Na velmi zajímavý projekt tabletu Jolla (psali jsme například ZDE) jsme se opravdu těšili, protože odkaz tvůrců inovativního systému MeeGo sliboval svěží přístup. Slibovaný Sailfish OS 2.0 také na papíře skvělě a tvůrci se předháněli v publikování článků a videí dokumentujících jeho unikátnost. Asi jsme nebyli sami, protože v crowdfundingové kampani na serveru Indiegogo se vybralo přes 2 miliony dolarů a na březnovém MWC 2015 byl poprvé předveden první vzorek samotného tabletu následovaný vlnou pozitivních ohlasů (psali jsme ZDE). Červnové datum vydání se sice nepodařilo naplnit i kvůli problémům s dodávkami dílů, ale firma Jolla dokonce rozjela předprodeje tabletu i skrze své stránky mimo crowdfundingovou kampaň. Ta pravá studená sprcha však přišla až v listopadu 2015, konkrétně včera kdy byl na stránkách firmy publikován otevřený dopis jejího zakladatele a ředitele.

V něm oznamuje v podstatě zastavení projektu Jolla tabletu z důvodu vycouvání investora z naplnění finančních záruk na prosinec a přidává velmi názorný graf dokumentující rozpis utracení vybraných peněz. Dále oznamuje propuštění poloviny zaměstnanců, zapsaní do finského programu restrukturalizace dluhů a snůšku obvyklých PR slovních obratů a poděkování. Reakce samotných podporovatelů této kampaně na sebe nenechala dlouho čekat a její závěry podložené fakty a dedukcemi nejsou příliš veselé. Jak už vyplývá ze zveřejněného grafu tak více než polovina vybraných peněz mířila do vývoje Sailfish OS 2.0, který nebyl zastaven a jedná se nikoliv o opensource produkt, ale o uzavřený operační systém, který firma plánuje zpeněžit dalším prodejem.Vše ve své podstatě velmi zavání a vše nasvědčuje tomu, že se ve větší či menší míře jednalo o boudu na chudáky nadšence a reálná produkce tabletu nebyla nikdy v plánu, protože prvotním záměrem bylo vždy použít vybrané prostředky na podporu vývoje svého softwaru. Nemluvě o zmíněném tragickém předprodeji přes firemní stránky, kde sice existuje vágní slib o vrácení peněz zákazníkům, ale ti o tom už teď úspěšně pochybují. Celkově se jedná o další ránu do vazu důvěryhodnosti komunitního financování celkově a mnoho dřívějších nadšenců si teď dvakrát rozmyslí svoji příští investiční podporu.

Costs

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.