Švýcarská společnost Swatch ve středu oznámila, že její hodinky s NFC nesoucí název Swatch Bellamy se začnou prodávat jako první v Číně, a to za cenu kolem 95 dolarů. Následovat by mělo Švýcarsko a USA. Proč? Protože tato firma se byla schopna dohodnout se státem vlastněnou čínskou bankou Bank of Communications Co. a UnionPay (jediný životaschopný zpracovatel plateb NFC v Číně), což umožní provádět transakce pomocí NFC.

Proč je tato zpráva vlastně zajímavá? Hodinky Swatch Bellamy, respektive společnost Swatch tak získává veliký náskok před firmou Apple, která se snaží dostat své bezdotykové řešení Apple Pay, aplikované na jejich Apple Watch do Číny již déle než rok. Po více než 12 měsíčním vyjednávání Applu s UnionPay, jednání skončila na mrtvém bodě.

Co se týče Swatch, výkonný ředitel, Nick Hayek oznámil, že dohodu s UnionPay uzavřeli březnu/marci. Dále sdělil, že společnost plánuje pomalu integrovat „inteligentní“ funkce do více svých produktů. Prvním krokem byla právě implementace NFC do jejich hodinek Bellamy. Zároveň poukázal na to, že Swatch (jako přední výrobce klasických hodinek) se nechce věnovat vývoji a výrobě plnohodnotných „SmartWatch“, pouze se chce přiblížit zákazníkům v oblasti bezkontaktních plateb.

bellamy

Jaká bude reakce společnosti Apple na tuto zprávu uvidíme v příštích dnech. Každopádně je přinejmenším zarážející, že takový gigant jako Apple se po více než roce není schopen dohodnout s UnionPay a firmě Swatch se to podařilo vcelku rychle.