Několik nedávno představených tabletů na platformě Cherry Trail se slabší verzí Intelu Atom X5 8300 způsobilo mezi laiky i odborníky mírně řečeno zmatek, protože se ve všech informacích tvrdohlavě uváděly 4 GB RAM, což by teoreticky nemělo být možné. I mezi našimi čtenáři se našli pozorní jedinci, kteří na skutečnost upozorňovali pod našimi články (například ZDE). Podle posledních screenshotů, pořízených přímo z prvních kusů daných tabletů mezi populací, to však vypadá, že se o překlep opravdu nejednalo a zamotaná situace se tak stává ještě záhadnější. Tak se ji pokusme rozmotat 🙂

Oficiální databáze Intel Ark uvádí u modelu X5 8300 podporu maximálně 2 GB RAM, a to pouze DDR3L v single channelu. Jako důkaz se podívejme na obrázek níže.

Atom-X5-Z8300

Protože však Onda, Chuwi a Teclast servírují produkty s X5 8300 a 4 GB RAM a díky sérii obrázků pod tímto odstavcem je jasné, že opravdu o tiskovou chybu nejde, tak se vtíravě nabízí několik vysvětlení. Tím méně pravděpodobným je chyba v popisu přímo Intelu, což už se sice v minulosti stalo, ale šlo by o velmi vzácnou událost. Nebo se v případě použitých čipů jedná o podtaktované X5 8500, které jsou z nějakého důvodu přeznačeny a prodávány jako X5 8300. Tomu by nasvědčovala i existence tabletu od renomovaného výrobce v podobě HP x2 210 (odkaz na italskou nabídku ZDE), kde najdeme opět 4 GB v kombinaci s X5 8300, ale je jasně uvedeno použití LPDDR3-1600 RAM.

Jsem velmi zvědav, jak se situace vyvine a zda nebudou 4 GB RAM v použitých tabletech trpět pouze single channelem místo dualu a rozhodně ji budu pro naše čtenáře monitorovat. Ale prozatím to jsou jen a jen dobré zprávy pro nás zákazníky, více paměti nikdy neublíží 🙂

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.