Modlitby fanoušku značky i opatrné naděje nezaujatých tabletových nadšenců byly dnes vyslyšeny a na oficiálním představení  spatřil světlo světa konečně Xiaomi MiPad 2. Druhá generace tabletu si dělá naděje na větší úspěch než starší sourozenec, který navzdory revolučnímu hardwaru nedokázal zcela naplnit naděje do něj vkládané, tedy alespoň prodejními čísly (archivní Zbyňkova recenze ZDE). Dnes představený kousek má tedy opět ty nejvyšší ambice a podívejme se tedy na to, zda k tomu má i předpoklady.

Inženýři Xiaomi mi udělali radost, protože MiPad 2 nabídne stejnou úhlopříčku a poměr stran jako jeho předchůdce a osobně pokládám 7.9″ 4:3 tablet za zcela ideální rozměr. Zachováno zůstalo i „Retina“ rozlišení 2048 x 1536 , což vykouzlí na displeji z produkce Sharpu hustotu bodů 326 ppi. Zbrusu nové je pak celokovové tělo tabletu, kde se podařilo srazit tloušťku na 6.95 mm a váhu na 322 g, čímž minulou generaci výrazně překonává. Zpracování vypadá opravdu špičkově a bude jedním z hlavních taháků ke koupit tabletu, který pak bude v dostání v tmavě šedé nebo zlaté „champagne“ variantě.

Hardwarová stránka už tak uchvacující není, protože se naplnily moje obavy (jak jsem psal už ZDE) a navzdory použití 64-bitového modelu Intelu Atom X5-Z8500 platformy Cherry Trail jsou k dispozici pouhé 2 GB RAM.  Což je ohromná škoda a podle mého nepochopitelné rozhodnutí, protože Z8500 nativně 4 GB RAM podporuje. Další nepříjemností je absence microSD slotu a základní varianta s 16 GB eMMC úložištěm se tak stává mírně nepoužitelnou a Xiaomi kopíruje tvrdohlavou politiku Applu s poddimenzovanými kapacitami základních modelů. Koupě 64 GB verze se tak stane nutností, protože na 32 GB se nějak zapomnělo. Celkový výkon nebude špatný, ale jak už jsem psal v článku odkázaném výše, tak nedosahuje úrovně minulé generace s nekompromisní nVidia Tegra K1, která z ní zejména v grafické části dělá trhací kalendář.

Zbytek výbavy už je pak na nadstandardní úrovni, dočkáme se například USB-C portu, dualband Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.1 nebo dvojice 8 Mpix/5 Mpix kamerek. Příjemně pak vypadá kapacita baterie 6190 mAh podporující 5V/2A rychlonabíjení a slibující až 12.5 hodiny výdrže streamování videa, no uvidíme. Dohady o případném dualbootu se nepotvrdily a Xiaomi MiPad 2 tak nabídne prozatím jako operační systém pouze MIUI 7 postavené na Androidu 5.1 Lollipop. Na každém šprochu však pravdy trochu a ani příznivci Microsoftu nepřijdou zkrátka, protože velmi brzy by měla následovat na trh i verze s Windows 10. Tady jen doufám, že nikoho nenapadne vydat s Windows 10 základní 16 GB verzi, protože to by hraničilo s výsměchem zákazníkům.

Posledním střípkem do mozaiky je pak nastavená cena a tady je třeba před Xiaomi smeknout klobouk. 16 GB verze bude k dostání za 999 juanů (tedy asi 156$) a 64 GB pak za 1299 juanů (asi 203$) a to jsou vzhledem ke kvalitě zpracování, hardwaru i softwaru fantastické ceny. První várka s Androidem by měla doplout do obchodů už 27. listopadu a Windows verze by měla následovat v průběhu prosince. Xiaomi MiPad 2 je určitě výborným tabletem a bude jednou z nejlepších kusů s poměrem cena/výkon, ale nemohu se zbavit dojmu, že mohlo být ještě lépe a Xiaomi propáslo šanci.