Také jste již byli bombardováni marketingovými termíny „ultra“, „hyper“, „clear“ s přídavky úžasné, super, dech beroucí apod. ? Tím vším se nás snaží nalákat výrobce, abychom koupili právě jeho výrobek, v našem případě smartphone, který bude produkovat právě ty dech beroucí snímky. V tomto článku si vysvětlíme pojmy (PDAF, OIS apod.), které by nás měli zajímat daleko více a podle kterých dokážeme posoudit, jestli se s daným smartphonem bude dát alespoň trochu fotografovat.

Vysvětlení údajů, které najdeme ve specifikacích smartphone

Optická stabilizace 

OIS Optical Image Stabilizer (optická obrazová stabilizace)

Systém, který koriguje chvění našich rukou. Výsledkem jsou lepší snímky, zvláště při horších světelných podmínkách.

Pozn: telefon se může pyšnit stabilizací, ale může jít jen o digitální stabilizaci, tedy softwarovou výpomoc.

Blesk

Jsme v situaci – fotografie a málo osvětlená scéna. LED dioda(y) má svit pár metrů a může objekty i nepěkně zbarvit, teoreticky by nám mělo stačit si uvědomit, čím více kvalitních LED diod, tím více světla a tím lépe, pokud je vše správně optimalizováno. Když výrobce zmiňuje „dual tone“, je zde pokus o navození lepší přirozenější barvy světla, vyzářeného LED diodami (například 3LED diody ve dvou barvách u smartphone Lenovo Vibe Shot). Další kapitolou jsou xenonové blesky, které mají mnohonásobně větší svit. Ty jsou použity například u některých modelů Nokie, dokonce lze dnes koupit i externí xenonové blesky pro smartphony (zn. Asus).

Soutěžní otázka: s vědomím výše uvedených informací, je tato reklama o LED blesku (flash) pravdivá, nebo ne?

blesk_dual_led

Výhrou je zachování klidu při koupi nového smartphonu, kdy nebudete zklamáni tím, co váš nový milášek (ne)zvládne. Čímž nechci říct, že smartphony Vivo jsou špatné, jenom demonstruji sílu oddělení marketingu.

Pozn: pokud rádi fotíte selfie a to zvláště večer (párty apod.), pak by vás možná mohly zajímat ty výjimky s bleskem i pro přední (sekundární) fotoaparát.

Zoom

Měnitelná ohnisková vzdálenost, umožňující přiblížit focený objekt. Hodnota zoomu je nejvyšší hodnota ohniskové vzdálenosti, vydělena nejnižší hodnotou ohniskové vzdálenosti (příklad: 25-100 mm ohnisková vzdálenost = 4x optický zoom).

Týká se zatím jen několika mála smartphonů (Samsung, Asus, Microsoft/Nokia), ale až se podaří zoom plně zakomponovat do těla smartphone, tak to bude mazec (nechcete to někdo zkusit na kickstarteru ?).

Pozn: i v tomto případě nám smartphone dovoluje digitální zoom, který je ale pouze softwarovým výřezem z fotografie, snižující tím její kvalitu.

U optického zoomu je také druhá strana mince. Čím větší zoom (rozsah ohnisek), tím klesá světelnost, prodlužuje se čas, zvyšuje ISO, zvyšuje se šum na výsledné fotografie, což je Emile velmi nemilé.

Ostření 

AF – Auto Focus (automatické ostření)

Existuje několik variant, každá má svá privilegia. Samozřejmě i zde platí, jak se s danou technologií „popasuje“ konkrétní výrobce na konkrétním modelu.

1) Detekce kontrastu (popík dnešních mid-range smartphonů)

Vyhodnocení ostrosti spočívá v rozlišení ostrosti hran na zaměřeném objektu. Dnes technologicky nejjednodušší metoda, která se případně kombinuje s dalšími metodami (viz níže).

vhodné pro: objekty, které jsou spíše v klidu a dobře osvětlené nebo třeba krajiny

2) Laserové ostření

Laserový paprsek, vyslaný z místa vedle čočky (dle toho poznáte tuto technologii) se odráží od foceného objektu. Přijímač pak zná čas odrazu, konstatní rychlost paprsku a dokáže jednoduše vypočítat vzdálenost objektu, dle které může vhodně zaostřit.

vhodné pro: spíše bližší objekty, scény s nízkým osvětlením

Pozn: vzhledem k malé intenzitě paprsku a jeho rozptýlení by tato technologie neměla být rizikem pro lidský zrak.

3) Fázová detekce

PDAF –  Phase Detection Auto Focus (fázová detekce automatického ostření)

Světlo, které se odrazí od objektu, je rozděleno na dva proudy světla. Objektiv ostří tak dlouho, než vlnění obou paprsků má souhlasnou fázi.

vhodné pro: pohybující se objekty

Hardwarová spoušť

Tlačítko spouště omezuje nechtěné pohyby se smartphonem, proto je přínosem pro smartphone, kterým chceme často fotografovat.

Pozn: některé smartphony umožňují využít například dvojího zmáčknutí tlačítka pro snížení hlasitosti při spuštění aplikace pro fotografování. Zkuste se podívat do nastavení (v mém telefonu (Huawei Mediapad X1) jde o nastavení v nativní aplikaci pro fotografování Settings – Ultra snapshot – fce Open camera)

Pixely 

Počet pixelů označuje počet citlivých buněk na obrazovém snímači. Platí i zde, čím více tím lépe? Nemusí to tak být, i když nás marketing masíruje co může. Více pixelů při zachování stejné velikosti snímače může způsobit větší šum. Jak jsme si již uvedli výše, důležitější než počet pixelů je jejich „velikost“ (spíše malost :o), která se začíná objevovat ve výpisech specifikací a je udávaná v μm. Právě proto se v našem mega přehledu (4. díl tohoto seriálu) zaměřte na smartphony s větším snímačem a ne pouze s větším počtem megapixelů.

Zajímavost: první přenosný prototyp digitálního fotoaparátu vyvinul roku 1975 Steve Sasson ve firmě Kodak. Fotoaparát fotil pouze černobíle a dosahoval rozlišení 0,01 megapixelu.

CMOS

CMOS – Complementary Metal–Oxide–Semiconductor (doplňující se kov-oxid-polovodič)

Typ snímače, který má oproti CCD většinu elektroniky integrovánu přímo v sobě a tak jsou tyto senzory levnější a méně náročné na energii. Právě tento druh snímačů najdete ve svých smartphonech.

2_exmor_Sony

BSI

BSI – Back Side Illumination (zpětné osvětlení)

Tato technologie posouvá tranzistory a kovové obvody za fotocitlivou vrstvu, díky tomu na snímač dopadá více světla = lepší fotografie při nižším osvětlení.

ISO 

Nastavení citlivosti senzoru. Čím vyšší citlivost, tím je potřeba méně světla. Citlivost se udává v jednotkách ISO (50, 100, 200, 400…). S narůstajícím ISO roste šum.

EV

EV – Exposure Value (expoziční hodnota)

Součinnost expozičního času a clony. Expoziční čas se nastavuje v sekundách a jejich zlomcích. Velikost otvoru a tím i množství světla, procházejícího objektivem se reguluje clonou. V praxi to například může vypadat takto: zvýšení expozice o 1 EV zdvojnásobí množství světla dopadající na senzor, výsledná fotografie je světlejší.

Crop factor

Koeficient, kterým se přepočítává ohnisková vzdálenost, jakou by měl objektiv se stejným zorným úhlem na kinofilmovém fotoaparátu.

FPS

FPS – Frames Per Second (počet snímků za vteřinu)

Snímková frekvence při záznamu videa. Běžná frekvence u smartphonů je 30 fps. V případě vyšších hodnot se rád výrobce pochlubí marketingovým výrazem Slow motion. Tzn. možnost zpracovat/přehrát video zpomaleně aniž by docházelo k trhání videa.

RAW

Z anglického slova raw (surovina). Jde o soubor informací, obsahující minimálně zpracovaná data ze snímače digitálního fotoaparátu. RAW soubory jsou digitální obdobou negativů u klasických fotoaparátů, tzn. RAW soubor není přímo použitelný jako obrázek, ale obsahuje všechny potřebné informace k jeho vytvoření.

Výhodou je možnost využití mnoha důležitých parametrů (vyvážení bílé!, kontrast snímků apod.) a jejich nastavení až během postprocesingu na počítači a pak dle potřeby „vyvolat“ více variant JPEG fotografií. Majitel Raw souboru je také ihned prokazatelným majitelem, když by přišlo na lámání chleba autorství.

Nevýhodou je větší objem dat než u JPEG.

Smartphone schopný snímat fotografie metodou RAW musí mít systém Android 5.0 Lollipop nebo novější a aplikaci, která tuto novinku dokáže využít. Tato jednoznačná výhoda je u smartphone dost diskutabilní, neb smartphone má své hranice použitelnosti a kvalitu zdrojových dat.

White balance (WB)

Vyvážení bílé. Funkce, pomocí které smartphone vyhodnotí tón barev tak, aby odpovídaly realitě či vašemu kreativnímu záměru (studenější/teplejší barvy).

Burst Mode

Dávkový režim. V tomto režimu lze pořídit sérii snímků v určité frekvenci za vteřinu. Počet snímků bývá u různých typů smartponů různý, je limitován pamětí a rychlostí zpracování fotografií. Využívá se například ve sportu, k fotografování skoků do vody apod.

HDR

HDR – High Dynamic Range (vysoce dynamický rozsah). Smartphone exponuje několik obrázků za sebou s různou expoziční hodnotou (od světlé do tmavé). Smontováním těchto dat může, žel nemusí vždy, vzniknout fotografie, kde žádné místo nebude příliš světlé ani příliš tmavé.

GeoTagging

Přidání geografických dat k fotografii. Smartphone musí mít funkční GPS.

Zapomněl jsem na něco? Pokud ano, napište do komentářů. V dalším díle si uvedeme přehled scén, kdy se smartphone & fotografie může hezky snoubit. V obecné rovině si již zodpovíme nadhozenou otázku v 1. díle, jestli smartphone může směle nahradit digitální fotoaparát.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.