Meizu Metal je jasná odpověď na nedávno představený konkurenční Xiaomi RedMi Note 2 a myslím, že povedená. Na druhou stranu Meizu tímto modelem tak trochu střílí do svých vlastních řad, ale o tom se přesvědčíme po letmém představení tohoto šviháka.

První, co nás na přístroji zaujme je znatelnější zaoblení oproti M2 Note a použití kovu na skořepinová záda přístroje. Větší zaoblení má na svědomí použití ochranného sklíčka s 2,5D zakřivením. Tvrzené sklíčko T2X Electric Glass chrání displej o velikosti 5,5 palce s rozlišením FullHD (1080p) o maximálním jasu 450 nitů. Uvnitř poté nalezneme velice povedený procesor od Mediateku MT6795, tedy Helio X10. K dobrému výkonu dopomáhá operační paměť o kapacitě 2 GB a interní paměť EMCC 5.0 s kapacitou 16 GB, případně 32 GB. Tu můžete dále rozšířit pomocí microSD karty až o dalších 128 GB. Tím narážíme na slot pro SIM případně SD kartu. Ten je, podobně jako u klasického M1/M2 Note, duální s možností výběru použití, tedy buď jedné SIM karty a microSD karty nebo dvou SIM karet.

Zadní straně pak dominuje hlavní fotoaparát se snímačem o rozlišení 13Mpx a fázovým ostřením PDAF, kde výrobce uvádí rychlost zaostření do 0,2s. Clonové číslo dosahuje na hodnotu f/2.2. Pod čočkou, která je mimochodem chráněna sklíčkem od Gorilla Glass, najdeme dvoutónový LED blesk a přední fotoaparát pak dostal rozlišení 5Mpx. Telefon pohání energie z baterie Sony o slibné kapacitě 3140 mAh, a to vše pak Meizu zabalilo do kovové skořápky, na kterou byla použita hlinková slitina s příměsí titanu a kobaltu. To pro větší pevnost a celkové odlehčení přístroje. Meizu tento proces výroby nazývá „Crystal Metal“ asi i díky použití CNC strojů a celkovém začištění diamantovými nástroji. Od tohoto také i Meizu Metal. Skořepina ještě nakonec dostane eloxový nástřik s těmito odstíny – růžová, modrá, bílá, béžová a šedostříbrná.

meizu metal 1

Navíc Meizu vybavilo tento telefon v dané cenové kategorii nečekanou funkcí, snímačem otisků prstů, ten najdeme v aktivním tlačítku pod displejem tzv. mTouch 2.1. Ten díky své technologii slibuje rychlé rozpoznání otisku, výrobce uvádí do 0,48s. Stejné tlačítko najdeme i u mnohem „prémiovějšího“ MX5. Ty uvozovky píšu záměrně. Hned se totiž dostaneme k výše avizované úvaze.

Telefon bude dodáván jako první v portfoliu značky s nedávno představeným operačním systémem Flyme 5.0, kterýžto stojí na základech Android 5.1.1.

Tak, a skoro na konec slíbené cenovky. Takže za 16 GB verzi v Číně dáte 1099,- juanů (173,- dolarů) a v případě 32 GB verze 1299,- juanů (205,- dolarů). A tomu říkám „battle“ mezi čínskými značkami Meizu a Xiaomi. Přístroj bude k mání od 4.listopadu/novembra.

Doplnění o podporovaná LTE pásma, která nás bohužel moc nenadchnou:

LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500)

No a nakonec trochu toho zamyšlení nad možnou realitou trhu. Ačkoli telefon míří svými ambicemi na mladší generace uživatelů, tak si nemůžu odpustit srovnání s tzv. „vícevlajkovou“ lodí společnosti, Meizu MX5. Ten, díky Meizu Metal, trochu ztrácí na lesku. Vždyť na první pohled má velmi podobné specifikace, avšak za poměrně více peněz. Jestli někdo někde řešil poměrně neopodstatněnou úvahu, jestli se více vyplatí Meizu MX5 nebo Meizu M2 Note, tak v tomto případě si musím odpovědět, že tato úvaha je docela namístě. Ano, MX5 má stále některé specifikace lepší, jako je třeba fotoaparát, vyšší rozlišení displeje nebo větší operační paměť, ale na druhou stranu Metal dostal kovový kabátek a uvnitř tepe úplně stejný procesor, který v této konfiguraci prý dosáhne v AnTuTu na skvělých 51000 bodů. Takže pokud nejste náruživý fotograf nebo nebazírujete na úžasně ostrém displeji, tak většinu rozdílů ani nepostřehnete. V tomto případě to trochu zavání kanibalizací mezi vlastními produkty společnosti Meizu.

Otázka tedy zní, koupili byste raději „prémiovější“ MX5 nebo nynější novinku Metal s nepatrně slabší výbavou, ale za podstatně nižší částku? Můžete se s námi o tom podělit níže v diskuzi.