Čas vánoční se neúprosně blíží a pokud se chceme svých objednaných balíčků s dárky z Číny dočkat včas, tak musíme už neodkladně začít objednávat. Další pokračování našeho seriálu s tipy na dárek se dnes zaměří na tablety a já se pokusím zhruba v každé kategorii představit jeden kousek, co by stál za hřích plus nějakou alternativu nebo černého koně. Opět samozřejmě platí, že jde o moje soukromé doporučení a nenárokuji si patent na univerzální pravdu 🙂
Sedmipalcové tablety menší než malé
Kategorii nejmenších a nejlevnějších tabletů začneme s ultralevným kouskem Teclast X70-R 3G (článek ZDE), který nabídne opravdu jen ten nejzákladnější hardware v podobě Intelu Atom X3-C3230 v kombinaci s pouhým 1 GB RAM a 8 GB úložného prostoru. Velmi nízké rozlišení displeje 1024 x 600 pixelů také není důvodem k jásotu, ale na druhou stranu tablet nabídne microSD slot, dvojici slotů na SIM karty s podporou 3G, funkční GPS, BT 4.0, Wi-Fi, slušnou kapacitu baterie 3000 mAh a Android 5.1. Dá se sehnat za ceny zlehka přesahující 50$ a za ty peníze velmi dobře poslouží jako základní navigační pomůcka, nebo první tablet pro nebohého začátečníka.
Alternativou pro náročnější pak může být Cube T7 (článek ZDE) s mnohem vyšším výkonem, 2 GB RAM, výborným displejem s FHD rozlišením, podporou LTE a GPS/Glonass a zpracováním na té nejvyšší úrovni. Navíc cena klesla na hodnotu kolem 150$, a to už je slušná láce.
Osmipalcoví cestovní mazlíkové
Idealním rozměrem malého skladného cestovního tabletu je podle mého 8″ a je zvrhlostí poslední doby pokoušet se do něj cpát v nějaké podobě Windows namísto Androidu, protože daná úhlopříčka prostě i po připojení klávesnice nenabízí pohodlí. Proto jednoduše přeskočím celou plejádu nových kusů s Cherry Trailem, které jsou Windows-only a naservíruju jako vánoční tip Teclast X80HD, který nabídne dual-boot Android 4.4/Windows 10 a navzdory postaršímu Intelu Atom Z3735F a „jen“ HD rozlišení 1280 x 800 pixelů má dostatek výkonu a protože se v současné chvíli dá sehnat za něco málo přes 62$, tak si ocenění tipem rozhodně zaslouží.
Alternativou pro fajnšmekry na kvalitnější displeje může být např. Chuwi Hi8 (recenze ZDE) za zhruba 90$ s velmi podobnými specifikacemi. Na trh se tako už za pár dní podívá nový Xiaomi MiPad 2 (článek ZDE), ale tam počítejte zhruba s 200$ cenovkou. Absolutním vítězem kategorie černého koně se však stává nVidia Shield K1 (článek ZDE), která výkonem trhá na kusy vše okolo a v české distribuci je za 5.500 korun, čemuž se prostě nedá odolat a také jsem osobně neodolal 🙂
Desetipalcoví univerzálové
S desetipalcovým tabletem se už dá začít přemýšlet o nějaké produktivní činnosti a po připojení klávesnicového doku a myšítka už máte slušný základ na nějakou práci, ostatně na jednom z nich právě píši tyto řádky 🙂 Tady už mají Windows svoje opodstatnění a můžeme tak konečně doporučit první z Cherry Trail tabletů. Volba padla na Teclast X98 Pro (článek ZDE), protože nabídne jako jeden z mála dualboot Windows 10/Android 5.1. Výkonný Intel Atom X5-Z8500, 4 GB RAM, 64 GB úložiště, 9,7″ displej s Retina rozlišením 2048 x 1536 pixelů jsou důvody proč ho zvolit. K dostání je za cenu kolem 230$ a podle mého je lepší volbou než o něco hůře vybavený Teclast X98 Plus, který pořídíte kolem 185$ a podle prvních recenzí má ovšem fantastickou výdrž na baterii.
Pokud by někomu nevoněl poměr stran 4:3 u výše zmíněných Teclastů, tak je samozřejmě i širokoúhlá volba v podobě Chuwi Hi10 (článek ZDE) s podobnými specifikacemi, i když pouze s Intelem Atom X5-Z8300 a 10,1″ displejem s rozlišením 1920 x 1200 pixelů. Cena je zhruba na úrovni 185$ a sluší se zmínit mírné problémy s dodávkami, takže reálné skladové zásoby jsou velmi nejisté.
Pro ty, co to myslí vážně
Ti opravdoví nároční uživatelé a fajnšmekři pak nemají jinou volbu, než pořídit si něco s procesorem Core-M, který stojí ještě o řád výš než modely s Cherry Trailem a obrovskou výhodou je použití SSD disků oproti pomalým eMMC pamětem. Už poměrně dlouho je jednoznačnou volbou Cube i7 Stylus (článek ZDE), který nabídne 10,6″ displej s FHD rozlišením 1920 x 1080 pixelů, procesor Core-M 5Y10C, 4 GB RAM, 64 GB SSD disk, Windows 10 a fantastický klávesnicový dok k dokoupení. Jako bonus pak podporu dotykového ovládání stylusem. Cena vzhledem k výbavě je prostě parádní a v současné době se pohybuje kolem 330$. Cube i7 Stylus je prostě ultimátním etalonem poměru cena/výkon a jednoznačným tipem pro nejlepší tabletovou koupi.
Alternativ moc není, snad jen podobně konfigurovaný Teclast X2 Pro (článek ZDE) s 11,6″ displejem a plnohodnotnými USB 3.0 porty, který je však k sehnání výrazně dráž za ceny kolem 400$.