Hodnocení recenzenta

Teclast X98 Air III je levný tablet s postarším hardwarem za velmi lákavou cenu a díky ní člověk rád přehlédne i mírné nedostatky ve výkonu, zejména grafickém a herním. Zaujme hlavně skvělým displejem a ukázkovým zpracováním.

7
Celkové hodnocení x/10

Po všech těch recenzí nudných telefonů a hodinek přichází konečně čas na něco normálního a proklepneme pořádně velmi populární Teclast X98 Air III, který k nám doputoval díky našim hodným šikmookým kolegům z Gearbestu, kterým tímto samozřejmě děkujeme. Třetí verze řady X98 Air se sice nemůže pochlubit ultra moderním hardwarem a v porovnání s minulou generací se dokonce jedná o mírný krok nazpět, ale má v rukávu trumfové eso v podobě extra nízké ceny. Takže se pojďme podívat, zda s ním nehraje falešnou hru 🙂

Balení

Teclast není příznivcem monstrózních krabic a tak i Teclast X98 Air III je balen v sympaticky kompaktní bedničce s povedeným barevným provedením a nevtíravým designem. Z obalu se sice dozvíme, že uvnitř najdeme Teclast tPad a přesný model ke kontrole musíme hledat všude možně na nálepkách po okrajích, ale koneckonců nekupujeme zajíce v pytli, tak jim budeme věřit 🙂 V balení najdeme jen základní vybavení, ale nabíječka má dokonce správný EU konektor a nemusíme se tedy zalamovat s redukcemi, USB kabel a OTG kabel jsou také přítomny a čínské manuály nikdo nečte. Hnidopich by možná zmínil velmi krátký USB kabel a tím limitovaný dosah nabíjení, případně lehce avantgardní kombinaci černá/bílá při jeho spojení s nabíječkou, ale já to vše nonšalantně pominu a naopak pochválím masivnost nabíječky, která velmi pozitivně ovlivňuje rychlost samotného nabíjení. Nám dorazila dokonce i přidaná hodnota v podobě originálního obalu s Bluetooth klávesnicí, ale za to si samozřejmě zákazník musí připlatit.

Vzhled a konstrukce

Teclasty řady X98 se vždy vyznačovaly velmi kvalitní a pevnou konstrukcí a Air III tuto vlastnost ještě rozvíjí a posiluje, protože se jedná o skvěle vyrobený kus, kde se nic výrazně neodfláklo. Jako základ slouží celokovová skořepina, do které je zasazena přední plastová strana s displejem a malý plastový pás také kryje většinu horní hrany, což je v poslední době velmi oblíbené řešení, vylepšující citlivost Wi-Fi signálu. V ruce tablet působí naprosto pevně a nikde nic nevrzne ani při velkém snažení, jen se díky mírně hranatější konstrukci zdá být tlustší než ve skutečnosti je a onen „Air“ efekt se jaksi nedostavuje v plné míře. Barevně se jedná o dobře zvolenou kombinaci matného stříbrno-šedého kovového povrchu s bílým plastem vepředu, vše vypadá decentně a náchylnost k otiskům prstů není velká.

Rozměrově se jedná o standardní 9,7″ tablet, definovaný jablečnými rozměry  (240 x 169 x 8,2 mm) a jak již bylo výše zmíněno, tak oněch 8,2 mm se v ruce zdají o něco tlustší. Na druhou stranu váha 534 gramů není na tabletu příliš znát a subjektivně působí velmi lehce. Displej je krytý obyčejným sklem bez jakékoli úpravy nebo ochranné technologie a osobně bych na něm asi nechal pro jistotu nalepenou krycí fólii, protože půjde asi poškrábat mnohem jednodušeji než je v dnešní době obvyklé. Tablet je bez hardwarových ovládacích tlačítek systému a tak je přední strana zcela holá, vyjma malé čočky předního 2 Mpix fotoaparátu. Zadní strana pak předvede o něco větší čočku 5 Mpix fotoaparátu, zasazenou v plastovém pruhu v horní části a dole najdeme dvojici reproduktorů, které se úspěšně tváří jako stereo.

Ovládací prvky se nám usídlily na horní části levé hrany a ačkoli je jak tlačítko Power, tak kolébka hlasitosti pouze čirý plast, tak je stisk dobrý a obvyklá čínská viklavost na velmi nízké a přijatelné úrovni. O něco níže pak nalezneme otevřený slot na microSD kartu bez jakékoli krytky a ještě o něco níže pak mikrofon. Dolní hrana pak nabídne microUSB konektor, samozřejmě užitý i jako napájecí, 3,5 mm sluchátkový jack a microHDMI výstup. Toť vše a pravá spolu s horní hranou nejsou zohyzděny naprosto ničím.

Nemohu si odpustit i pár jedovatých slov o originálním a oficiálním obalu, který je inzerován jako ideální pracovní doplněk, obsahující i Bluetooth klávesnici. Což o to, samotný obal není z nejhorších a svoji práci zastane, ale polohovací možnosti jsou velmi velmi omezené a je tak problém ho používat jako stojánek jak je obvyklé. Dodávaná bezdrátová BT klávesnice je extrémně lehká a skladná, zdvih kláves není špatný a i když působí dost levně (hlavně tenounká magnetická kovová záda), tak se jí nedá mnoho vytknout. Kamenem úrazu je však designérská vychytávka nejvyšší třídy, za kterou by někdo zasloužil vyznamenat Řádem korunovaného blba, protože pokud je do obalu zastrčen tablet, tak se klávesnice už nevejde…  Nad tím někdo musel hodně dlouho přemýšlet.

Displej

Jedním z hlavních taháků a světlých bodů celého tabletu je právě použitý 9,7″ displej s Retina rozlišením 2048 x 1536 pixelů (tedy poměrem stran 4:3). Tento IPS IGZO displej nabídne velmi dobré podání barev (možná až zbytečně moc saturované) a skvělou ostrost a celkovou jemnost, zkrátka a jednoduše je na něj radost pohledět. Maximální nastavitelná hodnota jasu sice nedosahuje např. srovnatelného displeje v iPadu Air, ale na druhou stranu jde o neměřitelnou konkurenci s mnohonásobně vyšší cenou a kromě jasu bych se nebál displeje hodnotit zhruba stejně. Škoda jen již zmíněné absence ochranných prvků. Některá z verzí Gorilla Glass by displeji slušela. Obecně se však dá jen chválit a na prohlížení fotek nebo filmů je Teclast X98 Air III jako stvořený. Digitizér registruje až 10 dotyků a někdy mi přišel mírně línější, ale to bylo pravděpodobně způsobeno softwarovou nadstavbou.

P60114-110359_result

Hardware

V dnešních dnech žijeme v nastupující éře nové Intelovské platformy Cherry Trail, ale Teclast X98 Air III si spokojeně hraje na svém levném retro písečku a nabídne do pléna dnes už lehce obstarožní čtyř jádrový Intel Atom Bay Trail Z3735F, taktovaný na 1,83 GHz. Kapacita DDR3 RAM jsou pak dostatečné 2 GB a eMMC úložiště má teoreticky 32 GB, ale po úlitbě systému dostane uživatel k naplnění něco přes 23 GB. Jinak je výbava obvyklá a zahrnuje ohrané hity jako Wi-Fi modul b/g/n, Bluetooth 4,0, micro SD kartu, microHDMI, WiDi, podporu OTG, G-sensor nebo dvojici kamerek. Baterie dostala do vínku kapacitu 8000 mAh a pokud přeskočíte pár řádků, tak určitě najdete jak si vedla v testech výdrže 🙂

Systém

U Teclastu X98 Air III se výrobce vrátil ke klasice a tablet je pouze jednosystémový, běžící na Androidu 5.0 Lollipop, ale pro opravdové fajnšmekry se svrbícími prsty se dá v hlubinách internetu najít i neoficiální dualboot verze 🙂 Výrobce si neodpustil danajský dar v podobě firemního launcheru s mírně infantilním designem a někdy pomalejšími reakcemi, ale to samozřejmě není až tak zásadní problém změnit. Mnohem horší je vysoká míra čínského balastu, který často ani nejde odinstalovat a nešťastnému uživateli jen zbytečně otravuje život. Tablet by měl podporovat OTA aktualizace, ale rychlost jejich vydávání je prozatím velmi hlemýždí a osobně pochybuji, že se někdy majitel dočká něčeho extra novějšího. Absence hardwarových ovládacích tlačítek znamená nutnost softwarové lišty, kterou je možno kdykoli vyvolat a která má dokonce i softwarová tlačítka na regulaci hlasitosti nebo pořízení screenshotu. Ta má někdy tendenci vyskakovat v nejméně vhodných okamžicích a dovede parádně otrávit a zkomplikovat život, nemluvě o tom, že se jí v některých aplikacích nebo hrách dá jen těžko zbavit.

Výkon a používání

Intel Atom Z3735F už dnes opravdu není žádný rychlík a na testech je to trochu znát, hlavním problémem je grafický výkon v extrémně náročném nativním Retina rozlišené, které táhne výsledky dolů na všech frontách. Na druhou stranu jsem naměřil velmi dobré výsledky při testech eMMC paměti a tabletu to budiž přičteno k dobru. Pozitivní je i malé zahřívání těla při zátěži, kovová konstrukce udělá své a někdy tepelně dost náročný Atom je tu držen zkrátka. Jinak jsou testy v rámci mezí bez větších překvapení a nevybočují ze zástupu tabletů s podobným hardwarem.

Herní výkon je opět velmi úzce provázán s náročným rozlišením a najdou se hry, co jsou na Teclastu Air III hratelné jen s velkým sebezapřením nebo vůbec. Jedná se vesměs o moderní a graficky náročné tituly, které si tvrdohlavě prosazují svou a nutí tablet pracovat v nativním rozlišení. Namátkou zmíním např. Mortal Kombat X nebo Modern Combat V. Pokud je však hra dostatečně chytrá a optimalizovaná, tak využije nižší rozlišení a vše je tak plynulé a hratelné, tituly jako Real Racing 3, Asphalt 8 nebo Unkilled jsou toho jasným důkazem. Herním strojem však Air III prostě není a nikdy nebude, na to mu schází zejména grafický výkon.

Co se týká citlivosti a stability bezdrátového Wi-Fi spojení, tak tady Teclast Air III vychází z testu bez ztráty kytičky, rychlosti jsou slušné a hledání sítí v dosahu zcela odpovídající. To stejné se dá říct o spojení modrozubem a Bluetooth reproduktory nebo sluchátka, která jsem testoval, nevykazovala žádný zádrhel.

Baterie a výdrž

Na papíře vypadala kapacita baterie 8000 mAh poměrně nadějně a tak jsem byl velmi zvědav jak si tablet povede v reálném nasazení. Nutno dodat, že příjemně překvapil, protože v našem obvyklém PCMark Battery testu dosáhl velmi dobrých hodnot a 6h 10m je při zapnuté Wi-Fi a skoro maximálním jasu skvělý výsledek. Přehrávání filmů a kancelářská činnost nebo nenáročné browsení mu jde k duhu ještě lépe a není velký problém atakovat hranici 7 hodin. To samozřejmě neplatí při hraní, protože jak známo, není nic nenažranějšího na energii než pořádná gamesa a výdrž pak letí strmě dolů.

Screenshot_2016-01-03-18-28-49_result

Fotoaparát a zvuk

Oblíbená disciplína čínských tabletů obecně je pořizování snímků svými kamerkami a dvojice 5 Mpix/2 Mpix bazmeků, přítomná v Airu III není výjimkou a spokojeně kulhá na všechny dostupné končetiny. Jako nouzová varianta pro momentku asi postačí, ale fotograf s méně než dvojciferným počtem dioptrií se asi poohlédne jinde. Pro zájemce pár důkazních snímků níže.

Zvuk ze zadních reproduktorů je na tom dost podobně jako fotografické schopnosti tabletu a je jedním slovem bídný. Naprostá absence jakýchkoli hloubek a velmi nízká maximální hlasitost jsou dost zásadními kaňkami na audio obraze a situaci mírně vylepší snad jen slušný výstup do sluchátek, který se obejde bez šumu a interferencí. Je to škoda, protože skvělý displej by předurčoval Air III jako levný filmový stroj, ale špatný zvuk drobátko tuto ideu kazí.

Recenze Teclast X98 Air III – hodnocení a závěr

Přes některé mouchy a nedostatky se moje hodnocení a závěr recenze musí nést v pozitivním duchu, protože Teclast X98 Air III rozhodně není špatný stroj a i díky velmi nízko nastavené ceně je dostupný skutečně pro každého. Potenciální kupec si musí být vědom některých limitací tabletu, zejména v oblasti grafického výkonu či reproduktorů, ale obecně se za ty peníze dá tento kousek doporučit pro méně náročné nebo spořivé, kteří hledají velký tablet se skvělým displejem a poměrem stran 4:3. Ti náročnější se holt musí poohlédnout po novějších verzích modelů řady X98 s platformou Cherry Trail.

P60114-111220_result

Teclast X98 Air III seženete například u Gearbestu za 134$ (tedy asi 3.320 Kč dle aktuálního kurzu) a případní zájemci mohou koupi doplnit ještě oním originálně (:P) řešeným obalem s klávesnicí za dalších 21$. Našim čínským partnerům z tohoto obchodu tímto ještě jednou děkujeme za poskytnutí vzorku k recenzi.