Hodnocení recenzenta

Cube i7 Remix je skvělý tablet s revolučním systémem, fantastickým zpracováním a příznivou cenou, který by si osmičku zasloužil bez přemýšlení. Bohužel problémy s češtinou jsou pro našince v podstatě nepřekonatelné a kazí celkový dojem.

6
Celkové hodnocení x/10

Tabletový trh je v současnosti poměrně konzervativním místem a inovací a revolučních prvků najdeme jako šafránu, platí to zejména v oblasti operačních systémů. Drtivá většina výrobců nabídne zákazníkovi buď Android (maximálně s nějakým firemním launcherem navrch), Windows 8/10, případně několik odvážlivců dualboot s oběma. Proto je pionýrský přístup vždy vítán a dnešní pán na holení v podobě Cube i7 Remix je právě takovým odvážným revolucionářem. Operační systém Remix OS od firmy JIDE je velmi sympatickou variací postavenou na Androidu nabízející opravdu nevšední prvky jako je práce s více okny a jeho popularita prudce roste. Proto, když nám naši partneři z Gearbestu nabídli tablet s tímto operačním systémem, skočil jsem po něm jako hladový vlk.

Balení

Slušivá bílá krabice se stříbrnými lehce holografickými prvky je vskutku objemná a i když tablet sám o sobě není žádný drobeček, tak vnitřní uspořádání není úplně ideální a mohla by být bez problémů výrazně menší. Tablet je pro jistotu zabalen nadvakrát, aby se náhodou při přepravě něco nestalo drahocennému displeji a podobná míra péče vždy potěší. Příslušenství je jen základní, jediným malým bonusem je kvalitní OTG káblík. Jinak se překvapení nedočkáme, v krabici najdeme velkou a nešikovně vertikální nabíječku s US/čínským konektorem, obvyklou redukci na naše zásuvky pochybné kvality, USB kabel a několik nezbytných a vrcholně důležitých manuálů, VIP karet a nálepek. Inu Čína se někdy prostě nezapře 🙂

Vzhled a konstrukce

Cube i7 Remix, jak už ostatně název vypovídá, vychází ze svého výrazně dražšího bratříčka i7 a pozitivní zprávou je bezpochyby fakt, že kvalita konstrukce, design a použité materiály jsou zcela identické. Tudíž Remix nabídne fantastické zpracování, které je bez přehánění na úrovni minimálně dvakrát dražších kousků. Celé šasi je z unibody celokovové skořepiny vyztužené ještě masívními hliníkovými pásy na hranách a pevným plastovým pásem na horní straně zad umožňující citlivý příjem pro antény Wi-Fi. Záda tabletu jsou vyvedena v tmavě modré barvě a ačkoliv mají matnou úpravu, tak se stále jedná o úspěšné lapače otisků prstů a šmouh.

P50909-112356_result

 

Tablet je díky svému 11.6″ palcovému displeji opravdu velký a 298 x 180 x 8.5 mm už nejsou zrovna kompaktní rozměry, stejně jako váha 735 g. Tablety podobných rozměrů už jsou prostě zamýšleny jako plnohodnotná náhrada netbooků a ultrabooků se vším všudy. Přední strana je kryta tvrzeným sklem a najdeme zde pouze přední kamerku nad displejem a čidlo senzoru automaticky regulující jas, pod displejem je pak další důkaz příbuznosti šasi s i7 v podobě Windows tlačítko (fungujícího jako Home) s haptickou odezvou. Není asi nutné zdůrazňovat, že tablet s Windowsy nemá zhola nic společného a jedná se tak pouze o zavádějící prvek 🙂 Zadní strana pak nabídne jen mírně vystupující čočku zadního 5 Mpix fotoaparátu, jinak je skořepina holá.

Ovládací prvky se smrskly do tlačítka Power a kolébky ovládání hlasitosti v levé části horní hrany a nutno dodat, že zpracování tlačítek je ukázkové a masivní hliník se neviklá ani náhodou. Do tlačítka Power je taktéž integrována haptická hmatová odezva, takže při zapnutí vše příjemně zavibruje. Konektorová výbava je situována na levou hranu a je vcelku bohatá, 3.5 mm audio jack, micro HDMI, dvojice microUSB portů, přičemž jeden je sdílen s napájením a slot na microSD kartu. V rámci objektivity musím zmínit, že jeden z microUSB portů nelícoval přesně s vykrojením slotu a připojení konektoru vyžadovalo dávku šikovnosti a flexibility, jde však stoprocentně o kusovou chybu. Pravá hrana je pak vyhrazena pro dvojici mřížek reproduktorů. takže se nedočkáme rovnoměrného audio přednesu, pokud tedy nebude tablet použit orientací na výšku 🙂

K dispozici jsem měl i oficiální klávesnicový dok, který není součástí základního balení a při ceně kolem 60$ se nejedná o nic laciného. Přesto ho musím bez debat doporučit ke koupi, protože se jedná o vysoce kvalitní kousek, který převyšuje veškeré podobné pokusy konkurence. Dok je vyroben ze stejné kombinace materiálů jako tablet samotný a záda tak jsou opět vyvedena jako tmavě modrá kovová skořepina.Klávesy jsou kvalitní s dobrou velikostí a zdvihem, je radost na nich psát. Touchpad je pak menší než je obvyklé a průměrné přesnosti a pohodlnosti. Uchycení tabletu je klávesnici je řešeno magnetickým konektorem a tablet může být připojen k doku pouze pod jedním úhlem, který můžete vidět na obrázcích kolem, jakékoli vlastní nastavení není možné. Dok s tabletem lze také složit do podoby zavřeného laptopu, ke kterému se ostatně blíží i váha, protože dok samotný váží skoro stejně jako tablet a dohromady se dostaneme zhruba skoro na 1.4 kg. Posledním prvkem jsou dva integrované plnohodnotné USB porty v zadní části doku, což je skvělá zpráva i když se samozřejmě nejedná o plně napájené porty, takže připojení některých externích harddisků není možné bez dodatkového napájení. Dok se jedním slovem prostě povedl a pro majitele kteréhokoli kousku z řady i7 je v podstatě nutností.

Displej

Jak již bylo řečeno tak i7 Remix má velký displej s 11.6″ úhlopříčkou a FHD rozlišením 1920 x 1080 pixelů (poměr stran tedy 16:9), jedná se o IPS panel, ale nejde o OGS, takže mezi dotykovým sklem a displejem samotným je malá proluka. Digitizér je přesný a registruje až 10 dotyků najednou, sklo je tvrzené a s největší pravděpodobností postrádá ochranné prvky typu Gorilla Glass. Co však nepostrádá je nalepená přilnavá fólie s nezbytnými bublinami 🙂 Displej je výborné kvality s přesným podáním barev, skvělými pozorovacími úhly a parádní ostrostí, pouze maximální jas je lehce nadprůměrný, ale kdo by ostatně nosil podobně velké tablety na denní slunce… S displejem naprostá spokojenost.

P50909-111107_result

 

Hardware

Ačkoliv se nejedná o Windowsový tablet tak se uvnitř Cube i7 Remix setkáme se starý dobrým 64-bitovým Intelem Atom Z3735F s maximálním taktem 1.8 GHz spárovaným se 2 GB DDR3L RAM a 32 GB eMMC úložiště, ze kterého samozřejmě něco ukousne systém, takže uživatel má k dispozici zhruba 24 GB v jednom bloku. Výbava je opravdu standardní a zahrnuje Wi-Fi modul b/g/n, BT 4.0, microSD slot, micro HDMI, dvojici kamerek 5 MPix/2 Mpix, OTG, gyroskop a světelný senzor. Baterie má kapacitu 8400 mAh a blíže se na ni podíváme v kapitole o výdrži.

 

Systém

Hlavním tahákem tohoto tabletu je bezpochyby výše zmíněný revoluční systém Remix OS, takže se mu zběžně podívejme na zoubek. V tabletu je předinstalován Remix OS ve verzi 1.0, který je postavený na Androidu 4.4.4, ale skoro to nepoznáte. Systém nemá App drawer a všechny ikonky jsou tak vyskládané na ploše, případně organizované ve složkách. Přidána je spodní lišta podobná Windows (u které je zapnout dobře fungující inteligentní skrývání), kde vidíte spuštěné aplikace multifunkční tlačítko v pravém dolním rohu, které se stará o multitasking a zavírání aplikací.

 

Remix OS je zaměřen především na multitasking a operace s více okny, což je mezi modifikacemi Androidu unikát a přibližuje logiku používání spíše Windows. Vše je řešeno přepnutím aplikace do tzv. „Phone“ módu, kdy se pak otevře v menším okně se kterým se dá libovolně hýbat, ale nedá se manuálně upravit jeho velikost. Vše má malý háček, protože ne všechny aplikace a hry tento „Phone“ mód podporují a nedá se tak s funkčností počítat na 100 procent. Dále pak například některé hry a aplikace vyžadují přítomnost uživatele přímo v jejich okně jinak se automaticky zapauzují. Přesto se jedná o velmi pohodlné a šikovné řešení, na které se velmi rychle zvyká a je návykové, takový ideální tabletový mix mezi Windows a Androidem. Crossoveru napomáhají například i funkční legendární copy-paste zkratky Ctrl-C / Ctrl-V a jiné (např. Alt-Tab).

Screenshot_2015-09-09-11-36-03_result

Systém samotný je absolutně plynulý, svižný a stabilní, navzdory mnoha otevřeným oknům mi nikdy nic nespadlo nebo nezamrzlo, nebyl ani problém spustit dvě či tři poměrně náročné hry najednou, s optimalizacemi si opravdu Remix OS vyhrál a všechno šlape jak švýcarské hodinky. K dispozici je i několik předinstalovaných nativních aplikací a vychytávek jako je výborné notifikační menu vyvolané stažením dolů, nebo propracovaný souborový manažer. Tablet přišel i s předinstalovaným Google Play a již nainstalovanou aplikací Kingroot, ale v Číně kolují i verze bez těchto vymožeností, není však problémem cokoliv během chvíle doinstalovat.

Screenshot_2015-09-09-11-33-13_result

Nic však není dokonalé a kromě malých mušek na kráse jako je nefunkční Youtube aplikace, havarující Google Maps ve „Phone“ módu nebo tvrdohlavě padající Nastavení při kliknutí na vyhledání Updatu systému se mi podařilo natrefit na masařku velikosti mrakodrapu, která bohužel bude pro drtivou většinu českých uživatelů kamenem úrazu. Systém má v sobě nějaké podivné kódování jazyků a tak i když v nabídce jazyků čeština figuruje, tak na první pohled je něco špatně protože „eština“ se naše mateřština opravdu nejmenuje… Problém přetrvává v podstatě v čemkoliv systémovém, některé stránky v browserech se prostě také zobrazují špatně (nejvíce rezistentní proti tomuto problému se ukázal Firefox, ale ani ten nebyl 100 procentní). Inu posuďte sami v obrázcích níže. Jde o fatální chybu, kterou se mi nepodařilo vyřešit a soudě podle ohlasů na fórech nejen čeština má tyto problémy a znehodnocuje to skvělý tablet poměrně razantním způsobem.

Další nepříjemností je velmi problematická možnost teoretického upgradu na novější verzi Remix OS, v tabletu je nejstarší 1.0 a firma JIDE už přitom vydala verze 1.5 a 2.0 postavené na Androidu 5.0 Lollipop s množstvím nových funkcí a předpokládám i oprav a vylepšení. Bohužel podle informací dostupných na fórech má hardware Cube i7 Remix problém s podporou Androidu 5.0 všeobecně a proto se asi od Cube upravených ROM na bázi Remixu OS 2.0 nedočkáme. Možný je samozřejmě zázrak, ale jsem spíše skeptický. Podotýkám, že JIDE jsou pilné včeličky a ke stažení jsou například  kompletní obrazy Remix OS 2.0 např. pro googloveské tablety Nexus 9 nebo Nexus 10.

Výkon a používání

Souhrn našich obvyklých benchmarkových testů najdete níže a dá se jen podotknout, že Remix OS nemá v podstatě žádný vliv na výkon hardwaru a dosažené výsledky jsou zcela v rozmezí ostatních kousků s Atomem Z3735F/Z3736F, které nám prošly pod rukama. Použitá eMMC pamět dosahuje velmi dobrých rychlostí a jedná se o velmi nadprůměrné naměřené hodnoty přispívající ke svižnosti tabletu.

Ani herním výkonem Remix nezklamal a i když jsem ho trápil několika náročnými hrami v různých oknech najednou tak vše zvládl skoro až obdivuhodně a bez ztráty kytičky. Hraní na 11.6″ úhlopříčce obecně je parádní pro strategické a logické hry, akční tituly vyžadující neustálé kontaktní dotykové ovládání trpí váhou tabletu a dá se tak doporučit raději například nějaký Bluetooth gamepad.

Citlivost Wi-Fi byla naprosto v pořádku, dovolil bych si tvrdit, že nadprůměrná a signál držel jako helvétská víra. To stejné se dá říci i o Bluetooth spojení, kde ani jedno z testovaných připojených zařízení nenarazilo na sebemenší problém.

Baterie a výdrž

Ačkoliv je kapacita baterie papírově velmi slušných 8400 mAh, tak přece jen velký FHD displej je poměrně nenažraný a u výdrže jsem nečekal žádné velké zázraky. Z výsledků testů jsem tak byl  příjemně překvapen, protože v PCMark Battery testu se Remix dostal na velmi dobrých 5.30m při zapnuté Wi-Fi a maximálním jasu a v reálném kancelářském použití nebo při přehrávání filmů jsem se dostal na hranici 6 hodin. Což jsou myslím velmi sympatické výsledky a tablet se nemá za co stydět.

Screenshot_2015-09-08-21-34-24_result

Fotoaparát a zvuk

Čínské tablety obecně nejsou žádnými přeborníky v kvalitě fotografií a proto jsem byl mile překvapen výslednými kousky ze zadní 5 Mpix kamerky Remixu, ano barvy jsou sice mírně vybledlé a ne zcela přesné, ale už jsem viděl z podobných kusů mnohem horší. Velmi špatná je však pomalost zaostřování, při té si stihnete ještě odskočit na kávu. Přední 2 Mpix kamerka nenadchne ani neurazí, na Skype je dostačující a na nic jiného ji nikdo ani nepoužije. Pro zájemce neořezané verze fotografií ke stažení ZDE.

Zvukové podání reproduktorů Remixu je na velmi dobré úrovni, audio je čisté a hlasité, jen je škoda umístění obou reproduktorů na pravou hranu, takže se korektního rozložení sterea prostě nedočkáte. Ale mezi tabletovými reproduktory se jedná o nadprůměr a Cube mohou být na svoje řešení uzavřených zvukových komor hrdí. Výstup do sluchátek také není špatný a je oproštěn od obvyklému šumu a interferencí přítomných u většiny tabletů s Atomem, takže i tady se výrobci povedlo odladit vše ke spokojenosti zákazníka.

Recenze Cube i7 Remix – hodnocení a závěr

Moc a moc jsem chtěl na Cube i7 Remix hrnout jen zasloužené chvalozpěvy, ale bohužel nemohu, protože pro českého zákazníka je tablet z velké části limitován pro použití kvůli problémům s češtinou. Což je opravdu obří škoda protože jinak se jedná o revoluční tablet s výborným systémem ( i když nepravděpodobnost updatu je také mínusová), fantastickým zpracováním a příznivou cenou. Takže mohu doporučit jen nadšencům, případně jedincům plánujícím používat vše pouze v jazyce Shakespearově.

P50909-111124_result

Tablet se dá koupit u našeho partnera z Gearbestu,  kterým děkujeme za jeho poskytnutí k recenzi, například ZDE za 180.99$ nebo z evropského skladu ZDE za 207,35$, kde však bohužel v těchto dnech není skladem. Ke koupi pak jednoznačně doporučuji i skvělý klávesnicový dok, který seženete ZDE za 62.99$.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.