Hodnocení recenzenta

GPD XD je šikovná přenosná herní konzole s univerzálním využitím jež nadchne výkonem za slušné peníze a nabídne díky množství emulátorů pohodlné a komfortní herní zážitky u tisíců her napříč platformami.

7.5
Celkové hodnocení x/10

Dnešní uspěchaná a multifunkční doba znamenala v posledních letech ústup ze slávy a postupný úpadek specializovaných přenosných herních konzolí, ať už se jednalo o PSP, Nintendo DS či různé obskurní mutace. Ne snad, že by lidstvo přestalo hrát hry, ale těžiště hlavního mobilního hraní se přesunulo na obrazovky telefonů a tabletů. Pohodlnosti ovládání konzolí však zdaleka nedosahují, takže se není co divit, že se Čína pokouší už nějakou dobu tyto mobilní konzole resuscitovat a po pokusech s tragickým hardwarem či softwarem to vypadá na první opravdu použitelné kusy. A protože na hry je v redakci na hry ten hlavní „kanón“ moje maličkost, tak nebylo divu, že herní přenosná konzole GPD XD se vypravila na výlet do Brna za strýčkem Martinem na recenzi. Náš dík patří našim partnerům z Gearbestu, kteří nám tento vzorek poskytli a vše následující tím umožnili.

Balení

Konzole dorazila do moravské metropole v poměrně kompaktní čtvercové bílé krabičce s minimem textu a dost ujetým psychedelickým panáčkem na obalu, který pravděpodobně pláče smíchy. Posuďte sami na obrázku níže, ale já osobně jsem byl lehce zděšen a jen jsem doufal, že obrázek není škodolibým poselstvím od čínského výrobce komentující to, co nebohý zákazník nalezne uvnitř. Katastrofické scénáře ohledně konzole samotné se však nenaplnily a jak už jste ostatně postřehli z číselného hodnocení, tak jsem byl více než spokojen. Přibalená výbava je však spartánská a možná tak chlapec plakal právě nad ní 🙂 Uvnitř krabice najdeme jen USB kabel, nabíječku,redukci na EU zásuvky a minimalistický „manuál“ ze kterého se nedozvíte zhola nic. Naštěstí jsem po čase objevil v konzoli nahrané video dokumentující některé funkce, které bych jinak neměl šanci objevit a možná by neškodila je v manuálu uvést pro méně detektivně nadané jedince.

Vzhled a konstrukce

Na první pohled konzole připomene jednoznačně legendární Nintendo DS a v zavřeném stavu se jedná o lesklý černý (případně modrý) kvádřík o rozměrech průměrného 5.5″ telefonu. Konkrétně vyjádřeno číselně jsou rozměry 155 x 89 x 24 mm a tomu, že se nejedná o telefon nasvědčuje i váha 300 g, což v podstatě odpovídá zhruba 7″-8″ tabletu. Konstrukce je celoplastová a horní strana dostala lesklou úpravu povrchu, která zaručuje konstantní „uťapaný“ design lapače otisků prstů.

P51104-135958_result

Při otevření konzole nás pak přivítá poměrně masivní kloub hlasitým zavrzáním a vše se najednou odhalí v plné kráse. Displej je díky zmíněnému kloubu nastavitelný až do maximálně vodorovné polohy, takže každý hráč si vše nastaví podle svého ideálního pohodlí, ale plast je prostě plast a i když rozumím tomu, že kloub prostě vrzat v podstatě musí, tak je na můj vkus opravdu dost hlasitý a poněkud nespravedlivě působí levným dojmem.

Základna už je výrazně pevnější a zpracování je na použitelnější úrovni, díky zaobleným hranám pak dobře sedí v ruce, dokonce i v takové tlapě jakou se může pochlubit autor. Většina ovládacích prvků se nám soustředila právě na základnu a že jich je opravdu přehršel. Dvojice 3D joysticků by měla pocházet z produkce Japan Alps a nabízí opravdu velmi slušné a pohodlné ovládání, ačkoliv jsou poměrně malé a samozřejmě se nemohou rovnat kolegům ze samostatných gamepadů. Joysticky nemají vestavěný spínač, takže  L3/R3 suplují další tlačítka hned vedle nich. Nechybí ani analogový směrový kříž, nezbytná čtveřice herních tlačítek, Start, Select,Home či Back, tlačítko Power, ovládání hlasitosti nebo tlačítko vyvolávají Task Manager. Zmínit musím i specializované tlačítko na konfiguraci gamepadu, ke kterému se vrátím ještě později v popisu ovládacího softwaru. Zvuk zajišťuje dvojice malých reproduktorů a výčet prvků na základně finalizuje mikrofon a stavová LED dioda na přední hraně.

Zadní strana základny pak nabídne zbytek gamepadových tlačítek R1/R2/L1/L2 chlubící se použitím mikro spínačů Japan Omron. Stisk je opravdu dobrý a celkový komfort ovládání v módu gamepadu se dá hodnotit jen a jen pozitivně. Mezi těmito tlačítky se pak nachází konektorová výbava zahrnující 3.5mm audio jack, microUSB sloužící zároveň k napájení, miniHDMI a slot na microSD kartu podporující až 128 GB kapacitu. Malé plus má GPD XD za použití (pravděpodobně) pozlacených microUSB a miniHDMI konektorů, které působí opravdu „festovně“.

Displej

Úhlopříčka displeje činí 5″ a bohužel nevyplňuje ani zdaleka celou plochu odklápěcího pantu, takže se dočkáme poměrně širokých černých pruhů rámečků zejména po jeho stranách. Jedná se o H-IPS displej z produkce Hitachi s HD rozlišením, tedy 1280 x 720 pixelů s poměrem stran 16:9, kontrastem 1000:1 a svítivostí 450 nitů, pravděpodobně však postrádá ochranné sklo typu Gorilla Glass, ale vzhledem ke konstrukci je displej chráněn dobře i bez něj.  Displej je samozřejmě dotykový ( max. 5-point touch) a má velmi dobré pozorovací úhly. Barevné podání ani ostrost nejsou nijak zázračné a nemohou se rovnat telefonům střední třídy, ale pořád se jedná kolem a kolem o zcela použitelný a lehce nadprůměrný displej, který pro potřeby konzole naprosto dostačuje. Maximální hodnota jasu je dobrá a i když na přímém slunci si asi moc nezahrajete, tak by neměl být problém s venkovní herní partičkou.

P51104-135623_result

Hardware

Ani po hardwarové stránce se nemusí GPD XD za nic stydět a s radostí jsem uvnitř našel starého známého, čipset Rockchip 3288 je podle mého nedoceněný kousek, který se trochu nezaslouženě ztratil z očí a můžeme ho najít jen v několika málo tabletech a TV boxech. Čtyřjádrový procesor s Cortex-A17 jádry je taktovaný na 1.8 GHz a spolu se 2 GB DDR3 RAM se stará o plynulý chod systému. Pozornost si však zaslouží zejména grafické jádro Mali-T764 taktované na 600 MHz, které podává velmi dobré výkony jak bude jasné z benchmarků o něco níže. Kapacita úložiště je 16 GB (v prodeji je i 32 GB verze), ale díky přítomnosti microSD slotu nedostatkem místa určitě trpět nebudete. Konektivita je zajištěna pomocí Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth modul zde tentokráte nehledejme. Jak už jsem zmínil v kapitole o konstrukci, tak konzole má i miniHDMI port a může se tak stát i zajímavým zdrojem signálu pro velkou televizní obrazovku. Kapacita baterie je 6000 mAh a ja se za chvíli v testech přesvědčíme tak zajišťuje vskutku parádní výdrž.

Systém a UI

Softwarově se také o žádné velké překvapení nejedná a uvnitř konzole tak najdeme Android ve verzi 4.4.4, který teoreticky podporuje OTA aktualizace, ale upřímně moc nepočítám, že bychom se někdy nějakého zásadního updatu třeba na 5.0 dočkali. Ono to v podstatě není ani nutné, protože GPD XD je designována primárně opravdu jen jako herní konzole a už teď má vše, co k úspěšného splnění této role potřebuje. Jako launcher je zvolen dlaždicovitý Metro, ale na rozdíl od svého Windowsoidního jmenovce je velmi přehledný a praktický. Celý design a systém ovládání se evidentně inspiruje v UI TV boxů a to není na škodu, vše se dá krásně najít hned na pár dotyků a nabídne pokud možno co nejvíce zjednodušené varianty nastavení. Do standardního Androidího nastavení se dá samozřejmě dostat také, ale nemyslím, že by měl kdokoli ani náladu cokoli měnit, už od výrobce se opravdu jedná o vychytané a příjemné ovládání. Malou muškou na kráse je samozřejmě plně anglické zpracování tohoto launcheru, ale textu je minimum a vše je natolik jednoduché, že i zatvrzelý potomek Palackého by neměl mít problém.

Výkon a používání

Jak už jsem zmínil v předchozích odstavcích tak hrubý výkon Rockchipu 3288 a zejména grafické části Mali-T764 je velmi uspokojivý a díky zvoleného 720p rozlišení se dostaneme například na krásných 42.611 bodů v Antutu, což na danou cenovou hladinu je opravdu parádní výsledek. Sympatická čísla přinese i zbytek syntetických testů napříč spektrem a snad jen některé hodnoty sekvenčního čtení u eMMC paměti bych si možná představoval vyšší, ale v praxi to samozřejmě uživatel nepozná a nejde o nic žíly trhajícího. Odezvy samotného systému jsou svižné, na herní výkon a zkušenosti se zaměřím v příští kapitolce, ale už teď lze říci, že je výborný. Citlivost Wi-Fi na signál je průměrná a nenadchne ani neurazí, vše pracuje jak má. Zvuk z dvojice miniaturních reproduktorů je překvapivě slušný a nepříliš zašuměný nebo zkreslený, maximální hlasitost je také na dobré úrovni a pokud člověk nečeká zázraky tak audio nezklame.

HRY !!!

Konečně se dostáváme k nejdůležitější kapitole samotné recenze a to je samozřejmě podpora her a celkové zkušenosti z hraní 🙂 Na úvod musím GPD XD  pochválit za opravdu ukázkovou zásobárnu již předinstalovaných emulátorů a herních vymožeností a vychytávek, ačkoli jsem velmi náročný uživatel, tak jsem nebyl nucen ručně doinstalovávat nebo dohledávat zhola nic. Vše už je přímo v konzoli nachystáno  a lenoch mého formátu si jen lebedí. Kromě samotných emulátorů jako je např. PPSSPP jsou k dispozici i celé herní služby jako Happy Chick, KO Game Box nebo Bitgames Center. U těchto služeb se na chvíli zastavím, protože jde o zajímavou a zároveň velmi kontroverzní položku.

Zmíněné herní služby jsou čínské provenience (dostupné však v angličtině) a evidentně si moc nedělají hlavu s autorskými právy. Jde přes ně stáhnout kvanta rozličných herních titulů na všechny platformy a ruku do ohně za legálnost licencí bych rozhodně nedal. Na druhou stranu je však už legálně nemožné sehnat hry na starší a již neexistující konzolové systémy, takže jde spíše o jakousi šedou zónu s principem „abandonware“ za který vám asi nikdo hlavu neutrhne. Oblíbil jsem si zejména Happy Chick, kde jsou ke stažení i vyzkoušené uživatelské profily  jiných hráčů, takže se nemusíte mořit s nějakým složitým nastavováním. Jen je nutné dát pozor na stažení správných verzí, protože na prvních místech jsou nejčastěji ty v čínštině či japonštině. Ale v podstatě vše co jsem hledal jsem byl schopen najít v evropské nebo mezinárodní verzi, takže ani my nepolíbení pochopení rozsypaného čaje nejsme diskriminováni.

Herní možnosti jsou široké a opravdu jen začínají u nativních titulů pro Android, které sviští jako po másle a i náročnější 3D kousky nečiní grafice a procesoru Rockchipu 3288 valné potíže. Díky joystickům a komfortním tlačítkům je ovládání a požitek zejména plošinovek, 3D stříleček či sportovních her opravdu lahůdkou. Každá herní platforma má už několik z těch nejznámějších zástupců dokonce předinstalováno, takže průřez herní historií je k dispozici hned po vybalení konzole. A o jakých platformách zde mluvíme ? Od starých kousků co my pamětnící hrávali ještě na „automatech“ když přijely kolotoče, přes SNES, NeoGeo, Sega Dreamcast, Nintendo 64 až po Playstation 1 či Playstation Portable. Jde opravdu o tisíce a tisíce naprosto zásadních a legendárních her, které utvářely historii, od Street Fightera II přes Double Dragon, Mortal Combat, Metal Gear Solid, ságu Final Fantasy, Shenmue, God of War, Ridge Race, Super Maria, Sonicy, ságu Resident Evil a nespočet dalších. Zkrátka a jednoduše si pořiďte podobnou konzoli na důchod a máte co hrát až do aleluja.

Nic samozřejmě není jen úplně růžové a dokonalé a někdy se setkáte i s problémy, zejména PSP hry mají nepříjemnou tendenci být ultra vybíravé k přesnému nastavení emulátoru a někdy vypadávají kusy grafiky či se vše seká, ačkoliv je archivní PSP na míle pomalejší konzolí. Některé starší kusy jsou také udělány pro poměr stran 4:3 a tak se k černým pruhům kolem displeje přidají černé pruhy přímo na displeji 🙂 Někdy je také alchymií správně nastavit ovládání, aby joysticky a tlačítka správně reagovaly a je nutné metodou pokus omyl zjistit který z dostupných nastavení gamepadu (PS x XBOX) je to správné. Konzole má teoreticky vychytané speciální tlačítko sloužící k nastavení tlačítek přímo na pozice dotykových plošek na displeji, ale i když to zní jednoduše a univerzálně, tak je často opak pravdou a vy jen vztekle skřípete zuby, že to prostě nefunguje. Ale to je nezbytná daň za koncentraci tolika velmi odlišných herních platforem jež dělí i několik generací, tedy těch herních 🙂

Screenshot_2015-11-04-16-58-45

Baterie a výdrž

U přenosné herní konzole je zásadní její herní výdrž a byl jsem velmi zvědav jak se s tím popasuje 6000 mAh baterie v GPD XD. Výsledek byl skoro až šokujícím překvapením v dobrém slova smyslu, protože PC Mark Battery test pracoval 12h 29m a při opravdu brutálním dni plném benchmarků a těch nejnáročnějších 3D her mi konzole umřela s on-screen časem na 6,5 hodinách. Takže jsem přesvědčen, že v průměru bychom se na nějakých 8 hodin hraní klidně mohli dostat a to jsou čísla o kterých se drtivé většině telefonů a tabletů může opravdu jen zdát. Tady odvedl výrobce opravdu skvělou práci a herní mazlík vydrží skoro jako legendární králíček Duracell. Na známý nešvar čínských baterií s občas zavádějící detekcí stavu jsem narazil za dobu testování jen jednou, kdy mi i po plném nabití konzole tvrdohlavě stále hlásila 85 procent. Po vybití a zpětném nabití už bylo vše v pořádku, takže se mohlo jednat jen o výjimečnou mušku.

Recenze GPD XD – Hodnocení a závěr 

Jako dlouholetý hráč s mnoha lety zkušeností s přenosnými konzolemi jsem se upřímně původně recenze GPD XD obával, protože jsem nebyl přesvědčen o smysluplnosti celého zařízení a zejména jeho provedením. Po skončení testování musím s radostí změnit názor a GPD XD jen pochválit, protože se jedná o výkonného univerzálního společníka na dlouhé cesty a dlouhé chvíle. Ano, plastová vrzající konstrukce by zasloužila ještě vylepšit, ale kdo by se mohl zlobit na něco, co nostalgicky umožňuje návrat do mládí se vším všudy a fantastickou podporou všemožných herních systémů spolu s komfortním ovládáním, kterému prostě dotykové nesahá ani po paty.

P51104-135433_result

Konzole GPD XD Game tablet se dá zakoupit u našeho partnera Gearbestu za 159$ a ačkoliv se už jedná o poměrně slušné peníze, tak za ně rozhodně má co nabídnout. Bez mrknutí oka ji mohu doporučit nejen nostalgickým hráčům ze staré školy, kteří zamáčknou slzu nad nepřeberným množstvím kvalitních herních titulů dob minulých, ale i nováčkům dychtícím po šikovném přenosném herním stroji.