Nu Za devatero horám a devatero řekami jsem si v letošním čase předvánočním udělal radost a inovoval tabletový vozový park pořízením herního kousku nVidia Shield K1. Počáteční nadšení z používání se ještě zvýšilo informací výrobce, který svatosvatě slíbil ještě do Vánoc masivní update na Android 6.0 Marshmallow . Konečně budu jednou členem exkluzivního free-cool-in klubu s nejnovější verzí googlovského operačního systému ! Skeptické závistivé hlasy kolegů o betatestingu na nebohých prvních uživatelích jsem pohrdavě odmítl, protože je přeci nad slunce jasnější, že gigant typu nVidie samozřejmě bude mít vše odladěné a vypulírované do vysokého lesku,  co by se asi mohlo stát?

Ale protože jsem zodpovědným uživatelem, tak jsem neponechal nic náhodě a poctivě pročetl diskuzní fóra s ohlasy šťastlivců v několika prvních hodinách po vydání. Opovržlivě jsem se ušklíbl nad pláčem amerických lidiček, kterým se tablet po updatu odmítl připojit na Wi-Fi, protože je nově vychytaně nastaven primárně na 5 GHz pásmo a na kanály, které jsou v USA problematické. Už jsem snad něco zažil a v nejhorším nakonfiguruji router, kdopak by se vlka bál a vzhůru tedy k OTA instalaci Marshmallowna, šikovné české ručičky se nebojí ničeho.

Angry-man

Za pár minut nato jsem hrdým majitelem tabletu a Androidem 6.0 a užívám si vymoženosti jako je skloubení úložiště SD karty s interním, takže odpadají únavné problémy s přesuny a zmatky v používání. Samozřejmě jsem na situaci připraven a abych předešel případným problémům s rychlostí, tak se v microSD slotu směje na svět novotou vonící ultra rychlá SDXC karta. Vše šlape jako švýcarské hodinky a já se skromně poklepávám po rameni jaký jsem pašák, co se navzdory sýčkování zbytečně pesimistického okolí nebál vstoupit do vod pokroku a inovace. Prázdná microSD karta je hříchem, takže připojuji tablet k PC abych ji naplnil a s překvapením zjišťuji, že hloupý počítač si myslí, že tabletové úložiště je prázdné. Inu chyba je dozajista na straně Windows a ovladačů takže to holt obejdeme zkopírováním dat a flashdisk a následně do tabletu…cože ??? Můj file manager v tabletu nevidí data v připojeném flashdisku ? Nevadí, inženýři Googlu jsou jiní kabrňáci, takže použijeme sice pomalé a nepřeledné přesunutí dat z flashdisku přímo v Nastavení Marshmallow, ale pocit vítězství nad technikou je zde. Čekám….čekám….safra nějak to vypada, že nová ultrarychlá microSDXC karta se díky unifikovanému spojení úložiště zpomalila na šnečí rychlost, ale český úderník si rád počká. Vše je překopírováno, hry nainstalovány, takže nastal čas si konečně užívat.

Natěšeně spouštím Doom 3 BFG Edition, abych si užil krás výkonu Shieldu a jsem přivítán černou obrazovkou a pádem hry do systému. Zase někdo zaspal dobu a není připraven na poslední výkřik moderny, no nic radši se podíváme na film… to ten čas plyne, z pohledu na stav baterie jsem asi koukal tak hodinu nebo dvě…COŽE ??? 25 procent baterie sežráno za půl hodiny, asi někde soudruzi v USA urobili chybu, to přece není možné. Nevadí, v dnešní době je možno všechno dohledat takže hurá do Nastavení a podíváme do využití baterie…hmmm „Display“ spotřeboval zhruba 20 procent a „Miscellanous“ čili „Různé“ přes 40 ? Takže ani systém sám chudák neví proč tak strašlivě žere baterii a nedá si říct. Moje růžové brýle se začínají pomalu ale jistě zatmavovat a mířím opět na fóra nVidie, abych zjistil jestli v tom nejsem sám. S úlevou zjišťuji, že ne a desítky jiných rozzuřených tabletářů se také rozčilují na poloviční výdrží nového Marshmallow updatu oproti Lollipopu, něco shnilého jest ve státě dánském.

angry

Abych uklidnil rozjitřené nervy, tak zapínám tablet kde i během nepoužívání pár procent baterie opět vesele zmizelo a hledám kam jsem dal na plochu ikonu Wolf Among Us abych si zahrál. Ikona nikde a já si nadávám do sklerotiků, že jsem ji asi nevytáhl z doku. No moment…v doku taky není, tak že bych to ani nenainstaloval já hlava děravá ? Napravíme, stáhneme a chvíli odehrajeme, tablet hřeje do pracek jako malý atomový reaktor, takže po chvíli adventurního vyžití ho odkládám na nabíječku a s jasnou vizí pokračování za chvíli odcházím středem na večerní pokrm. S plným břichem se vždy také hraje lépe takže po hodině se vracím a opět po zapnutí marně hledám ikonu Wolf Among Us, deja vu je úplné když hru nenacházím ani v doku a Google Play mi dobrácky nabízí možnost její instalace. Červík v hlavě začíná hlodat a po delším testování zjišťuji, že Marshmallow asi nemá tuto hru rád a po nějaké době ji vždy náhodně kompletně odinstaluje bez mého vědomí. No nic, zpět na fóra….no vida opět nejsem sám a údajně to nedělá jen Wolf Among us. Bojuji s nutkavým pocitem začít nepříčetně řvát a tlouct hlavou do zdi jaký jsem to osel, že jsem si nenechal funkční a spolehlivý Lollipop a dělám tady zdarma betatestera mamutí korporaci, která má tu drzost se chlubit, že jako jedni z prvních nabídli Android 6.0 na tablet.

Seznam problémů těmito zkušenostmi samozřejmě nekončí a lze se setkat s dalšími vychytávkami jako nefunkční regulace jasu, samovolné restarty a jiné radosti, takže jedinou radou, která stále častěji zaznívá na fórech je zahodit Marshmallow i s rukama a složitě manuálně potupně downgradovat na starší, ale použitelný systém. Mé čelo se orosí při představě našich oblíbených čínských softwarových inženýrů ve značkách jako je Elephone, Ulephone a jiné Randomphony, kterým se dostane Marshmallow do ruky a budou ho chtít naportovat na své bazmeky. Když takhle tragicky zprasili zásadní update v Nvidii (a ani první reakce z Nexusů nejsou až tak nadšené), tak čeho se dočkáme z říše za Velkou Zdí… Pán Bůh s námi a zlé pryč a do Nového Roku přeji hodně pevných nervů s Marshmallownem, budeme je potřebovat 🙂

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.