Hodnocení recenzenta

Doogee F3 za svou příjemnou cenu nabídne kvalitní konstrukci, displej a skvěle odladěnou ROM. Potěší i fotoaparát z dílny Samsung. Jako zápory bych zmínil malou výdrž na baterii, viklající se tlačítko a absenci notifikační LED diody. V této cenové kategorii je obrovská konkurence a je jen na vás, k jaké stáji se vrhnete.

8
Design
6.5
Hardware
9
Odladěnost ROM
6
Fotoaparát
5.5
Baterie

O telefonu Doogee F3 jste mohli číst leccos. Společnost mu věnovala dostatek prostoru a bylo prostě o něm hojně slyšet. V době 5,5 palcových phabletů se v Doogee pokusili vyrobit kompaktní telefon s dobrým hardwarem a příjemnou cenovkou. Jak se jim to podařilo si můžete přečíst v této  recenzi nového Doogee F3. Za zaslání děkujeme ehopu Tinydeal.

Balení

Doogee F3 dorazilo v pěkné černé minimalistické krabici, ve které byl telefon, kryt, nabíjecí adapter, USB kabel, náhradní folie, návod v angličtině a špendlík na SIM. Krabička jinak ničím výrazně nezaujme, na přední straně je pouhý název telefonu a na straně zadní nalezneme výpis některých specifikací. Balení tak působí opravdu velmi skromně a úsporně, což dle mého vůbec nevadí, jelikož důležitější je zaujmout samotným telefonem a ne krabicí. Sluchátka k telefonu nejsou dodávána a vlastně ona by to i tak nebyla žádná hitparáda.

Bohužel, musím zmínit, že nabíjecí adapter hned u prvního nabíjení vyhořel, příčinu neznám.

Konstrukce a design

Kde můžu Doogee F3 pochválit, tak je to konstrukce a design. Nové F3 je jakýmsi experimentem společnosti, skoro bych až řekl „projektem ZERO“. Tento inovovaný design aplikovali poprvé na tento telefon a jsem zvědavý, jestli si tuto linii udrží i u dalších novinek, protože je, myslím, jednoduchá a poutavá.

F3 s rozměry 142,7 x 70 x 6,8 mm má kovovou unibody konstrukci, díky které nic nevrže a telefon je tak pevný jako skála. Nevýhodou unibody konstrukce může být baterie, která se nedá vyměnit a u tohoto kusu elektroniky to lehce zamrzí, jelikož její kapacita je pouhých 2200 mAh. Více o baterii se dočtete v jiné kapitole. Na skleněných zádech telefonu se nachází velká 13 MPx kamera od Samsungu a velmi průměrný reproduktor. Ten opravdu zklamal svou kvalitou a zvuk je velmi plechový a celkově takový nijaký. Na basy tu můžete zapomenout. Na levoboku pak nalezneme pouze šuplíček na 2 SIM karty a micro SD kartu. Musím se přiznat, že mi to trvalo delší dobu, než jsem zjistil, jak se do toho vůbec vkládá SIM karta. Výrobce by měl k tomu přiložit samostatný návod. Na pravoboku je už toho zdánlivě více a nahmatat můžeme ovládání hlasitosti a zapínací/vypínací tlačítko. Tady se chvilku zastavím, jelikož jsem byl po dobu testování s těmito tlačítky spokojen, ale už je cítit určitá povolnost a zapínací/vypínací tlačítko se začíná velmi silně viklat. Mám obavy, aby po čase nevypadlo, nebo jen tak nepřestalo fungovat.  Horní hrana má na starosti audio vstup a dolní pouze mikrofon pro hovory a nabíjecí konektor, který je velmi zapuštěny do telefonu, proto si dávejte bacha, když budete telefon nabíjet, abyste vložili USB kabel správnou stranou. V případě, že vložíte kabel do telefonu stranou opačnou, můžete si tak odrovnat celou základní desku. I takovéto případy se stávají a ne zřídka.Nejdůležitější a také jistě nejzajímavější je přední strana, která nabídne vcelku kompaktní 5 palcový displej s rozlišením HD, který zaujme svými pozorovacími úhly a celkovou kvalitou. Dále jsou na přední straně různé senzory a 3 kapacitní tlačítka pro pohodlné ovládání.

Ale ani konstrukce se neobešla bez drobných mínusů a ty dávám na vrub ne úplně přesnému vyfrézování kovové konstrukce, hlavně na rozích telefonu, dále lepidlu, které se nachází v mezerách mezi skleněnou plochou a rámečkem. To opravdu působí neprofesionálně a trochu tak kazí celkový dojem z jinak povedené konstrukce. Chybí také LED dioda, kterou já osobně u Android telefonů vyžaduji a je to jedna z výhod telefonů s tímto operačním systémem. Poslední věcí je váha telefonu, která činí necelých 180 gramů a patří tak do kategorie těžítek.

Celkově design připomíná trochu Galaxy S6, což někteří můžou brát jako plus a nebo taky mínus. Jistá originalita je ale na zadní straně, kterou jen tak na telefonu neuvidíte. Zmíním také možnost koupit F3 v Bamboo verzi, kterou nabízí třeba i firma OnePlus u svého One/Two.

Design a zpracování tak hodnotím docela pozitivně.

Výkon a zvuk 

Telefon pohání průměrný, ale na střední třídu dostatečně výkonný, osmi jádrový procesor Mediatek MT6753 s taktem 1,3 GHz a 64-bit architekturou, díky níž skvěle spolupracuje s prostředím Android Lollipop. Jedná se o slabší typ procesoru a tak nemůžete čekat zázraky, FB a jednoduché hry utáhne v pohodě, novinky v podobě her od EA nikoliv. Telefon zvládne více operací najednou díky 2 GB RAM a s multitaskingem jsem po celou dobu testu neměl žádné problémy. Vždy mi zbývalo kolem 1 GB RAM volného prostoru, což je velká výhoda tohoto telefonu. Provedl jsem pár standardních testů, na které se můžete podívat níže v galerii.

Zvuk je oblast, kterou spíše tento telefon nezná. Zvuk z reproduktoru je, jak již jsem zmínil, velmi slabý a plechový. Žádné basy, málo středů a přehnaně moc výšek. Na použití pro vyzvánění je fajn, nicméně přehrávat své oblíbené skladby doporučuji třeba na Bluetooth reproduktoru. Zvuk ze sluchátek není o nic lepší, ale dá se vyladit pomocí equalizeru, který přehrávač hudby podporuje.

Hardware a displej

Telefon je osazen osmi jádrovým procesorem MT6753 s taktem 1,3 GHz, kterému sekunduje 2 GB RAM. Mezi další specifikace telefonu patří samozřejmě displej o úhlopříčce kompaktních 5 palců s rozlišením HD, tedy 1280 x 720 pixelů. Musím říct, že jsem byl původně velmi skeptický ohledně 720p rozlišení, ale pohled na displej mé obavy vyvrátil. Na druhou stranu, pokud vám jde hlavně o rozlišení, u ceny 150$ bych již zvážil se kouknout po něčem jiném. Displej je z dílny LG a musím uznat, že v rámci možností se jedná o velmi povedený panel s dobrými pozorovacími úhly a svítivostí. Potěší také použití krycího skla Gorilla Glass s 2.5D technologií a velmi tenké rámečky. Provedl jsem multi-touch test a vypadá to, že digitizér je v naprostém pořádku. Nestalo se mi, že by mi nevzal nějaký dotyk.

Telefon disponuje 16 GB interní pamětí a podporuje MicroSD karty a USB OTG, takže o úložiště se nemusíte bát.

Velmi příjemnou věcí je pak plná podpora českých sítí LTE 800/900/1800/2100/2600MHz

Všechno doplňuje samozřejmě podpora WiFi, Bluetooth 4.0, GPS + Glonass

WiFi fungovala velmi spolehlivě. Bluetooth jsem testoval s mým bezdrátovým reproduktorem a přehrávání proběho také bez problémů. S GPS jsem neměl taky žádný problém, fix naběhl do 10-15 sekund.

Operační systém 

Telefon běží na Android Lollipop ve verzi 5.1. Díky použití 64-bitového procesoru a skvělé odladěnosti vše lítá jako drak. Za celou dobu testování jsem se nesetkal s pádem aplikace nebo nějakým zpomalením. Byl jsem opravdu ohromen, jak krásně u F3 dokázali odladit systém. Po mých delších zkušenostech se svělým Cyanogen OS mi Lollipop skvěle sedl a nemůžu si tak tady na nic stěžovat.

Co je vhodné zmínit je to, že telefon přišel bez téměř žádného bloatware. Pouze jedna aplikace obchodu TinyDeal se v nabídce objevila a pak ještě nějaký program pro správu RAM a Go keyboard. Další pozitivní zprávou je to, že se tyto aplikace daly bez problému odinstalovat nebo při nejmenším zakázat. ROMka je z 99% v čisté podobě. Výrobce přidal pouze speciální power-save mode a ovládání telefonu gesty – jak bezdotykovými, tak dotykovými. S těmi bezdotykovými jsem měl občas problém, někdy senzor nevěděl, které mávnutí má zaregistrovat a byl tak zpožděný. Z těch dotykových gest potěší určitě poklepání po displeji k probuzení telefonu. Zmíním nakonec jednu zajímavost, a to tu, že výrobce již v základu zrychlil animace telefonu z rychlosti 1x na 0,5x. Když jsem chtěl tuto změnu sám provést v nastavení vývojáře, byla už provedena. Proto tedy telefon reaguje tak velmi rychle na všechny požadavky.

Fotoaparát

Výrobce tvrdí, že ve svém Doogee F3 použil 13 MPx  snímač Samsung ISOCELL (konkrétně pak 5K3M2), který je například také ve Xiaomi Redmi Note 2 a nezbývá nám nic jiného, než mu věřit, protože nedokážu pravost snímače nijak otestovat. Jediné, co můžu říci je to, že fotoaparát odvedl průměrnou práci ale na momentky myslím postačuje. Možná, že kdybych fotoaparát testoval za sluníčka, fotky by vypadaly úplně jinak.

Na výběr máme několik režimů focení jako je HDR, panorama, krása nebo široký úhel focení.

Fotoaparát podporuje také focení v PRO režimu, kde si můžete nastavit vlastní ISO nebo expozici. Fotky focené a upravené v tomto režimu byly o poznání ostřejší a lepší.

Výdrž baterie

Telefon nabízí kapacitu baterie 2200 mAh, což je v dnešní době opravdu spíše podprůměr a nemůžete tak čekat dvou nebo více denní výdrž, pokud chcete telefon plně používat. V pohotovostním stavu vydrží i 4 dny, při zapnuté synchronizaci a WiFi, nicméně na to není smartphone, aby ležel na stole.

U velmi náročného používání, to znamená neustálá synchronizace LTE, Wifi, kontrola FB, Messenger a GPS, budete muset nabíjet telefon už odpoledne v lepším případě k večeru. U střídmějšího používání se dostanete na klasickou jednodenní výdrž – od rána do večera. Každodennímu nabíjení se tak u toho tohoto telefonu určitě nevyhnete.

Průměrná doba SOT na tomto přístroji je 2-2,5 hodiny. U 5 palců s HD rozlišením a nenáročným procesorem se tak jedná o výrazný podprůměr. Jsou dvě možnosti: buď tento problém opraví nějaká brzká aktualizace nebo si Doogee z nás zákazníků opět střílí a do telefonu nasadil baterii s menší kapacitou. Tento stejný incident se stal u Doogee Y100.

Závěr

Doogee F3 hodnotím průměrně. Za svou cenu 150$ nabídne kvalitní konstrukci, displej a skvěle odladěnou ROM. Potěší i fotoaparát z dílny Samsung. Jako zápory bych zmínil malou výdrž na baterii, viklající se tlačítko a absenci notifikační LED diody. V této cenové kategorii je obrovská konkurence a uvidíme, jak se tomuto telefonu bude dařit. Na závěr ještě jednou poděkuji eshopu Tinydeal, díky kterému jsme měli možnost Doogee F3 recenzovat.