Kolotoč spekulací, zaručených zpráv a následných zklamání ohledně nové generace tabletu Xiaomi MiPad 2 je už poměrně dlouhou dobu folklórem na serverech zabývajících se touto tématikou. Zatím jediné na čem se všichni shodli je příklon Xiaomi k použití procesoru od Intelu a dnešní data z benchmarku Geekbench kde se údajný MiPad 2 objevil to potvrzuje. Zveřejněná data a číslo však mají k dobrým zprávám celkem dost daleko a my se podíváme na to proč.

První generace Xiaomi MiPad byla revoluční použitím skvělého čipsetu nVidia Tegra K1, který na dlouhou dobu znamenal špičku a v oblastiu grafického výkonu je jím v podstatě dodnes. Naservírovaná data z Geekbench nám v druhé generaci tabletu ukazují použití Intelovského procesoru řady Cherry Trail, konkrétně Atom X5-Z8500 a papírový výkon nestačí ani na překonání generace minulé v syntetickém procesorovém testu (přímé porovnání na obrázcích níže). Doslova šokem je však použití pouhých 2 GB RAM, když Z8500 podporuje nativně 4 GB a trend poslední doby už u konkurence příklon k vyšší kapacitě RAM jasně signalizuje.

Dalším otazníkem je pak použitý systém, Geekbench nám ukazuje použití Androidu 5.1 v daném modelu, ale veškeré dosavadní spekulace hovořily buď o dualbootu, nebo dokonce jen o samostatných Windows 10. Není samozřejmě důvod předčasně panikařit, může jít je o testovací vzorek a specifikace reálného kusu jdoucího na trh se mohou měnit. Ale mírné znepokojení je na místě, protože se může jednoduše stát, že po všech odkladech a peripetiích s vydáním MiPadu 2 Xiaomi prostě ujel vlak…