Poslední listopadový/novembrový den byl ve znamení společnosti Vivo a její, již nějakou tu dobu avizovaných novinek Vivo X6 a X6 Plus. Do hledáčků reportérů a fanoušků, zajímajících se o mobilní technologie se dostalo především díky očekávanému, avšak hned na začátku musím zmínit, že nenaplněnému umístění novinkového deseti jádrového procesoru Mediatek Helio X20.

Nakonec oba typy telefonů dostaly do výbavy osvědčený, ale dnes již tak trochu zastaralý Mediatek MT6752. V době, kdy se největší čínští hráči na poli mobilních telefonů snaží prosadit s co nejlepším poměrem výkonu k ceně a skoro bez rozdílů osazují své telefony velmi výkonným procesorem Helio X10 (Meizu, Xiaomi, LeTV), tak Vivo přijde s tímto? No nevím! A to jsem ještě nezmínil ceny. Na druhou stranu výrobce do všech čtyř typů přístrojů umístil nezvykle objemnou operační paměť o kapacitě 4 GB a tu doplnil o interní úložiště s 32 GB/64 GB dále rozšiřitelnou o dalších až 128 GB pomocí microSD karty.

vivoX6

Tak a ještě si udělejme pořádek v tom, o kolika typech je vlastně řeč. Ve skrze se jedná o již výše zmíněné dva typy, X6 a X6 Plus, každý je však ještě produkován ve dvou podtypech. Ty jsou ve skrze shodné, jediný zásadnější rozdíl najdeme v kapacitě baterie u X6 Plus a potom také v podpoře sítí. Jeden tedy bude určen pro China Telecom a druhý pro Unicom.

Pojďme si tedy oba typy přístrojů představit. První patrný rozdíl najdeme v celkové velikosti, ovlivněné úhlopříčkou displeje. V případě X6 se jedná o 5,2 palce velký AMOLED displej s rozlišením FullHD (1080p). U většího bratříčka naroste úhlopříčka na 5,7 palce. Další rozdíly mezi těmito modely se nacházejí uvnitř. Tím asi nejzásadnějším je vyšší kapacita interního úložiště ve verzi Plus (64 GB oproti 32 GB) a také kapacita baterie. U menší verze najdeme baterii s kapacitou 2400 mAh a v případě verze Plus pak 3000 nebo 4000 mAh. Ve všech případech baterie podporuje dvoukanálové nabíjení, což by mělo urychlit celkový nabíjecí proces.

Co vlastně stojí za zmínku na daných přístrojích? Tak za prvé asi Hi-Fi audiovýstup, což však nepovažuji za překvapení, když se bavíme o značce Vivo. Procesory AKM4375 a ESS ES9028 a ES9603, doplněné o prostorový čip YAMAHA YSS-205X se dozajista postarají o kvalitní hudební výstup, který bývá u Vivo pověstný. Za druhé rychlá čtečka otisků prstů nové generace, které nevadí jakým způsobem prst přiložíte, a zda-li je suchý či mokrý. Zkrátka si s danou situací vždy rychle poradí. Výrobce se dokonce chlubí rychlostí odemknutí telefonu za 0,4s, a to do plného osvětlení displeje a 0,2s v případě potvrzení funkce TrustZone, která má co do činění s podporou elektronických plateb.

Vivo X6 dost připomíná šestkovou řadu telefonů producenta z Cupertina. Takže, když jsem chtěl napsat za třetí design, tak jsem nakonec od toho úplně upustil. Zde zkrátka invence Vivo docela pohořela a celkový vzhled působí dost impotentně. Dokonce i vystouplá čočka hlavního fotoaparátu jakoby byla „obšlehnutá“ od celosvětově uznávanějšího přístroje. Za čtvrté zpracováním, zde asi bez kompromisu můžeme souhlasit. Zpracování bude určitě prémiové. Avšak pár detailů si neodpustím kritizovat. Tak třeba displej je sice chráněn zaobleným sklíčkem v 2,5D od Gorilla, ale co ty sloní rámečky, které se již nějakou dobu nenosí snad ani v nižší střední třídě? Tady jakoby Vivo opět kopírovalo iPhone, a tím si vzalo i nešvar těchto telefonů.

Záda přístroje jsou zhotovená ze slitiny hliníku a hořčíku, to samé platí o rámečku přístroje, který navíc dostal leštěnou finalizaci. Hlavní fotoaparát s 13Mpx senzorem je obohacen o fázovou detekci, PDAF. Výrobce se chlubí velmi rychlým spuštěním fotoaparátu, a to do 0,6s a také zaostřením, které by se mělo odehrát do 0,1s. Přední selfie kamerka pak dostla senzor s rozlišením 8Mpx.

Telefon přijde ve třech barevných odstínech – v stříbrné, zlaté a nyní velmi populárním růžovém zlatu. Celý systém poběží na vlasním operačním systému FunTouch OS 2.5 se základy Android 5.1.

No a teď pojďme na ceny. Za to vše výše popsané si Vivo řekne v případě X6 o 2498,- juanů (390,- dolarů) nebo 2598,- juanů (406,- dolarů). V případě X6 Plus pak 2998,- juanů (469,- dolarů) nebo 3198,- juanů (500,- dolarů). No nekupte to.

Upřímně mám pocit, jakoby Vivo pokračovalo ve svém nevýrazném profilování, nastaveném již v minulém roce. Tam však alespoň dokázalo zaujmout ultra tenkým modelem Vivo X5 Max. X6 však ničím nepřekvapí, čímž Vivo pomalu ale jistě začíná ztrácet status novátora v regionu. A tak jedinou invenci, kterou vlastně Vivo představilo, je možnost zaplatit pomocí čtečky otisků prstů, jenže jen v Číně a vlastně možnost mít spuštěné dvě aplikace na jedné obrazovce.

Nám tedy nezbývá než opět počkat na další, snad již už stěžejní model Vivo. Tedy, dočkáme-li se, protože pokud Vivo míní pokračovat v předvádění těchto rozporuplně nevýrazných a předražených středo-třídních modelů, nemusíme se dočkat již žádného a značka Vivo tak může zapadnout rychle do propadliště dějin dřív, než budeme mít možnost se s ní vlastně pořádně seznámit i v mezinárodním měřítku.

Galerie:

Vivo X6