Mnoho lidí, kteří se v současnosti rozhodují jak nejlépe rozšířit svoji sbírku digitálních přístrojů, nebo i takoví, kteří se chystají koupit vůbec první elektronickou vymoženost moderní doby jako je notebook (laptop), mají dilema: Je lepší tablet nebo laptop? Na trhu s laptopy a klasickými stolními pc bylo v roce 2014 prodáno asi 276 milionů kusů výrobků podle dat stránky Gartner, jejímž účelem je právě analýza dat týkajících se technologií a IT. Tabletů bylo v tomtéž roce prodáno zhruba 256 milionů. Klademe si otázky jako: Jaké jsou jednotlivé přednosti a naopak zápory těchto zařízení?

Na velikosti záleží

Podívejme se nejdříve na obecné charakteristiky těchto zařízení, které jsou na první pohled patrné již při shlédnutí v obchodě a které bychom měli zvážit, pokud opravdu chceme investovat své peníze dobře. Obecnou výhodou tabletů je jejich malá hmotnost, která umožňuje tablet snadno přenášet z místa na místo. Dle velikosti je lze rozdělit do tři kategorií a sice na malé, střední a velké tablety. Malé tablety jsou ty s velikostí úhlopříčky od 6 do 8,3 palců (15,24 až 21,1 cm). Tyto tablety jsou většinou levnější a také se pomaleji vybíjí. V prostřední kategorii se nacházejí tablety s velikostí od 8,9 do 10,1 palce (22,6 cm až 25,6 cm). S touto větší velikostí souvisí i vyšší rozlišení displeje a jsou vhodnější na sledování filmů. Tyto tablety díky své velikosti jsou také schopné pojmout výkonnější procesor a hraní her je na nich tak zábavnější a plynulejší. Velké tablety s úhlopříčkou od 10,1 palce a více (25,6 cm a více) jsou poměrně vzácné. Uživatelé, kteří vyhledávají taková zařízení se totiž většinou rozhodují spíše pro laptopy než pro tak velké tablety. Do této kategorie spadají tzv. hybridy. Tato zařízení jsou jak tablety (mají dotykový displej a jsou přenosné), tak pc (disponují systémem Windows a mají procesor srovnatelný se stolním pc). Hybridem je např. Asus TP500L.

pad_se1_p5_img_6

Zdroj: asus.com

Přenosnost

Laptopy jsou také přenosné, ale jejich nevýhodou je větší hmotnost než v případě tabletů, takže většinou nestačí jednoduché pouzdro, ale větší pracovní taška na laptop. Existují však i ultra lehké laptopy. Jsou jimi např. ultrabooky LaVie Z od Lenova, které se chlubí pověstí nejlehčího laptopu v kategorii 13,3 palce. Dále laptopy, jejichž úhlopříčka nepřesahuje 12 palců a jsou snadněji přenositelné díky své menší hmotnosti. Jako příklad lehkého laptopu bývá uváděn Lenovo Think Pad Twist, jehož provedení váží pouhých 1,58 kg. Lze říci, že čím je technika méně přenosnější, tím je šance, že by vám byla ukradena nižší, naopak u tabletů je tato pravděpodobnost podstatně vyšší.

ThinkPad-Twist-600x400

Zdroj: lenovo.com

Hraní her

Hry jsou častým důvodem, proč si elektronické zařízení vůbec kupujeme. Z hlediska využitelnosti zařízení k hraní her existují velké rozdíly mezi zmíněnými dvěma kategoriemi. Existují však i velké rozdíly mezi samotnými hrami. Některé z nich je lepší si zahrát na tabletu, naopak jiné se daleko více hodí pro notebooky.

Mezi první kategorii her a sice těch, které se hodí pro tablety, patří např. Two Dots. Cílem je spojit co možná nejvíce teček. K této hře je ideální dotykový displej, proto je vhodné pro ni používat tablet, přičemž nezáleží na velikosti tabletu, protože hra je dobře hratelná i na tabletu s menším displejem, jako je například Chuwi Hi8.

maxresdefault

Zdroj: youtube.com

Ostatní hry, které jsou v drtivé většině případů poměrně náročné na grafiku, je opravdu vhodnější hrát na přenosném počítači. Může jít o hry jako Counter-Strike: Global Offensive. Tyto hry jsou často koncipovány jako first person nebo third person střílečky nebo RPG, které jsou graficky náročné a které by na většině tabletů ani nebylo možné vyzkoušet. Z tohoto pravidla však existuje řada výjimek. Řada tabletů totiž má srovnatelné výkonnostní parametry s dobrými pc. Mezi takové tablety bezesporu patří Yoga Tablet 2, který disponuje 32 GB pamětí flash.

Existují určité hry, které je možné hrát srovnatelně na tabletu jako na laptopu. Sem patří specialní hry, jako například ruleta nebo BlackJack. Příkladem může být software pro mobilní kasínové hry, vytvořený populární online herní platformou PokerStars, který je optimalizován pro obrazovku tabletu a disponuje funkcemi jako rychlé usazení ke stolu, díky kterému je hraní na tabletu snadné. Všechny hry, které jsou skrze tuto platformu hratelné na laptopu či PC jsou také hratelné na tabletu, a to pouze s několika výjimkami, přičemž hráči mohou hrát na svých tabletech proti stejnému okruhu hráčů jako by tomu bylo v případě, kdyby používali laptop. To znamená, že tento software v tomto případě funguje stejně dobře na obou typech zařízení.

Cenové srovnání

Je sice pravdou, že nejdražší tablety je možné nejlevněji sehnat za 799 USD (asi 20 tisíc Kč), ale pokud po tabletu nevyžadujeme enormní paměť pro ukládání souborů a možnost využívat tablet jako mobilní telefon, vystačíme i s daleko levnějším přístrojem.

Cena laptopů začíná někde okolo 199 USD (5 tisíc Kč). Od takového zařízení však člověk nemůže očekávat mnoho, obzvláště ne, pokud jej chceme využívat pro hraní her nebo pro spouštění složitých pracovních kancelářských programů jako je AutoCAD využívaný architekty. Ceny slušných laptopů začínají zhruba na 399 USD (10 tisíc Kč).

macbook-336704_640

Zdroj: pixabay.com

Závěrem

Při koupi vysněného zařízení bychom měli zvážit k jakému účelu budeme tento přístroj převážně používat. Pokud je naším účelem ho používat k hraní her nebo k užívání aplikací či programů, které jsou náročné na grafiku, procesor i paměť, je lepší investovat do grafického tabletu nebo do dražšího normálního tabletu nebo laptopu. Pokud však hodně cestujeme a potřebujeme nosit elektronického přítele neustále s sebou, potom je lepší sáhnout po malém tabletu.