Xiaomi opět vytřelo zrak všem těm, co se těšili na nástupce očekávaného MiPad 2 nebo dokonce nové vlajkové lodi na poli chytrých telefonů Xiaomi Mi5. Kdo však pozorně sledoval postupně se objevující teasery mohl odhadovat, že na řadu přijde nakonec nová generace smart televizoru Xiaomi MiTV 3.

Ta byla ještě doplněna o další novinku, a to první společný produkt z na jaře vzniklé korporace NineBot a Segway. Spojitost s Xiaomi? Inu, ta do této korporace vrazila nemalé investiční prostředky.

Nejprve si však představme nový high-endový televizor Xiaomi MiTV 3. Televizor o velikosti 60 palců s rozlišením 4K dostal poměrně vyspělou výbavu. Přesto první, co vás asi zaujme, je celkový vzhled. Úctyhodná šířka rámu k celkové velikosti televizoru je ohromující. 11,6 mm představuje současné technologické možnosti společnosti. Rám televizoru nechalo Xiaomi zhotovit z hliníku, jemuž na exkluzivitě přidává vybroušená textura v podobě diamatů. Na výběr bude ze dvou eloxových odstínů. Televizor můžete upevnit buď na stěnu nebo postavit na stojánek, který tvoří dvě designově navržené nožky, ty jsou součástí balení.

Obrazovka? Jak asi víte, tak Xiaomi neprodukuje žádné své díly, ale co umí skvěle,  je osadit svá zařízení těmi nejlepšími komponenty, jaké na současném trhu nalezneme. Výsledkem pak často bývá zařízení, které dosahuje vlastností high-endu, ale za nepoměrně nižší pořizovací ceny než u konkurence. A ani v tomto případě Xiaomi nesáhlo vedle. Jako zobrazovač si zvolilo osvědčený displej od LG s vysoce barevným podáním 85% gamutu NTSC s MEMC – Motion Estimation Motion Compensation.

Základní deska obsahuje procesor MStar 6A928, složený ze čtyř jader ARM Cortex A17 a grafickou kartu Mali T760 GPU. Jak už bylo výše zmíněno SmartTV podporuje 4K (při 60fps). Dále stojí za zmínku operační paměť s kapacitou 2 GB a vnitřní úložiště s 8 GB prostoru. Nesmíme opomenout samozřejmě podporu jak WiFi, tak i Bluetooth přenosů.

Zajímavostí televizoru je, že základní desku můžete vyjmout a případně do televizoru vložit novou. Xiaomi totiž poukazuje, že zobrazovač se vyměňuje průměrně jednou za deset let, ale technologie uvnitř zastarávají s každým uvedením nové generace, což je asi 18 měsíců. Nyní máte možnost zakoupit pouze novou základní desku a vložit ji do přístroje, čímž dosáhnete stále aktuálního hardware. Mimochodem základní deska není součástní televize, ale MiTV bar (tedy soundbaru).

Soundbar se tedy stává nedílnou součástí smartTV. MiTV bar byl kompletně přepracován oproti předchůdci. Na jeho zvukovém ladění se podíleli dva zvukoví mágové, Wang Fuyu (Philips) a Luca Bignardi (4x vítěz Grammy Award). No a nesmíme zapomenout na nedávno představený subwoofer, který dodá televizoru patřičnou zvukovou dynamiku.

Televizor bude prodáván v Číně za cenu 4999,- juanů (786,- dolarů), MiTv bar se základní deskou poté za 999,- juanů (157,- dolarů). Není však znám termín uvedení na trh a ani dostupnost v jiných než čínských zemích.

Druhou novinkou dnes představenou je jakési zmenšené vozítko, ne nepodobné u nás velmi známému Segway, Ninebot Mini. Mimochodem Segway je od jara součástí jiné značky, produkující podobná vozítka čínskému NineBot.  A v NineBot se nacházejí nemalé finanční prostředky nám již více známe společnosti Xiaomi.

ninebot mini 1

Ninebot Mini je jakási zmenšenina plnohodnotného vozítka, pracujícího na principu gyroskopů. Ačkoli má táhlo, tak nemůžeme mluvit o plnohodnotných „řídítkách“, jako v případě Segway, tedy jestli se dá vůbec mluvit o řídítkách u těchto vozítek, kdo na tom jezdil mi dá jistě za pravdu.

Vozítko na jedno nabití dosáhne dojezdovou vzdálenost 22 km při maximální rychlosti 16 km/h. Celková váha Ninebot mini dosahuje 12,8 kg, což zaručuje při svých rozměrech poměrně dobrou skladovatelnost a manipulační vlastnosti. Ninebot Mini obsahuje i konektivitu s chytrými telefony, což mě až tak nepřekvapilo, když v tom má prsty Xiaomi, že ano.

Cena vozítka byla stanovena na 1999,- juanů (315,- dolarů).