V tomto týdnu nás čeká uvedení několika novinek a to od významných čínských producentů, jako je Meizu, UMI nebo Xiaomi. A právě posledně jmenovaný to dnes vše odstartoval ranní konferencí v Pekingu, kde Lei Jun představil velmi očekávané Xiaomi Mi 4c, tedy další verzi této velmi populární řady telefonů, vycházející z ještě nedávné vlajkové lodi Xiaomi, Mi 4.

Xiaomi Mi 4c je vlastně upgrade na jaře v Dillí představeného Xiaomi Mi 4i. Společnost jej uvedla s jasným záměrem expanze na globální trhy, přesněji zatím na okolní asijské s přidáním jednoho zámořského, Brazílie. Přesto se i tento model nakonec podíval na domovský, tedy čínský trh. A ačkoli se jednalo o odlehčenější verzi Mi4, tak na většině uvedených trzích sklízel poměrně značný úspěch.

Xiaomi tedy neváhalo a opět po vzoru pořekadla „kuj železo dokud je žhavé“ celý přístroj přepracovalo a vylepšilo přidáním jednoho překvapivého ovládacího prvku.

Xiaomi Mi 4c opět přijde se skořepinovou konstrukcí a plastovým zadním krytem, vyvedeným v několika odstínech. Šasi telefonu je však vyrobeno s hliníkovo-magneziové slitiny, což mu dodává punc kvality a tuhosti. Designově si jsou obě verze podobné jako jednovaječná dvojčata. Hlavní změny proběhly především uvnitř přístroje. Tak si je pojďme představit.

Hlavní změna se týká použití procesoru, kdy Xiaomi do přístroje použilo současnou stájovou „dvojku“ z produkce Qualcomm, šesti jádrový Snapdragon 808 (ano ten, co nalezneme například v LG G4). Tomu sekunduje grafická karta Adreno 418 GPU a dále operační paměť v základní verzi s kapacitou 2 GB nebo v případě té silnější varianty 3 GB. To tedy potvrzuje, že Xaiomi vypustí na trh dvě verze tohoto přístroje. Na výběr máme verzi s interním úložištěm 16 GB ROM a operační pamětí 2 GB RAM nebo 32 GB ROM a 3 GB RAM.

Některé specifikace zůstávají shodné s „ičkovou“ verzí, například 5 palcový displej s rozlišením FullHD 1920 x 1080p s funkcí Sunlight. I na místě zadního fotoaparátu zůstal osvědčený 13Mpx snímač, známý již jak z „i“ verze, tak i z vlajkového Xiaomi Mi Note. Ten oproti i-verzi dostal navíc funkci fázového ostření, PDAF.

Xiaomi MI 4c displej Xiaomi MI 4c fotoaparat

Další zajímavostí je návrat „ztraceného syna“. Už jsem si říkal, že Xiaomi zanevřelo na infračervené ovládání přístrojů a hle, ono je tu zpět. Ano, na trhu i v domácnostech nalezneme stále dost přístrojů/zařízení, které se ovládají pouze prostřednictvím dálkového ovládání IR, tudíž neobsahují v sobě modul s konektivitou prostřednictvím Wi-Fi sítě. Osobně jsem rád, že si to Xiaomi uvědomilo. V přístroji najdete tak aplikaci, která již v sobě ukrývá více než 2000 přednastavených zařízení od různých světových producentů a pokud byste přeci jenom nenalezli ten svůj, vše si můžete jednoduše naprogramovat sami.

Xiaomi MI 4c blaster 2 Xiaomi MI 4c blaster

To by však nebylo Xiaomi, aby s daným přístrojem nepředstavilo nějakou novou funkci nebo technologii. Dnes máme možnost se seznámit s tzv. Edge Tap. Jedná se o funkci aktivních hran telefonu, pozor neplést s aktivní hranou displeje, kterou na jaře představilo ZTE na své Nubii Z9. Tentokráte jsou aktivní opravdu boky/hrany telefonu, které reagují na lehký poklep. Slovy Xiaomi, „obě strany Mi 4c reagují na lehké údery, například poklepáním se vrátíte o krok zpět, nebo jedním klepnutím v režimu fotoaparátu pořídíte snímek“.

Xiaomi MI 4c snap edge

Na konferenci se hodně diskutovala výdrž telefonu, kde samozřejmě nechyběla i různá srovnání nejen s přímou konkurencí k tomuto přístroji. Xiaomi do své novinky implementovalo baterii o kapacitě 3080 mAh, což papírově v kombinaci s nedávno představeným MIUI OS7, co se týče spotřeby energie, vypadá slibně. Baterie navíc podporuje rychlo-nabíjení Quick Charge 2.0.

Xiaomi MI 4c baterry

Další inovaci Xiaomi přináší v podobě konektoru, kdy také sáhli po pomalu se rozšiřujícím reverzním USB typu C. Malá inovace, avšak revoluční, kdo vyzkoušel dá mi za pravdu. Navíc Xiaomi do svého balení přidalo i redukci na klasický microUSB konektor, a to z toho důvodu, aby tzv. „remcalům“, co stále o tomto formátu pochybují a stěžují si nesmyslně na nedostupnost například nabíječky nebo kabelu, zalepilo tzv. „huby“, omlouvám se za to slovo.

Specifikace:

Xiaomi MI 4c spec

 • 64-bitový Qualcomm Snapdragon 808 procesor
 • Adreno 418 GPU
 • 5 palcový displej 1080p z produkce Sharp / AUO / LG s variabilní obnovovací frekvencí (o 10% větší úspora pro baterií)
 • Sunlight displej pro vynikající viditelnost za velmi jasných podmínek
 • 13MPx fotoaparát od Sony (IMX258) nebo Samsung (S5K3M2), PDAF super-rychlý autofokus (<0,1 s)¨
 • 5MP širokoúhlá přední kamera
 • konektor USB typu C s funkcí rychlého nabíjením Quick Charge 2.0
 • vestavěný IR ovladač, podporující více jak 2000 zařízení (včetně třeba DSLR kamer)
 • Double Tap Wake-up, dvojím poklepáním probuzení obrazovky
 • aktivní hrany telefonu Snap Edge – obě hrany/boky telefonu reagují na lehký poklep
 • přístroje přichází s operačním systémem MIUI 6 s tím, že aktualizace na MIUI 7 by měla být do několika týdnů
 • rozměry 138,1 x 69,6 x 7,8 mm, váha 132 gramů
 • barevná provedení – bílá, černá, růžová, žlutá a modrá

Xiaomi MI 4c rozměry

Cenovky pro jednotlivé přístroje byly nastaveny následovně:

Verze s 16 GB ROM/2 GB RAM – 1299,- juanů (203,- dolarů)

Verze s 32 GB ROM/3 GB RAM – 1499,- juanů (235,- dolarů)

To znamená, že Xiaomi opět zvolilo velmi agresivní cenovou politiku v porovnání s výbavou. Jen ještě podotýkám, že se jedná o ceny, které naleznete na oficiálním čínském e-shopu Xiaomi. Zajímavé bude také sledovat, jestli Xiaomi vypustí do oběhu obě verze současně, za což v minulosti a především u verze Mi 4i sklidilo poměrně velkou kritiku, když byla dlouho dostupná pouze nižší verze.

Mimoto byl ještě na konferenci představen Mi Bluetooth Speaker, o kterém vám přineseme informace později.

xia_10

[zdroj]