Hodnocení recenzenta

..., co říci k Letv S1 Pro? Asi, že svou investici absolutně nelituji. Telefon patří k tomu nejlepšímu, s čím jsem se mohl zatím setkat. Výkonově překonává Samsung S5 a vyrovná se i S6, ačkoli po stránce odladěnosti některých komponentů, například fotoaparátu, Samsung vyhrává. Příkladné je především zpracování, vzhled, který zaujme hned na první pohled a také velmi vysoký výkon, alespoň dle nového AnTuTu.

8
x/10

Úvod

Hned na úvod chci podotknout, že do Letv X800 (S1 Pro) jsem šel z několika důvodů, a to díky shodě okolností a náhod. Asi tou největší motivací byla možnost si poprvé osahat a také svým způsobem ověřit médii propíranou přehřívací kauzu procesoru od Qualcommu, Snapdragon 810. Navíc má X600 dostala do výbavy pouze 16 GB interní paměti, která se po dvouměsíčním užívání nebezpečně blížila svému limitu.

Určitě také sehrála velkou roli možnost porovnat tyto dva „Le Superphone“, díky mé zkušenosti s X600.

A nakonec mému rozhodování napomohla současná nabídka čínského trhu, kde ceny některých modelů „Letévéček“ klesly na, až bych řekl, dumpingovou cenu v souvislosti s výbavou. Musím také poznamenat, že se nejedná o žádnou výprodejní akci, takže, ač se nyní dá telefon pořídit okolo 300 dolarů, tak na oficiálních stránkách LeMall.com se tento přístroj stále honosí cenovkou 2499 juanů (cca 390 dolarů).

Jak je tedy možné, že ceny některých modelů šly tak razantně dolů? Asi nejvíce se na daném faktu podílí opakované bleskové prodeje, pořádané samotným výrobcem Letv. Bleskové prodeje většinou probíhají k nějakému významnému dni v roce a v daný moment vybrané modely Letv razantně zlevní, více o tom se můžete dočíst zde. A pravděpodobně díky takovýmto prodejům se k těmto přístrojům dostávají i velmi vynalézaví čínští překupníci. Opravdu nevím, jak se jim povede naskladnit větší množství těchto telefonů, ale je to asi to nejschůdnější vysvětlení.

Takže se pojďme podívat, jestli se vyplatí zainvestovat více peněžních prostředků a zakoupit tuto dražší verzi „Le Superphone“ se Snapdragonem nebo naopak něco ušetřit a zakoupit verzi s Mediatekem.

Balení

PICT_20151216_164430

„Letévéčko“ tentokrát přifrčelo v černé matné krabičce se zlatým lemováním po bocích a s zlatým logem společnosti na víku krabice. Balení nám tím dává hned na vědomí, že máme co do činění s luxusnější verzí přístroje Letv. Velikost krabičky se nikterak neliší od nižší verze X600, což bude dáno i samotnými rozměry telefonu, které jsou skoro shodné s nižším modelem.

Uvnitř krabičky pak najdeme ve skrze stejnou sestavu, jako u „šestistovky“, tedy především telefon X800, vsazený do plastového transparentního krytu. Pod ním se nachází originálně řešená obálka s manuály a vloženým trnem. Vyjmeme-li poté samotné lůžko, tak nás přeci jenom jedno malé překvapení čeká. Mimo standardně přiloženou nabíječku a USB kabel typu C, zde ještě najdeme i redukci na klasický microUSB konektor. Ten vám v mžiku promění klasický USB kabel na kabel s USB typu C, tedy alespoň té části, kterou pak připojíte k telefonu.

Telefon mi dorazil z jednoho nejmenovaného e-shopu v Číně a jak už asi bývá zvykem v případě přístrojů Letv, najdeme v něm již předinstalované služby Google Apps a bohužel také překopanou ROMku. Na jedné straně to přináší výhodu v možnosti okamžitého nastavení na svůj domovský jazyk (čeština/slovenština) a také to, že většina bloatware je již vymazána. Ovšem na druhou stranu také nemožnost využití originálních OTA aktualizačních balíčků, distribuovaných Letv. V praxi to znamená, že s daným telefonem zůstanete na verzi ROM, se kterou vám telefon byl doručen, v mém případě se jednalo o verzi 006s. Více o tom, co se s tím případně dá dělat, si povíme níže v kapitole EUI.

Vzhled a konstrukce

PICT_20151216_153401

Telefon nepatří k žádným střízlíkům ve své třídě, tedy alespoň, co se tloušťky týče. Ergonomii dohání zkosenými zády a tak svým způsobem tento nešvar zdárně maskuje a po úchopu nabudete pocitu, že v ruce třímáte podstatně tenčí přístroj. Přesto pocitu ultra-thinu, jako v případě Xiaomi Mi Note, nenabudete.

Díky svému celokovovému zpracování se telefon jeví jako poměrně kluzký. Avšak úchop na rámečku bych označil za jistý. Pocit, že by mi měl každou chvíli vyklouznout se nedostavil a ani se tak zatím nestalo. No, raději ťukám na dřevo. Přesto doporučuji využít přiložené plastové pouzdro případně si nějaké opatřit.

Co napsat ke zpracování? Snad jen, že patří k tomu nejpříkladnějšímu z příkladných. Dokonce bych se nebál říci, že je ještě o level výše než v případě řady Mi Note od Xiaomi. Nejsem sice příznivcem těchto unibody těl s viditelnými vlysy spár, mezi něž patří například i iPhone 6, ale v rámci dílenského zpracování zde nemám co vytknout. Zkrátka dokonalá práce.

Výhradu snad jedině snesou hrany sklíčka, ale ne z důvodu zpracování. Spíše se jedná o náchylnost k snadnému poškození a až rozbití předního skleněného panelu. Sklíčko telefonu přechází ostře přes boční kovový rámeček, tudíž jeho profil překrývá, než aby tomu bylo naopak, čímž není ničím chráněno. Při neopatrné manipulaci s následným nechtěným udeřením třeba o nějaký roh zdi či nábytek, může dojít k rychlému prasknutí skla. A řekl bych, že ani punc Corning® Gorilla® Glass 3 mu v tomto případě moc nepomůže. Mimochodem, takových případů na fórech Letv najdete již bezpočet. Takže ochrana v tomto případě patří k nezbytnosti. Doporučuji tedy automaticky opatřit k tomuto telefonu nějaké to kvalitní ochranné sklíčko.

Po designové stránce se nebojím opět napsat, že patří k tomu lepšímu, co se dnes na čínském trhu nalézá. Čelní strana trochu evokuje starší modely HTC One, přesto díky své kombinaci černé a bíle patří k nepřehlédnutelným. A díky triku s černým rámečkem, který na první pohled maskuje, že se nejedná o bezrámečkový telefon, mu ještě na atraktivitě přidává. Mimochodem, zde přítomný rámeček je o nějakou tu desetinku ještě tenčí než v případě nižší verze Letv X600. Přesto přese vše mám stále pocit, že by mohl být ještě značně tenčí. No tak snad se dočkáme v připravovaných nástupcích.

Detailněji kde a co najdete na tomto telefonu není třeba nějak rozebírat, protože ve skrze vše platí, jako v případě Letv X600. Tzn. jak rozmístění ovládacích prvků, tak i konektorů, či šuplíku na SIM karty nebo infračervené diody. Snad jediným rozdílem oproti nižší verzi je rozmístění vlysů, které v tomto případě najdeme po bocích telefonu.

Na konci této kapitoly se nebojím napsat, že přístroj můžete svým způsobem brát za stylový doplněk, skoro až šperk, který často zaujme i vaše okolí.

Displej

PICT_20151216_161409

Zde se trochu do Letv opřu a kritikou nebudu šetřit, ač dopředu upozorňuji, že může jít o problém jen mého kusu.

Jak už bylo zmíněno telefon je papírově předurčen k super výsledkům. Vždyť 5,5 palcový displej s rozlišením 2K a hustotou 534 ppi z produkce Sharp, by měl být ostrý jako břitva. Přesto přese vše je tento QHD panel pro mne snad největším zklamáním z telefonu. Ano ostrost patří k tomu lepšímu, to potvrzuji, je však zapotřebí jej nakrmit i příslušnými vstupními daty.  Příkladem můžou být samotné ikonky aplikací na ploše, ty v HD verzi kvalitu displeje podtrhují, ale mnoho aplikací používá ikony ještě v nízkém rozlišení a na displeji vypadají tak nějak rozplizle.

Dalším kamenem úrazu se ukázalo postupné přecházení od světlejšího odstínu po tmavší v rámci jedné barvy (například z šedé do černé), zde mezi jednotlivými odstíny displej jasně vykreslí hranici postupných přechodů a tím tak devalvuje svou kvalitu. V reálu to vypadá jak na nějakém topografickém panelu, kde vidíme jednotlivé přechody, připomínající vrstevnice ohraničující jednotlivé výškové rozdíly na mapě.

Navíc můj přístroj ještě dostal displej s lehkým žluto/zeleným nádechem, který graduje na spodní hraně tzv. „yellow tint“. Je-li vám tento pojem odněkud znám, tak vězte, že s podobným a hlavně dosti medializovaným problémem se potýkal i OnePlus One. V případě Letv jsem však nenašel jedinou zmínku o tomto problému, což je zajímavé! To může naznačovat dvě věci.

První možnost je ta, že jsem zkrátka měl pech já a dostal se mi do ruky přístroj s výše popsanou vadou. Ačkoli po shlédnutí několika videí s tímto modelem na YouTube se nemohu zbavit dojmu, že většina z nich zkrátka ten žlutý nádech má. Mimochodem, tato vada se nevyhýbá ani těm nejvěhlasnějším společnostem. Stačí si zadat do vyhledávače „fix yellow tint“ a možná se budete divit, kolika typů a značek telefonů se to týká. Zde si alespoň můžete udělat obrázek, co dokážou spustit média ohledně výše uvedeného problému, pokud chtějí někomu …. (doplňte si sami).

Druhou možností může být pak fakt, že tím trpí více telefonů, ale nikdo neměl příčinu to medializovat. V praxi jde o to, že Letv v současné době neohrožuje žádné globální značky na evropském trhu a tak není zapotřebí poukazovat mediálně na chyby daného zařízení, jako to bylo v případě OnePlus One. Na tuto práci se potom nasazují lidé, kteří například na určených fórech a diskusích pod články provádí trolling. Ale to by bylo na další kapitolu. Pojďme se spíše věnovat displeji, umístěnému v tomto telefonu.

Celkový přednes bílé tak spíše připomíná nažloutlý nádech a ani po veškerých snahách o úpravu v možnostech nastavení se jej zkrátka nezbavíte. Ruku v ruce s tím se nese i celkové podání barev, o kterém se nebojím napsat, že je o třídu horší než u nižšího typu telefonu X600. O nějaké živosti nemůže být řeč, kontrast je podstatně horší, černá nedosahuje takových hodnot jako v případě Letv One a barvy jsou celkově vybledlejší.

Pozn. autora: skvrna „yellow tint“ se po více než měsíčním provozu pomalu vytrácí, přesto spodní část plochy vykazuje stále znatelnější žlutý nádech.

Ve srovnání s X600, který v podání barev dosáhl na bravurní výsledek, X800 v přednesu u mne zkrátka ztrácí.

Poslední vadou zobrazovače, což s největší pravděpodobností postihlo opět jen můj přístroj, je výskyt tzv. mrtvého pixelu. Ten se naštěstí projeví pouze při zobrazení černé barvy, v ostatních případech ho nepostřehnete.

V nastavení displeje ve volbě Color Mode máte pak možnost si vybrat ze čtyř přednastavených profilů. Samotné vyobrazení barev můžete posoudit z níže uvedených screenů.

Displej se díky osazení QHD panelu stává také morem pro baterii, pro tu je to zátěž jak hrom. Vždyť si vzal za první den testování, kdy jsem jej nešetřil jak WiFi připojením, tak i AnTuTu testy 54% z celkové spotřeby. Tohle baterie nezvládá a ačkoli se píše na různých fórech něco o optimalizaci, která by měla přijít z dalšími aktualizačními balíky, nevěřím, že to bude mít zásadní dopad na zlepšení. A to se také potvrzuje s přibývajícími aktualizacemi.

Takže za mne displej, ač asi o dost ostřejší, což však na dálku skoro nepostřehnete, jasně prohrává oproti FullHD u X600.

Co se čitelnosti týče, tak můžu říci to samé jako u nižšího modelu X600. Za normálních světelných podmínek dosahuje skvělých výsledků.

Rozsah jasu patří k příkladným a tak za tmy, při nastavení nízké intenzity jasu, vám nehrozí vypálení zraku. Naopak na druhém pólu možnosti nastavení bych trochu přitlačil na pilu.

Venku, za plného slunečního svitu, se přeci jen čitelnost o dost zhoršuje, za konkurencí však moc nezaostává.

Zajímavost na konec: oba displeje totiž pochází od jednoho výrobce, Sharp. Takže se ptám, kde se stala chyba? Jak je vůbec možné, že prošel výstupní kontrolou. Odpověď může být nasnadě. Výrobní kapacity zkrátka nestíhají pokrýt poptávku a tak se některé procesy urychlují. Nebo se za daným zlevněním u některých prodejců může skrývat skutečnost, že se dostali k těmto třeba druhojakostním kusům, ale to se mi zdá spíše nepravděpodobné.

 Hw, OS, výkon

HW

O výkon se stará všemi směry přetřásaný Qualcomm Snapdragon 810 (MSM8994). Jeden z hlavních důvodů, proč má volba padla právě na tento telefon. Zkrátka mne zajímalo, jak se to s ním opravdu má a jestli to, co se všude píše, se zakládá na pravdě, nebo opět jde o marketingovou válku mezi producenty procesorů, případně producenty telefonů.

Poněvadž jde o premiéru tohoto 64-bitového procesoru na našem webu, tak si jej pojďme lehce popsat. Snapdragon se skládá z osmi jader v  big.LITTLE režimu. Technologie big.LITTLE od společnosti ARM se sestává ze dvou clusterů po čtyřech jádrech, z nichž jedna sada má za úkol doručit vysoký výkon a druhá řídit co nejefektivněji energetickou spotřebu. To znamená, že ve výkonném clusteru nalezneme čtyři jádra ARM Corex A57, taktovaná na frekvenci 2 GHz a v úsporném clusteru pak čtyři jádra ARM Cortex A53 s taktem 1,55 GHz. Není také od věci zde poznamenat, že se nejedná o vlastní jádra Qualcomm, jak to bylo v případě Snadragonu 801 a 805 (Krait). Qulacomm sáhl k této variantě čistě z důvodu časového presu. Nástupce Kraitu, Kryo, byl teprve ve fázi vývoje a konkurence silně tlačila se svými osmi jádry, proto se asi Qulacomm rozhodl jak se rozhodl a použil technologii ARM.

Snapdragonu 810 dopomáhá samozřejmě velmi výkonná grafika v podání Adreno 430 a operační paměť s kapacitou 4 GB RAM LPDDR4. Interní úložiště dosahuje kapacity 32 GB a bohužel nejde dále rozšířit. Na trhu však najdete i verze Letv S1 Pro s kapacitou vnitřní paměti 64 GB a dokonce také 128 GB. Bohužel, po cenové stránce podstatně dráže. Ještě se dá sem tam narazit na slušnou cenu u verze s 64 GB, avšak 128 GB verze vás vyjde minimálně na jednou tolik než námi testovaných 32 GB.

Tak to bychom měli papírově. Jdeme se tedy podívat na to, jak si telefon vedl v praxi.

Výkon

Hned po vybalení tedy následovala instalace bechmarku AnTuTu a jal jsem se testovat. Ještě před tím jsem však telefon trochu zahřál, takže se z něho stalo takové kapesní topení, vhodné pro toto zimní období. Něco podobného známe například z takových těch vyhřívacích polštářku naplněných jakýmsi gelem, který reaguje na prolomení kovového plíšku a tím se zahřejí.

Ne nebojte nespálíte se, teplota se dostane na hodnotu 42°C, což bývá normální jak pro Mediatek Helio X10, tak i například předchůdce „osmsetdesítky“, Snapdragonu 801. Jenže díky kovovému unibody tělu tuto teplotu budete přece jenom pociťovat o něco více. Ano, kov je zkrátka lepší vodič než plast. Takže tam, kde vám 42°C přišlo snesitelné (OnePlus One, Letv S1), tak v tomto případě přeci jen je tato teplota znatelnější. Navíc, protože se jedná o kovovou konstrukci, teplo se rozvádí po celé ploše telefonu. V případě OnePlus One nebo Letv S1, kde záda jsou zhotovena z plastu, se vyšší teplota projevovala lokálně v jednom místě.

Zpět však k bechmarku. Po úvodním rozehřátí zkouším první test. A hle, výsledek pouze něco přes 53 tis. bodů. To mě dost zarazilo, takže koukám okamžitě na konfiguraci hardware. Tam je však vše v pořádku: Snapdragon 810, 4 GB RAM, 32 GB ROM, atd. Nechávám tedy telefon vychladnout a poté startuji znova. Wow, tentokráte výsledek přeskočí hranici 64 tis. bodů, chtělo by se zajásat, a tak pro potvrzení opět zkouším další test a výsledkem opět hluboce padám pod 60 tis. , přesněji na hranici 56 tis. bodů.

Tím se potvrzuje konstrukční chyba Qualcommu u tohoto procesoru. Zkrátka, díky zahřátí tento procesor ztrácí na výkonu až 20%. Nebojte se však, není to až tak zásadní. V praxi to ani nepoznáte, vždyť i těch 56 tisíc je stále více než u Letv S1 s Helio X10, kde hranice 53 tisíc byla maximem pro tento telefon i procesor.

Update:

Aktualizoval jsem Antutu na verzi v.6.0 a hle, výsledky se posouvají značně výše. Pravděpodobně i u většiny procesorů, snad až na Mediatek Helio X10, kde ze žebříčků a různých fór zjišťuji, že zůstává na podobných hodnotách jako v předešlé verzi AnTuTu.

Já s „eS1 Pro“ naopak po opakovaných testech porážím i Exynos 7420, kterým je osazen Samsung Note 5. To mne docela překvapuje a vůbec vezmu-li v potaz skutečnost, že telefon byl již značně zatížen více nainstalovanými aplikacemi, než-li v případě výše popsaných prvních zkoušek, kdy k testu došlo svým způsobem hned po vybalení z krabice. Nejvyššího výsledku, tedy více než 84K přístroj dosáhl až po třetím po sobě bezprostředně následujícím testu v řadě, takže se dá říci že telefon byl již zahřát více než dost a přesto skóre stále rostlo až na zmíněných 84 tisíc bodů.

Upřímně teď nevím, jestli mám více věřit konfiguraci přístroje, nebo věrohodnosti věhlasného benchmarku AnTuTu v6.0. Trochu u mě AnTuTu ztrácí důvěru. No, vždyť je to jen benchmark, že ano. Každopádně potěšil pohled na můj přístroj v TOP 3.

Zde skeny výsledků nejen v AnTuTu:

Co se týče hraní her, ač osobně nepatřím zrovna k náruživým hráčům, tak mohu jen potvrdit, že cokoli jsem spustil na přístroji, tak běželo plynule v maximálním rozlišení. Najít titul, se kterým by si Letv X800 neporadil, bylo nad mé úsilí. I s tak profláklým Dead Trigger 2 v tomto případě nenastal sebemenší problém.

V praxi můžu směle říci, že rozdíl mezi slabším Mediatekem Helio X10 a Snadragonem 810 asi ani nepostřehnete. Trochu mne překvapilo, že systém si hned zkraje ukrojí 1,5 GB z operační paměti. Avšak nikdy se mi nepovedlo dostat telefon do stavu tzv. zámrazu s následným nutným restartem.

Operační systém EUI a možné alternativy

Po vybalení a zjištění dané situace jsem se rozhodl k okamžité úpravě telefonu dle obrazu mého. To spočívalo v pře-flashování na upravenou ROM, založenou však na EUI. Díky své zkušenosti s telefonem Letv X600 jsem se tedy jal hledat alternativu. A našel ji opět na jednom z italských fór, kde se této problematice věnuje člen, vystupující pod nickname cuoco92. Samozřejmě, další možnost se naskýtá v podobě návratu na originální operační systém EUI. Avšak díky velkému množství nainstalovaného bloatwaru a také odladěnosti spíše pro čínského uživatele, padlo mé rozhodnutí jednoznačně k odklonu od originálu. Tím nechci nějak tento operační systém zatracovat, ostatně i kolega zmiňoval, že hudební výstup v čistém EUI patří k mnohem lepšímu než v této upravené ROM.

Opět však nastal menší problém v komunikaci telefonu s mým počítačem, přesněji v nainstalování příslušných ovladačů. Po odstranění tohoto problému jsem přešel k instalaci upraveného recovery TWRP pro tento typ telefonu a poté již flashoval na výše zmíněnou ROM od Cuoco92. Zde bych chtěl lehce odbočit. Chci důrazně upozornit, že pokud se rozhodnete pro podobnou cestu, tak vždy vše řádně zazálohujte a tím myslím opravdu vše, takže i celý systém nejlépe skrze TWRP a daný soubor si uložte někam na přehledné místo v počítači. No a poté, z vlastní zkušenosti, nedoporučuji flashování na jakoukoli verzi ROM končící na 007s. Ta vykazovala problém s detekcí SIM karet u některých uživatelů (včetně mě). Zprovoznit opětovně funkčnost SIM karet pak nepatří zrovna k těm nejjednodušším postupům a ani celková záloha systému vám nemusí zaručit po opětovné instalaci ze zálohy plnou funkčnost, tedy alespoň dle vyjádření několika členů patřičných fór.

Nesmím také opomenout ještě další alternativu, na které pracuje jeden švédský člen světově známého fóra XDA, vystupující pod nickname MrRusch. Ten stvořil svou podobu alternativy k EUI a stejně, jako cuoco92, ji pravidelně aktualizuje.

Nakonec ještě chci zmínit CyanogenMod 12.1 a MIUI, které již po internetu kolují v beta verzích. Funkčnost však nemám odzkoušenou.

Pokud jste v této sekci čekali nějaké obsáhlejší zprostředkování průvodcovských služeb operačním systémem EUI, tak vězte, že vše podstatné bylo již řečeno v mé předchozí recenzi Letv S1 (X600), a to zde.

Baterie a výdrž

Zde několik postřehů a to ať už jak kladných, tak i záporných. Začněme tím pozitivním, protože co se týče toho záporného týče, musí být již každému v souvislosti s použitím panelu 2K jasno. Celková výdrž nepatří k té úplně top.

Musím říci, že v souvislosti s použitím Snapdragonu 810 se nese i mnohem lepší power managment celého telefonu/baterie, oproti konkurenčnímu Mediateku Helio X10. Jako první příklad můžu uvést rychlé nabíjení Quick Charge 2.0. Díky nabíjecímu čipu máte baterii nabitou o poznání dříve než u běžných přístrojů, což se může hodit. Z nějakých 10% se na plně nabitou baterii dostanete za cca 2 hodiny.

Druhý a pro mě ještě o něco podstatnější projev lepšího power managmentu zjistíte při použití telefonu v autě. Za plného provozu navigace a zapojení telefonu do audio sestavy s cílem přenosu hudby se po zapojení k nabíječce v autě telefon dokáže i nabíjet. Jen dodám, že kombinace audia s navigací není zrovna příliš vhodná, díky častým hláškám „vendulky“ do přednesu hudby, jednoduše se jednalo o test. V porovnání s Letv X600 se jedná o pokrok. Ačkoli jsem v případě X600 vyzkoušel několik různých nabíječek, tak vždy se stejným výsledkem, telefon se pomalu, ale jistě vybíjel. Nyní mám po starostech a konečně se můžu se svou stařičkou navigací rozloučit. Na cesty od teď používám výhradně Letv X800.

Co naopak zklame? Jasně, že výdrž. S QHD panelem a baterií o kapacitě 3000 mAh se není ani čemu divit.

Nebylo nic nezvyklého, když jsem byl nucen se po nabíječce shánět již v půlce dne. Při běžném používání obvykle vydržíte přes den bez nabíjení. Při opravdu šetrném používání překročíte i více než 24 hodin bez nabíjení. Otázka pak spíše zní, jestli využijete plný potenciál tohoto telefonu.

Power Managment v sobě ukrývá ještě možnost automatického překlopení do úsporného režimu. Ten se zapne automaticky po překročení hranice pod 20% kapacity baterie. Automaticky omezí většinu funkcí s cílem uspořit co nejvíce energie na dobu nezbytně nutnou. Zkrátka a dobře se z chytrého telefonu, díky tomuto režimu, stane spíše klasický mobil. Tento mód můžete deaktivovat, takže nehrozí, že se například v danou dobu nedostanete na net nebo mail. Zajímavé je, že ve starších verzích EUI se nacházela možnost nastavit si čas, kdy se tento úsporný režim spustí. V mé sestavě ROM tomu tak bohužel není.

Konektivita a GPS

GSM, 3G, 4G

V této kapitole asi nejvíce stojí za zmínku podpora 4G/LTE sítí, protože vše ostatní bylo již řečeno v případě X600. Letv operuje zatím především na domovském trhu, tedy v Číně. A tak to i vypadá. V případě nás, Evropanů, tedy postrádáme podporu těch stěžejních pásem, jakými jsou 800 MHz a také i frekvence 900MHz, která je v EU méně rozšířená. V současné době se budete muset spokojit pouze s funkčním 1800 MHz a 2100 MHz, které pokrývají především oblasti velkých měst a jejich blízkého okolí. Do budoucna se ještě budeme čím dál tím častěji setkávat s 2600 MHz, které telefon taktéž podporuje.

Update: Tak musím říci, že dosah 4G sítí na mém přístroji se pomalu rozšiřuje i na menší města. Příkladem může být jedno menší městečko na Náchodsku. Mimochodem u našich severních sousedů byla dostupnost LTE při výše obsažených frekvencích v přístroji podstatně vyšší.

 Wifi a Bluetooth

Dvoupásmový Wifi modul podporuje snad všechny formáty (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac). Bohužel zhruba od aktualizačního balíku EUI 004s se plno uživatelů potýká s nestabilitou signálu a vývojáři Letv to zatím nedokázali dát do pořádku. Jako běžný uživatel asi tento problém nepostřehnete. Alespoň já žádný problém s nestabilitou nepociťoval. Jediné snad, co mohu na toto téma říci je, že ukazatel signálu občas tancoval, jak Pavlásek ve StarDance. Na kvalitu stahování, to však nemělo nějak výrazný vliv.

Bluetooth podporuje formát v4.1 A2DP a je kompatibilní s většinou zařízení, ale najdou se i výjimky, kdy zkrátka zařízení nespárujete. Tím byl třeba můj postarší iPad.

Svým způsobem nedocházelo k žádným problémům s párováním okolních zařízení, až na jednu výjimku, kterým byl opětovně Mi Band od Xiaomi. Ale to je již ohraná písnička a musím podotknout, že Xiaomi si asi v tomto jede svou cestičkou. Takže chybu spíše hledejme v Mi Band, nebo příslušné aplikaci.

Naopak ke spárování s handsfree zabudovaným v mém automobilu docházelo svým způsobem okamžitě po otočení startovacího klíčku a spolupráce mezi telefonem a jím byla příkladná.

 

GPS

PICT_20160113_142035[1]

Jestli Mediatek udělal v poslední době velký krok v případě svých modulů GPS, tak Qualcomm v tomto patří asi mezi již dávno osvědčený etalon. A ani v tomto případě nezklamal.

Rychlost fixu patří ke vzorovým, zde se nedá již mluvit o několika vteřinách, ale jde o bleskurychlý proces. Chcete příklad! Tak například při projíždění pražského tunelového komplexu, se hned na začátku tunelu Blanka vytratil signál, takže navigace Waze byla zkrátka ztracena. Jakmile však z tunelu Blanka vyjedete, jste pod širým nebem sotva pár vteřin a vjíždíte do Strahovského tunelu, ale i za tuto chvilku se navigace dokázala najít a opět poté samozřejmě ztratit vjedete-li opět pod zem. Jednoduše k fixaci dochází maximálně do deseti vteřin.

Co se týče přesnosti, tak nemám asi výhrad. Ano občas se odchýlíte od bodu skutečného pohybu o nějaký ten metr, ale nehrozí, jako v případě Mediateku, že se procházíte vodou, nebo váš pohyb se lokalizuje ob zahradu vašich sousedů.

Co mě však překvapilo, tak byly časté výpadky GPS signálu ohlašované aplikací Waze, které často přicházely v tu nejméně vhodnou chvíli. Fakt je, že navigace se zhruba do minuty opět našla, přesto mne to překvapilo. Nevím, jestli problém se nachází v aplikaci nebo v samotném telefonu, případně někde na půl mezi aplikací a telefonem.

Také na jakýkoli loging v místnosti asi zapomeňte. Přímo za oknem fixace trvala skoro 5 minut, což považuji za podprůměr a už vůbec vezmu-li v potaz, že jde o Snapdrgon 810. Zkrátka kovové tělo si bere daň, jinak si to nedovedu vysvětlit.

venku:

přímo za oknem:

 

IR Remote

Recenze Letv S1 pro IrDa

I zde naleznete IrDa diodu na horní hraně telefonu, která slouží především k ovládání ekosystému společnosti Letv, tedy především chytrých televizorů této značky. K ní v telefonu pak najdete i domovskou aplikaci, která se dá lehce nastavit a naprogramovat i na vaše přístroje, či televizory. Návod, jak na to najdete případně v mé recenzi na Letv X600, zde.

V praxi to znamená, že svou hrst ovladačů můžete naprogramovat do svého telefonu a poté uklidit, aby vám již nezabírali zbytečně místo na vašem konferenčním stolku. Zkrátka a jednoduše užitečná funkce.

USB typu-C

PICT_20160113_145636[1]

Společnost Letv od počátku své produkce chytrých telefonů využívá revoluční reverzní konektor USB typu-C. Všichni kdo vyzkoušeli, mi dají za pravdu, že vrátit se zpět ke klasickému microUSB konektoru je spíše za trest. A v tom vidím sílu tohoto řešení. Nevím, co více dodat, a ty „kecy“ spočívající v nevýhodě pořizování nabíječek, či kabelů beru za absolutně bezpředmětné. Mimochodem Letv, jak jsem již výše uvedl, do balení přibalilo i redukci, kterou nasadíte jednoduše na klasický microUSB konektor a máte vyřešeno.

 

A další, aneb co tu chybí

Opět postrádáme modul pracující s protokolem přenosu dat NFC. Naopak zde nalezneme další, pomalu se rozšiřující technologii přenosu dat tzv. Wi-Di, neboli WiFi – Displej. Stále však nemám na čem vyzkoušet, takže o daném nemohu referovat.

FOTOAPARÁT

recenze Letv S1 Pro I

Zde umístěný fotomodul je již nám starý známý Sony IMX214 RS Exmor, který nalezneme i u nižšího modelu X600. Takže nečekejte nějaké převratné kotrmelce, co do rozdílu od X600. Svým způsobem popíšu, co již bylo jednou vyřčeno.

Stabilizace obrazu opět nevykazuje nějaké super výsledky, zkrátka jako by vůbec nebyla přítomna. Ale to bývá problémem většiny čínských telefonů, které se hrdě hlásí k této specifikaci. Obecně s ví, že čínští producenti zatím v tomto dost zaostávají oproti zavedeným značkám, jako je Apple, nebo třeba Samsung spolu se Sony. Odladěnost hardware spolu se softwarem stále nepatří k silným stránkám u těchto čínských telefonů, přestože často disponují tím nejlepším, čínští inženýři toho nedokážou využít. Bohužel vše platí i v tomto případě. Zkrátka a jednoduše bych čekal více v této cenové i hardwarově podložené třídě.

A jakéže tedy můžeme očekávat snímky. No, za velmi dobrých světelných podmínek (slunečné) vyčarujete často perfektní záběry, čím více se blíží slunce k horizontu, tím se i úměrně kvalita pořízených záběrů zhoršuje. Přibývá světelný šum, ostrost se vytrácí a celkově zachytit dobrý obrázek může být problém. Na řadu tedy musí přijít duální blesk, který však často celý snímek degraduje, jak už to ve většině případů bývá a to teď nemluvím pouze o fotoaparátech v mobilních telefonech, ale všeobecně.

Ovládání aplikace fotoaparátu opět nepatří do kategorie uživatelský nejpřívětivějších. Intuitivní ovládání patří k průměru, možná však lepší než v případě klasického Android prostředí. Chybí mi větší variabilita nastavení, takže vás ve většině případů donutí používat automatický režim.

Pokud hledáte, cosi podobné manuálnímu režimu, vězte, že v tomto případě se budete muset spokojit s možností nastavení jen některých parametrů, mezi nimiž čas závěrky a clona zcela chybí. Plně ve vaši režii zůstávají následující volby ISO, EV a White Balance, Kontrast, Ostrost a případně ještě Režimu blesku. V menu nastavení poté ještě najdete možnost Timeru, Voice Control, nastavení záznamu Lokace, Velikosti snímků nebo Scénického módu. Za volbou scénických módů se skrývají možnosti Landscape, Beach, Portrét, Sport a Sníh.

Kamera umí ještě režim HDR, při kterém nasnímá jeden záběr v několika za sebou jdoucích snímcích a poté je složí do jednoho s vysokým dynamickým rozlišením. Často však na úkor ostrosti. Takže pokud se rozhodnete pro daný režim doporučuji snímat statické záběry a také použít stativ.

Další volbou je tzv. noční režim, který určitě využijete při nižším osvětlení.

Příklady snímků:

Makro:

Hloubka ostrosti:

Protisvětlo:

Selfie:

Kamera také umí vytvořit panoráma, avšak opět jako v případě X600 se jedná o posuvný záznam, a ač se na ovládání zdá jednoduchý, tak je třeba se s ním nejdříve trochu sžít. Často totiž výsledné snímky spíše zklamou, než aby nad nimi srdce foto-nadšence zaplesalo. Díky své zkušenosti s tímto systémem pořizování snímků, již dokážu někdy vyčarovat i poměrně zajímavý záběr. Pozor však na pohyblivé segmenty ve vámi pořizovaném snímku.

IMG_20160104_142658_pano

Příklad snímku s chybným skládáním, viz označená postava…

a když se zvládne technika:

IMG_20160104_142737_pano

IMG_20151231_133808_pano IMG_20151231_140618_pano

Snímky v plném rozlišení stáhnete zde a zde.

Další nastavení se naskýtá v režimu záznamu videa, které dokáže zaznamenávat v reálné rychlosti a také v tzv. slow-motion režimu. V klasickém režimu je možné sáhnout dokonce po možnosti záznamu až do UHD rozlišení, tedy 4K. Častěji však asi využijete fullHD rozlišení, které nemá problémy s kompatibilitou většiny zařízení v okolí. U UHD můžete často narazit na nemožnost přehrání, třeba na vašich počítačích nebo dokonce při uploadu na YouTube.

O záznamu videa se dá s říci něco podobného, jako v případě fotoaparátu. Za velmi dobrých světelných podmínek, dosáhnete i velmi dobrých výsledků. Jakmile sluníčko zajde za hory, pasáci…, no zkrátka video ztrácí na svém lesku a o slovo se hlásí spíše světelný šum. Ani  v tomto případě stabilizace obrazu neodvádí nijak oslnivé výkony.

Vzorkové videa:

4K:

Video FullHD:

ZVUK

I já musím říci a souhlasit s výrokem Martina v recenzi Letv S1s, že nejlepší audio výsledky vykazoval telefon na originálním EUI. Tam nebylo svým způsobem zapotřebí žádných dalších udělátek zlepšující/prznící konečný výsledek. Zkrátka stačilo zapojit sluchátka do jacku a zapnout volbu Le-HiFi v originálním přehrávači a výsledný zvuk měl šťávu i drive.

Bohužel v těch ostatních případech již audio výstup a to především na sluchátka doznal podstatného zhoršení a ani zapnutí právě zmíněné funkce Le-HiFi tomu nikterak zásadně nepomohlo. Přesto musím upozornit, že výsledný přednes patří stále k nadprůměrnému výsledku ve srovnání s ostatní produkcí.

Zajímavé bylo vůbec mé první seznámení s přednesem, a to na již neoriginální ROM. Povedlo se mi stáhnout přes účet Letv některé skladby z LeMusic, mimojiné i novinku od Adele. Přednes byl plochý bez nějakého výrazného života. Zrovna frčela Hello od Adele (no ona frčí i teď) a v podání stáhnuté skladby a předvedeném přednesu Le-Hifi mě trochu polilo potem. Výsledek byl zkrátka mizerný. Vše se změnilo nakrmením paměti skladbami o vyšším bitratu s kvalitním ripem. Posun byl o třídu výše, ale ne nejvýše. Xiaomi Mi Note zkrátka hrálo lépe a Letv X600 jakby smet. Přečtení Martinovi recenze Letv X500 mě donutilo přistoupit ke zpětnému přehrání na originální ROM EUI a vše vyzkoušet na ní. Zvuk se zdůraznil, zvýšila se i čitelnost detailů a zkrátka hudba v tomto přednesu mne bavila asi nejvíce. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že se dorovnala výkonu Xiaomi Mi Note.

Rozhraní vestavěné aplikace LeMusic:

Nevím, kde je zakopaný pes, ale jakmile jsem opětovně „přeflashoval“ na alternativní ROM, tak výsledek se zase o něco zhoršil. Ano v alternativní ROM mám implementované „zlepšovátko“ zvuku v podobě Dolby Atmos. Při jeho použití k jistému zlepšení také dojde, ale jak tvrdí zarytí audiofilové: „veškerá udělátka a equlizéry jsou na to, aby zakryla nepřesvědčivý přednes daného zařízení.“

No, v tomto případě nejde až tak o úplně nepřesvědčivý přednes, ale z výše popsaného víme, že přístroj umí více.

Při zapojení „Letévéčka“ do audio systému v autě nebo domácí sestavy, přístroj překvapivě vykazoval o něco lepší výsledky, než na samotných sluchátkách.

K samotnému přednesu; za použitých sluchátek Koss Porta Pro mi chyběly především sykavky ve vokálním spektru. Přesnost výšek si také představuji trochu jinak. Díky tomu celkový přednes s těmito sluchátky zněl lehce „zahuhlaně“. Tento přednes bych spíše ale vytkl těmto Kossům, které se spíše zaměřují na nižší kmitočty. Jenže ani na těch nižších kmitočtech to nebylo úplně ono, chyběla opět přesnost a jistota, takže výsledný přednes se tak trochu rozlíval. Například Bjork mi připadala dost okleštěná ve srovnání s tím, jak je známý její pěvecký rozsah. Tady to bylo na tak na 50% přičemž 75% považuji za výborný výsledek v podobě audionosičů a 100% dávám většinou za velmi povedené živé provedení. To abychom si v tom udělali pořádek, kam přiřadit zde zmíněný výsledek.

Vše jsem detailně porovnával i se svým iPod Classic U2 Edition, který měl snad nejlepší audio výstup ze všech iPodů v historii. A musím zkonstatovat, že i v tomto případě Letv přehrával.

Po zapojení Shurů, které mi mimochodem silně dosluhují, se audio-obrázek o dost zlepšil. Spodní spektrum kmitočtů dostalo přidanou hodnotu v podobě jistoty a důrazu. Jednoduše kopáky u bicích jste lehce zlokalizovali a zněl strojově přesně (Metallica). Bjork společně s Adele opět získali svůj pověstný drive ve vokální složce a elektro-hypnotičtí Moderat vás nenechali v klidu. Takže chyba někdy nemusí být v přístroji, ale i ve spárování jednotlivých komponentů, což často bývá alchymie. Zkrátka to chce zkoušet a zkoušet.

Celkově audio přednes zařízení hodnotím nadprůměrně. Na trhu určitě najdete i lepší přístroje, ale Letv S1 Pro jim šlape na paty.

 

RECENZE LETV S1 PRO – ZÁVĚR

Pokud bych si měl vybrat znovu, do kterého telefonu půjdu, skoro bych řekl, že Le 1 aka One, typově X600. Ve vztahu peněz k podanému výkonu jde o jednoznačného vítěze. Jen je třeba sáhnout po 32GB verzi. 16GB se v současných objemech dat jeví zkrátka jako málo. A upřímně, stále váhám nad tím, jestli nekoupit tento přístroj třeba pro svou přítelkyni, jen asi v černé verzi, abychom si je nepletli J.

A co dodat k danému telefonu, svou investici absolutně nelituji. Telefon patří k tomu nejlepšímu, s čím jsem se mohl zatím setkat. Výkonově překonává Samsung S5 a vyrovná se i S6, ačkoli po stránce odladěnosti některých komponentů, například fotoaparátu, Samsung vyhrává.

Příkladné je především zpracování, vzhled, který zaujme hned na první pohled a také velmi vysoký výkon, alespoň dle nového AnTuTu.

A co se týče problému s přehříváním, tak se zdá, že to buď nebude tak horké a to doslovně, nebo si s tím Letv dokázalo velmi dobře poradit. Co si vybavuji tak teplota například Xiaomi Mi4 se Snapdragonem 801 v plné zátěži, byla o mnoho vyšší než v tomto případě. To samé můžu říci i o plastovém OnePlus One, které taktéž v horní oblasti vykazuje mnohem vyšší teplotu, než tento přístroj. Snad jediný přístroj, který na tom byl podstatně lépe a já měl možnost ho osobně posoudit, byl Honor 6.

 

LETV S1 PRO SPECIFIKACE

Letv S1 Pro specifikace
SÍŤ Technologie GSM / HSPA / LTE
2G pásma GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2
3G pásma CDMA – 800, 1900MHz  V-CDMA – 850, 900, 1900, 2100MHz TD-SCDMA – 1880-1920MHz, 2010-2025MHz
4G pásma FDD-LTE band 1(2100) 3(1800), 7(2600)                                  TDD-LTE band38(2600),39(1900),40(2300),41(2500)
Speed UMTS (384kbit/s), EDGE, GPRS, HSPA+, LTE Cat9 (452/51Mbitps), EV-DO Rev.A (3,1/1,8Mbitps), TD-SCDMA, TD-HSDPA
GPRS Ano
EDGE Ano
TĚLO Rozměry 73.8 x 148.4 x 9.4 mm
Váha 177 g
Materiál kov – alluminium alloy, unibody
SIM Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by)
DISPLEJ Typ Sharp IPS LCD , 24 bit, 16M barev, Capacitive
Velikost 5,5 palců (~76.39 % předního panelu)
Rozlišení QHD 1440 x 2560 pixels, 534 ppi
Multitouch Ano, 10
Ochrana Corning® Gorilla® Glass 3
PLATFORMA OS Android 5.0.1 Lollipop, EUI 5.5.007S
Procesor Qualcomm Snapdragon 810, big.LITTLE ARM 8-core
CPU ARM Cortec A57 (2GHz), ARM Cortex-A53 (1,55GHz)
GPU Qualcomm Adreno 430 650MHz
PAMĚŤ Slot na karty Ne
Interní paměť 32GB
Operační paměť 4GB, 1600MHz LPDDR4
FOTOAPARÁT Hlavní 13 MP Sony IMX214 Exmor RS, CMOS 4208 x 3120 pixels, f/2.0, Dual tone LED blesk, 5 členný objektiv, Blue filter
Funkce Autofocus, Sériové snímání, Digitální zoom, OIS, Geo-tagging,  touch focus, detekce obličejů, HDR, panorama, Makro, WB, ISO, EV kompenzace, Self-timer, Scene Mode
Video 4K@30fps, 1080p@60fps,720p@120fps
Přední 4 MP, CMOS-BSI 2688×1520 pixels, širokoúhlý 81,6°, f/2,0, video fullHD@30fps
ZVUK Typ výstrah Vibrace; MP3, WAV vyzvánění
Reproduktor Ano
3.5mm jack Ano
KONEKTIVITA WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual band, WiFi hotspot, WiFi direct, WiDi
Bluetooth v4.1 A2DP
GPS GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou
Radio Ne
USB USB Type-C 3.0, Micro USB, Nabíjení, MTP, PTP
DALŠÍ Senzory Proximity, Light, Accelerometer, Compass, Gyroscope, Hall
Zprávy SMS (zobrazení ve vláknech), MMS, Email
Browser HTML, HTML5, CCS3
Video formáty 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp)
3GPP2 (3rd Generation Partnership Project 2, .3g2)
AVI (Audio Video Interleaved, .avi)
DivX (.avi, .divx, .mkv)
MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks)
MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v)
WMV (
Audio formáty AAC (Advanced Audio Coding)
AAC+ / aacPlus / HE-AAC v1
AMR / AMR-NB / GSM-AMR (Adaptive Multi-Rate, .amr, .3ga)
AMR-WB (Adaptive Multi-Rate Wideband, .awb)
aptX / apt-X
eAAC+ / aacPlus v2 / HE-AAC v2
FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac)
MIDI
MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3)
OGG (.ogg, .ogv, .oga, .ogx, .spx, .opus)
WMA (Windows Media Audio, .wma)
WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave)
InfraRed Ano
BATERIE Typ Nevyjímatelná 3000 mAh, Li-Polymer
Stand-by
Talk time
OSTATNÍ Barva Zlatá, Stříbrná