Hodnocení recenzenta

Lembird Free jsou už na první pohled pěkné hodinky, dobře vyrobené a z dobrých materiálů. Také koncept klasických ručičkových hodinek s bluetooth a krokoměrem je skvělý, ač to chce dotáhnout ještě do konce. Bohužel jejich funkce, coby chytré "nositelnosti", značně zaostávají za konkurencí a aplikace pro správu dat si zaslouží samostatné pokárání.

6
Hodnocení: x/10

Wearables – nositelnosti, se dnes rozmáhají neskutečně rychle a pokud nějaký výrobce ještě nemá vlastní, jako by nebyl. Proto se čínský trh doslova hemží různými značkami, které se snaží nabídnout zákazníkovi právě nějakou tu nositelnost. Lembird Free, jak se dnes recenzované hodinky jmenují, se ale odlišují od zástupu hlavně tím, že jsou to spíše klasické hodinky s nějakou tou funkcí navíc.

Balení

Jedním slovem obří, větší, než mají mnohé telefony. Balení je opravdu prostorné, ač by se příslušenství dalo vměstnat možná do poloviční krabičky, zároveň působí velmi dobrým a drahým dojmem.
Za poutko se dá vytáhnout vnitřní část krabičky, která po odklopení ukáže hodinky v plastovém lůžku. Po jeho vyndání  jsou vidět samostatné přihrádky s příslušenstvím v podobě docku pro nabíjení, Micro-USB kabelu, obálky s manuálem, náhradního tahu (kovového pásku), náhradních stěžejek (osiček) a nástrojem pro výměnu stěžejek a úpravy délky kovového tahu.

 20151031_104637

Design a zpracování

Design je velmi střídmý, jednoduchý a elegantní. Nejedná se o chytré hodinky s upatlaným sklíčkem a displejem, nýbrž o hodinky, které si klidně můžete vzít do společnosti k obleku. Dostal jsem k recenzi, jak vidno, světlou variantu, která má bílý ciferník, stříbrné tělo, přezku zapínání i kovový tah. K mání jsou ještě v kombinaci s černými prvky.
Tělo je vyhotoveno z hliníku s hrubší povrchovou úpravou, korunka je standardně na pravé straně, což je také jediný ovládací prvek hodinek.
Zadní kryt je plný a ze stejného materiálu jako je tělo a poskytuje prostor pro dva nabíjecí piny, nápis Lembird a několik dalších informací. Například to, že hodinky splňují certifikaci voděodolnosti IPX65, to znamená úplnou prachuvzdornost a voděodolonost do 3 ATM.

20151031_105135

Dalším údajem na zadním krytu je nápis „Swiss Ronda Movement“, což dělá z Lembird Free zajímavou alternativu ke klasickým chytrým hodinkám s displejem. Uvnitř totiž tepe normální Quarz strojek na baterii. Lembird se chlubí i přesným označením strojku: Swiss Ronda 751.
Přední strana hodinek má na starosti ciferník, který je trochu neobvyklý. Co se na první pohled může zdát jako „démanty“ u každého ukazatele pětiminuty, je broušené sklo Swarovski, které pod sebou mají ještě signalizační modrou diodu, dohromady tedy 12 LEDek. Tyto LEDky ukazují, kolik z nastaveného denního limitu je splněno, zdali jsem ušel tolik a tolik kroků, jak dlouho spal nebo kolik snědl jídla. Bohužel, je to i jejich jediná funkce spolu s notifikací událostí a abych řekl pravdu, hodinky to činí lacinými. Pokud by byly prosvícené pětiminutové značky po obvodu, hodinky by nevypadaly s kamínky tak kýčovitě.

20151031_105144
Další změnou proti běžným hodinkám je vteřinová ručička, Lembird Free má pouze hodinový a minutový ukazatel. Tudíž žádný ukazatel toho, zda hodinky vůbec fungují.
Krycí sklo by mělo být safírové, výrobce uvádí, že by mělo být velmi těžké jej rozbít, byť jen poškrábat.
Pásek, který je vyhotoven z vnitřní strany z pravé kůže a z vnější strany z kůže umělé, je velmi solidně zpracovaný, stejnoměrně sešitý a rovnoměrně měkčený. Zajímavostí jsou integrované stěžejky i s vlastními zobáčky pro výměnu celého pásku za jiný.

20151031_105110

Druhý pásek, v podobě kovového tahu, je precizně zpracován. Jde o nerez ocel, jednotlivé očka nikde netrčí ani se netřepí a jsou dobře slícována s koncovkami na obou stranách. Přezka je zacvakávací s bezpečnostním zámkem v podobě háčků. Tah je i přes mé výhrady ke kovovým tahům velmi pohodlný.

20151031_105734

Rozměry těla jsou 44 mm bez korunky, 11,5 mm tloušťky a 205 mm délky s páskem. Hmotnost je příjemných 65 gramů, nejsou na ruce téměř cítit.

Celkově je zpracování na solidní úrovni, vše je zpracováno perfektně.

Hardware

Použití švýcarského Quartz strojku Ronda 751 jsem již zmínil. Další technika, ukrytá v těle, je Bluetooth v4.0, krokoměr, senzor „kvality spánku“ a upozornění na události typu zmeškaný hovor, sms atd. blikáním diod. A to je vše, přátelé. Chytrosti tyto hodinky příliš nepobraly, to zajišťuje aplikace, které se budu věnovat v jedné z dalších kapitol.
Baterie má kapacitu 85 mAh a měla by hodinky udržet na živu až 14 dní, což se mi potvrdilo i při běžném nošení a synchronizaci dat dvakrát denně.

20151031_104954
Ještě zbývá popsat dock, který je plastový a má kovový obal. Uprostřed jsou dva piny, které dopadnou přesně na plošky na zadním víku hodinek a slouží pouze pro nabíjení.

20151031_104938

Funkce

Pro správné využívání chytrých hodinek Lembird Free je zapotřebí také chytrá aplikace do telefonu. Může jím být Android od verze 4.3 Jelly Bean nebo jablečné zařízení s iOS 7.1 a vyšší. Přístroje musí hardwarově podporovat Bluetooth 4.0.
Aplikace se dá stáhnout po nasnímání QR kódu v manuálu nebo přímo na stránkách www.lembird.com. Pro ty, kterým by ani jedna možnost nefungovala přikládám přímý link na zařízení s Androidem. Název aplikace je Hitfit.

Funkce, které aplikace poskytuje:

1. Sport – prostý krokoměr, kroky počítá celkem dobře, ušlá vzdálenost by odpovídala reálu. Lze nastavit délku a počet kroků jako denní limit.

Screenshot_2015-10-23-23-59-25
2. Sleep – měření kvality, fází a délky spánku. Hodinky opravdu měří, kdy jsem byl vzhůru a kdy jsem byl v hlubokém spánku, ovšem každý den jdu spát v jiný čas a program není schopen nastavit pro každý den jinou hodinu. Pokud nastavím svých obvyklých 23:10 – 5:50 hod, vždy se bude zaznamenávat tato hodnota. Pokud bych šel spát ale v 21:00, opět se všechny dny automaticky počítají od této hodiny až do další manuální změny, ať leží na stole nebo s nimi spím na ruce. Chyběla mi funkce pro nastavování pro jednotlivé dny, nebo minimálně víkend.

Screenshot_2015-10-23-23-59-35
3. Food – nejpodivnější funkce, kterou u Lembird Free nalezeme. Tato by měla počítat denní příjem kalorií, což je vlastně dobrá funkce. Jenomže u každého jídla, které chcete mít zapsané, musíte ručně zadávat kdy a v kolik, případný název, přidat fotku pokrmu a pak ručně zadat počet kalorií. Bláhově jsem myslel, že pod tlačítkem „Select food“ bude nějaký základní výpis jídel a potravin. Čert ví, kolik kalorií mají  brambory s kuřecím plátkem, pokud se o výživu skutečně nezajímáte do hloubky. Jenže pod oním tlačítkem se skrývají pouze tři možnosti na výběr: KFC, McDonalds a Starbucks. Potěšpánbu!
Kompletně manuální zadávání mě natolik odradilo, že jsem vůbec žádná jídla nepřidával. Alespoň základní seznam potravin považuji za nutnost. I kdyby byl v angličtině.

4. Kalendář – ve kterém se bohužel nedozvíte, který den jsme toho kolik ušli, snědli nebo naspali.

Screenshot_2015-10-22-18-33-10
5. Sdílení – můžete se „sociálně propojit“ a své výkony sdílet buďto na sociálních sítích nebo porovnat s dalšími uživateli, kteří mají chytré hodinky Lembird. Ovšem musíte je mít v aplikaci jako „přátele“.

Screenshot_2015-10-23-23-59-58
6. Budík – konečně něco užitečného 🙂 Potěší možnost vybrat dny v týdnu a příslušný čas, budíků se dá přidat několikero. Hodinky vibrují jako o život, poklepáním se budík zastaví.

Screenshot_2015-10-31-00-08-34

7. Upozornění na zprávy a zmeškané hovory.
8. Upomínky – kdy a v kolik

Screenshot_2015-10-31-00-14-24

 

Galerie ostatních screenshotů z aplikace:

Aplikace

HitFit, jak se aplikace jmenuje, má velmi zvláštní přístup, filosofii. Pro její spuštění a tedy i využívání jiných možností chytrých hodinek, než je ukazování času, se musíte přihlásit respektive vytvořit účet. Což nesu trochu s nevolí. To jsem ještě ale nevěděl, že mi z nějakého důvodu nepůjde přihlášení přes email, ale pouze přes telefonní číslo…
Dalším krokem je zadání některých tělesných údajů, ovšem v základu aplikace počítá údaje pouze v librách a stopách, tudíž si připravte kalkulačky. Naštěstí lze po přihlášení do aplikace data i jednotky změnit.
Při každém spuštění musíte být online, protože se data automaticky posílají kamsi na server. Opravdu otravná vlastnost.
Bohužel na hodinkách nijak nepoznáme, jestli jsou nabité nebo snad vybité a jediná cesta, jak se takový údaj dá zjistit, je právě aplikace. V pravém horním rohu je indikátor baterie.

Upozornění na události

To probíhá pouze tehdy, je-li aplikace zapnutá a přímo v ní se k hodinkám připojí. Upozornění na příchozí hovor je delší přerušovanou vibrací a probliknutím všech 12-ti diod najednou. Na zmeškaný hovor a SMS mi hodinky spíše nereagovaly, pravděpodobně se odpojily nebo měly něco jiného na práci.
Při dvojitém kliknutí na krycí sklíčko ciferníku se rozsvítí tolik diod, kolik máme splněno limitu (dohromady jídlo, krokoměr. Spánkem si nejsem jistý). Jedna rozsvícená LEDka je lehce přes 8% nastaveného limitu (8 x 12=96%). Pokud dosáhneme 100% nebo i více, po poklepání se třikrát odspodu všechny LED rozsvítí. Opravdová pouť na ruce, stačí přidat autodrom. Tato funkce degraduje Lembird Free opravdu výrazně na lacinou tretku ze střelnice.
Mnohem raději bych tam viděl jednu diodu, která by měla například 5 barev, nebo jiné, ale rozhodně elegantnější řešení, když už se Lembird prezentuje spíše jako klasické hodinky.

Recenze Lembird Free – Závěr

Tak, jak to s těmi „ne-chytrými“ hodinkami vlastně dopadne v závěru? Sám jsem na to hledal odpověď vcelku dlouho. Osobně mě Lembird Free příliš nenadchly, ať už se jedná o nabídnuté funkce, nedomyšlenou aplikaci, laciné LEDky po obvodu nebo nepříliš dobrou konektivitou, kdy se k hodinkám často ani nedalo připojit. A používat chytré hodinky jen jako standardní hodinky za bratru 139$, to je opravdu příliš vysoká cena.
Nicméně musím ocenit velmi solidní zpracování, čistý design (až na ty démanty podsvícené LEDkou), komfortní nošení, dlouhou výdrž na jedno nabití a celkový koncept chytrých hodinek, zasazených do klasických ručičkových hodinek. To se mi vlastně velmi zamlouvá a doufám, že v budoucnu uvidíme vícero takovýchto chytrých hodinek!
Pokud by se vám však Lembird Free přece jen líbily, můžete je zakoupit na našem spřáteleném webu www.coolicool.com (s kupónem CICM10 se vám cena poníží o 10 dolarů), kterému tímto díky za možnost zrecenzovat tuto novinku.