Přestože na pořadu dne máme spíše uvedení na trh netrpělivě očekávaného procesoru Snapdragon 820 z dílny Qualcommu, tak k nám pomalu, ale jistě prosakují informace o jeho nástupci Snapdragonu 830.

Qualcomm se v minulém roce dostal do poměrně složitého situace, kdy díky uspíšenému vývoji současné vlajkové lodi Snapdragonu 810 ztratil poměrně značnou část trhu a také reputaci. To by se mělo změnit očekávaným Snapdragonem 820, od kterého si společnost slibuje opětovné posazení do sedla a napravení svého renomé.

Zdá se však, že to nebude mít jednoduché. Vždyť z ještě nedávno podceňovaného MediaTeku mu narostl slušný konkurent, který ho dotahuje jak po stránce výkonu, tak i kvalitou. Procesory, jako Helio X10 a velmi očekávané deseti-jádro Helio X20, toho můžou být jasným důkazem, a to nemluvě i o chystaném Helio X30.

Qualcomm tedy v současné pozici již nemá moc prostoru pro otálení a už vůbec ne k dalšímu klopýtání. Z toho důvodu nelení ani na poli vývoje a pracuje na dalším nástupci vlajkové lodi SoC Snapdragon 830 (MSM8998). Pro tento procesor Qualcomm zvolil 10nm technologií nanášení tranzistorů, což slibuje podstatné zvýšení výkonu a účinnosti při nižší spotřebě energie. To by ruku v ruce mělo dopomoci i k dalšímu snížení velmi diskutovaného přehřívání procesoru.

Snapdragon 830 bude přirozeným nástupcem 820, která je konstruována 14nm technologií. Snapdragon 830 se očekává v druhé polovině roku 2016, tedy jeho představení a první přístroje využívající jeho sílu, pak na začátku roku 2017.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.