Hodnocení recenzenta

Premiéra nové značky ZUK s modelem Z1 se vcelku povedla. ZUK Z1 nabídne opravdu skvěle odladěný CyanogenMod a z toho pramenící výbornou podporu aktualizací, dobrou konstrukci, dobrou výdrž baterie, povedený displej a fantastický zvukový výstup do sluchátek. Najdou se samozřejmě i části, které nejsou tak povedené, obzvláště fotoaparát a podpora pouze omezené části LTE frekvencí, která bohužel zahrnuje i 800 MHz. Dále pak čtečka otisků potřebuje lepší aplikaci a funkce a hlasitý reproduktor, který není příliš hlasitý.

7
Hodnocení: x/10

Ač je společnost ZUK velmi mladá, těší se poměrně velkému zájmu. Nabízí totiž oficiální podporu CyanogenModu, pravděpodobně nejoblíbenější alternativní rom. Za touto novou značkou stojí velmi známá firma, která má velmi široké portfolio notebooků i vlastních telefonů – Lenovo.
Recenze ZUK Z1 vám odhalí, pro koho je vlastně tento telefon určený a jestli má smysl těšit se na další modely.

Balení

Bílá krabička se vzorem malinkatých písmen „X“, reliéf ZUK na přední straně a malými písmeny na druhé straně. Po odklopení vrchního víka již spatříme telefon, usazený do vaničky. Vrstva s vaničkou se dá také odklopit, vznikne malá knížka, podobně, jako to mělo například Meizu. Vespodu jsou tři krabičky rozdílných velikostí, v jedné je datový kabel typu USB-C, ve druhé je nabíječka s výstupem 2A a třetí má na starosti držet pin pro vysouvání šuplíku pro SIM-karty, manuál a záruční list.
Opravdový minimalismus.

Unboxing video s telefonem v celé kráse:

Design a konstrukce

Designový směr, který je na ZUK Z1 použit, je vlastně již notně okoukaný a nepřináší nic nového. Což nemusí zákonitě vadit, samozřejmě. Stále se jedná o kvádr s kulatými rohy, zakulacenými zády, kovovou konstrukcí a též kovovým rámečkem. Již na začátku musím konstrukci a slícování pochválit, jedná se o velmi pevný kousek, zároveň výborné kvality slícování jednotlivých dílů.
Přední stranu okupuje rozměrný 5,5″ FullHD displej, který bohužel nezabírá příliš velkou plochu z celkového rozměru, horní a hlavně spodní „brada“ jsou velké a slušela by jim několika milimetrová dieta. Nad displejem se jako obvykle nachází sada snímačů, senzor přiblížením, senzor okolního světla, sluchátko, notifikační dioda a 8 Mpx kamerka.

20151115_122959
Na spodní bradě je pak dvojice senzorových kláves, tvářících se jako bílé tečky. Vpravo je Šipka zpět a vlevo Nedávné aplikace. Uprostřed, ten malý černý obdélník, je tlačítko Home, spojené se snímačem otisků, kterému se ještě budu věnovat.
Boky, které jsou z eloxovaného hliníku v šedé barvě, jsou špičkově zpracované. Veškeré přechody mezi plastovými předěly a kovem jsou neznatelné na omak. Horní hrana má na starosti pouze sluchátkový 3,5 mm jack, levá pak šuplík pro dvě SIM-karty typu Nano-SIM. Na pravé hraně pak nejdeme dvě fyzická tlačítka, jmenovitě kolébku hlasitosti a vypínání. Obě tlačítka jsou vzorově umístěna a mají stejně vzorový stisk a odezvu, jsou vyrobena ze stejného materiálu i s tou samou povrchovou úpravou. Jejich odlišení od zbytku povrchu boku je opět velmi dobré.

20151115_122804
Na spodní hraně se konečně odehrává něco zajímavého. Kromě šestice kulatých dírek hlasitého reproduktoru a hlavního mikrofonu, je zde ještě novinka v podobě USB-C. To má mnohá vylepšení proti svému, dnes již letitému předchůdci, USB 2.x (Micro a Mini). Z pohledu uživatelského komfortu se jedná o velký skok kupředu, konektor je totiž oboustranný a konečně se člověk nemusí zajímat, jak kabel vezme a jakou stranou ho zasune do zdířky.

20151115_122821
Dalšími výhodami jsou samozřejmě rychlost přenášení souborů, která je o znatelný kus vyšší, byť u telefonů to tak markantní není samozřejmě. Rychlost je znatelně vyšší, než u staršího USB 2, bohužel se mi nepodařilo změřit rychlosti přesně, jelikož se dnešní Androidí telefony dají připojit pouze v módu MTP/PTP a Windows mi rychlost neukáží. Při přenášení 2,18 GB souboru do interní paměti přes starší USB 2.x, se soubor kopíroval 65 sekund, při připojení do USB 3 slotu, se kopíroval 40 sekund. Testováno na posledním sestavení Windows 10.
Zadní strana je z hrubšího matového plastu šedé barvy, který bohužel není sundavatelný. Pouze úplně nahoře se „něco děje“, je tam malá čočka fotoaparátu, sekundární mikrofon a dvojitá přisvětlovací LED. Dole uprostřed zad pouze nápis ZUK.

20151115_123018
Rozměry jsou větší, než bych si u 5,5″ telefonu představoval, jmenovitě 155,7 x 77,3 x 8,9 mm a 175 gramů váhy, hliníková konstrukce se nezapře. ZUK je dokonce vyšší než můj Samsung Note 4 a ten má 5,7″ displej.

Hardware

Podobně jako nedávno představený OnePlus X, má i ZUK Z1 postarší high-endový čipset. Je jím Qualcomm Snapdragon 801, což sice opravdu není nejnovější, nicméně se jedná o velmi dobrou volbu, S801 o taktu 2,5 GHz rozhodně nabídne pro FullHD rozlišení, což je rozlišení displeje, výkonu více než dostatek. A sám považuji S801 za jeden z nejpovedenějších SoC vůbec.
Nadstandardní 3 GB operační paměti RAM, stále výkonný grafický čip Adreno 330 a 64 GB ROM. K tomu pro mnohé příjemný bonus v podobě šuplíku pro dvě NanoSIM karty.
Displej o rozměru 5,5″ a rozlišení FullHD se budu věnovat podrobněji ve vlastní kapitole.
Zadní fotoaparát nabídne postarší čip Sony IMX214 s rozlišením 13 Mpx se světelností objektivu f/2.2, přední fotoaparát má pak 8 Mpx a stejnou světelnost f/2.2. Již teď musím prozradit, že přední kamerka fotí skvěle. Více však až v samotné kapitole.
Baterie má velmi příjemnou hodnotu 4100 mAh a dá se očekávat velmi solidní výdrž na jedno nabití.
Výrobce se sice nezmiňuje o použitém audio čipu/DAC, nicméně s jistotou mohu říci, že je použitý jeden z nejlepších, co jsem zatím slyšel.
Použití rychlého USB-C je také dobrou záležitostí, zvláště pokud máme k dispozici 64 GB ROM. Stejně tak použití nové generace čtečky otisků, která dokáže rozpoznat otisk v rozmezí 360°.
Zamrzí pouze částečné LTE bez 800 a 900 MHz, nepřítomnost NFC i iR diody.

Displej

Jak jsem již naznačil, ZUK Z1 je opravdu velký telefon, rozměrově jako 5,7″, ovšem při použití menšího displeje s rozměrem 5,5″ s naprosto dostačující rozlišením FullHD. Původně jsem chtěl napsat vévodí, ovšem pravda je taková, že místa nad a hlavně pod displejem je opravdu hodně. Ani boční rámečky nejsou nejmenší, i když nejsou zdaleka tak masivní.
Displej je typu IPS, pyšní se tedy velmi dobrými barvami a velkým rozsahem pozorovacích úhlů. Podání barev je opravdu velmi dobré, syté a akurátní, výrazně nesklouzává k žádnému odstínu.

20151115_123228
Čitelnost ve venkovních prostorách je také celkem dobrá, ZUK se drží dobrého průměrů. Odlesků je celkem málo a obsah je při vyšším jasu dobře čitelný. Když jsem nakousl jas, zde se ZUK snažil a nechal Z1 osadit opravdu povedeným panelem. Rozsah jasu je totiž velký, nejnižší jas stačí i na čtení v absolutní tmě a na druhé straně je nejvyšší jas pohodlně použitelný.

20151115_123237
CyanogenMod také poskytuje možnost nastavit dvě teploty barev displeje, jednu pro denní a druhou pro noční/večerní používání. Druhá jmenovaná má na starosti co nejvíce eliminovat modrou barvu, která nejvíce ovlivňuje tvorbu melatoninu, který má velký vliv na přechody těla do režimů den/noc (a proto by se neměly používat LED žárovky u nočních stolků atd.)

20151115_123406

Systém – CyanogenMod 12

Je to již rok a čtvrt, co jsme měli v redakci telefon s oficiálním CyanogenModem. Byl jím skvělý OnePlus One, který jsem měl tu čest také otestovat. Již starší CM11S fungoval velmi solidně a ve své době, a vlastně i dlouho po uvedení, patřil k celosvětově nejoblíbenějším telefonům, a to hlavně kvůli skvělé ROM.
ZUK Z1 pokračuje v trendu, CanogenMod dostál své pověsti a systém je jedním slovem prostě parádní. Opravdu, žádné lagy, žádné zpomalení, žádné záseky. Naprosto ukázkově odladěný kus softwaru, který snese srovnání s oběma uzavřenými systémy z Redmontu i Cupertina.
A díky 3 GB RAM je vlastně nemožné je využít, CyanogenMod si vezme po startu přibližně 700 MB. Ani při velmi intenzivním multitaskingu a spuštěných i několika desítkách aplikací na pozadí, jsem nebyl schopen využít kapacitu paměti RAM. Navíc i při tak intenzivním multitaskingu nebylo znát zpomalení systému, opravdu skvěle odladěná ROM.

Vlastně je mi trochu záhadou, proč není CyanogenMod nainstalovaný na většině androidích telefonů. Pokud by totiž Android fungoval stejně, jako na ZUK Z1, neměli bychom tu ony příslovečné žabomyší války mezi přívrženci ostatních operačních systémů. Nebo možná měli, ale určitě by tu nezuřila taková válka a nevraživost (a většina Samsungů by se konečně nesekala).

Samozřejmě se najdou i věci, které by se daly změnit, vylepšit, nahradit a tak dále. Jednou z aplikací, které by zasloužily trochu vylepšit, je jistě aplikace fotoaparátu, která by mohla nabídnout více nastavení a přehlednější UI. Ale o tom až později.

Nabídnutých funkcí proti čistému Androidu je opravdu mnoho, i když se většinou jedná o maličkosti, některé rozhodně ulehčí práci i zábavu s telefonem a zajistí výbornou customizaci vašeho miláčka.
Velmi potěší DT2W, tedy poklepání pro rozsvícení displeje, bohužel další gesta na vypnutém displeji CyanogenMod nenabízí. Pro uzamknutí lze dvakrát poklepat na stavovou lištu.
Správa notifikační LED, resp. její chování při notifikacích zmeškaných událostí a stavu baterie také přijde vhod.
Bohužel se musíme opět obejít bez práv ROOT, která nejsou přítomna pro aplikace.

Během 14 dnů testování jsem obdržel 3 menší aktualizace, což je dobrá vizitka podpory. Po vyzkoušení aplikace VTS for android, která scanuje různé díry a exploity (StageFright atd), které Android v poslední době poměrně úspěšně nabírá, se neobjevil ani jeden nezáplatovaný exploit. Opět skvělá ukázka podpory. Jedna z věcí, která je na CyanogenModu prostě a jednoduše skvělá – aktualizace.

 

Čtečka otisků

Čtečka, která je umístěna na obvyklém místě v tlačítku Home, bohužel postrádá jakékoliv funkce, kromě odemykání telefonu. A to se dá provést ještě pouze tehdy, když už displej svítí. Nedá se nastavit odemykání pouhým otiskem a dokonce ani zamykání. Ani rolování seznamů nebo jiná gesta.

20151115_122947
Budeme doufat v to, že se v CyanogenModu pochlapí a dodatečně dodělají podporu alespoň některých gest nebo funkcí, které se poslední dobou začínají objevovat.
Funkcionalita tedy není zrovna hvězdná, ovšem funkčnost je naopak velmi dobrá. Čtečka, která nese označením FPC1155, dokáže snímat otisk prstu až z 360° úhlu a snímá jej opravdu dobře a rychle. Opravdu stačí přiložit prst někam na tlačítko Home a ihned se odemkne.
Bohužel, nedokáže zpracovat například vlhké prsty, což novější čtečky již umí.

Výkon

Ačkoliv pod kapotou není žádná novinka, Snapdragon 801, tedy čtyřjádro o taktu 2,5 GHz a grafický čip Adreno 330, je výkon při rozlišení FullHD více, než dostatečný. V benchmarcích se umisťuje samozřejmě až za nejnovějšími čipy typu Snapdragon 808, 810 nebo nové Exynosy. Nicméně čísla ze syntetických testů nijak nereflektují skvělou odladěnost a nenáročnost CyanogenModu.
V této chvíli se na Google Play asi nenachází nic, co by dokázalo Snapdragon 801 zadýchat. Veškeré aplikace a hry, které jsem zkoušel, běhaly „jako z praku“.

Vlastně je jedno, kterou hrou začnu, protože všechny budou mít stejný popis hratelnosti. NFS: No Limits, The Dark Knight Rises, Dungeon Hunter 4, Unkilled…Veškeré herní seance byly 100% fluidní, bez sekání, bez propadů FPS, dalo by se říct, že výkon byl absolutní.

Výsledky syntetických testů jsou v galerii níže.

Baterie a výdrž

Baterie s nadprůměrnou kapacitou 4100 mAh by papírově měla podávat lehce nadprůměrné výsledky, díky přítomnosti 5,5″ FullHD displeje. No, v reálu sice nebyla výdrž nijak zásadně lepší, než je tomu u ostatních telefonů na trhu s podobným poměrně kapacita/velikost displeje/rozlišení, ale stále je nad průměrem. V „režimu testování“, tedy poměrně náročném procesu zkoušení všech možných aplikací, GPS, hraní her, zkoušení systému atd. jsem se dostal od šesti od rána do deseti do večera přes 3 hodiny SoT, pokud jsem používal telefon normálně, řekněme hodinu a půl na datech, 4 hodiny WiFi, hodina hraní, hodina FB, Messenger, Instagram, dva e-mailové účty, půl hodiny GPS navigace, nebyl problém se dostat na 4 hodiny SoT.

Screenshot_2015-11-05-22-35-56

Konektivita, volání a GPS

ZUK Z1 se od samého začátku tvářil, že půjde o „mezinárodní telefon“. Stojí za ním Lenovo, má čipset, který podporuje snad všechny myslitelné frekvence všech sítí, veřejností velmi dobře hodnocený CyanogenMod…přesto mu chybí zcela kruciální frekvence LTE 800 MHz. Což je velká škoda, ZUK má opravdu co nabídnout a nebýt toho, jistě by si našel cestu k mnoha dalším uživatelům.
LTE tedy pouze omezeně na frekvencích 1800, 2100 a 2600 MHz.
Co se GPS týče, tak tady je situace ucelenější. Jak americké GPS, tak ruské Glonass funguje spolehlivě. Satelity velmi přesně a rychle určí polohu i bez použití dat, i když přesnost by mohla být i lepší, navigace probíhala spolehlivě. Jak Mapy.cz, tak Google Mapy vždy ukazovaly polohu rychle a přesně.

 

Volání probíhalo podle očekávání, signál operátora O2 byl průměrně silný, tedy ani moc, ale ani málo. Díky dvěma mikrofonům druhá strana slyšela velmi dobře a zřetelně, stejně jako volající slyší velmi dobře díky sluchátku, které je hlasité a dobře interpretuje hlas.

Fotoaparát

I zde se ZUK Z1 chlubí poměrně slušnou HW specifikací. Známý čip Sony IMX214 s 13 Mpx rozlišením a dokonce s optickou stabilizací (OIS)! To věru nejsou špatné parametry, když vezmeme v úvahu, jak s tímto čipem fotí například již zmiňované OnePlus One.
Jenže druhou, nebo lépe další, komponentou, která výsledky ovlivňuje, je samozřejmě software. Což je právě to, kde by ZUK Z1 potřeboval notně zlepšit.
Aplikace je celkem jednoduchá a prostá podrobnějšího nastavení a manuálního režimu, nicméně dají se nastavit hodnoty ISO, expozice, vyvážení bílé a několik desítek (z mého pohledu zbytečných) scénických režimů nebo časovač.

Ostření nějakou chvíli trvá, ani zdaleka se neblíží rychlosti nových čipů, spíše je to taková „stará škola“. Rychlost samotného vyfocení je dostatečná i když se opět neblíží moderním telefonům s moderními čipy.
Co se týče technologie OIS, tedy optické stabilizace obrazu, musím konstatovat, že se jedná o nepříliš účinný systém. Přirovnal bych ho odhadem k tomu, co mělo LG G2. Občas může pomoct, ale většinou danou scénu nestíhá vyrovnávat.

Kvalita samotných fotek, jak jsem již naznačil, není zdaleka tak dobrá, jak by hardwarové parametry naznačovaly. Fotky trpí značným rozplýváním detailů, přepálenými plochami a horším dynamickým rozsahem.
Přisvětlovací LEDky mají lehce namodralou barvu a jsou velmi silné, bez problémů prosvětlí menší místnost
A přesto, že má ZUK Z1 slušnou světelnost objektivu f/2.2 a OIS, fotky za tmy nebo šera jsou velmi podprůměrné.
Pokud tedy sečtu všechny obrazové neduhy, jednoduchou aplikace bez podpory Camera2 API a ne moc účinné OIS, vznikne z toho nemastný neslaný koláček, který rozhodně nenaplnil představy, když jsme si jej prohlíželi ve výloze.
Výsledky ze ZUK Z1 a Galaxy Note 4, se kterým jsem ZUK porovnával a které nejsou postiženy kompresí, najdete jako obvykle ZDE.

HDR:

A ještě srovnání s mým Galaxy Note 4, což bohužel pro ZUK Z1 nedopadlo nijak dobře.

 

Čelní kamera, která má rozlišení 8 Mpx je až překvapivě kvalitní, dost možná nejlepší, kterou jsem se kdy byl nucen vyfotit. Viz můj přenádherný a blahoslavený obličej 🙂

IMG_20151101_150933

A bohužel to platí i o natáčených videích, které se sice natáčejí v H.264 s AAC zvukem, ale jejich kvalita také hapruje. FullHD rozlišení, což je maximální rozlišení pro video, vykazuje trochu horší detaily a hlavně celkem špatný zvuk. Ten má bittrate 96 kbps a je nahrávaný v AAC, nicméně objevuje se v něm velmi mnoho artefaktů. Framerate se spolehlivě drží svých 30 snímků za sekundu a nekolísá.

Zvuk

Nejprve začnu tím horším, a to je hlasitý reproduktor na spodní hraně, který je sice celkem kvalitní, ale pokud byste po něm požadovali hlasitější přednes, zklame vás.

Ale sluchátkový výstup, tak to je jiná. Poprvé a naposledy to bylo moje Meizu MX4, které mě uchvátilo svým výstupem, který byl naprosto špičkový. A to samé mohu konečně říci o dalším telefonu – ZUK Z1 se řadí mezi elitu.
Projev je velmi bohatý na detaily, má hodně silný spodek, slušné středy, kdy vokály příjemně vystupují a výšky jsou kulaté, ale přesné. Výstupu hodně svědčila hudba typu P.O.D.,  nebo hodně temný ambient v podání The Haxan Cloak.
Celkově je zvukový výstup velmi silný a dynamický, bohatý na detaily a velmi hravý, až šťavnatý bych řekl. Vůbec nebyl důvod jakkoli nastavovat equalizer nebo jiné berličky, výstup je skvěle naladěný sám o sobě.

Screenshot_2015-11-12-21-02-53

Závěr

ZUK Z1 je vlastně celkem specifické zařízení a ne každý jej dokáže ocenit. Chybějící LTE 800 MHz, nepovedený fotoaparát, čtečka otisků potřebuje dodělat některé funkce a velikost rámečků kolem displeje je nezanedbatelná.
Na druhou strnu, kdo chce opravdu špičkově odladěného Androida s výbornou podporou díky CyanogenModu, dobrou baterii, skvělý výstup do sluchátek a výborné zpracování, ten bude ze ZUK Z1 nadšen. Ještě jednou musím vyzdvihnout přítomnost CyanogenModu, opravdu povedená ROM.
Pokud byste měli zájem o koupi, můžete tak učinit zde se slevovým kuponem CICZUK na slevu 30 dolarů, nebo pro sklad v EU na slevu 20 dolarů EUZUK.