Máte rádi univerzální věci? Smartphone je opravdu smart (chytrý) a univerzální nástroj. Postupně u některých vytlačil diář, mp3 přehrávač, samostatnou navigaci, příruční svítilnu, vodováhu. Na podzim s telefonem někteří louskají ořechy, případně jej využívají jako podložku pod vrtačku.

Zásadní otázka nyní zní: můžeme se díky smartphonu zbavit i fotoaparátů a kamer?

Odpověď souvisí s tím, co vše ovlivňuje kvalitu fotografie a co chceme fotografovat. To vše si postupně rozebereme v tomto seriálu. V tomto díle si vysvětlíme (připomeneme), jak funguje digitální fotografie a pro zajímavost připojíme přehled hlavních výrobců obrazových snímačů pro smartphone.

 

koubek ivan

Hlavní prvky ovlivňující kvalitu fotografie

1. Krycí sklíčko

Čím prolítne natěšený foton jako prvním je krycí sklíčko (pokud tam nebudete mít strčený prst). Objevují se první vlaštovky s lepším krycím sklíčkem ze safíru. Někteří ochranu řeší ochranou fólií. Důvod? Do hlubších škrábanců  se postupně zanáší prach, což má za následek šmouhy a „duchy“ na fotografii.

2. Soustava čoček

Alfa, určující kvalitu výsledné fotografie. Použité materiály a konstrukční zpracování se podepíše na světelnosti a tedy na kvalitě fotografie při špatných světelných podmínkách. Důvodem, proč je tam čoček více a jsou použité rozdílné materiály (sklo, plast), je snaha odstranit optické vady.

Pozn: světelnost (číslo clony) se uvádí malým písmenem f a platí, že čím menší clonové číslo, tím více světla projde čočkou a tím by fotka za špatných světelných podmínek měla být teoreticky lepší, například f/1.8 u LG G4 je špička ledovce.

3. Snímač

Omega fotoaparátu, téma hodné samostatného článku. Nicméně, co běžný kupec může zjistit ze specifikací lepších výrobců (rozuměj výrobce, který se má čím pochlubit) je velikost snímače u smartphonů, též udávaná ve zlomcích palce, například 1/2.5“ (5,76 × 4,29 mm). Velikost snímače má velký vliv na kvalitu obrazového šumu. Přesněji řečeno, jde spíše o velikost samotných pixelů, ale pro zjednodušení můžeme s klidem prohlásit, že větší snímač rovná se lepší výsledek.

Velikost snímače ovlivňuje, mimo jiné, i ohniskovou vzdálenost, což je veličina, která určuje hloubku ostrosti, tedy pásmo, které bude ostré a které rozmazané (přátelé, ty krásné portrétní fotografie s rozmazaným pozadím těma svýma krabičkama prostě neuděláte, nebo ano?)

Tyto veličiny též určují i zorný úhel, neboli výřez scény –  to nás zajímá například u předního fotoaparátu při focení selfie. Asi nemáte pětimetrovou ruku, abyste se dokázali vyfotit i s vaší slečnou.

4. Obrazový procesor, CPU, aplikace

Vše určuje rychlost samotného fotografování (důležité při sekvenčním fotografování akčních scén) a samozřejmě je důležité, co aplikace z dat nakonec vykouzlí. A nutno říci, že někdy dokáže vykouzlit obrazy moderního umění (rozuměj mazaniny).

 

Výrobci snímačů pro smartphony

Sony 

(nyní posílena o výrobu z Toshiby) podíl na trhu zhruba 40%

odkaz na přehled snímačů Sony:

http://www.sony.net/Products/SC-HP/IS/sensor1/index.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Exmor

odkaz na přehled snímačů Toshiba:

http://toshiba.semicon-storage.com/us/application/mobile/smartphone.html

OmniVision

výrobce s centrálou v Kalifornii, produkce spíše levnějších snímačů; jako první tato společnost přišla s technologií BSI

používané mnohými čínskými výrobci smartphonů (snímače používal i Apple u svých prvních smartphonů)

odkaz na přehled snímačů: http://www.ovt.com/products/

Samsung

jihokorejský výrobce telefonů a také obrazových snímačů Isocell

odkaz na přehled snímačů: http://www.samsung.com/semiconductor/products/cmos-image-sensor/mobile-cis/

LG, HTC

výrobci, kteří používají do svých smartphonů snímače od jiných výrobců, ale zbytek si doplní svými prvky

 

Stručný souhrn faktorů, které ovlivňují kvalitu mobilních fotek máme za sebou. V příštím díle si povíme něco málo o základních pojmech a zkratkách, které můžeme najít ve  specifikacích smartphonu, jako jsou například BSI, OIS, PDAF aj. Díky tomu vás žádný výrobce „neopije rohlíkem“.

 

 

 

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.