Hodnocení recenzenta

Oukitel U8 je opravdu poctivě udělaný lowendový telefon za příznivou cenu. Nabídne parádní zpracování a odladěný rychlý Android 5.1 na úkor 3D výkonu a kvality fotoaparátu. Dá se bez uzardění doporučit méně náročným uživatelům jako dobrá volba.

7
Celkové hodnocení x/10

Nestává se každý den, že vyhrajete něco v soutěži, a proto když se na moji maličkost usmálo štěstí ve facebookové soutěži našeho partnera Coolicoolu a do mých rukou zamířil Oukitel U8, tak je samozřejmostí podělit se o dojmy i s našimi čtenáři. Ačkoliv je značka Oukitel na trhu již delší dobu (přesněji od roku 2007), tak pouze v posledních měsících a týdnech vyvíjí aktivitu zřetelnou i pro našince a já osobně jsem je zaregistroval pečlivěji právě až s modelem U8. A jak už jste asi vytušili z nadpisu, tak moje první setkání s touto značkou se neslo na pozitivní vlně a já se do budoucna budu těšit na další kousky, protože potenciál je prostě přítomen. Ale vše pěkně popořadě 🙂

Balení

Oukitel dorazil na místo určení v krabici ve formě slušivého oranžového kvádříku a design není narušen ničím jiným, než logem výrobce. Krabička není předimenzovaná a po vybalení zjistíme, že by ani nebylo nutné velikost přehánět, protože vybavení je pouze základní, ale nic zásadního nechybí. Telefon je pečlivě zabalen a displej je navíc krytý fólií s reklamním potiskem. Nabíječka dorazila už přímo s EU konektorem, což stále ještě není u čínských telefonů automatické a vždycky to člověka potěší. Nezbytný USB kabel v bílé barvě ladící s nabíječkou samozřejmě nesmí chybět a protože Oukitel používá zásuvku na SIM, tak je přibalen i trn na její pohodlné vysunutí. Manuál a dokumentace je dokonce i v civilizovaných jazycích a tím výčet obsahu balení končí, sluchátek ani jiných extrabuřtů se nedočkáme.

Design a zpracování

Čínská fascinace jablečnými produkty je známým fenoménem a i Oukitel U8 si designově velmi půjčuje u iPhonu 6, ale přes to se jedná o unikátní verzi, kterou výrobce nesdílí jako OEM. Můj kousek byl vyveden v černém provedení se stříbrnými boky, ale k dispozici je na trhu i bílá verze. Rozměrově není na svou 5.5″ úhlopříčku zbytečně velký (151.8 x 76.3 x 7.9 mm) a prvním dojmem po uchopení do ruky tak bude bez debat váha, protože U8 je opravdu TĚŽKÝ 🙂 Bratru 196 g živé váhy prostě není málo, ale na druhou stranu tak telefon působí extrémně bytelně a pevně. Konečně máte pocit, že držíte opravdu něco pořádného, osobně bych vyšší váhu viděl spíše jako pozitivum napomáhající k dobrému pocitu z konstrukce.

P50725-152551_result

Ta je totiž vskutku na excelentní úrovni, zejména masivní rám z hliníkové slitiny je opravdu skvěle proveden a nezapomnělo se ani na miniaturní plastové proužky nad umístěním antén, aby příjem nebyl přítomností celokovového provedení rušen. Záda jsou pak vyrobena z velmi tvrdého a odolného plastu s „gumovým“ pocitem úchopu a jsou kryt je neodnímatelný, což opět přispívá k jednolitosti konstrukce. Všechno lícuje jak má, nikde ani náznak vrznutí, takže zpracování opravdu na jedničku podtrženou a zejména vzhledem k ceně se jedná o něco skoro až neuvěřitelného. Jako malá chybka na kráse se dá snad jen zmínit mírně vystupující čočku fotoaparátu, ale jde opravdu zhruba jen o 2 mm.

Zadní strana nám kromě fotoaparátu s dvojitým LED bleskem nabídne i čtvercovou dotykovou čtečku otisků prstů hned pod ním a podrobněji se na ni zaměříme v samostatné kapitole. Na spodní straně je pak přítomna dlouhá mřížka reproduktoru, který si opět proklepneme v části zaměřené na zvukovou kvalitu.

 

Levá hrana je vyhrazena pro vysouvací šuplík na dvojici micro SIM karet (případně místo jedné je možno použít microSD), na pravé pak najdeme kolébku ovládání hlasitosti a tlačítko Power pod ní. Sluší se zmínit opravdu parádní zpracování těchto tlačítek, stisk je přesný a na materiálu se nešetřilo, nikde ani náznak tolik obvyklého viklání. Na horní hraně pak najdeme pouze sluchátkový 3.5 mm jack a nabíjecí/micro USB konektor je velmi rozumně situován na hranu spodní. Oba tyto konektory jsou vylepšeny plastovými výplněmi uvnitř, což opět potěší.

Přední straně vcelku logicky dominuje 5.5″ displej krytý temperovaným sklem (pravděpodobně se nejedná o Gorilla Glass ani jiné podobné ochranné řešení) a jak je v poslední době zvykem také nesundatelnou fólií s kvantem vzduchových bublinek, jak můžete posoudit na obrázcích kolem. Displej je 2.5D, tedy mírně zakřivený a nevypadá to vůbec špatně, ačkoliv přechod na hranu samozřejmě není hladký. Rámečky kolem displeje také neurazí, ačkoliv se nejedná o zcela bezrámečkové provedení, tak jsou rozumně široké a rozhodně neruší uživatele. Nad displejem najdeme čočku předního 5 Mpix fotoaparátu, sluchátkový reproduktor a senzory přiblížení a automatické regulace jasu. Dole pak je obvyklá trojice kapacitních tlačítek Menu – Home – Zpět sloužící k ovládání telefonu. Nedostalo se však na notifikační LED diodu, což určitě leckoho zamrzí.

P50725-154116_result

Displej

Oukitel U8 má 5.5″ IPS OGS displej s rozlišením 1280 x 720 pixelů krytý jak již bylo zmíněno temperovaným sklem se 2.5D zakřivením. Na první pohled velmi příjemně překvapí svojí ostrostí a živými barvami a člověk se skoro zdráhá uvěřit, že se jedná pouze o HD rozlišení. Není však všechno zlato co se třpytí a Oukitel U8 trpí velmi zajímavým úkazem se kterým jsem se setkal u mobilního telefonu vskutku poprvé. Pozorovací úhly jsou naprosto v pořádku KROMĚ pohledu zleva, kde se barevné podání rychle stává inverzním a nekoukatelným. Kolegové v zahraničních recenzích spekulují zda je opravdu použit IPS panel, který by něco podobného dovolit neměl, ale podle mého názoru (a oficiálních specifikací) se o IPS pravděpodobně jedná, ale pro inverzní barvy při pohledu zleva prostě vysvětlení moc nemám. Jinak je opravdu displej vysoce nadprůměrný, maximální jas je na dobré úrovni, snad jen hodnota minimálního jasu by mohla být výrazně nižší. Vytknout se dá i pomalu reagující automatická regulace jasu. Digitizér je přesný a reaguje svižně, je však limitován pouze na maximálně 5 dotykových bodů, i když kdo by dokázal nacpat všech 10 prstů na malý displej 🙂

P50725-152723_result

Hardware

Telefon dostal do vínku 64-bitový čtyřjádrový MT6735P s taktem jádra na pouhém 1 GHz, grafikou Mali T-720 a operační pamětí o velikosti 2 GB. Parametry čipsetu moc důvěry nevzbuzují, ale jak se za chvíli přesvědčíme tak teorie je jedna věc a praxe druhá. Kapacita úložiště je 16 GB a naneštěstí je rozdělena do dvou oddílů, což je stále rozšířený nešvar. Naštěstí díky přítomnosti microSD slotu s podporou až 128 GB karet je místa na rozdávání. Ani podpora LTE nezklamala, dočkali jsme se fungujících 800/1800/2100/2600 Mhz pásem, takže drtivá většina českého pokrytí je zaručena (výjimkou je jen Vodafonní pseudo-LTE 900 MHz pásmo). Zbývající výbava je obvyklého ražení, dualband Wi-Fi, BT 4.0, OTG, GPS a jako bonus FM rádio. Zadní fotoaparát je 13 Mpix (pravděpodobně interpolovaný) s neznámým čipem od Omnivision, přední pak 5 Mpix snímač.

P50725-152204_result

Samostatný odstaveček si zaslouží i čtečka otisků prstů situovaná na zadní straně, která dala ostatně název celému telefonu Oukitel U8 Universe Tap. Což značí, že telefon je možno odemknout pouhým přiložením prstu bez nutnosti rozsvícení displeje. Senzor je však poměrně pomalý a s rozpoznáváním otisků jsem nebyl zcela spokojen. Oukitel sice poměrně rychle přispěchal s updatem firmwaru, který citlivost a přesnost drasticky zlepšil, ale i tak je podle mého soudu čtečka otisků na hranici pohodlnosti používání. Ale jde z velké části určitě jen o zvyk a nedostatek tréninku a v dané cenové kategorii se jedná pořád o nadprůměrný senzor.

Systém

V telefonu je předinstalován v podstatě čistý Android Lollipop ve verzi 5.1, jediným zásahem Oukitelu je pak nainstalovaný firemní launcher, který asi nesedne každému, protože má poněkud cirkusový vzhled ikon a uspořádáním se spíše blíží iOS bez AppDraweru. Systém je velmi dobře odladěn a vše funguje jako na drátkách, aktualizace jsou k dispozici pomocí OTA a soudě podle rychlé reakce po vydání se firma poměrně stará. Po dobu testování jsem narazil jen na několik mušek, asi dvakrát jsem zahltil kapacitu RAM natolik, že aplikace spadly a dále jsem byl donucen vypnout ovládací gesta, protože mají nepříjemnou vlastnost být registrována i v kapse.

Výkon a používání

Naše obvyklá sestava benchmarků dala telefonu zabrat a z výsledků je jasné, že Oukitel U8 žádným trhačem asfaltu není zejména se svým 3D výkonem a zklamáním je i poměrně pomalé eMMC úložiště.

Ačkoliv papírově vypadá výkon bídně a herního zatížení jsem se dost obával, tak telefon překvapil a při rozumném nastavení detailů se i vcelku náročné kousky jako Real Racing 3 či Modern Combat 5 byly hratelné. Neříkam, že zcela a bez výhrad, ale upřímně jsem čekal mnohem horší výkon a i když se Oukitel U8 nedá doporučit jako herní stroj, tak pro nenáročného hráče nevidím problém. Použitý čipset má i výhodu minimálního zahřívání, takže ani při vysokém zatížení telefon moc netopí.

Při standardním používání jsem byl velmi příjemně překvapen svižností a odezvou, telefon se v ruce prostě nechová jako lowend s ořezaným hardwarem a subjektivně je rychlost a pohodlnost používání na úrovni (nebo i nad ní :P) mnohem dražších přístrojů. Optimalizace a nezasekaný Android 5.1 prostě dělají svou práci dobře a opravdu se nedá mnoho vytknout.

Baterie a výdrž

Použitý čipset MT6735P má být papírově ultra spořivý a tak jsem byl zvědav na výsledky v terénu. Kapacita baterie je 2850 mAh a v zátěži rozhodně nezklamala, dostal jsem se přes den na hranici zhruba 5 hodin onscreen, což je velmi potěšující. Telefon prostě nemá problém den velmi náročného používání přežít a pro méně náročné jedince nejsou zdaleka utopií ani dva dny. Zamrzí velmi dlouhá doba nabíjení (skoro 4 hodiny), která je způsobena méně výkonnou nabíječkou a po její výměně se potřebný čas zlepšil, ale stejně si o nějakém rychlonabíjení majitelé U8 mohou nechat jen zdát 🙂

Konektivita a GPS

S čínskými telefony je GPS vždy poměrně loterie a dá se jen s povděkem kvitovat razantní zlepšení Mediateku u posledních čipsetů. Ani MT6735P použitý zde není výjimkou a GPS podává slušný výkon, první fix byl hotov zhruba za 20 vteřin a přesnost celkově nezklamala. Zamrzí absence Glonass a obvyklé skopičiny v případě vypnuté A-GPS a Endomonda. Ale obecně se dá Oukitel za GPS u modelu U8 pochválit, drobné vady na kráse jsou zanedbatelné.

Citlivost na Wi-Fi signál nenadchne ani neurazí, jedná se o dobrý průměr v pozitivním slova smyslu a nic moc se k ní říct nedá. Stejně tak citlivost 3G/4G signálu je dobrá a mobilní data jedou jak po másle. Co se týká kvality hovoru, tak bych si dovolil lehce zkritizovat hlasitost, protože reproduktor sluchátka opravdu není nic extra a neuškodilo by mu čistší a zejména hlasitější podání.

Fotoaparát

Oukitel U8 se jako jeden z mála nechlubí ultra mega super výkonným Sony IMX214 jako většina konkurence a rozhodl se použít 13 Mpix se světelností f/2.2 senzor z produkce Omnivision, konkrétní model je však neznámý. Jedná se s největší pravděpodobností o interpolovaný 8 Mpix senzor a kvalita rozhodně není nijak závratná, ale s trochou umu se dají za denního světla vykouzlit slušné fotografie. Barvy mají tendenci být mírně vybledlé a při použití HDR je jasná obrovská přeexponovanost. Tragédií se pak dají označit pokusy o noční fotografování, tady opravdu není co řešit a použitý senzor a optika na to prostě nemají. Přední kamerka pak má 5 MPix a podobné kvality. Pro zájemce o obrázky v plné velikosti nabízíme ke stažení ZDE.

A něco málo HDR :

Natáčená videa jsou maximálně HD a ukládána v zastaralém 3GP formátu, ale vzato kolem a kolem se jedná o vcelku ucházející záznam s dobrou citlivostí mikrofonu na okolní zvuky.

Zvuk

Tak jako není Oukitel U8 herním strojem, tak stejně tak není kvalitním zařízením na reprodukci hudby. Vestavěný repráček situovaný na zádech je sice hlasitý ale zvuk není nic moc což se samozřejmě dá očekávat. O mnoho lépe na tom není ani sluchátkový výstup, který nabídne nepříliš barevně prokreslený a sytý zvuk, znějící dutě a se zašuměnými středy. Jako cestovní hudební společník postačí, ale náročnější uživatelé se budou muset poohlédnout jinde.

Recenze Oukitel U8 – Hodnocení a závěr

Závěr recenze nemůže být jiný, než vysoce pozitivní, protože Oukitel U8 ač na papíře nevypadá specifikacemi až tak lákavě, ale nabídne excelentní zpracování a rychlý odladěný komfort používání. Výkonem sice teoreticky zaostává, ale normální uživatel to ruku na srdce asi ani nepozná. Není to herní stroj ani fotomobil, ale lowendový telefon za příznivou cenu, který se rozhodně nemusí stydět mezi konkurencí. Designem a zpracováním šlape na paty o řád dražším telefonům a já bych se rozhodně ho nebál doporučit. Oukitel jako značka si u mé maličkosti udělal dobré jméno a velmi se těším na další výkonnější modely tohoto výrobce.

P50725-152120_result

Dlužíme vám ještě příznivou cenu tohoto stroje, která ještě zvýrazní dobré hodnocení. U našeho partnera z Coolicoolu ho můžete koupit za 129.99$ ZDE nebo případně za 145.99$ z evropského skladu a bez dalších poplatků ZDE.

 

Plus Mínus
Kvalita zpracování Slabší 3D výkon
Cena Podprůměrný zvuk
Odladěnost a svižnost  Průměrný fotoaparát
Čistý Android 5.1