Vánoce se blíží a my tu máme další várku potenciálních dárků. Dnes se podíváme na nabídku akčních kamerek, které by mohly pod vánoční větévkou potěšit nejen nadšence akčních záběrů. Výběr se zaměřuje především na kamerky, které by vás neměly na jednu stranu zruinovat a na druhou stranu pokud možno ze sebe vymáčknout nějaký ten slušný záznam vašich neopakovatelných zážitků. A třeba rovnou těch s vánoční poetikou: Lada, sníh za oknem, radost vašich ratolestí po rozbalení balíčků, kost v krku, ale to jsme trochu odbočili od tématu. Raději si pojďme představit další tipy na Vánoce.

SJCAM SJ5000X ELITE

SJCAM 5000X elite

První z vybraných kamerek jsme nedávno zmiňovali v souvislosti s horkou novinkou společnosti SJCAM. Nyní se dostává na trh a o případný vánoční dárek si sama říká. Proč? Tak zaprvé se jedná o jednu z mála kamerek v portfoliu SJCAM s možností záznamu videa až do rozlišení 4K při rychlosti 24 snímků za vteřinu (interpolovaně) a ve standardu poté do 2K při 30fps, což i tak patří k nadstandardu v daném segmentu. K tomu využívá 12Mpx CMOS senzor Sony IMX078 a procesor Novatek NTK96660. Senzor navíc disponuje gyroskopickou anti-shake stabilizací obrazu, takže ani rozechvělá ruka, a to třeba díky mrazu, vás nemusí odrazovat od dalšího poklidného záznamu. Nezapomeňme také zmínit širokoúhlý záběr, a to až do 170°.

Navíc pro lepší orientaci v menu najdete na zadní straně kamerky 2 palcový displej. Dobrou zprávou také je, že celé prostředí již producent lokalizoval i do našich jazyků, tedy češtiny a slovenštiny.

A nejlepší nakonec, kamerku v současné době testujeme na spřáteleném blogu drony-kamery.cz, takže se těšte na brzké poznatky přímo z praxe. Zatím si můžete prostudovat například další specifika zde. Cena se pohybuje od 130,- dolarů a u našinců od 5000,- Kč.

SJCAM SJ5000+ Wifi

48-PICT_20151104_130916

Druhá kamerka pochází ze stejné stáje, tedy společnosti SJCAM. Tentokráte se jedná o konkurenta výše uvedené kamerky, avšak s nižším rozlišením záznamu a navíc budete muset oželet i stabilizaci obrazu. Na druhou stranu se stále jedná o velmi dobrou volbu k zprostředkování záznamů vašich ať už všedních či i nevšedních aktivit. Víceméně to můžete sami posoudit i z mého nedávného přezkumu pro spřátelený web drony-kamery.cz.

Kamera vyniká především skvělým procesorem Ambarella A7LS75, o kterém se traduje, že je přeci jenom o něco lepší než výše uvedený Novatek. Škoda jen, že jeho maximum pro záznam videí je FullHD (1080p) s rychlostí 60 snímků za vteřinu. CMOS senzor kamery pochází od Panasonic a dosahuje rozlišení 16MPx. Ten nejen že dokáže zaznamenat velmi dobré výsledky na video výstupu, ale také překvapí i výstupy v podání foto snímků.

„SJCAM SJ5000+ je kamerka pro nenáročného uživatele s obvyklými specifikacemi v daném segmentu, avšak za nižší výdaje. Nejvíce ji asi využijete při volno časových aktivitách, kde exceluje i díky široké škále příslušenství, a to ať už zde přibaleného nebo dále dostupného. Kamerka překvapila svou kvalitou obrazu v rámci své cenové relace.“

Ale více se již můžete dozvědět na tomto odkaze. Cena začíná na 4.500,- Kč v českých shopech a u čínských, podobně jako výše uvedená kamerka, od 130,- dolarů.

Obě kamerky disponují bohatým příslušenstvím již v základu, což považuji za jejich devízu. Pokud by vám to však nestačilo, tak další příslušenství můžete zakoupit vysloveně za pár „šlupek“.

55-PICT_20151104_150003

SJCAM kamery zakoupíte buď prostřednictvím mnoha čínských e-shopů nebo také již i v domácích e-shopech, kde však zaplatíte o něco více, ale na druhou stranu máte tzv. „fullservis“ a více klidu, kdyby se nedej bože něco pokazilo.

XIAOMI YI SPORT CAMERA

xiaomi_yi_sport_kamera_s_aplik_

Na podobné notě si pobrukuje i Yi Sport Camera od Xiaomi, dalo by se říci, že se jedná o shodnou kameru, jako je předešlá SJCAM. Hlavním rozdíl mezi těmito dvěma vidím v základní výbavě.

Nespornou výhodu naopak vidím v poměru výkon/cena, kdy za poloviční cenu získáte stejnou kvalitu, jako v případě SJCAM 5000+ Wifi. Tedy alespoň po hardware stránce. Procesor Ambarella A7LS75, kompaktní velikost, kvalitní záznam videa, a to až do FullHD a navíc konektivita Wi-Fi, to jsou hlavní devizy této kamerky. Na druhou stranu musíte oželet přítomnost displeje na zadní straně a jakékoli příslušenství v základu. Zde holt budete muset sáhnout ještě jednou do kapsy a nakoupit to, co potřebujete k dané kamerce. Ale má to také výhodu, peníze vydáte pouze za to, co opravdu potřebujete. Mimochodem příslušenství se pohybuje ve stejné cenové relaci jako v případě SJCAM a jeho různorodost na tom bude podobně. Více si však můžete přečíst a případně shlédnout i vzorková videa zde v naší jarní recenzi.

„…Celkově je Xiaomi Yi Sport Camera přesvědčivé zařízení odpovídající své ceně, nebo spíše řečeno, za tuto cenu asi nepořídíte lepší zařízení.“.

„Kamera poskytuje kvalitní videozáznam za dobrých světelných podmínek a často dokáže vykouzlit i zajímavé foto záběry. Její barevné podání patří k velmi povedenému, přesto nevtíravému. Řekl bych, že statický záznam překonává i záběry základní verze GoPro (GoPro Hero 3).“.

Kamerku lze pořídit již od zhruba 70,- dolarů nebo v českých obchodech od 2500,- Kč.

ELEPHONE Ele Explorer

Elephone explorer

Žhavou novinkou trhu můžeme označit model hyperaktivního Elephone, jehož kamerka Explorer se chlubí záznamem až do 4K, a to až za skoro neuvěřitelnou zaváděcí cenu 69,99 dolarů. Ta je však limitována časem.

Kamera Elephone Ele Explorer disponuje 16MPx senzorem OV4689 a procesorem Allwinner V3, ten zvládá natáčet videa v 4K rozlišení avšak s jednou vadou na kráse, pouze při rychlostí 15 snímků za vteřinu. Při nižším rozlišení se naštěstí situace o dost zlepší a při 2,7K to je již 30fps a v případě FullHD 1080p dokonce i 60fps. Zadní stranu výrobce osadil dvou palcovým displejem s hustotou bodů 200PPI. I tato kamera již obsahuje modul Wi-Fi, takže ji můžete bez problémů připojit  k vašemu chytrému telefonu a tím, díky příslušné aplikaci, získáte obrazně řečeno nade vším kontrolu.

Elephone-Explorer-Actioncam-4

Zatím nemáme informace, jestli v balení nalezneme nějaké příslušenství, každopádně to vypadá, že se i tato kamerka podívá k nám do redakce k detailnějšímu přezkumu. Takže sledujte náš web Gizchina.cz pro aktuální informace.

SJCAM Cube M10 Plus

sjcam-m10-plus-2k-resolution-novatek-ntk96660-chipset-wifi-waterproof-action-camera (2)

Pokud by vám však nevyhovoval u výše zmíněných kamerek tvar, tak SJCAM má v portfoliu další možnosti. Jednou z nich je SJCAM M10+ Cube. Už název naznačuje, že se jedná o jakousi kostku, tedy co se tvaru těla týče. Ač kamerka disponuje o něco menším a tudíž i kompaktnějším tvarem, hardwarově si nezadá se svými většími sestrami. Posuďte sami.

Záznam videa až do 2K s frekvencí 30 snímků za sekundu, pokud snímáte ve FullHD (1080p), tak až 60 snímků za vteřinu. To vše pomocí 12Mpx senzoru CMOS a procesoru Novatek 96660. Navíc kamerka disponuje stabilizací obrazu a také Wi-Fi modulem.

Opět se nepozapomnělo na bohaté příslušenství a navíc kamera opět disponuje naší jazykovou lokalizací.

Oficiální cena se pohybuje okolo 140,- dolarů.

AMKOV OX5

amkov 4

A nakonec jsem si nechal dvě specialitky, které sice s akčností moc společného nemají, ale do sekce foto-kamery bychom je mohli zařadit.

Jedná se o externí foto moduly, které lze spárovat s vaším telefonem pomocí Wi-Fi signálu. A tím vytvořit skoro bych řekl mirorless fotoaparát. S něčím podobným již před několika lety přišlo SONY a v tomto roce také čínské OPPO a Amkov.

Fotoaparát, zde se to asi více hodí než použít slovo kamera, je vybaven 5 násobným optickým a dále 4 násobným digitálním zoomem. Senzor CMOS má rozlišení 14Mpx, který je dál interpolován až na 20Mpx. Navíc je vybaven stabilizací obrazu a dokáže zaznamenávat videa v rozlišení FullHD s frame ratem 30 snímků za vteřinu. Kompresní videoformát používá H.264, MOV. Pořizovat snímky můžete však až do rozlišení 18Mpx ve formátu 4:3. Samotná optika se chlubí skly dodané od Polaroidu. Výhodou také může být i to, že tento modul má svůj vlastní slot pro microSD kartu.

V nabídce je více variant, lišících se příslušenstvím v balíku. Nejlevněji přijde nákup holého modulu, ale osobně doporučuji alespoň zakoupit druhou variantu, která se skládá ze samotného modulu a navíc různých předsádek a mezikroužků. Tím dosáhnete větší variability tohoto foto-objektivu. Poslední varianta navíc přidává jakousi teleskopickou selfie tyč s držákem jak pro fotomodul, tak i váš smartphone.

Mimochodem, společnost se také věnuje výrobě akčních kamerek, které možná stojí za zmínku a osobní prostudování, především model AMKOV AMK7000S se jeví jako další alternativa k již výše uvedeným kamerám.

amkov Xcamera

 

OPPO O-lens

oppo o-lens

A když už jsme načali tuto kategorii, nemůže nezmínit taktéž fotomodul pro nás přece jenom o trochu známější značky OPPO, O-Lens. I tento fotomodul můžete připnout k telefonu pomocí klipu a poté jej spárovat s daným zařízením. O-Lens naváže prvotní komunikaci s přístrojem skrze NFC, tedy pokud jej dané zařízení podporuje a poté již celková kontrola nad fotomodulem prochází skrze Wi-Fi.

oppo o-lens 1

Technické parametry jsou o něco lepší než u výše uvedeného Amkov. O-Lens má k dispozici 10 násobný optický zoom, navíc obsahuje i optickou stabilizaci. O kvalitu pořízených snímků se stará 1/2,3 BSI CMOS senzor s rozlišením 16Mpx. Uvnitř pak najdete slot pro microSD kartu a baterii o kapacitě 880 mAh. Světelnost objektivu se pohybuje mezi f/3.2-5.6. V balení mimo nabíječky naleznete také i malý stativ.

oppo o-lens 2

Samozřejmě fotomodul jde využít i jako kamera. Video záznam dosahuje kvalit FullHD (1080p) s frekvencí 60 snímků za vteřinu.

Cena se pohybuje o něco výše než u předchozího modulu, takže pokud si tuto zajímavou hračku chcete nadělit pod stromek, budete muset vysolit něco přes 300 dolarů. Pozor však, při případné koupi bude asi třeba trochu té trpělivosti při hledání na netu. Jeho dostupnost pro nás Evropany je dosti omezená.

Samozřejmě na trhu a nejen čínském se portfolio dostupných kamerek měsíc co měsíc rozrůstá a poněvadž se soustředíme především na čínskou produkci, tak jsem záměrně vypustil takovou ikonu, jakou je GoPro.