Dlouhá dovolená si bere svoji daň i v informacích o novinkách a ačkoli srpen nebyl v tabletovém světě nějak extra nabitý, tak se hodí o nejvýznačnějších kouscích napsat pár slov i s příslovečným „křížkem po funuse“. Jedním z takových je rozhodně Teclast X98 Pro, který jak už je z názvu patrné je nástupcem velmi populární a dobře prodávané řady X98. Tablet se objevil na trhu někdy v polovině srpna, ale včera se objevilo oznámení o brzké dostupnosti Dual OS verze, takže se primárně zaměříme na ni, protože veškeré specifikace jsou shodné.

Původní řady X98 používaly procesory Intel Atom na platformě Bay Trail a i když tyto Z37xx CPU nejsou špatné, tak už přece jen vykazují známky stáří a vývoj nekompromisně pokročil dále. Proto je radostí sledovat jak Teclast bleskurychle naskočil na rozpohybovaný vůz pokroku a X98 Pro tak může nabídnout novotou vonící hardware a jako první z čínských výrobců pustil na trh zařízení na nové platformě Cherry Trail. Konkrétně se jedná o čtyřjádrový Intel Atom X5 Z8500 s maximální frekvencí 2.24 GHz, který nabídne plně 64-bitovou architekturu a zejména výrazně vylepšené grafické jádro Gen8 HD Graphics s 12 EU vykreslovacími jádry. Velmi pozitivní zprávou je i 128-bitová paměťová sběrnice a použití dvoukanálové LPDDR3 RAM na frekvenci 1600 MHz, nešetřilo se ani na kapacitě a tablet má výživné 4 GB RAM. Co se týče úložiště, tak tady se bohužel o žádnou revoluci nejedná, protože Cherry Trail Atomy bohužel SSD nepodporují a tak se dočkáme pouze standardního eMMC o kapacitě 64 GB.

X98Produalos_zt_03

 

Nový Teclast X98 Pro sdílí osvědčené designové prvky a šasi se starší generací, takže se opět jedná o 9.7″ kousek s poměrem stran 4:3, Retina rozlišením 2048 x 1536 pixelů a displej samotný je pak IGZO z produkce LG, ale bohužel se nejedná o laminované OGS a chybí i jakákoli ochrana tvrzeného skla (Gorilla Glass nebo podobné). Rozměry jsou sympatické a váha 458 g případně tloušťka 7.9 mm patří k nadprůměru. Samozřejmě nechybí výbava v podobě Wi-Fi, BT 4.0, microSD slotu, 5 Mpix/2 Mpix kamerek, microHDMI, WiDi nebo OTG, ale bohužel se dostalo jen na jeden microUSB konektor, který je navíc ještě sdílený s nabíjecím. Baterie má solidní kapacitu 8000 mAh a z prvních testů se dá odhadnout zhruba pětihodinová výdrž, protože nová výkonnější platforma je holt vždycky energeticky náročnější. Původní verze X98 Pro měla jako systém předinstalované pouze Windows 10, ale nový Dual OS model by měl nabídnout lákavé kombo Windows 10 / Android 5.1.

X98Produalos_zt_14

Teclast X98 Pro ve Win 10 verzi je dostupný v Číně za 1399 juanů (tedy asi 220$), přičemž mezinárodní přeprodejci cenu jen mírně navýšili zhruba na 260$. Dual OS verze by měla být k dispozici od 12.září a neočekávám žádné drastické navýšení ceny. Za ty peníze se bude jednat o jeden z nejlepších kousků s poměrem cena výkon pro zákazníky, pro které jsou modely s Core-M stále ještě příliš drahé a nedostupné. Teclast se nám velmi nadějně rozjel a X98 Pro je vskutku skvělou volbou s moderním hardwarem za rozumné peníze, jen tak dále.

[Zdroj]
Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.