Náš čtenář Jan Pinkas nám dodal svůj pohled na zajímavý telefon Mlais MX Base a tak bez zbytečného zdržování se do toho můžeme pustit.

Nikdo se už dneska nerozplývá nad tím, že telefony kolem 100 USD mají 2 GB RAM, 16 GB ROM, HD displej a i třeba něco navíc. Už se občas objeví i něco s 3 GB nebo FullHD v podobné cenové hladině.
Ano, jak jsem už jsem uvedl, mám slabost pro telefony do 100USD a Mlais MX Base, který tu teď mám před sebou, ji splňuje s drobnou podmínkou – pokud se vám podařilo zakoupit jej ve flash sale za 99,99USD. Co trochu zkazilo očekávání, bylo zpoždění ve výrobě, které výrobce odškodnil malým, ale velmi praktickým bonusem.

DSC04856

Za sebe můžu říct, že Mlais nemám nějak vrytou do podvědomí v té záplavě asijských značek a možná právě na mě zafungovala kampaň kolem 99,99USD flashsale daného modelu (asi i zmínky na gizchina.cz).

Na úvod snad jen zmíním, že se žádné překvapení nekoná. Nic zásadně přelomového nečekejte, i když pár drobností by mohlo stát za důvod, proč se u Mlais MX Base na chvíli zastavit. Specifikace, které byly avizovány ještě před samotným prodejem jsou splněny snad jen s drobnou, pro někoho však zásadní vyjímkou, a to že avizovaná „obří“ baterie není úplně obří – ve smyslu kapacity, kterou nabízí.

Co tedy doručil pošťák a po zaplacení výpalného a DPH bylo v balíčku? Krabička nic moc nápaditá, nezřetelný nápis výrobce (píšu výrobce, ono to však není úplně pravda, výrobky se značkou Mlais paří společnosti ShenZhen WFD Technology co.,LTD, která tuším vyrábí i pro jiné značky). U balíčku byl přilepený i ten bonus za zpožděnou dodávku, a to krycí ochranné sklo na display a TPU „olačka“ na tělo telefonu. V podstatě věci, které byste stejně asi koupili.

V balení pak 1A EU nabíječka – na to jsme si u distribucí k nám do Evropy už tak nějak zvykli, že dodávané nabíječky nemají přiložené hodně pofidérní redukce, dále USB kabel, něco jako návod a baterii. U telefonu s běžnou prodejní cenou 139,99USD bych čekal i nějaký pokus o sluchátka.

Samotný telefon je na první pohled zvenku zpracovaný velmi dobře, i když jsem si nemohl nevšimnout viditelného pomačkaného flexi kabelu mezi prostorem baterie směrem ke slotům na SIM a microSD. Odnímatelný zadní kryt je proveden z materiálu, který v ruce neklouže a nejsou na něm vidět otisky prstů. V dolní části zadního krytu je pak velký průduch na reproduktor, přesto, že reproduktor samotný je jen malý na jedné straně. Mimochodem má uvnitř telefonu vedle sebe prolisovaný nápis 3D sound – nějaké nastavení vylepšení zvuku je možné v nastavení v systému.
Krycí sklíčko zadního fotoaparátu na můj vkus docela trčí a myslím si, že časem asi nějaký ten škrábanec dostane. Pod fotoaparátem je pak dioda blesku.

Stříbrný, jakoby kovový rámeček kolem dokola působí velice elegantně, řekl bych i konzervativně – telefon se neveze naštěstí na napodobováni Apple, SamsungHuawei tvaru. Tlačítka hlasitosti a zapínaní jsou umístěna proti sobě na bocích, na horní straně je pak jack port, microUSB a dioda IR. Časné informace psaly o pravděpodobnosti použití USB typu C, ale reálně je to normální microUSB.

Z přední strany je jasné, že telefon není bezrámečkový ani nemá 2,5D displej, jak je dneska trend, prostě klasický 5″ displej nahoře štěrbiny sluchátka, senzor přiblížení, přední fotoaparát, dole pak kontrastně vyvedena tři nepodsvětlená senzorová tlačítka. Co to je za trend poslední doby? Tlačítka nepodsvětlená? Chápu žádná/na displeji, ale tři LEDky by to snad asi moc neprodražily. Notifikační diodu nehledejte taky.

Subjektivně se mi zdá dolního plastu pod displejem až moc, telefon pak působí větším dojmem/displej pak naopak menším. Po sejmutí zadního krytu jsou pak patrné antény v horní části – Mlais se chlubí samostatnou anténou pro GPS pro lepší příjem, dále pod fotoaparátem tři sloty na dvě SIM – jednu microSIM a jednu standardní a slotem na microSD kartu. Baterie je vyjímatelná a jak jsem psal na začátku, nečeká tu na nás jeden z hlavních taháků „obří“ baterie s kapacitou 4800mAh, ale jen (i tak velmi slušná) 4300mAh. Celkově je konstrukce velmi pevná, nikde nic nevrže i slícování je velmi dobré.

5″ HD displej je velmi slušný, řekl bych, že v některých okamžicích vás ani nenapadne, že má rozlišení jen 1280 x 720 bodů. Barevné podání i úhly pohledu patří spíše k tomu lepšímu co jsem měl zatím možnosti vidět, v této cenové kategorii (pokud bych bral ~100USD) téměř nejlepším.

Pokud jde o střeva a jejich výkon, jak jsem psal v úvodu, nejedná se o žádnou osmi chapadlovou vařící bestii, ale o více méně snad dnes už lowendový MediaTek MT6735 – čili čtyř jádrový 64 bitový Cortex A53 procesor, taktovaný na 1,3 GHz s integrovaným LTE modemem, dualbandovou N-kovou wifinou, Bluetooth 4.0, párovaný s grafickým jádrem Mali-T720. Procesor zvládá ovládat až 13MPix foťák, v tomto případě jej vytěžuje max 5MPix přední a 8MPix zadní. V testech se pak umisťuje přesně na pozicích jako jiné telefony, vybavené tímto hardware. Čili např. v Antutu 5.7.x je to kolem 27000 bodů. Procesor se nijak výrazně nezahřívá, trochu bylo cítit teplo přes kryt jen po provedených zátěžových testech. 2 GB paměti RAM jsou dneska dostatečná a právě i vzhledem k použitému procesoru se nedá očekávat, že byste honili v telefonu nějaké super moderní hry. Z avizovaného úložiště 16 GB má uživatel od novoty k dispozici něco málo přes 11 GB, což vzhledem k možnosti o další rozšíření pomocí microSD karet je opět více než dost. Citlivost Wifi z toho, co jsem tu měl v dané kategorii je spíše nadprůměrná, fajn je i kromě 2,4 GHz podpora 5 GHz.

Jednou z drobností, která stojí za pozornost, kromě již zmiňované baterie je použití IR diodky a její využití jako IR ovladač zařízení. Podporovány jsou kromě televizorů a audiosystémů také různé přehrávače, settopboxy, klimatizace atp. Nemám s tímto řešením žádnou zkušenost, i když vím, že tuto funkci měli (mají?) integrovanou některé modely od Samsungu. Aktuálně můžu říct, že to, co jsem vyzkoušel na IR s Mlais MX Base, všechno fungovalo. Docela pobavíte přátele, když v hospodě vypnete televizi, která tam spíš akorát ruší. Z mobilních datových přenosů jsou kromě dnes už zcela obligátních 3G WCDMA na 850/900/1900/2100MHz také LTE, a to i na B1/B3/B7/B20 čili 800MHz/1800MHz/2100MHz/2600MHz. Zatím jsem se s telefonem nevyskytl v oblasti s pokrytím LTE, takže jsem neměl možnost vyzkoušet.

Co jsem ale vyzkoušel je GPS a musím opět spíš chválit. U MediaTek procesorů a ještě navíc u čínských telefonů jsme zvyklí čekat nebo prostě upravovat gps.conf. Fixace však byla i napoprvé velmi rychlá, lokalizační služba detekovala v městské zástavbě hned několik GPS i Glonass satelitů. Beidou se do cca 10 minut čekání se zapnutým monitoringem satelitů neukázalo. Možná tomu opravdu pomohla i propagovaná samostatná anténa na GPS.

Když bych měl hodnotit fotoaparát, žádné extra výsledky jsem nečekal. Rozhodně nedovedu říct, zda se skutečně u zadního jedná o Sony 219, jak uvádí výrobce. Snímky jsou celkem slušné, ale zase nic extrémního. Pár mých známých, které zajímalo co to zase mám řeklo …že to fotí slušně a u toho bych asi zůstal. Zase platí, že za tu cenu je to velmi dobré. Osobně mi vadí umístění krycího skla s rámečkem na těle zvenku, které příliš trčí nad zadní kryt. Samotný fotomodul je v tělě podstatně hlouběji.

Dodaný operační systémem byl už Android 5.1, který hned po kontrole aktuálnosti stáhl přes OTA další update. Jinak systém je plně český, zcela prost čínského balastu a nevypadá, že by byl nějak výrazně upravován. Snad i díky tomu je běh telefonu velice svižný. Telefon zvládá také gesta na vypnutém displeji s pomocí kterých rychle spustíte danou aplikaci (např. na tmavém displeji prstem vykroužíte tvar písmenka „C“ – telefon spustí fotoaparát a můžete hned fotit). Do budoucna nevím, zda-li se dá počítat s přechodem na Android M, řekl bych spíš, že u tohoto typu telefonu v této kategorii a u tohoto výrobce asi ne. Sázel bych víc na podporu komunitou.

Uživatelská recenze Mlais MX Base – závěr

Shrnu-li pozitiva a nedostatky, vychází mi (v této cenové kategorii) slušný telefon sice s průměrným výkonem, ale nadprůměrnou baterií – v této kombinaci bych tedy očekával nadprůměrnou výdrž, to celé v přijatelné velikosti a provedení. Dále pak velmi slušný displej i GPS, solidní základní velikost úložiště i RAM. Bonusem v tomto případě je přiložený TPU obal a krycí sklo. Pokud máte šanci koupit Mlais MX Base za oněch 99,99USD (či levněji) tak neváhejte. Pokud byste však měli cca 140USD limit na telefon, neměl by vaší pozornosti uniknout také DOOGEE Valencia 2 Y100, Elephone P6000, Ulefone Be Pro, Elephone S2, UMI Hammer S a možná ještě další.