Listopad se nám předvedl pěkně hnusným počasím a ve spojitosti s posunem času a tmou poměrně brzy je tak na depresi zaděláno, ale naštěstí existuje osvědčený lék v podobě pořádného pařanského zážitku 🙂 Dnes se v naší rubrice Co se hraje podíváme na hry, které ačkoliv existují a jdou hrát i na telefonech, tak si je mnohem více vychutnáte na větších displejích tabletů. V několika případech půjde o opravdu legendární kousky, takže si držte čepice, dnes vám naservírujeme opravdu hutné herní vyžití do podzimních plískanic.

Baldur’s Gate Enhanced Edition

Ani se mi nechce věřit, že už je to 17 let co jsem se na dlouhé týdny zcela ztratil z povrchu zemského díky fenomenálnímu RPG Baldur’s Gate, jehož druhý díl je pak mnohými považován za nejlepší RPG historie (průměrné hodnocení recenzí 95 %…). Technika od té doby značně pokročila a dnes si vylepšenou a remasterovanou verzi můžeme zahrát i na našich mobilních zařízeních a věřte mi, že hra neztratila nic ze svého kouzla. Epický příběh ze světa Forgotten Realms postavený na systému Dungeons & Dragons druhé edice je svým záběrem opravdu masivní a není problémem u něj strávit stovky hodin. Hra je poměrně hodně „ukecaná“, ale obavy méně jazykově vybavených nejsou na místě, protože je k dispozici oficiální překlad do našeho rodného jazyka. Cena Baldur’s Gate EE nepatří k nejnižším a drobátko zamrzí i extra zpoplatněné doplňkové postavy, ale při pohledu na opravdu gigantické množství obsahu obsahující i původní datadisk Tales of the Sword Coast je vše negativní zapomenuto. V brzké době se dočkáme i zbrusu nového nikdy dříve nepublikovaného rozšíření Siege of Dragonspear a komu by to bylo málo, tak ke koupi je už i zmíněný druhý díl Baldur’s Gate II : Shadows of Amn EE a ze stejného světa komornější příběh Icewind Dale EE. Pokud patříte k RPG fanouškům a některou z výše zmíněných perel neznáte, tak na nic nečekejte a doplňte si vzdělání.

Baldur's Gate Enhanced Edition
Baldur's Gate Enhanced Edition
Developer: Beamdog
Price: 10,99 €
Baldur's Gate II
Baldur's Gate II
Developer: Beamdog
Price: 10,99 €
Icewind Dale: Enhanced Edition
Icewind Dale: Enhanced Edition
Developer: Beamdog
Price: 10,99 €

XCOM Enemy Within

Dalším portem velmi úspěšné hry z PC je i XCOM Enemy Within, tedy rozšířená verze včetně datadisku původního XCOM Enemy Unknown. Ani zde si neodpustím malé historicko-nostalgické okénko a zavzpomínám na legendární UFO Enemy Unknown z roku 1994 jehož moderním remakem právě XCOM je. Elektrizující atmosféra boje proti mimozemským vetřelcům se ani za ty roky nezměnila a stát se šéfem nadnárodní vojenské organizace XCOM stále láká 🙂 Hra samotná je rozdělena do dvou částí, kde se v jedné věnujete rozvoji své základy a výzkumem nových technologií a ve druhé si pak ve strategické tahové formě vezmete na svá bedra přímo ovládání vojenského týmu na rozličných misích. Graficky se jedná o skvěle vypadající kousek, ale doporučil bych nějaké aspoň trochu výkonnější železo k tomu pravému zážitku a i zde platí opravdu v maximální míře hraní nejlépe na velkém displeji tabletu. Obecně je hra považována za jednu z nejlepších strategických počinů na Androidu a i když se opět nejedná o levnou záležitost ke koupi a paradoxně se dnes dá sehnat levněji PC verze, tak jde o koupi bez nějakého velkého rozmýšlení.

XCOM®: Enemy Within
XCOM®: Enemy Within
Developer: 2K, Inc.
Price: 5,49 €

Joe Dever’s Lone Wolf

Pamětníci 90.let si určitě vzpomenou na rozmach knížeček „Vyber si vlastní dobrodružství“, kde jste si utvářeli příběh k obrazu svému pomocí rozhodnutí skoro na každé straně a nalistování odpovídajícího pokračování. Mezi jedny z nejpovedenějších patřily fantasy knihy spisovatele Joe Devera o rytíři mystického řádu Kai jménem Lone Wolf. Knihy měly i RPG prvky, kde hrál roli i vývoj postavy, její vylepšování a inventář. Protože jsem kdysi patřil k fanouškům těchto knih, tak jsem s radostí před časem narazil na hru Joe Dever’s Lone Wolf, která celý tento zážitek převádí do moderního kabátku mobilní hry a nespokojí se jen s tím. Suchopárné listování digitální knihou a hody kostkou by asi v mobilní hře nevyznělo příliš zábavně a tak jsou souboje řešeny pomocí 3D akčních sekvencí, které však nejsou bezhlavým clickfestem (nebo spíše touchfestem :P) a mají strategickou hloubku pomocí pseudo tahového systému. Hra obsahuje čtyři příběhové kapitoly, přičemž pouze první je zdarma, ale i Harpagon jako já po jejím dohrání vytáhnul šrajtofli a dokoupil zbývající tři. Lahůdka.

The app was not found in the store. 🙁