Včerejší tisková konference Googlu se nezaobírala jen novými modely telefonů Nexus a dostalo se i nás tabletáře. Šeptanda posledních dní se potvrdila a americký gigant si pro zákazníky připravil tabletový model skrznaskrz z vlastní stáje, který nenechal vyrábět žádnému z partnerů jako telefony Nexus. Jedná se o poměrně překvapivý krok po všech stránkách, protože představený tablet Pixel C jakkoli vypadá lákavě a je nabit výkonným hardwarem, tak se neobejde bez několika kontroverzí. Ale k tomu se dostaneme 🙂

Google Pixel C nabídne netradiční poměr stran svého 10.2″ displeje s rozlišením 2560 x 1800 pixelů, jedná se o 1.42 : 1 a zhruba odpovídá poměru stránky sešitu. Jemnost displeje je na skvělé úrovni s hodnotou 308 PPI a výrazně potěší i sRGB gamut. Hardwarovým srdcem je monstrózní čipset nVidia Tegra X1 (použitý zatím pouze u konzole/settopboxu nVidia Shield), který je výkonnostně opravdu špičkový a zejména jeho grafická část s jádrem Maxwell v podstatě nemá konkurenci. Pro představu : nVidia X1 má teoretický výkon 1 teraflops a například Xbox One 1.3 tflops nebo PS4 1.8 tflops… Operační paměť bude k dispozici o kapacitě 3 GB LPDDR4 RAM a úložiště bude ve dvou 32 GB / 64 GB variantách. Prvním nešťastným faktorem je absence microSD slotu a nevyváží to ani přítomnost USB-C konektoru, podle všeho navíc jen jediného. Doplňkovou volbou je pak samostatná klávesnice připojitelná přes Bluetooth a nabízející široké možnosti polohování, zdvih kláves 18.8 mm, indukční nabíjení při zavřeném tabletu a vůbec veškeré pozitiva a životní jistoty.

Jako problematické pak vnímám cenovou politiku a zaměření tabletu, protože zveřejněné ceny nejsou lidové a moc nezapadají do celé filosofie Googlu a řady Nexus nabídnout zákazníkovi za rozumné peníze kvalitní produkt. 499$ za 32 GB verzi, 599$ za 64 GB a zejména závratných 150$ za plus mínus nezbytnou klávesnici nám posune produkt do sfér Applu či řady Microsoft Surface. Předinstalovaný Android 6.0 Marshmallow je samozřejmě pozitivem, ale otázkou zůstává zda se v produktivitě práce vyrovná právě windowsovému Surface, proti kterému je evidentně konkurečně postaven. Ve hvězdách je také výdrž na baterii, protože nVidia X1 s brutálním výkonem si také o své watty určitě řekne… Otázek k zodpovězení je tedy skutečně hodně, ale na odpovědi si budeme muset počkat ještě poměrně dlouho, protože ačkoli přesné datum vstupu na trh nebylo určeno, odhady ho tipují někdy na dobu předvánoční.

[Zdroj]
Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.