd. Její interface je velmi jednoduchý, stejně jako její nastavení. Dá se vybrat z několika spárovaných zařízení, nastavit typy zobrazovaných notifikací, přenášet soubory, odinstalovat aplikace a „najít“ hodinky. To, pokud byste nevěděli, kam jste si hodinky odložili. Upozorňují na sebe vibrací a zvukem. Obráceně to také funguje, telefon vydává hlasité „pinknutí“.
Pokud se s hodinkami vzdálíte tak, že zanikne spojení mezi nimy a telefonem, telefon začne opět hlasitě „pinkat“. Ano, notifikace je to dobrá, ale kdyby šla nastavit hlasitost, čas notifikace nebo alespoň něco dalšího, bylo by to veskrze příjemné. Takhle totiž telefon řve celou dobu, co jste pryč.

Každopádně se hodinky ovládají dobře, bez prodlev mezi akcemi, samotné UI je konzistentní a intuitivní.
Pro krok zpět používá gesto „swipe down“, které je zároveň jediné.

Galerie „screenshotů“:

Chytré funkce

No.1 D5 mají funkce krokoměru a srdečního tepu.
Krokoměr, nečekaně, měří ušlé kroky. V aplikaci se dá nastavit váha, výška, délka kroku a další atributy a výsledek se zobrazuje v tabulce s datem, kroky a ušlé vzdálenosti.

Snímač tepové frekvence funguje poměrně přesně, i když někdy se mu nechce měřit. Naštěstí stačí z aplikace vyjet a znovu jí spustit a opět funguje bez problémů. Sumarizační tabulka je podobná jako u krokoměru s tím rozdílem, že se zaznamenává tep a datum s časem. K osvětlení prostoru pro čidlo je použita zelená dioda.

Samozřejmě notifikace zmeškaných událostí typu SMS a volání. V aplikaci sice jde zapnout i notifikace IM, ta mi ale s Messengerem nefungovala.

Dále tu je na výběr z mnoha a mnoha ciferníků, od minimalisticky jednoduchých, přes digitální až po klasické typu Breitling.
Bohužel se mi nepodařilo zjistit, jak přimět hodinky k ovládání hudby, přehrávané v telefonu, což by byla jedna z mála funkcí, kterou bych využil.

20160115_183454

Baterie a výdrž

No.1 D5 mají nadprůměrnou kapacitu baterie v říši chytrých hodinek, celých 450 mAh, což ve mě evokovalo dvoudenní výdrž. To se, žel bohu, v praxi nepotvrdilo. Jas jsem měl nastavený maximálně na polovinu jasu, většinou spíše ještě níže, vypnuté zvuky a přestože jsem neměl příliš notifikací, více než den jsem s nimi ani jednou za 14 dní testování nepřežil.
Ani když jsem je neměl spárované přes Bluetooth s telefonem a opravdu sloužily pouze k ukazování času, nepřežily ani den a čtvrt. Takový výkon je pro mne vcelku zklamáním. Inu, cena za poměrně výkonný HW a jemný displej.
Nabíjení probíhá skrze dock, který jsem na začátku recenze nepochválil, protože se na něj hodinky nedají položit, ale musí se položit na otočené hodinky displejem dolů a nabíjení trvá přes USB asi hodinu a půl, což sice není oslnivá hodnota, ale není to nijak dlouho.

Konektivita, volání a notifikace

Konektivita dnešních hodinek je, s přihlédnutím k ještě nedávné minulosti, vlastně neuvěřitelná. No.1 D5 disponuje konektivitou v podobě WiFi, Bluetooth i GPS.
Bluetooth je zde hlavně pro spárování s telefonem, ale dá se také používat jako prostředník sdíleného připojení přes telefon. Je tedy možno používat internet, i když jsou hodinky odpojené od WiFi a ani nemají vloženou SIM kartu. Občas se mi stalo, že se hodinky nechtěly připojit, stačilo vypnout a zapnout Bluetooth a opět se bez problémů připojily.
WiFi je tu jako zástupce připojení k síti. Její použití je stejné, jak je známe z dalších zařízení s WiFi. Opět platí to samé jako u Bluetooth. Někdy se od sítě samo odpojí a nejde připojit, pomohlo vypnutí a zapnutí funkce a opět jsem brouzdal bez problémů.

GPS…ano, hodinky mají i GPS. Její použití je ale díky miniaturnímu displeji a ne-optimalizaci aplikací velmi problematické. Mapy sice zobrazí, dokážou zobrazit i polohu, ale navigace po tak malé mapě je velmi obtížná. A u Google Maps jsem nepřišel na to, jak se dá mapa oddálit, dokázal jsem ji pouze přiblížit.
Zkoušel jsem i Endomondo, naneštěstí nenašlo polohu, resp. ji nedokázalo zaznamenávat. Zaznamenalo pouze počáteční polohu, když jsem program zapnul, ale dál již nic. Jinak byla aplikace normálně funkční, zobrazovaly se mapy, šlo je oddalovat a přibližovat, nastavit různé sportovní aktivity atd.

Dalším, neméně zajímavým bodem, je přítomnost SIM karty a z toho pramenící možnost volání. Je to z mého pohledu trochu obskurdita, na druhou stranu musím říct, že funkční. Kvalita mikrofonu je na docela slušné úrovni, volající slyšel hlas jasně a zřetelně. Volaný, bohužel, nemůže připojit svoje sluchátka, resp. se mi nepodařilo připojit Bluetooth sluchátka. Tudíž jediný způsob volání byl za pomoci integrovaného reproduktoru, který je na spodní straně. V interiéru s voláním problém nebyl, ovšem venku bych volání raději nepraktikoval. Repráček neumí křičet tak nahlas a navíc je pak hovor samozřejmě slyšet do okolí, což je jev zjevně nechtěný.
Bohužel notifikace zmeškaného volání a sms, se ukazují pouze pod telefonním číslem a nikoliv jménem. Což může být pro někoho nepohodlné, osobně mi to problémy nečinilo. Většinou vím, kdo mi píše a pokud je to důležité a musím odepsat, vidím jméno v aplikaci v telefonu.

Závěr

Tak jak dopadly první skutečně chytré hodinky, které se mi dostaly do rukou? Více či méně dle očekávání. Celočerný design i na fotkách působil dobře a i na živo vypadají hodinky svěže a elegantně. Displej mě potěšil svou čitelností a rozlišením. Funkce jako Bluetooth, WiFi, GPS a telefonování vypadají na papíře skvěle, reálná zkušenost je spíše jen ukázka kolegům, co všechno hodinky dnes dokáží zvládnout. Trochu mě mrzí jednodenní výdrž, očekával jsem alespoň dny dva. Co mi ale vadilo více, byla optimalizace aplikací pro kulatý displej a díky tomu jejich nepoužitelnost a nefunkčnost aplikací pro Android Wear ze stejného důvodu. Dále notifikace událostí zmeškaného volání a sms, které neukazují jméno, ale pouze číslo a také občasné samovolné odpojování od bezdrátových sítí.
A upozorňování na odpojené hodinky mi velmi vadilo, kéž by se dalo nějak nastavit nebo i vypnout.

Tímto bych chtěl poděkovat výrobci No.1 za zapůjčení hodinek No.1 D5 a účelem recenze!