Situaci, kdy vám z rukou vyklouzne telefon, zná asi každý. Po pádu s nadějí doufáme, že smartphone přežil srážku se zemí bez úhony a většinou tomu tak i je. Bohužel se i najdou případy, kdy je smartphone poškozený a nejčastěji to odnese displej, respektive krycí sklo. Krycí sklo, jehož součástí je i dotyková vrstva se též nazývá digitizér a právě na něj se v tomto článku zaměříme.

Co dělat při rozbití digitizéru?

  • většinou dotyk funguje i při rozbití skla a tak lze telefon dále používat
  • kontaktovat prodejce a poptat cenu opravy (někteří prodejci mají i vlastní servis a nabídnou rozumnou cenu)
  • kontaktovat autorizovaný servis a poptat cenu opravy (nejdražší varianta)
  • kontaktovat neautorizovaný servis a poptat cenu opravy (levnější varianta)
  • pustit se do opravy sám (nejlevnější, avšak pracná varianta)

Dnes se rozepíšeme o poslední možnosti. První věc, která by nás měla zajímat, je náročnost opravy a jestli má vůbec cenu se do ní pustit. Některé smartphony mají totiž krycí sklo přilepeno na displej a v domácích podmínkách je jeho výměna obtížná, ba dokonce nemožná. V tomto případě je lepší se poohlédnout po kompletní sestavě LCD a digitizéru a nebo kontaktovat servis. U jiných to jde ale mnohem snadněji a výměnu zvládne i laik. První cesta vede tedy na Youtube.com, kde do vyhledávače napíšeme model telefonu + digitizer/screen/LCD replacement.

Jako příklad si beru smartphone Huawei Ascend P7, kde je nejjednodušší vyměnit s digitizérem i displej. Na Youtube vyhledávám: digitizer replacement huawei p7 a hledám nejnázornější video.

Pokud dospěji k závěru, že opravu zvládnu sám, tak se vydám na ebay.com nebo aliexpress.com a hledám vhodný díl. Po chvilce bádání a studování hodnocení vybírám tenhle. V tomto případě je přiloženo k displeji i potřebné nářadí. Jestliže ale narazíte na nabídku bez něj, tak zde si určitě vyberete. Nyní zbývá jen čekat na nový díl, pustit do opravy a doufat, že vše dobře dopadne.

Nezapomeňte, že výměna digitizéru nebo LCD je porušením záručních podmínek a případné poškození ostatních součástí jde na vaše triko.

Máte zkušenosti s výměnou digitizéru a nebo si raději připlatíte a svůj smartphone svěříte rukám odborníků?