Hodnocení recenzenta

Hodinky Zeblaze Crystal se povedly a po stránce zpracování není co vytknout. Se systémem už tak růžové není, ale drobné nedostatky lze s vzhledem k ceně snadno přehlédnout.

8
Hodnocení recenzenta

Čínské e-shopy nabízí množství nositelné elektroniky, tzv. weareables a vyznat se v jednotlivých produktech může být poměrně složité. Toho jsme si vědomi a tak se snažíme dostat ty nejzajímavější kousky k nám do redakce k otestování a usnadnit vám, čtenářům, lepší orientaci v tomto segmentu. Například minulý týden jsem testoval levné hodinky Mifone W15. Dnes se ale podíváme na hodinky Zeblaze Crystal, které jsou o něco dražší, ale nabídnou víc funkcí a pevně věřím, že si povedou lépe než hodinky Mifone W15 a to i proto, že jsme už jedny hodinky tohoto výrobce měli na recenzi a nevedly si vůbec špatně. Dominikovu recenzi hodinek Zeblaze Rover najdete zde. Pojďme ale zpět k Zeblaze Crystal, které nám zapůjčil náš partner Gearshop.com.

Než se dostaneme k recenzi, tak doporučuji mrknout na unboxing video.

Obsah balení

Ti z vás, kteří se na unboxing video poctivě podívali už vědí, co se ve slušivé černé krabičce schovává. Těm ostatním to nyní prozradím. V podstatě ničím výjimečná krabička je ozdobena na horní straně logem výrobce a na spodní zase stručnými informacemi o smartwatch jako je váha, rozměry, informace o displeji atd. Všechno má ale svůj čas a na tyhle věci se podíváme později, takže odklopíme víko a jdeme dovnitř. Tam čeká na otevření další krabička v jejíž útrobách je standartní USB/microUSB kabel a dobíjecí kolébka. Vedle krabičky, ale leželo ještě něco. Ano, správně. Jsou to hodinky, obepnuté kolem na omak velmi příjemného oválu. Skoro to vypadá, že je to vše, než si všimneme ve víku ukrytém, čínsko-anglického, nebo chcete-li, anglicko-čínského návodu. Víc už se do krabičky nevejde a není to ani potřeba.

 

Vzhled a zpracování

DSCN3110

Zatímco Zeblaze Rover se nápadně podobali na iWatch, tak Crystal se rozhodl jít vlastní cestou, a to je dobře. Hodinky se mi hodně líbí a to i přesto, že většinovým materiálem je plast. Kovový je jen stříbrný rámeček kolem displeje, který tvoří jeden díl s uchycením pásku. Ten vypadá jako kožený, ale s jistotou to potvrdit nemůžu. Pokud se najde někdo, kdo poradí jak poznat pravou kůži bez zkoušky ohněm a trvalého poškození, ať napíše do komentářů a rád pravost ověřím. Pásek lze snadno sundat a vyměnit za jiný s roztečí 22 milimetrů. Celkově je konstrukce pevná a vše lícuje. Aby taky ne, když výrobce udává odolnost dle normy IP65. I přes tloušťku 12 mm hodinky Zeblaze Crystal, na rozdíl od Mifone W15, mi nijak nepřekážely. Ostatní rozměry pak jsou 49 x 41 mm a váha 82 gramů, což papírově vypadá jako vysoká hodnota, ale ve skutečnosti jsem o nich ani nevěděl, a to běžně hodinky nenosím.

Přesně uprostřed čelní strany je mezi poměrně širokými rámečky umístěn displej. Jeho prohnutí zajišťuje to, že hodinky na ruce vypadají přirozeněji a mnohem lépe než bez prohnutí.

DSCN3133

Pravá strana je místem pro jediné tlačítko, které se na hodinkách nachází a plní ON/OFF funkci.

Pod úchytem horního pásku se schovává mikrofon a výstup reproduktoru najdeme na levé straně.

DSCN3171

Zbývá už jen zadní část, kde se nachází měřič srdečního tepu a piny pro dobíjení.

 

Displej

DSCN311113

Hlavním ovládacím prvkem je mírně prohnutý 1,54 palcový displej s rozlišením 240 x 240 obrazových bodů. Hodnota je to naprosto dostačující a cpát sem displej s větším rozlišením a vyšší energetickou náročností by bylo zcela zbytečné. Jednotlivé pixely při běžném použití vidět nejsou. Viditelnost je ze všech možných i nemožných úhlů naprosto výborná, stejně tak jako odezva displeje na dotyk. Jas displeje lze nastavit jen manuálně v 5 úrovních, ale ani nejvyšší hodnota nezajistí bezproblémovou čitelnost na přímém slunci.

 

Hardware

V nitru hodinek tiká procesor MTK2502, kterému je pomocníkem operační paměť s hodnotou 64 MB a interní, nerozšířitelné úložiště, o kapacitě 128 MB  z toho je volných pouze 3,5 MB. Dále tady najdeme celou řadu běžných senzorů. Základem je gravitační senzor, akcelerometr a měřič srdečního tepu. Na krabici jsou uvedeny i další 3 senzory o jejichž přítomnosti si nejsem moc jistý, protože o nich v systému není ani zmínky. Mezi ně patří barometr, altimetr a teploměr.

Za dobu, po kterou hodinky testuji sem si nevšiml náznaku zahřívání, a to ani při delším měření tepu nebo přehrávání hudby.

Software a funkce

Hodinky Zeblaze disponují vlastním systémem a všechny akce zvládají plynule, ale ve vlastním systému spočívá hlavní nevýhoda, a tou je nemožnost obohatit hodinky o další aplikace. Není to tedy úplně pravda, protože dvě aplikace nainstalovat jdou. Jedná se ale jen o počasí a digitální ciferník. Kromě očekávaných funkcí jako je kalkulačka, záznamník, stopky, budík, kalendář tady najdeme i spoustu dalších věcí.

Krokoměr –  počítá kroky jen když jej manuálně zapneme. Například náramek Huawei Talkband počítal kroky nepřetržitě a přesněji. Tady je počítání přesné jen když neustále jdeme, ale jakmile začnete jinou činnost, kroky naskakují jak se jim zachce. V nastavení krokoměru se nachází položky jako historie a nastavení výšky a váhy.

Monitor spánku – opět se musí zapínat ručně a budu se opakovat, Huawei to měl zmáknuté lépe, protože sám rozpoznal kdy usnu a měřil tak každý spánek. Ani tady nechybí nahlédnutí do historie.

MainUITheme – ikonka odhalí po rozkliknutí dvě možnosti vzhledu uživatelského prostředí. První volba je podle mého názoru až moc barevná, takže jsem sáhl po druhé, decentnější variantě.

Sedementary reminder – připomenutí toho, že nic neděláte. Pokud hodinky po nastavenou dobu nezaznamenají výraznější pohyb, dají o tom vědět.

Heartrate – ikonka srdce napovídá, že se jedná o měřič srdeční aktivity. Spouští se klepnutím na tlačítko start a po chvilce čekání vyskočí výsledek měření. Ani tady nechybí historie s údaji z předchozích měření.

Heartrate repeat – další položka v menu opět měří srdeční tep, ale v reálném čase. Přesnost měření se mi nepodařilo ověřit, ale v klidovém stavu mám nižší puls než například při jízdě na kole. Po jízdě zase puls pomalu klesá, takže měřič funguje, ale přesnost nedokážu odhadnout.

DuVoice – položka pro hlasové ovládání, ale pokyny jsou jen v čínštině.

Messaging – kde jinde hledat zprávy než pod všem známou ikonkou. Zprávy si zde jde přečíst a nebo ihned zavolat zpět. Odpovědět pomocí SMS je taky možné, ale nejde napsat vlastní text. Na výběr je jen pár uložených frází v angličtině.

Find my device – světe div se, najde odložený smartphone, ale jen pokud je spárován přes Bluetooth.

BT music – umožňuje přehrávání hudby z telefonu na hodinkách a nebo ovládání přehrávače při poslechu z telefonu.

Remote Capture – tato funkce udělá radost selfie maniakům, protože umožní ovládání fotoaparátu, kdy uvidíte na hodinkách scénu zabíranou kamerou telefonu a klepnutím na hodinky lze pořídit snímek.

Poslední položkou v hlavním menu je nastavení, obsahující následující položky:

Bluetooth settings – nastavení Bluetooth

clock – nastavení data, času a typu ciferníku

sound – nastavení melodie na vyzvánění a notifikace. Na výběr je vibrování, vyzvánění a nebo obojí.

volume – nastavení hlasitosti multimédii, notifikací a vyzvánění

display – výběr tapety, jasu, času zapnutého displeje a počet ikonek v menu

motion – povolení pohybových gest, kdy pohybem rukou například rozsvítíte displej, ztlumíte vyzvánění atd. Gesto pro rozsvícení displeje funguje na výbornou a řekl bych, že mnohem lépe než u náramku Huawei TalkBand B2, což sebou nese i nevýhodu v tom, že displej bude občas rozsvícen, i když nechcete a to má samozřejmě špatný vliv na výdrž baterie.

international – volba jazyka, kterým s námi budou hodinky komunikovat. Čeština však chybí, ale naštěstí je tady alespoň angličtina nebo němčina.

apps – nabízí jen odinstalaci nainstalovaných aplikací

reset – uvede hodinky do továrního nastavení

 

Aplikace Fundo

Odkaz na stažení aplikace Fundo do smartphonu, pomocí níž budou hodinky spolupracovat s telefonem lze najít buď v manuálu a nebo přímo v hodinkách v podobě QR kódu. Aplikace toho moc nenabízí. Nachází se zde jen nastavení notifikací a možnost instalace dalších aplikací. Jak už bylo řečeno, jedná se jen o počasí a ciferník. Nedělám si iluze, že by se to mělo změnit a aplikace budou přibývat. I kdyby k tomu však došlo, tak 3,5 MB volného prostoru toho moc nedovolí.

 

Konektivita

Zeblaze Crystal komunikují s ostatními přístroji prostřednictvím Bluetooth 4.0 a neměl by být problém je propojit s jakýmkoliv telefonem s OS Android verze 4.4 a vyšší. Problém nenastal ani při párování s telefonem iPhone 6. Připojení Bluetooth je stabilní a dosah na volném prostranství je cca 9 metrů než dojde k odpojení. Při návratu se hodinky během chvilky opět připojí a dají o tom vedět jemnou vibrací a informací na displeji.

Baterie

Na začátek si zrekapitulujeme papírové hodnoty akumulátoru. Máme tady nevyjímatelnou 280 mAh baterii a udávaná doba ve stand-by režimu je 72 hodin. Hodnota není daleko od pravdy, ale to bychom museli mít hodinky položené na stole a radši je ani nezapínat. Při neustálém Bluetooth připojení a zapnutí notifikací se dostaneme na poloviční hodnotu, takže maximálně 36 hodin. Pokud Bluetooth ponecháme v OFF režimu, prodlouží se výdrž o zhruba dalších 8 hodin. Suma sumárum se tedy nevyhneme každodennímu nabíjení, ale to je u smartwatch celkem běžný jev. Vyjímku tvoří snad jen kousky s e-ink displejem.

Závěr

Po ne moc podařených hodinkách Mifone W15 tady máme opět funkční a designově hodně povedený kousek. Vyzdvihnout musím každopádně použité materiály, kvalitu zpracování a stabilitu připojení. Záporné body udělím za nutnost zapínat krokoměr a monitor spánku manuálně. Taky aplikace FunDo by si zasloužila mírné úpravy, kde by potěšily statistiky spánku a aktivity. Hodinky sice nejsou dokonalé, ale přihlédnu-li k ceně, za kterou se hodinky prodávají (aktuální cenu zjistíte zde), tak musím přivřít nad drobnými nedostatky oči a hodinky Zeblaze Crystal patří mezi to nejlepší, co lze v cenové hladině do 2000 Kč momentálně zakoupit.