Lze dosáhnout použitelných fotografií pomocí smartphonu? Určitě! Ale má to své hranice. Pojďme je vytyčit v tomto článku.

 

 

Srovnání možností

 ZrcadlovkaKompaktLow-range smartphonePhoto smartphone
koubekivan_nakres3_zrcadlovkakoubekivan_nakres4_compactkoubekivan_nakres4_smartphone-low-rangekoubekivan_nakres4_smartphone-photo
Abstraktní fotografie supermožnémožnémožné
Astrofotografiesuper
nemožnénemožnénemožné
Architekturasupermožnémožnémožné
Krajinasupermožnémožnémožné
Panoramasupermožnémožnémožné
Srny v polisuper (tele)super/možnénemožnénemožné
Makro super (makro)možnémožnémožné
Dovolenámožnémožnésuperještě víc super
Sport supermožnéšachy okšachy ok
Noční fotografiesupermožnénic mocmožné
Pártymožnémožnénic mocsuper
Selfiemožnémožnénic mocsuper
Momentkymožnémožnésupersuper
Portétní fotografiesupernic mocnic mocnic moc
Digitální zápisníkmožnémožnémožnésuper
Videosupermožnénic mocmožné
Fotobankysupernic mocnemožnémožné

 

 

Detailní pohled na scény (z hlediska fotografování smartphonem)

Abstraktní fotografie

Není možné použít delší čas. Pro častý postprocesing (splynutí dvou snímků apod.) je často nutný kvalitní snímek bez šumu. Na druhou stranu abstrakce může být v podstatě cokoli, foceno jakkoli s výsledkem jakýmkoli, proto nelze říct, že by to nešlo.

Astrofotografie

Speciální objektivy na smartphone prostě nedáme.

Architektura

Dost široký pojem, záleží co se fotí (mrakodrap, detail na tři schody) a za jakých světelných podmínek.

Krajina/příroda

Opět široký pojem, záleží co se fotí a za jakých světelných podmínek (v lese, hory, odrazy, protisvětlo).

Makro

Díky malým snímačům často smartphone může mile překvapit, neb se lze k objektu přiblížit na pár centimetrů (pokud to ovšem není rozzuřený sršeň). V těchto případech si můžeme i užívat hloubku ostrosti (tedy ostrý objekt s rozostřeným pozadím).

Dovolená

Stále platí, že zrcadlovka (i levnější) udělá nejlepší snímky. Nicméně má to i druhou stranu mince. Smartphone je ideální společník, nezabere tolik místa a neváží mnoho. Automaticky bereme nabíječku, pokud smartphone zase uklidíme, nejsme tolik lákavým objektem pro zloděje. Obrazová kvalita pro vybavení hezkých okamžiků zcela postačuje. A možnost rychlého vybrání nejlepších fotografií a okamžité sdílení přátelům se přímo nabízí.

Sport

Často rychlé scény (pokud nefotíme hru v šach), mnohdy jsou sportovci spíše dále než blíže. To vše (zatím) i sebelepší smartphone zasouvá zpět do kapsy. U kompaktu (ultrazoomu) může být určitou výhodou optický zoom (za dobrého světla), ale profesionální fotky z večerního fotbalového zápasu ze smartphonu? Nečekejte nečekané!

3_sport

Noční fotografie

High smartphony mají často v marketingových materiálech úchvatné noční snímky, možná se vám také něco podaří, možná…

Selfie

Smartphone je opět ideál. Není tak těžký v natažené ruce či na selfie tyči. Přední kamera má velký zorný úhel. Displej je stále správně otočený, proto máme permanentní přehled o scéně.

Párty

Ne, že by zrcadlovkou nešlo fotit párty, ale velký pohyb více lidí = větší riziko pro techniku. Navíc se spíše chceme bavit s přáteli, takže se vláčet a rozbalovat těžkou tehniku ne vždy patří k primárním cílům hostů. Samozřejmě, novomanželé by asi nebyli nadšení, kdyby ze svatební párty měli jenom fotografie z vašeho smartphone.

Momentky

Opět vítěz smartphone, který máme vždy při sobě. Hodí se hardwarová spoušť či nějaké „udělátko“ (hw či softwarové) pro rychlý vstup do aplikace fotoaparátu.

3_momentka

Portétní fotografie

To není jen o fotoaparátu. A tak, když už se táhneme se zrcadlovkou (nebo se objekt táhne do ateliéru), máme možná další pomocné světlo, odrazové desky, deštníky apod. To si asi se smartphonem nebudete nosit, že? Navíc (viz 1. díl tohoto seriálu) velikost snímače a s tím spojená hloubka ostrosti jednoznačně vyzdvihuje zrcadlovku.

Srny v poli

Často srnečky, potvůrky, nestojí dva metry od nás, takže absence zoomu rozhodne o tom, že smartphone a malý kompakt zůstává v kapse. Samozřejmě kompakty s větším optickým zoomem mohou ukázat své klady, ale pouze v případě, že je dostatek světla (na nejdelším ohnisku totiž u levných ultrazoomů rapidně padá osvětlení snímače/objektivu) a bez kvalitní optické stabilizace si taky moc neškrtnete.

Digitální zápisník

Potřebuji si opsat otevírací dobu obchodu, doktora, plakát s koncertem? Není nic lehčího než vytáhnout smartphone a údaje si rychle ofotit a vzít s sebou. Navíc možnost ofotit kus dokumentu s možností si ho hned převést na text je velmi užitečný bonus (například pomocí app Google překladače).

Panorama

Spíše otázka dodatečných funkcí fotoaparátu a aplikace, která se se sekvencí musí nějak popasovat.

Video

Točit video smartphonem lze. A když máte volnou kartu, tak i docela s velkým rozlišením (proto pozor na smartphone s malou vnitřní pamětí bez možnosti paměťových karet). Samozřejmě absence zoomu, hloubka ostrosti a další parametry odsouvají smartphony spíše pro kratší záznam z dovolené.

Fotobanky

V dnešní době, kdy fotobanky trpí slušnou obezitou, drtivá většina fotografií ze smartphonů neprojde ani schvalovacím procesem. Samozřejmě reportážní fotografie svým charakterem jsou často odkázány právě na fotografie ze smartphonů. Pak se velmi vyplatí mít v kapse smartphone s lepší fotografickou kvalitou.

Resumé

Pojďme si odpovědět na otázku, položenou v 1. díle našeho seriálu. Může kvalitní photo smartphone nahradit klasický digitální fotoaparát? Možná ano, pokud se najdete v následujících modelových případech.

Koupili jste si kdysi, v mladistvém nadšení, levnou zrcadlovku, ale většinou vám nyní leží doma, neb vás bolí záda a nevíte jestli jsou nabité baterky a nechce se vám pak fotky „přelívat“ přes kabel (kde ten vůbec je?) a vůbec jste se na své fotky vlastně nikdy zpětně moc nedívali? Najdete se trochu v této situaci? Pak si zjednodušte život, zrcadlovku prodejte/darujte, udělá to radost nějakému nadšenci a kupte lepší photo smartphone.

Máte levný postarší kompakt s 3x optickým zoomem? Fotografujete spíše momentky a dovolenou v Chorvatsku? Samozřejmě, že optický zoom se hodí, ale mnohdy lze udělat pár kroků vpřed a pak vám kvalitní photo smartphone bohatě postačí.

 

Kvalitní photo smartphone? A které smartphony to vlastně jsou v té záplavě dnešní nabídky? Tím se bude zabývat poslední díl tohoto speciálu Fotografování se smartphonem: přehled 60+ (photo)mobilů (4/4).

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.