Se společností QiKU se na našich stránkách až tak často nesetkáváme. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o jeden z dalších v záplavě nově vzniklých start-upů na čínském trhu. Pokud se však více probereme detaily, zjistíme, že se nejedná až o tak neznámou společnost. Za vznikem této prodejní značky stojí dvě poměrně velké a známé společnosti. První a nám více známý Coolpad, mimo jiné ještě donedávna pátým největším čínským producentem chytrých telefonů, který se soustředí na produkci smartphonů, mířící spíše do nižší a střední třídy, se spojil s Qihoo 360, což je společnost zabírající se softwarovým zabezpečením a v Číně platí za jedničku na trhu. Takže zázemí jako hrom.

Vznik značky QiKU, jakoby tak trochu kopírovalo úspěšný model vstupu dnes už, zdá se, etablované značky Letv (LeEco). Více se však můžete dočíst v našich starších příspěvcích zde a zde.

Podívejme se však s čím QiKU přišlo. Již v srpnu/auguste roku 2015 společnost ohlásila, podobně jako Letv na jaře minulého roku, 3 telefony mířící od střední třídy výše, Qiku Youth, Qiku Q-Terra a Qiku Flagship. Youth se již nějakou chvíli prodává za poměrně přemrštěnou cenu. High-endový přístroj Qiku Flagship a vrcholný model Q-Terra měly původně ve specifikacích uveden procesor Qualcomm Snapdragon 810. Flagship však doposud nebyl realizován a nyní představená řada Q-Terra dostala do vínku pouze Snapdragon 808. Vypadá to tedy, že společnost od svého prvotního plánu upustila (důvody mohou být nasnadě) a raději vsadila na jistotu v podobě Snapdragonu 808 ve všech modelech. Bohužel dle mého názoru zpožděně, vždyť na trh vstupují již nové přístroje, vybavené procesorem od Qualcommu, Snapdragon 650. Ten svým způsobem může být i výkonnější než tento šesti jádrový hybrid.

Na telefonu zaujme velký, 6 palcový displej s rozlišením 2K s velice dobrým poměrem pokrytí předního panelu, které činí 83%. Zde výrobce opravdu pracoval s ergonomií a svým způsobem rozměrově telefon dosahuje velikosti přístrojů s menšími panely. Telefon se opět tváří jako bezrámečkový, přesto po detailním přezkumu linky lemující displej nakonec nalezneme. Výrobce se chlubí šířkou rámečku pouhých 1,4 mm. Přední panel kryje sklíčko s populárním zaoblením 2,5D. QHD panel z produkce Sharp při této velikosti dosahuje na výborných 386 ppi.

QiKU nahled

Na zadní straně telefonu se nachází dva velmi zajímavé prvky. Tím nejzajímavějším je nasazení duální kamery, osazené snímači Sony IMX278, každá z kamer disponuje rozlišením 13 MPx. Rozdíl mezi nimi nalezneme ve zpracování obrazu, kdy jeden senzor pracuje pouze s monochromatickým (ČB) zpracováním obrazu. Výrobce si od toho slibuje mnohem lepší výsledky za snížených světelných podmínek, především v noci. Fotomodul je navíc vybaven fázovým zaostřením a clonovým číslem f/1.8. Přední kamera pak dostala senzor s rozlišením 8 MPx a světelností f/2.4.

QiKU 2

Druhým zajímavým prvkem můžeme označit i senzor otisků prstů, který dnes však již tak trochu ztrácí punc výjimečnosti a stává z něho spíše povinnost i v nižších třídách přístrojů. Zde navíc tento snímač dostal celkové propojení s vlastní nadstavbou operačního systému 360 OS, kterou má na starost právě Qihoo 360.

Hardware doplňuje 4 GB operační paměť a interní úložiště se skvělou kapacitou 128 GB, dále rozšiřitelné o dalších až 64 GB, pomocí microSD karet. Telefon potom napájí baterie o solidní kapacitě 3700 mAh s podporou technologie rychlého nabíjení. Producent vybavuje své telefony vlastní nadstavbou operačního systému 360 OS, založeném na Android 5.1. Lollipop.

Hardware pak producent zasadil do celokovového pláště, který dává přístroji jakýsi punc prémiové třídy.

Tato vrcholná verze QiKU přijde na trh 19. ledna/januára v podobě předprodeje. Na trh pak výrobce vypustil ještě o něco slabší verze stejného telefonu, které se liší některými specifiky, jako je FullHD displej z produkce Sharp, nižší kapacitou interní paměti 32 GB/16 GB nebo nižší kapacitou operační paměti 3 GB.

Ceny v domovské Číně pak činí 2999 juanů (456 dolarů) za vrcholnou verzi, 2499 juanů (380 dolarů) za verzi s 32 GB interního úložiště a 1999 juanů (305 dolarů) za 16 GB verzi. Nemohu se však zbavit pocitu, že cenové rozpětí již moc nekoresponduje se současnou hardware výbavou uvnitř, čímž společnost může utrpět v konkurenčním prostředí.

Galerie:

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.