Rok 2015 se nedá pro Qualcomm počítat mezi ty zrovna oslavné. Díky jeho trampotám se současným mobilním procesorem Snapdragonem 810, který se měl stát absolutní špičkou v segmentu přístrojů, mířících do high-endu, ale nakonec spíše nahrál na smeč konkurenčním společnostem Mediatek a Samsung. Samsung v tomto roce vsadil na svou produkci, čímž zabodoval na plné čáře a se 14nm výrobní technologií Exynosu 7420 také nastavil i nový standard v oblasti výroby nových mobilních čipů.

Také Mediatek, ještě nedávno podceňovaný producent mobilních čipů, se pozvolna stává uznávanou značkou na poli čipsetů. Právě nebývalé problémy Qualcommu a uvedení velmi povedeného čipu Mediatek Helio X10, posadil tuto společnost pevně do sedla. Právě Helio X10 dopomohl společnosti překročit svůj stín a dovolil tak rozšíření Mediatek čipů i mezi etablované producenty chytrých telefonů.

Snapdragon-820-9

Není se tedy čemu divit, že všechny oči obce odborné byly upřeny právě na oficiální prezentaci Qualcommu a očekávaného nástupce problematické „osmsetdesítky“, Snapdragonu 820. Ten přichází v nelehké době pro Qualcomm, a svým způsobem na něm bude záležet, jak se to bude s Qulacomm dále vyvíjet. Jednoduše řečeno, Qualcomm si nemůže dovolit další klopýtnutí.

Snapdragon-820-3

Snapdragon 820 byl představen v tomto týdnu a hned na začátku se podíváme na největší rozdíl a také asi i překvapení oproti osmi jádrové „osmsetdesítce“. Qualcomm se v případě „osmsetdvacítky“ vrací k procesoru typu quad-core, tedy čtyř-jádru, čtete dobře. Přesněji se jedná o vlastní architekturu Kryo, kterou tvoří 64-bitová jádra ARMv8 s taktem až 2,2 GHz.

Snapdragon-820-1

V této souvislosti Qulacomm uvedl, že se snažil najít nejlepší současné řešení ve vztahu poměru výkon/spotřeba. S tímto jde ruku v ruce i použitá výrobní technologie, která byla již naznačena výše v souvislosti s Exynos, tedy 14nm FinFET, jež vznikla ve spolupráci s výše zmíněným Samsungem. Mimochodem, samotný Samsung má velký zájem nasadit Snapdragon 820 ve svých budoucích top přístrojích S7 a S7 Edge.

Snapdragon-820-2

Se SoC nutno také zmínit i operační paměť RAM. V tomto případě bude nasazena osvědčená dvoukanálová LPDDR4 s propouštěcí frekvencí až 1866 MHz.

Projektování Snapdragonu 820 stojí na dvou základních faktorech, a to na optimalizaci spotřeby a efektivitě procesů. To celé Qualcomm nazval „Symphony System Manager“. Díky tomuto správci se celý systém bude chovat jako pod taktovkou dirigenta symfonického orchestru. Systém tak může přiřadit jednotlivým oddílům SoC různé úkoly, které mají být provedeny v jejich různých složkách, tzn. v CPU, GPU, DSP a nebo třeba v ISP. V praxi to znamená, že některé operace nemusí vůbec zatěžovat samotné CPU, když to není nezbytně nutné, čímž urychlí samotný proces a samozřejmě se to projeví i na spotřebě energie.

Snapdragon-820-4

Výše jsme zmínili několik zkratek, tak si je pojďme rozebrat do detailu. GPU neboli grafická karta. V souvislosti s uvedením nové řady čipů, byla uvedena i nová řada GPU, Adreno 5xx, kdy v případě Snapdragonu 820 se bude jednat, samozřejmě, o nejvyšší a nejvýkonnější typ, Adreno 530. Adreno 510 poté budeme potkávat v nižších verzích čipové sestavy Snapdragon 620 a 618. Taktovací frekvence Adreno 530 se pohybuje někde okolo 650/736 MHz s výpočetním výkonem okolo 550 GFLOPS. Podle představitelů společnosti Qulacomm, dosáhne tato nová GPU 40% nárůst, co se týče výkonu, ale také snížení náročnosti na energii oproti předchůdci Adreno 430.

Z hlediska API, řada Adreno 5xx dostane plnou podporu OpenGL ES 3.1 + AEP (Android Extension Pack), Renderscript, Vulkan a OpenCL 2.0 se SVM technologií (sdílená virtuální paměť), která je zavedena s 64-bitovým virtuálním adresováním a úzce spolupracuje s CPU na zrychlení procesů grafiky.

Z multimediálního hlediska jistě stojí za zmínku 14-bitový Qualcomm Spectra™ Image Signal Procesor, který bude mít na starost především úkoly, související se záznamem videí nebo fotografií.

Snapdragon-820-7

Zmíněný čip tak podporuje senzory až do rozlišení 25 MPx se schopností manuálního nastavení. 14-bitový Qualcomm Spectra™ Image Signal Procesor bude využívat úplně nového typu rozhraní Mipi PHY-C, který se bude spolupodílet na zrychlení algoritmů senzoru při pořízení a poté následném zpracováním dat. Díky tomu můžeme očekávat u novinek s procesorem SD820 podporu záznamu videí v maximálním formátu 4K při záznamové rychlosti až 60fps, nebo zpomaleném záznamu videí v kvalitě HD a rychlostí až 240 snímků za vteřinu. Kromě toho můžou být implementovány funkce hybridního autofokusu se schopností získat větší množství detailů, především při snímání za nižší hladiny osvětlení.

sd820

Snapdragon 820 ještě zavádí nový procesor Hexagon 680 DSP, jehož prostřednictvím SoC může efektivněji zvládnou některé úkoly, aniž by zatížil samotný procesor, což se projeví pozitivně na energetické účinnosti. Ten bude například využíván při poslechu hudby nebo používání GPS, čímž výrazně zvýší i životnost baterie.

Snapdragon-820-5

Za jeden z dalších výrazných posunů v této čipové sestavě můžeme označit oblast konektivity. V tomto Qualcomm přichází s několika inovacemi. Jako první stojí za zmínku použití nového modemu LTE X12, kde číslovka v typovém označení napovídá, že půjde o podporu LTE Cat12 v případě download, tedy možnost stahování až teoretickou rychlostí 600 Mbps. V případě uploadu modem podporuje LTE Cat13, dovolující nahrávání v teoretické rychlosti až 150 Mbps. Celkově se tedy rychlost stahování zvýšila téměř na trojnásobek oproti současnému SD810.

Snapdragon-820-6

Qualcomm je pověstný svými vlastnostmi v oblasti konektivity GSM, a tu nyní ještě vylepšuje zařazením podpory dalšího typu sítí LTE-U, což je nový koncept mobilních sítí, které budou zavedeny v příštím roce, tedy 2016. Díky tomuto konceptu a pomocí dílčích buněk bude dosaženo lepšího připojení v tzv. „obtížnějších“ oblastech, jakými jsou například nákupní centra, nádraží, tunely apod.

Další inovativní posun najdeme ve Wi-Fi připojení, a to díky novému čipu s podporou dnes již standardního 802.11ac navíc doplněné o 2×2 MU-MIMO a také nově 802.11ad. Ten je 2x až 3x rychlejší než zmíněný 802.11ac bez MU-MIMO. To například umožní simultánní streaming videa z různých zdrojů ve formátu 4K. Rozhodně velmi užitečné v případě používání streaming platforem, jakými jsou Netflix, Hulu nebo, u nás často zmiňovaný, čínský LeTV.

Už jsme několikrát zmínili sektor energetického využití procesoru. Ačkoli oblast inovace baterií v současné době spíše stagnuje, tak Qualcomm učinil alespoň významné kroky, co se nabíjecích procesů týče. Někteří z vás již využívají technologii Quick Charge 2.0, což nám dopomáhá k poměrně rychlému dobití telefonu, alespoň do určité meze použití na dobu nezbytně nutnou. Qualcomm teď přichází s třetí generací Quick Charge 3.0. Ta, dle prohlášení Qualcomm, sníží dobu nabíjení baterie o 50% oproti první generaci Quick Charge a o 38% ve srovnání s Quick Charge 2.0. To vše díky zvýšení nabíjecího napětí, které se pohybuje progresivně v rozsahu mezi 3,6 V až po 20 V v 200 mV krocích.

Posledním, ale určitě ne co do důležitosti, je zavedení  bezpečnostích programů Qulacommu. S rozšiřováním tzv. chytrých zařízení, také stoupá riziko, související s virovým a malware ohrožením. Qulacomm v tomto ohledu přichází s inteligentní technologií SNAPDRAGON SMART PROTECT. Ta bude mít za úkol odfiltrovat škodlivé kódy, zanesené jak již od samotných vývojářů, tak rovněž předvídat možnost napadení vašeho přístroje, případně jej detekovat. Že by konečně něco na nečekaná překvapení v podobě špehovacích programů již zanesených od výrobců?

Snapdragon 820

Shrneme-li to, můžeme zcela bez nadsázky říci, že Qualcomm představil novinkový procesor s překvapivým řešením (quad-core) a především s mnoha inovacemi. Určitě největší pozornost se bude stáčet na účinnost procesoru v souvislosti s jeho tepelným chováním. To vše se projeví až s příchodem prvního zařízení, obsahujícího tento ambiciózní procesor, což by podle posledních zpráv měl opravdu být Xiaomi Mi5.